« на головну 22.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Інтерв`ю

Василь ХАРА: «Брехня та провокації – головні методи роботи Генпрокуратури»

Василь ХАРА:  «Брехня та провокації – головні методи роботи Генпрокуратури»

– Василю Ге­оргійовичу, ми знаємо Вас як полі­тичного та громадського діяча, який довгий час працює в ко­манді чинного Президен­та. Ви неодноразово пу­блічно висловлювалися на підтримку дій глави дер­жави. Нині ми стикаємося із втручанням у діяльність Федерації профспілок України, яку Ви очолюєте, органів державної влади, з утисками прав членів профспілок. Прокомен­туйте, що стоїть за цим?

– Можна назвати кілька глибинних причин.

По-перше, Федерація проф­спілок України вперше за всю історію підтримала програму Президента, оскільки у соціальному плані вона дуже близька до вимог, положень і програм­них документів, якими ке­рується у своїй роботі ФПУ.

По-друге, Віктор Янукович на зустрічі з профспілками України публічно заявив, що він хотів би, аби проф­спілки стали народними контролерами реалізації програми Президента. З огляду на це, ми і намагає­мося виконувати ці обов’яз-ки. І зрозуміло: де погано – ми критикуємо, і, зрозумі­ло, кого критикуємо. Звіс­но, не всім це подобається.

По-третє, Федерація проф­спілок запропонувала Пре­зидентові й Кабміну безліч цікавих проектів для спіль­ної реалізації. Один із них – відтворити державну санаторно-курортну систе­му. Тут слід звернути увагу – це було ще у вересні 2010 року! Минув рік, відколи триває тотальна війна із цього питання. Я б сказав так: двері й вікна відчинені, але вони взяли кувалди та пробиваються через стіни. Наступні програми – доко­рінне поліпшення охорони праці, реформування заро­бітної плати. До речі, з цьо­го й має починатися пенсій­на реформа. Ми пропонуємо джерела поповнення Пен­сійного фонду та його бю­джету. Ми також подавали пропозиції щодо оздоров­лення дітей, насамперед у заміських оздоровчих табо­рах. Можна перерахувати ще низку пропозицій, які допомогли б главі держави збагатити свою діяльність проектами, корисними для країни та людей. Але Адмі­ністрація Президента та уряд в особі Міністерства соціальної політики відки­нули всі наші пропозиції або спрямували їх у такий напрям, де не можна досяг­ти бажаного ефекту.

Зрозуміло, що Федерація профспілок не всі дії Каб­міну сприймає з радістю. А  речі, що особливо непри­йнятні, ФПУ жорстко кри­тикує. Так, ми пропонува­ли програму реформуван­ня економіки. Адже ми ні­чого у соціальному плані не змінимо, якщо в нас буде витратна, енергоємна й сировинна економіка. Ми далеко не зайдемо, якщо не реформуватимемо економіку. Слабкими та­кож є кроки Кабміну у пи­танні заробітної плати бю­джетних галузей, щодо яких просто порушується законодавство України.

За великим рахунком, ми вимагаємо від влади в особі Кабінету міністрів реаліза­ції програми Віктора Яну­ковича «Україна – для лю­дей». Ми проводимо акції протесту. Звісно, що це спричиняє невдоволення, злість до мене особисто та Федерації профспілок України загалом. Плюс – дуже велике невдоволення у фракції, Кабміні виклика­ло те, що я не проголосував за прийняття закону з пен­сійної реформи як у першо­му, так і в другому читанні.

Інший аспект – це майно Федерації профспілок України, якого жадають ті, хто організував і залучив Генеральну прокуратуру, податкові органи до бо­ротьби з найчисленнішою громадською організацією та особисто зі мною.

– Чи законним є втручан­ня правоохоронних орга­нів у внутрішні справи профспілок?

– Мені дуже соромно за краї­ну. Такого беззаконня, такої війни державних органів проти профспілок в особі Ге­неральної прокуратури та податкових органів іще не було ні в історії нашої краї­ни, ні Європи. Вони порушу­ють Конституцію і Конвен­ції МОП. У Законі України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльнос­ті» записано, що «забороня­ється втручання органів дер­жавної влади, органів місце­вого самоврядування, їх по­садових осіб, роботодавців... у статутну діяльність проф­спілок, їх організацій та об’єднань», а «фінансовий контроль за коштами проф­спілок та їх об’єднань орга­нами державної влади та ор­ганами місцевого самовря­дування не здійснюється. Контроль за їх надходжен­ням та витрачанням здій­снюють контрольно-ревізійні органи, обрані від­повідно до статутів (поло­жень) профспілок, їх об’єднань», «позбавлення профспілок права власності, а також права володіння та користування майном, пере­даним їм у господарське ві­дання, може мати місце лише за рішенням суду на підставах, визначених зако­ном». Стаття 46 цього закону встановлює відповідаль­ність тих, хто порушує закон про профспілки – «…дисци­плінарну, адміністративну та кримінальну». Усе це по­рушує Генеральна прокура­тура та податкові органи.

Генеральна прокуратура за день до Президії ФПУ при­носить нам документ, який забороняє розглядати окре­мі питання порядку денно­го. Це дикість, таке немож­ливе у жодній іншій країні. Прокуратура втручається у статутну діяльність і дик­тує, що ми можемо розгля­дати, а що – ні. Це грубе по­рушення законів і Конвен­цій МОП. Затримання, аре­шти, переслідування керів­ників господарських суб’єктів ФПУ, допити, психо­логічний тиск на членів Президії. Їм ставлять запи­тання: «Як ви голосували?», «А чому саме так?», «Тис­нув на вас Хара чи ні?», ви­шукують будь-який привід, аби скомпрометувати мене. Генеральна прокуратура дала доручення з кожним головлікарем санаторію провести «роботу». Ось такі у неї методи роботи. Але за півроку їм так і не вдалося мене скомпрометувати. І я впевнений: не зможуть вони цього зробити і в май­бутньому. Можу собою пи­шатися: вся Генпрокурату­ра та податкова, окремі урядовці, голови держадмі­ністрацій беруть участь у цій брудній війні, проте вони так нічого не зна­йшли, і не знайдуть.

– Речник податкової у м. Києві пояснив, що обшу­ки в Будинку профспілок проводяться в рамках роз­слідування карних справ проти посадових осіб ФПУ та пообіцяв, що на прес-конференції людям «від­криють очі». Про що йдеть­ся? Узагалі, в чому предмет і причина конфлікту? Це майнові питання?

– Я не розумію, як людина, що обіймає таку посаду, може робити ці неправдиві заяви. Як мені відомо, Гене­ральна прокуратура пору­шила дві кримінальні спра­ви. Перша стосується при­йняття рішення Президією ФПУ щодо туристичного го­телю «Нова Каховка». Але насправді у постанові запи­сано: «Розглянувши звер­нення правління ПАТ «Укрпрофтур»… Президія поста­новляє вважати недоціль­ним подальше використан­ня туристичного готелю «Нова Каховка» та рекомен­дувати Раді Федерації вирі­шити, що з ним робити». Навіть школяру зрозуміло, що на підставі цього не може бути порушено кри­мінальну справу. Президія не приймає рішень «прода­ти – не продати».

Друга кримінальна справа – зловживання під час прове­дення святкування 1 травня 2009 року. Ви ж пам’ятаєте: вперше за довгий час відбу­лося грандіозне свято, яке ми повернули профспілкам. Усе, що ми запланували, усе, за що було заплачено кошти, було проведено. І не просто

проведено, а проведено на дуже високому рівні. Ми ма­ємо підтверджувальні доку­менти – акти прийнятих ро­біт, і відеосюжети, і фото­графії. Однак нам інкримі­нують, що нібито ми не з тією організацією уклали договір, начебто вона не мо­гла надати комплекс зазна­чених послуг. Тож вважа­ють, що гроші, які були при­значені для святкування, ми вкрали, а свята не було. Це просто абсурд.

Під час захоплення подат­ковою міліцією Федерації профспілок 26 серпня я був на місці. Я саме зустрічав­ся з віце-прем’єр-міністром Сергієм Тігіпком. При­йшла бригада, не предста­вилася, не пред’явила жод­них документів і розпочала обшук у кабінеті заступни­ка Голови ФПУ Сергія Кон­дрюка. До того ж слід зауважити, що вилучення до­кументів і тотальний об­шук, свідками якого ми були, – це зовсім різні речі, адже було порушено проце­дуру. Хочу також зазначи­ти, що, по-перше, рішення, на підставі якого діяли пра­воохоронці щодо вилучен­ня документів, є незакон­ним, і ми його оскаржили у суді. По-друге, вони мали вилучити документи лише стосовно тих справ, за яки­ми порушено кримінальні справи. Перша подія – одна сторінка, друга – п’ять. На­томість документи згріба­ли мішками. Вони при­йшли до нас із 15 мішками. До речі, один мені все ж вдалося забрати. Я розу­мію, для чого весь цей мас­карад: у них немає жодного факту проти мене, жодного факту проти Федерації, лише наміри щось відшу­кати. Вони порушили ще й право людей на працю – ви­гнали людей зі своїх кабіне­тів, не давали можливості їм вільно пересуватися, по­обідати, випити води, схо­дити в аптеку по ліки. Це – порушення прав людини.

Якщо підсумувати, то брехня та провокації – го­ловні методи роботи Генпрокуратури і податкової. Вони брешуть в усіх ЗМІ, вони не сказали жодного слова правди.

– І все ж таки неправомір­ні дії силових структур щодо найчисленнішого профспілкового об’єднання країни – соціально­го партнера органів дер­жавної влади – не зовсім зрозумілі. Чи зверталися Ви до Президента як га­ранта Конституційних прав із проханням припи­нити тиск із боку силових структур і чиновників?

– Справді, ФПУ є одним із головних соціальних парт­нерів держави та робото­давців і достойно виконує всі свої зобов’язання. При­кро, що держава дозволяє собі щодо одного із соціаль­них партнерів такі непо­рядні дії. Так, ми з першого ж дня неправомірних дій Генеральної прокуратури неодноразово зверталися до Президента. 26 серпня ФПУ вкотре звернулася до глави держави. Проте, як я припускаю, Адміністрація Президента не доводить до відома Віктора Федоровича зміст звернень, з якими ми до нього звертаємося. Я впевнений: якби він знав про них, то припинив би всі ці дії, що знеславлюють його як главу держави. Уя­віть собі: владні структури воюють проти людей. Феде­рація профспілок об’єднує 8  мільйонів членів проф­спілок. Скажіть, ці 8 міль­йонів будуть задоволені ді­ями Генпрокуратури щодо Федерації? Звичайно, що ні! Скажіть, авторитет глави держави в очах цих 8 міль­йонів зростатиме чи пада­тиме? Звісно, що падатиме! Тож проти кого працюють ці люди, які переслідують Федерацію? Не так проти Федерації, як проти Прези­дента. І це слід чітко усві­домлювати. Я впевнений: як тільки до Віктора Федо­ровича у повному обсязі ді­йде інформація стосовно того, що відбувається, він обов’язково поставить жир­ну крапку у вирішенні цьо­го питання.

Після 26 серпня журналіс­ти часто запитують мене: «Як вчинила ФПУ у відпо­відь на захоплення Подат­ковою міліцією її центрального офісу?» На що я відповідаю: «Ми викорис­товуватимемо всі правові механізми. Ми подали і ще готуємо низку судових по­зовів щодо безлічі пору­шень, які зафіксовані нами 26 серпня у Будинку проф­спілок. Але всі ці дії виво­дять ФПУ зі сфери соціаль­ного діалогу в жорстку опо­зицію. Тож доки я не зустрі­нуся з Президентом і не по­чую від нього «за» чи «про­ти» з цього приводу, доки ми не можемо дозволити собі масові акції протесту, усвідомлюючи, що ні до чого доброго це не призве­де. Але якщо так тривати­ме й далі, то рано чи пізно прокурори, податківці на­сильно виведуть Федера­цію зі сфери соціального діалогу у сферу жорстких конфліктів. Хто від цього виграє – я не знаю. Але як для Президента, так і для країни користі від цього не буде. Це безсумнівно. Мені дуже шкода, що все пози­тивне, що зробив Прези­дент, зараз руйнується. Із партнера і громадського контролера Федерацію профспілок України мо­жуть зробити жорстким опозиціонером. Не розу­мію, кому це потрібно. Ні країні, ні ФПУ, ні народу.

11.09.2011


Олена ОВЕРЧУК, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання