« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Чи зараховуються до страхового стажу?

Чи зараховуються до страхового стажу?

 Інвалідність, безробіття

 …час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на ви­робництві або профзахворюванням; час догляду (одному із батьків) за потерпілою дитиною до досягнення нею 12 років; період отримання до­помоги по безробіттю; догляд за ін­валідом I групи, дитиною-інвалі­дом, пенсіонером?

Вікторія БУНИЧ, м. Боярка, Черкаська обл.

 Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещас­ним випадком на виробництві або профзахворюванням як до, так і після 01.01.2004 р. за­раховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призна­чення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмі­рах (ст. 56 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 24 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страху­вання»).

За період до 01.01.2004 р. згідно з пунктом 13 ч. 1 ст. 30 ЗУ «Про статус і соці­альний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастро­фи» до стажу роботи одно­му з батьків зараховується час догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею 12 років (на підставі свідоцтва про народження дитини; документа про те, що особа, яка доглядає за потерпілою дитиною, не працює (трудова книжка); документа про те, що дити­на належить до категорії осіб, які потерпіли від ава­рії на ЧАЕС). Час догляду за потерпілою дитиною у період після 01.01.2004 р. до страхового стажу не зара­ховується.

Як до, так і після 01.01.2004 р. до страхового стажу зараховуються пері­оди отримання допомоги по безробіттю. До 01.01.2010 р. ці періоди підтверджують­ся записами у трудовій книжці, а з 01.01.2010-го – даними персоніфікованого обліку.

За період до 01.01.2004 р. до стажу роботи для при­значення пенсії зарахову­ється час догляду за інва­лідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 ро­ків, а також за пенсіоне­ром, який за медвисновком потребує постійного сто­роннього догляду. Цей пе­ріод встановлюється на підставі акта обстеження фактичних обставин здій­снення догляду (склада­ється органами ПФУ) та документів, що засвідчу­ють інвалідність (для інва­лідів І групи, дітей-інвалідів) і вік (для преста­рілих і дітей-інвалідів).

За період після 01.01.2004 р. загальнообов’язковому пенсійному держстраху­ванню підлягають один із непрацюючих працездат­них батьків, усиновите­лів, опікун, піклувальник, які фактично здійсню-ють догляд за дитиною-інвалідом, а також непра­цюючі працездатні особи, які доглядають за інвалі­дом І групи або за преста­рілим, який потребує по­стійного догляду чи досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомо­гу або компенсацію відпо­відно до законодавства. За цих осіб страхові вне­ски до Пенсійного фонду сплачуються з коштів Держбюджету України. Відповідно ці періоди з 01.01.2004 р. зараховують­ся до страхового стажу як періоди, за які сплачено мінімальні страхові вне­ски.

 

 Служба у війську

 …період проходження строкової служби у Збройних Силах?

Віталій КАНЧУК, м. Охтирка, Сумська обл.

 Військова служба як до, так і після 01 січня 2004 року зарахо­вується до страхового стажу для призначення пенсії. При цьому відповідно до пункту 3 ч. 9 прикінцевих положень Закону Украї­ни «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» періоди строкової служби після 01 січня 2004 року зараховують­ся до страхового стажу як періоди, за які сплачено страхові внески у сумі мінімального страхового внеску.

 

 Догляд за дитиною

 …усі періоди догляду за мало­літньою дитиною?

Валентина ГОРЧИК, м. Одеса

 Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та відпустка без збереження зарплати, визначена у медвисновку, до досягнення дитиною 6-річ­ного віку за період до 01.01.2004 р. зараховуються в повному обсязі до стажу роботи при призначенні пенсії. У стажі роботи також враховується час догляду до 01.01.2004 р. непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річ­ного віку. Зазначений період зараховується лише в за­гальний трудовий стаж і лише матері, яка у цей час не працювала. За період після 01.01.2004 р. за осіб, які від­повідно до законодавства отримують допомогу по дог­ляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, спла­чуються страхові внески до Пенсійного фонду. Відповід­но ці періоди зараховуються до страхового стажу в пов­ному розмірі. Відпустка без збереження зарплати по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку, яка надавалася після 01.01.2004 р., до страхового стажу не зараховується.

 

 Відпустка на новому місці

 Після якого терміну роботи на но­вому місці працівник, що був переве­дений з іншого підприємства, може отримати щорічну оплачувану від­пустку, яку він не використав за по­переднім місцем роботи?

Олег БАЛЧУК, м. Васильків, Київська обл.

 Право на щорічну відпустку в разі переведення працівника на інше місце роботи перед­бачене у ст. 81 Кодексу за­конів про працю України, в якій зазначається: «За бажан­ням працівників, переведе­них на роботу з одного під­приємства, установи, органі­зації на інше підприємство, в установу, організацію, які не використали за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічну основну відпустку і не одержали за неї грошової компенсації, щоріч­на відпустка повної трива­лості надається до настання шестимісячного терміну без­перервної роботи після пере­ведення.

Якщо працівник, переведе­ний на роботу на інше підпри­ємство, в установу, організа­цію, повністю або частково не використав щорічні основну та додаткові відпустки і не одержав за них грошову ком­пенсацію, то до стажу роботи, що дає право на щорічні ос­новну та додаткові відпустки, зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи».

 

 Компенсація за невикористаний відпочинок

 Чи виплачується у разі звільнення працівника грошова компенсація за невикористані дні щорічної від­пустки?

Валерія ЧЕПІЛКО, м. Житомир

 Згідно зі ст. 83 КЗпП у разі звільнення працівникові виплачується грошова компен­сація за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також до­даткової відпустки працівни­кам, які мають дітей.

У разі звільнення керівних, пе­дагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників, спе­ціалістів навчальних закладів, які до звільнення пропрацюва­ли не менш як 10 місяців, гро­шова компенсація виплачуєть­ся за невикористані ними дні щорічних відпусток із розра­хунку повної їх тривалості.

У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство, в установу, організацію грошова компенсація за неви­користані дні щорічних відпус­ток за його бажанням має бути перерахована на рахунок під­приємства, установи, організа­ції, куди перейшов працівник.

За бажанням працівника час­тина щорічної відпустки замі­нюється грошовою компенса­цією. При цьому тривалість на­даної працівникові щорічної та додаткових відпусток не по­винна бути менше ніж 24 ка­лендарних дні.

Особам віком до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

У разі смерті працівника гро­шова компенсація за невико­ристані дні щорічних відпус­ток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, виплачується спадкоємцям

 До речі

Забороняється ненадання щорічних відпусток повної трива­лості протягом двох років поспіль, а також ненадання їх протя­гом робочого року особам віком до 18 років і працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкід­ливими й важкими умовами чи з особливим характером праці.

 Добірку підготував Володимир МАКСИМЧУК, завідувач відділу пенсійного забезпечення апарату ФПУ

22.05.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання