« на головну 23.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Інтерв`ю

80 років: старі традиції та нові завдання

80 років: старі традиції та нові завдання

Цього року Профспілка працівників держав­них установ України відзначає своє 80-річчя. Про традиції, напрацьовані роками, сучас­ний стан справ і плани на майбутнє півміль­йонної організації «ПВ» дізнавалися у голови профспілки Тетяни Нікітіної.

– Цього року Профспіл­ка праців­ників дер­жавних установ України святкує своє 80-річчя. Тож принципи роботи й за­вдання давно сформовано – над чим працюєте нині?

– Справді, в усі часи і в усіх країнах профспілки за­вжди об’єднують спільні принципи й завдання: за­хист соціально-економічних інтересів працюючих. Їх реалізація завжди вели­кою мірою залежить від іс­торичних обставин. За ра­дянських часів профспілки виконували швидше допо­міжну роль, а за стабіль­ність і рівень життя грома­дян відповідала «керівна та спрямовуюча сила» – ко­муністична партія.

Нині профспілки в Україні, і наша в тому числі, прохо­дять важку «школу капіта­лізму». Права трудящих утискаються, і захистити їх можуть лише вони самі за допомогою профспілок.

Тож ми з гордістю згадуємо 80-річний шлях, який про­йшла профспілка праців­ників державних установ, її історію, але при цьому добре розуміємо, що сього­дення ставить перед нами нові складні завдання.

– Тетяно Василівно, розка­жіть про основні пробле­ми, з якими стикається нині профспілка. Хто чи що заважає досягти достойно­го рівня оплати праці пра­цівників органів держав­ної влади та місцевого са­моврядування, змінити зневажливе ставлення до них із боку держави?

– Найсерйозніша і найважча проблема нашої профспіл­ки, всієї державної служби – це вкрай низький рівень оплати праці переважної більшості працівників, недо­статні соціально-економічні стандарти. Як результат – неможливість утримати кваліфікованих спеціаліс­тів, плинність кадрів, низь­кий соціальний статус держ­служби. І все це множиться на зростання неприязні до «бюрократів» у суспільстві.

Уряд, призначивши же­брацькі ставки держслуж­бовцям нижчої та середньої ланки, щоразу посилається на важку соціально-економічну ситуацію. Але в жод­ній країні світу, мабуть, не­має такого, щоб люди, які працюють над втіленням державної політики у жит­тя, перебували у такому гір­кому становищі. Приміром, середня зарплата спеціаліс­тів державного управління зі стажем роботи понад 10 років нині становить 1376 грн, після вирахування по­датків – 1127 грн, тоді як се­редня зарплата по Україні сягає 2550 грн. При збільшенні розміру мінімальної зарплати в Україні, що є дуже позитивним кроком, розмір окладу спеціалістів 5–7 категорій залишається таким самим, як і некваліфі­кованого працівника. Але ж такі спеціалісти становлять 73,4% загальної кількості держслужбовців України.

На тлі жорсткого заоща­дження на держслужбов­цях у суспільстві активно поширюється міф про «глитаїв-чиновників», які одержують величезні зарплати, пенсії, пільги та ще й беруть мільйонні хабарі. Але ці міфи не мають нічо­го спільного з реальним життям сотень тисяч добросовісних працівників держустанов і місцевого самоврядування. Ниніш­ній підхід до формування зарплати бюджетників є дискримінаційним, ставка працівника першого та­рифного розряду стано­вить 67% розміру міні­мальної зарплати, при цьо­му при зростанні міні­мальної зарплати фонд оплати праці для праців­ників держуправління, як правило, зменшується. В результаті рівень зростан­ня середньої зарплати пра­цівників окремих галузей бюджетної сфери за період 2009–2011 років у 13,8 раза більший, ніж у сфері дер­жавного управління.

Порівняно з 2008 роком мі­німальна заробітна плата в Україні зросла на 177,5%, середня зарплата – на 142,3%, зокрема в держав­ному управлінні – на 113,2%. Хочу зазначити, що ці 113,2% – це підвищення окладів держслужбовцям нижчої та середньої ланок до рівня мінімальної заро­бітної плати й індексація їх на рівень інфляції. А якщо взяти середню заробітну плату спеціалістів держав­ного управління, то вона порівняно з 2008 роком на­віть зменшилася на 21,3% (у 2008-му – 1750 грн, у 2011-му – 1376 грн). До того ж державним службовцям за­боронено займатися будь-якою діяльністю, крім ви­кладацької та наукової.

Оце такі багатії! Але з мі­фом про неймовірні статки держслужбовців дуже важ­ко боротися. Суспільству весь час здається, що управлінців дуже багато. Їх скорочують, паплюжать, але чи приносить це пози­тивні результати? Ні, якість державного управ­ління не покращується. Можливо, потрібно зміни­ти тактику і зрозуміти, що скупий платить двічі і що державний службовець та посадова особа місцевого самоврядування – це облич­чя громади й держави!!!

– 23 листопада цього року відбудеться пленум ЦК. Чого вдалося досягти за останній рік? Розкажіть про результати роботи.

– Завершується робота над новою редакцією Закону України «Про державну службу». Проект пройшов перше читання у Верховній Раді і буде розглядати­ся в другому читанні у лис­топаді. Більшість пропози­цій профспілки враховано, в тому числі щодо рефор­ми зарплати, але непоко­ять строки введення зако­ну в дію.

Триває робота над проек­том бюджету на 2012 рік. Внесено пропозиції до 24 законопроектів, які стосу­ються трудових і соціально-економічних прав та ін­тересів спілчан.

Удосконалюється соціаль­ний діалог з органами держуправління. Профспілка од­нією з перших отримала сві­доцтво про відповідність критеріям репрезентатив­ності. Як результат, укладе­но 11 галузевих та 12674 ко­лективних договори.

У першому півріччі 2011 року профспілка провела 591 перевірку, під час яких виявлено 379 випадків по­рушень трудового законо­давства. Це, зокрема, сто­сується питань звільнення, оплати праці, порушення норм робочого часу та від­починку, незаконного пе­реведення працівників на неповний робочий день, зміни умов праці, гарантій і компенсацій тощо. За ре­зультатами перевірок було направлено 144 подання про усунення порушень прав працівників, зокрема роботодавцям – 133, терито­ріальним державним ін­спекціям праці – 1, орга­нам виконавчої влади та місцевого самоврядування – 7, іншим органам – 3.

Організаціями профспілки всіх рівнів оздоровлено 15 806 дітей спілчан, прове­дено низку конкурсів.

– Які питання плануєте ви­рішувати найближчим ча­сом, що найбільше непо­коїть держслужбовців?

– Ми не втрачаємо надії на зміну ситуації з оплатою праці. Саме тому представ­ники ЦК профспілки ввій­шли до складу Міжвідом­чої робочої групи для підго­товки пропозицій щодо роз­міру посадового окладу (та­рифної ставки) працівника першого тарифного розря­ду Єдиної тарифної сітки, відновлення міжкваліфіка­ційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці працівників окремих галузей бюджетної сфери.

Успіху в цьому напрямі можна досягти лише розбу­довою цілісної системи со­ціального діалогу.

І насамкінець, якщо дозво­лите, я хочу привітати всіх членів профспілки з ювіле­єм. Бажаю вам віри в свої сили та прагнення зробити цей світ кращим. Єднаймо­ся, бо в єдності – наша сила!

Бесіду вела Анна РЄПІЧ, «ПВ»

 

24.11.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання