« на головну 17.07.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1253)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Тема номера

Доплати Дітям війни: підтримка чи знущання?

Доплати Дітям війни: підтримка чи знущання?

Холод, голод, хвороби, страх, втрата бать­ків – таке дитинство випало на долю мільйонів дівчаток і хлопчиків, чиє дорослі­шання відбувалося в роки Другої світової вій­ни та кому на день її закінчення (2 вересня 1945 року) виповнилося менше 18 років. Закон України «Про соціальний захист дітей вій­ни», який було прийнято в 2004 році, надав їм статус «діти війни». Його сьогодні мають 4,7 млн із 13,7 млн українських пенсіонерів.

Згаданий закон обі­цяє цим людям з десяток преферен­цій. І хто скаже, що вони на них не заслуговують? Натерпі­лися, настраждалися не по літах. Хтось, непри­томніючи від втоми та не­доїдання, виточував для фронту снаряди, хтось, ризикуючи життям, допо­магав підпіллю.

Серед пільг, виписа­них у законі, – першочер­говість при відведенні земельної ділянки, без­платний проїзд на всіх видах транспорту в межах області проживання, 25-відсоткова знижка на оплату комунальних по­слуг та найскандальні­ша пільга – надбавка до пенсії або державної соці­альної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Усі вони обіцяють літнім людям трохи біль­ше комфорту в старості (адже наймолодшим пі­шов 66-й рік!), дещо краще харчування, ніж це дозво­ляє нарахована пенсія. Усе ж таки 30% із розрахунку 750 грн мінімальної пенсії (діє з 1 січня по 1 квітня 2011 року) становить при­близно 225 грн, а для укра­їнського пенсіонера – це гроші.

Законодавчий популізм

Правильний закон з’явився в дуже непра­вильний час: казна Украї­ни перманентно порожня. У запалі популізму за за­кон «Про соціальний за­хист дітей війни» проголо­сували та кинули в народ, як пакети з гречкою напе­редодні виборів. Але греч­ку можна з’їсти, політиків посварити та забути і те, й інше. А від закону просто так не відмахнешся.

Через дефіцит коштів норму з 30-відсотковою надбавкою, яка мала набу­ти чинності з 1 січня 2006 року, за власною ініціа­тивою Пенсійного фонду у повному обсязі не було виконано жодного разу. Як результат, пенсіонери закидали адміністративні суди позовами. За інформа­цією Всеукраїнської партії дітей війни, їх подано не менше 1 мільйона, та лише 102 тисячі задоволено. При цьому географія рішень, винесених на користь по­зивачів, виявилася доволі цікавою. Більше за всіх до­велося розщедритися від­діленням ПФ у Донецькій та Луганській, а також Сумській, Полтавській і Хмельницькій областях.

Найчастіше виплати становлять приблизно 2 тис. гривень. Та є й «рекор­ди». Подружжя з Донецька відсудило 11 тис. грн на двох. Не менша перемога дісталася жінці, яка отри­мала не лише 4,5 тис. грн (за два роки), а й важливу в рішенні суду приписку: «довічно». Тобто їй більше не доведеться, як іншим, подавати позов кожні пів­року. (Незважаючи на те, що позивач у заяві вказує борги ПФ за всі роки, почи­наючи з 2006-го, суд остан­нім часом стягує з фонду коштів не більше, ніж за шість місяців.)

Який документ головніший?

Позивачі у своїх заявах посилаються на Закон України «Про соціальний захист дітей війни», відпо­відачі – на Постанову Каб­міну від 28.05.2008, згідно з якою виплати спочатку було урізано до 10% міні­мальної пенсії, а з жовтня того ж року взагалі замо­рожено на рівні 49,80 грн. І так – до сьогодні.

– Та хіба може Поста­нова бути головнішою за Закон? – запитали ми в заступника начальника юридичного відділу Ки­ївської міської ради проф­спілок Івана Петренка.

– Звісно, що не може, – підтвердив юрист. – Си­туація з 30-відсотковими виплатами ганьбить усі гілки української влади. Невже Пенсійному фон­ду нічим більше займа­тися, аніж відповідати на запити пенсіонерів і ходити на судові засідан­ня, а судам – розглядати тисячі типових справ і, наче конвеєр, видавати рішення?

Дійсно, час визначити­ся: або держава платить цю надбавку, для чого закладає до держбю­джету необхідні кошти, або визнає, що цю ношу їй не підняти, і тоді не платить узагалі. Втім, вирішити цю проблему набагато складніше, ніж здається. З одного боку, Конституція не дозволяє ухвалювати закони, які б погіршували становище громадян, а отже, піль­ги дітям війни перегля­дати не будуть. З іншого – найближчими роками ми навряд чи побачимо держбюджет, спроможний здолати такі суми. Адже щоб здійснювати випла­ти сповна, за підрахун­ками фахівців, щороку необхідні приблизно 13 млрд гривень. А де їх узя­ти, якщо навіть заради 550 млн грн надходжень до ПФ Уряд готовий піти на непопулярний крок – підвищити жінкам пен­сійний вік?

Суд для тих, у кого прізвище на «я»

Відділення Пенсійно­го фонду тримаються «за своє» до останнього. Поси­лаючись на вищезгадану постанову Кабміну, суди, схоже, їм підігрують. По­зов дитини війни може бути відхилений як на рівні першої інстанції (в адміністративному суді), так і другої – в апеляцій­ному.

Для киянина Олексан­дра Полетаєва та сімох його колег оформити доку­менти до суду не було ве­ликою проблемою – допо­міг юрист підприємства. Проте ухвала була не на їх користь, тож звернулися до апеляції.

– Із 30 осіб, присутніх на засіданні апеляцій­ного суду, – розповідає Олександр Анатолійович, – задовольнили лише одне клопотання. Чому саме його, логікою не пояснити. Ми вирішили, що причина у прізвищі позивача, яке співзвучне з прізвищем Президента України.

Після такого фіаско пен­сіонер вирішив із ПФ біль­ше не судитися. Шкода не 40 гривень, які він витра­тив на держмито, переси­лання позову до апеляцій­ного суду тощо, а часу та здоров’я. Він здивований, що його друзям у Донецьку таки вдалося стягнути ко­шти з ПФ.

Справді, у Донецькій області рішення на ко­ристь дітей війни прийма­ються хоч і через силу, але частіше. Донеччани Емма та Зіновій Кравчинські у лютому одержали по 2 тис. гривень. Правда, за рішен­ням, що було прийняте ще у червні 2010 року. До того ж довелося ще й ноги відбі­гати. Про перелік докумен­тів дізналися у відділенні суду. У приймальні соц-партії допомогли склас­ти позов і розповіли, як діяти. Сподіваючись, що їхні справи не відкладуть у довгий ящик, подруж­жя прагнуло побувати на всіх засіданнях, а їх було сім! Проте вважається, що присутність позивача на засіданнях не обов’язкова, процедура типова, тому в заяві досить зробити при­писку: «Позов прошу роз­глянути без моєї участі». Але акуратність у відві­данні суду з боку сімейної пари виправдала себе – на певному етапі їхні справи ледь не загубилися.

– І не дивно, – поділи­лася з нами враженнями Емма Миколаївна. – Суди потонули в морі заяв. У дер­жави, здається, один роз­рахунок: більшість дітей війни не дійдуть до суду за станом здоров’я, або вза­галі... не встигнуть.

Зверніть увагу!

Щоб люди не витрачали зайвих коштів, ми на сво­єму сайті розмістили ша­блон, наданий адвокату­рою Київської міської ради профспілок. Судові витра­ти тих, хто скористається ним, становлять лише 3,40 гривні, тобто розмір держ­мита, що має сплатити за законом позивач.


Як підготуватися до суду?

1. Звернутися до Управління Пенсійного фонду та одержа­ти лист-відмову.

2. Скласти позовну заяву.

3. Сплатити держмито.

4. Подати до суду два комплекти документів. У першому: позовна заява, лист-відмова відповідача (ПФ), в також копії паспорта, пенсійного посвідчення, листа-звернення до відповідача, квитанції про сплату держмита. У другому: копії всіх без винятку документів, які входять до першого комплекту.

Які пільги мають діти війни?

Закон України «Про соціальний захист дітей війни» обіцяє:

1. Право на переважне збереження робочого місця у разі скорочення чисельності або штату працівників.

2. Використання чергової відпустки у зручний для ди­тини війни час.

3. Одержання додаткової відпустки без збереження зарплати строком до двох тижнів на рік.

4. Виплату допомоги з тимчасової втрати працездат­ності у розмірі 100% середньої зарплати незалежно від стажу роботи.

5. Першочергове відведення земельних ділянок для ін­дивідуального житлового будівництва, садівництва, го­родництва.

6. Безплатний проїзд усіма видами міського паса­жирського транспорту, автомобільним транспортом за­гального користування в сільській місцевості, залізнич­ним і водним транспортом приміського сполучення і автобусами приміських маршрутів у межах області (АР Крим) за місцем проживання.

7. Надбавку до пенсії або державної соціальної допо­моги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

8. 25-відсоткову знижку при оплаті комунальних послуг (газ, електроенергія тощо) у межах середніх норм спо­живання.

9. Відповідно до закону «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (набув чинності 12 березня 2010 року) діти війни – інваліди мають право на стаціонарну медичну допомогу в госпі­талях ветеранів війни – за наявності відповідних пока­зань та вільних місць.


ДІЛКИ ВІД АДВОКАТУРИ

На людину, яка не має досвіду в юриспру­денції, наводить жах самий лише вигляд позовної заяви: перелік вимог і розра­хунки із посиланнями на закони займа­ють три-чотири аркуші. побоюючись не­правильно скласти важливу петицію, пенсіонери звертаються до адвокатів або тих, хто видає себе за них. а таких сьогод­ні не бракує: одні зваблюють оголошен­нями, інші чергують у судах. Провівши опитування наших читачів від Івано-Франківська до Сум, ми встановили суму, на яку полегшують гаманці пенсіонерів подібні ділки: 150–370 гривень.

Багатьом літнім людям невтямки, що спритні хлопці не складають кожного разу новий документ, а працюють із шаб­лоном, вписуючи в нього лише ім’я та ад­ресу позивача. Як з’ясували «пв», безко­штовно таку позовну заяву надають в ад­вокатурі київської міської ради профспі­лок (вул. Хрещатик, 16). не виключено, що таку ж послугу можна одержати в юристів інших профспілкових об’єднань. Безкоштовно або за 10–20 грн (за ксеро­копії, роздруковування документів тощо) проконсультують, допоможуть скласти звернення в ПФ та позов до суду, відсте­жать просування документів активісти Соціалістичної партії і партії дітей війни в своїх приймальнях, які є на всій тери­торії України.

– Знайомі знайшли для мене шаблон по­зовної заяви і роздрукували на комп’ютері, – розповідає Віра Грабовсь­ка, мешканка Івано-Франківська. – вва­жаю, що 370 гривень, які беруть у нас за цей позов так звані адвокати – шахрайс­тво.

У Києві це «задоволення» коштує 300 гривень. «Спочатку особа сплачує 300 грн на рахунок та судові витрати, а після рішення суду ці кошти повертаються Пенсійним фондом на рахунок дитини війни», – обіцяють в одному з газетних оголошень.

– Такий механізм повернення грошей іс­нує, але він надто складний і тому його, як правило, не використовують, – ствер­джує чернівецький адвокат Олег Кучеря­вий. Тобто, плакали грошики довірливих громадян?

– Майже 200 гривень сплатила за заяву, держмито та копії. прийшло повідомлен­ня, що суд в лебедині моє діло розглянув, тепер воно пішло до обласного центру. Гроші поки що ніхто не повернув та, га­даю, що вже й не поверне, – скаржиться любов Безугла з лебедина Сумської об­ласті. – а мені ж чотири рочки було, коли я воду на полі матері підносила. Жінки жали жито, пшеницю, у снопи в’язали... – ледь не на сльози зривається пенсіонерка.

Відчувається, що жінка ображена не стільки на долю, скільки на тих, хто її ошукав. до суду вона подає вже вдруге. За першим позовом одержала півтори тисячі.

ПОЗОВНА ЗАЯВА

про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсій дітям війни (завантажити, Shablon_zayava.rtf)

 

03.03.2011


Олена СУХОРУКОВА, «ПВ»

Коментарі

#1 10.03.2011 10:31 добавил: Риженок Катерина гнатівна | додати коментар

Щиро вдячна за допомогу

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання