« на головну 16.07.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1253)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Профспілки за кордоном

Гідну працю – домашнім робітникам

Гідну працю – домашнім робітникам Цьогорічну ювілейну Міжнародну конференцію праці, що відбулася в Женеві, було присвячено обговорен­ню проблем, пов’язаних із сучасни­ми та майбутніми викликами в сфері праці. Зокрема, рекордно ви­соким рівнем безробіття, необхід­ністю розширення соціального за­хисту в світі, забезпеченням спра­ведливого ставлення до працівни­ків на робочих місцях, а також ос­новних трудових прав мільйонів домашніх працівників, серед яких більшість становлять жінки. У боротьбі за свої права і юридичне визнання свого статусу такі пра­цівники нарешті здобули ключову перемогу – делегати проголосували за відповідну Конвенцію та супут­ні рекомендації.

Домашні працівники: хто вони?

У більшості країн тру­дові відносини у сфері домашньої роботи не роз­глядаються окремо, що робить домашніх праців­ників уразливими. Так, зазвичай роботодавці принижують, ганьблять і часто просто зневажають своїх працівників. Випад­ки поганого ставлення та насильства, особливо до тих, хто проживає у своїх господарів, або мігрантів, не піддаються обчислен­ню. Нерідко в домашньому господарстві працюють діти. Більшості дітлахів-слуг від 12 до 17 років, а декому лише 5–6 років! За оцінками МОП, домаш­ня робота є найбільшим джерелом зайнятості для дівчаток до 16 років у всьому світі. Так, близько 90% дітей-слуг – саме ді­вчатка.

Хоча домашні праців­ники існували століття­ми, попит на них почав стрімко зростати кілька десятиліть тому. Широке залучення жінок до тру­дових ресурсів, старіння суспільства, інтенсифіка­ція праці, проблеми поєд­нання сімейного життя та роботи з кожним роком по­глиблюють цю тенденцію. У гонитві за кар’єрою жін­ки та члени їх родин усе частіше потребують допо­моги домашніх працівни­ків, які і по господарству пораються і за дітьми доглядають. Більшість із них – мігранти. Дехто всередині своєї країни переїжджає із сільської місцевості до міст, аби влаштуватися на роботу. Частина в пошуках робо­ти навіть залишає бать­ківщину і їде на чужину. Та незважаючи на попит, домашня робота є знеці­неною, невизнаною і часто нелегальною. Вона майже не регулюється законами, а в деяких країнах домаш­ні працівники взагалі не­захищені, перевантажені низькооплачуваною робо­тою тощо.

Маємо, що маємо

Незважаючи на ваго­мий внесок домашніх пра­цівників у національну економіку своєї країни, їхня праця залишається однією з найбільш небез­печних, низькооплачува­них і незахищених форм зайнятості. Така праця є переважно нелегальною і не вважається «справж­ньою» чи «продуктив­ною», адже не приносить доходу для домогоспо­дарств, які використову­ють її. Вона залишається недооціненою, оскільки тут не потрібні особли­ві професійні навички і відсутні кваліфікаційні вимоги. Статус домаш­нього працівника в сфері зайнятості залишається невизначеним, оскільки він зайнятий у домаш­ньому господарстві. Тому нові міжнародні трудові норми мають забезпе­чити визнання того, що домашні працівники за­слуговують на повагу й елементарні права... Та­ким чином, зобов’язання надавати їм гідну роботу й умови праці набуває ще більшої ваги в умовах ни­нішнього економічного спаду. Це є свідченням справжньої зацікавле­ності тристоронніх учас­ників МОП в захисті одні­єї з найбільш уразливих категорій працівників. Забезпечення гідної пра­ці для них потребує вста­новлення нормативних правових основ, що ви­ходять за межі традицій­них трудових відносин, а також обліку особливих умов, у яких виконується домашня робота. Це ви­магає уяви, новаторських підходів і здатності до неортодоксального мис­лення. Аналіз законодав­ства і практики показує, що деякі країни ретель­но та творчо підходять до розробки механізмів правового нормативного регулювання, належних інструментів виконання і заходів стимулювання, що могли б змінити жит­тя домашніх працівників. Уряди низки країн при­скореними темпами здій­снюють політичні заходи в інтересах таких працівників.

Нелегкий шлях до визнання

Ще в березні 2008 року Адміністративна рада МБП вирішила внести пункт про встановлення стандартів гідної праці для домашніх працівни­ків до порядку денного 99-ї сесії Міжнародної конференції праці (2010 рік). Тож уже через 2 роки конференція вирішила внести на розгляд сво­єї наступної сесії пункт «гідна праця» для повтор­ного обговорення з метою ухвалення комплексного нормативного докумен­та, а саме вже згаданої конвенції, доповненої ре­комендаціями.

Перше засідання Комі­тету з питань домашніх працівників відбулося на початку червня цього року, загалом же їх про­ведено 18. Під час цих за­сідань було представле­но звіт «Гідна праця для домашніх працівників», а також розглянуто кон­венції та резолюції. Крім того, учасники конферен­ції затвердили резолюцію щодо перетворення гідної праці на реальність для домашніх працівників у всьому світі.

Виступаючи від імені країн – членів ЄС, пред­ставник уряду Франції запропонував Комітету розглянути проект ре­золюції, яка передбачає підвищення ефективнос­ті положень запропоно­ваних конвенції та реко­мендацій, закликаючи МОП та її членів мобілі­зувати ресурси в цьому напрямі.

Тож на ювілейній 100-й Міжнародній кон­ференції праці її учас­ники не лише прийняли відповідні конвенцію та рекомендації, а й визна­ли важливість та необ­хідність забезпечення гідних умов домашньої праці в усьому світі. Та­кож було запропоновано розглянути, звичайно з урахуванням наявних ресурсів, економічно ефективні заходи з ме­тою сприяння широкій ратифікації конвенції й ефективній її реаліза­ції. Зокрема, наголошу­валось на необхідності допомоги урядам, орга­нізаціям роботодавців і робітників у проведенні обміну знаннями, інфор­мацією і передовим до­свідом у сфері домашньої праці. Важливим також є сприяння нарощуван­ню потенціалу урядів та організацій робото­давців і працівників з метою забезпечення для них гідних умов праці. Та чи не найголовнішим залишається заохочення співробітництва в сфері гідної праці між МОП та іншими відповідними міжнародними організа­ціями.

ІЗ РЕКОМЕНДАЦІЙ ПРО ГІДНУ ПРАЦЮ ДОМАШНІХ ПРАЦІВНИКІВ

Вживаючи заходів з усунення дискримінації в сфері пра­ці, держави-члени мають, зокрема, забезпечити здійс­нення медичних обстежень відповідно до міжнародних трудових норм, не допускаючи жодних обмежень щодо проведення таких обстежень...

У сфері регулювання умов праці та життя держави ма­ють приділяти особливу увагу потребам домашніх пра­цівників віком молодше 18 років і старше мінімального віку для прийому на роботу, визначеним законами і нормативно-правовими актами, включаючи дотриман­ня режиму робочого часу й обмеження у виконанні пев­них видів домашньої праці.

Крім того, держави мають забезпечити право домашніх працівників на свободу об’єднання та ведення колек­тивних переговорів. Також усі країни мають розробити типовий контракт для домашньої праці, умови якого пе­редбачатимуть такі дані, як дата прийняття на роботу, перелік обов’язків, відомості про житло, яке надається працівникові, будь-які відрахування із його заробітної плати, а також гарантуватимуть оплачувані відпустку та лікарняні тощо.

16.07.2011


Анна РЄПІЧ, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання