« на головну 28.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1264)
05
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Пенсійні виплати утриманцям

Пенсійні виплати утриманцям

 Після смерті чо­ловіка залиши­лися дружина-пенсіонерка та донька-інвалід, сту­дентка коледжу, які перебували на його утриманні. Чи ма­ють вони право на отримання пенсії у зв’язку із втратою го­дувальника та яким має бути її розмір?

Раїса ГОЛЕЩУК, м. Умань

 Умови призначен­ня пенсії у зв’язку із втратою году­вальника перед­бачені статтею 36 Закону України «Про загальнообов’язкове дер­жавне пенсійне страху­вання».

Пенсія у зв’язку із втра­тою годувальника призна­чається непрацездатним членам родини померло­го, які були на його утри­манні, за наявності в году­вальника на день смерті страхового стажу, необ­хідного для призначення пенсії за III групою інва­лідності, а у разі смерті пенсіонера або осіб, зазна­чених у частині другій ст. 32 цього Закону, – неза­лежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв’язку із втратою году­вальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого.

Батьки й чоловік (дру­жина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв’язку із втратою году­вальника, якщо вони втра­тили джерело засобів до існування.

Непрацездатними чле­нами сім’ї вважаються:

– чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передба­ченого статтею 26 цього Закону;

– діти (у тому числі й ті, що народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) по­мерлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років;

– діти, які навчаються за денною формою навчан­ня в загальноосвітніх на­вчальних закладах систе­ми загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих на­вчальних закладах, до за­кінчення ними навчаль­них закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти до до­сягнення ними 23 років не­залежно від того, навча­ються вони чи ні;

– чоловік (дружина), а у разі їх відсутності – один із батьків або брат чи се­стра, дідусь чи бабуся по­мерлого годувальника не­залежно від віку й працез­датності, якщо він (вона) не працюють і доглядають дитину (дітей) померлого годувальника до досягнен­ня нею (ними) 8 років.

До членів сім’ї, які вва­жаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, належать особи, що зазначені в час­тині другій цієї статті, якщо вони:

– були на повному утриманні померлого го­дувальника;

– одержували від по­мерлого годувальника до­помогу, що була для них постійним та основним джерелом засобів до існу­вання.

Члени родини помер­лого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існу­вання, але які й самі одер­жували пенсію, мають право, за бажанням, пере­йти на пенсію у зв’язку із втратою годувальника.

Усиновлені діти мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника нарівні з рідними ді­тьми.

Пасинок і падчерка ма­ють право на пенсію у зв’язку із втратою году­вальника нарівні з рідни­ми дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків.

Неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку із втратою году­вальника, зберігають це право і у разі їх усинов­лення.

Положення цього Зако­ну, що стосуються сім’ї померлого, відповідно по­ширюються і на родину особи, яка визнана безві­сно відсутньою або оголо­шена померлою у встанов­леному законом порядку.

Пенсії у зв’язку із втра­тою годувальника, який помер унаслідок нещасно­го випадку на виробни­цтві або професійного за­хворювання, признача­ються відповідно до Зако­ну України «Про загальнообов’язкове державне со­ціальне страхування від нещасного випадку на ви­робництві та професійно­го захворювання, які спри­чинили втрату працездат­ності». Розмір такої пенсії визначається статтею 37 Закону України «Про загальнообов’язкове дер­жавне пенсійне страху­вання».

Пенсія у зв’язку із втра­тою годувальника призна­чається в таких розмірах: на одного непрацездатно­го члена сім’ї – 50% пенсії за віком померлого году­вальника; на двох і біль­ше непрацездатних чле­нів сім’ї – 100% пенсії за віком померлого году­вальника, що розподіля­ється між ними рівними частками.

Дітям-сиротам пенсія у зв’язку із втратою году­вальника призначається в розмірах, які визначені у частині першій цієї стат­ті, відповідно до розміру пенсії за віком кожного з батьків.

 ДО ВІДОМА

 Відповідно до ст. 38 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається на весь період, упродовж якого член сім’ї померлого го­дувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою ст. 36 цього Закону, а членам родини, які досягли пенсійного віку, передбаче­ного ст. 26 цього Закону, – довічно.

Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім’ї здійснюється з першого числа міся­ця, що настає за місяцем, у якому склалися обста­вини, внаслідок яких і змінилися розміри пенсії або взагалі припинилася її виплата.

 

 ПІЛЬГИ МЕДИКУ-ВИПУСКНИКОВІ

 Мій брат закінчив медичний універси­тет за держзамов­ленням і його спря­мували на роботу в село. Які державні соці­альні гарантії та ком­пенсації передбачені випускникові вишу і в якому розмірі?

Валерій ТОМИЛЬСЬКИЙ, м. Лубни, Полтавська обл.

 Соціальні гарантії та ком­пенсації визначені у Поряд­ку працевлаштування ви­пускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалася за дер­жавним замовленням, за­твердженому постановою Кабінету Міністрів України № 992 від 22.08.1996 року.

Випускникам, які одержали направлення на роботу, піс­ля закінчення закладу осві­ти надається відпустка три­валістю 30 календарних діб.

За період відпустки їм ви­плачується допомога у роз­мірі місячної стипендії за рахунок замовника.

Випускникам, які одержали довідки про надання можли­вості самостійного працевла­штування, допомога за пері­од відпустки не виплачується.

Звільняти випускника з ро­боти з ініціативи замовника до завершення терміну уго­ди можна лише у випадках, що передбачені статтею 40 КЗпП України. Про такі ви­падки звільнення слід обов’язково повідомляти у МОЗ України.

Посади за штатним розпи­сом, на які поточного року мають бути призначені ви­пускники, не підлягають за­міщенню іншими працівни­ками. У разі виробничої по­треби на ці посади можна призначити працівників, але на строк до прибуття випускників.

Якщо випускник за власним бажанням переводиться на роботу до іншого підприєм­ства, установи, організації, то він отримує направлення на роботу на підприємстві, уста­нові чи організації за остан­нім місцем роботи. За ним та­кож зберігаються усі права та обов’язки молодого фахівця.

Якщо держслужба зайня­тості не в змозі надати від­повідну роботу молодому фахівцю, то за бажанням його може бути направлено на перепідготовку для по­дальшого працевлаштуван­ня за здобутою новою спе­ціальністю чи професією.

Випускники, які одержали направлення на роботу в іншу місцевість, а також члени їхніх сімей, забезпе­чуються житлом згідно з чинним законодавством та умовами направлення.

Випускники, яких не забезпе­чено житлом згідно з угодою і які продовжують працюва­ти за призначенням після за­кінчення визначеного термі­ну, зберігають право на поза­чергове одержання житла, незалежно від строку роботи за цим призначенням.

У разі ліквідації підприєм­ства, закладу, організації питання щодо позачергово­го одержання житла вирі­шується згідно із чинним законодавством.

За випускниками, які одер­жали направлення на робо­ту в іншу місцевість, житло за попереднім місцем про­живання зберігається за ними відповідно до чинно­го законодавства.

Сторінку підготувала Тетяна РУБАН, «ПВ»

24.04.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання