« на головну 27.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1264)
05
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Інтерв`ю

Василь ХАРА: «Ми прибічники соціального діалогу, але можемо піти й шляхом жорсткої опозиції»

Василь ХАРА: «Ми прибічники соціального діалогу, але можемо піти й шляхом жорсткої опозиції»

Профспілки України вимагають від­кликати урядовий законопроект, яким вносяться зміни в пенсійну сис­тему країни та пропонують влас­ний шлях реформування. Як це зро­бити, не погіршивши ситуацію з пенсійним забезпеченням громадян України, і чому урядовий законопро­ект не має права на життя, роз­повів Голова ФПУ Василь Хара.

– Які основні пунк­ти уря­дового законо­проекту щодо реформу­вання пенсійної системи Вас не влаштовують?

– Легше сказати, які пунк­ти влаштовують. За вели­ким рахунком, те, що за­кладене в цьому законопро­екті, тільки погіршить си­туацію із пенсійним забез­печенням. Тому СПО всеукраїнських профспілок і профоб’єднань розглядає цей законопроект ще з по­чатку січня. Ми ухвалили рішення, яке було підтри­мане на Всеукраїнських зборах представників проф­спілкових організацій, де зібрався актив Федерації профспілок України, близь­ко 500 профспілкових ліде­рів і активістів з усіх регіо­нів, зокрема й ті, що не вхо­дять у ФПУ. Тому наше основне завдання – відкли­кати урядовий законопро­ект і вимагати запрова­дження механізмів, розро­блених Федерацією проф­спілок України.

Ми переконані, що заходи, які пропонує Уряд, не вирі­шать проблему фінансу­вання Пенсійного фонду.

– Федерація профспілок виступає проти підвищен­ня пенсійного віку?

– У нинішній ситуації – так! У принципі, ми розу­міємо і про це кажемо від­верто: рано чи пізно нам все ж доведеться це зроби­ти. Річ у тім, що за радян­ських часів четверо працю­ючих утримували одного пенсіонера. Нині трьох пенсіонерів утримує двоє працюючих. За таких умов швидко виникне ситуація, при якій жодна пенсійна система не витримає. Тим більше, що в Україні пенсії дуже низькі і їх потрібно обов’язково підвищувати. Тож рано чи пізно пенсій­ний вік доведеться підви­щувати. Але сьогодні у держави є інші ресурси, аби наповнити Пенсійний фонд.

– Які саме?

– Перше. Ми за п’ять років попередньої влади втрати­ли майже 30% промислово­го виробництва, а отже мільйони робочих місць. Їх потрібно відновити. Це означає, що збільшиться фонд оплати праці й зрос­туть перерахування до Пенсійного фонду.

Друге. Необхідно створю­вати нові робочі місця. Сьогодні далеко не все пра­цездатне населення пра­цює офіційно. 5 мільйонів громадян немає ні в центрі зайнятості, тобто серед без­робітних, ні серед тих, що працюють.

Третє. Треба виводити еко­номіку з тіні – її там не менше 50%. Для цього вже є перші передумови: зни­жується податок на прибу­ток і податок на додану вартість. Це дає можли­вість, так би мовити, виби­ти «основний козир» із рук роботодавців, щоб залиша­ти зарплату в тіні.

В економіці фонд оплати праці становить понад 200 мільярдів. 50% – це 100 мі­льярдів, які ми можемо ви­тягнути із тіні. Пенсійний фонд отримає свої 35% – 35 млрд гривень.

Четвертий аргумент. Нам потрібно кількаразово під­вищувати заробітну плату. І, здається, розуміють це і в Кабінеті Міністрів, і ба­гато роботодавців.

Я наведу вам дві цифри, на­дані Інститутом економіки Національної Академії наук України. Порівняно із середньоєвропейською кра­їною в 2009 році ми вироби­ли внутрішнього валового продукту вчетверо менше, а середня зарплата у нас в 20 разів нижча! Вочевидь, що ВВП має фінансові ре­сурси для того, щоб підви­щити зарплати.

Лише ці чотири позиції до­дають до ПФ 75 млрд гри­вень. Через підвищення пенсійного віку отримаємо лише близько 500 мільйо­нів. Ось і порівняйте. Тому я вважаю, що Кабмін має прийняти пропозиції ФПУ та СПО.

Крім того, слід подумати про те, як підвищити жит­тєвий рівень населення, а отже, тривалість життя як чоловіків, так і жінок. Я ро­дом із Донбасу, в нас чоло­віки живуть у середньому до 58 років. Звичайно ж, якщо ми встановимо їм пенсійний вік 62–65 років, то пенсійна проблема вирі­шиться сама собою. Тому питання підвищення пен­сійного віку можна розгля­дати лише після підвищен­ня життєвого рівня насе­лення та тривалості життя.

– Як ФПУ збирається впливати на Уряд, щоб він прислухався до позиції профспілок?

– Ми – прихильники соці­ального діалогу. Але по­трібно знати, що в профспі­лок є три рівні взаємовід­носин із владою і робото­давцями. Перший – це соці­альний діалог, коли ми ро­зуміємо один одного та знаходимо компроміси. Другий – це конструктивна опозиція, коли ми змушені спонукати владу та робото­давців виконувати взяті на себе зобов’язання або вимо­ги профспілки, продовжу­ючи соціальний діалог. Якщо після цього ні влада, ні роботодавці не йдуть на контакт і не шукають компромісів щодо вимог профспілок, ми змушені переходити на третій рі­вень. Це – жорстка опози­ція. Це відмова від перего­ворного процесу і перехід на протестні форми – від пікетування до страйку. Але, слава Богу, в Уряді вже є розуміння. Це випли­ває і з висловлювань Прем’єр-міністра України Миколи Азарова. Ми почу­ли і позицію віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка, який наголосив, що зро­бить усе, аби даний законо­проект був відкладений.

Ми сядемо за стіл перего­ворів із соціальними парт­нерами і знайдемо шляхи розв’язання дуже болючо­го питання, лише після цього внесемо законопро­ект до Верховної Ради. Я вважаю, якщо ми продо­вжимо соціальний діалог, на чому наполягає і Глава держави, про що говорить і Уряд, то дуже швидко змо­жемо знайти ту золоту се­редину, яка влаштує проф­спілкову сторону і врахо­вуватиме інтереси Уряду, змушеного пропонувати непопулярні заходи.

– Чи не вважаєте Ви, що з ухваленням у Верховній Раді законопроекту про змі­ни до пенсійного законо­давства може повторитися ситуація, коли люди страй­кували проти Податкового кодексу на Майдані?

– Я вважаю це цілком мож­ливим. Надто вже висока ціна, а пенсіонери, як відо­мо, народ бойовий. Якщо вони вийдуть із протеста­ми, це буде дуже довго і дуже... боляче. Не можна чинити всупереч волі наро­ду, на шкоду йому. Я споді­ваюся, що даний законо­проект усе ж буде відклика­но і ми зробимо його таким, щоб якнайбільше захисти­ти інтереси громадян Укра­їни і водночас просувати Пенсійну реформу, вкрай необхідну нашій країні.

Медіа-центр ФПУ

10.02.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання