« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Період роботи та страховий стаж

Період роботи та страховий стаж

 Маю стаж близько 40 ро­ків. У 1986 році працював у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у се­редині 90-х багатора­зово перебував у від­пустці без збережен­ня заробітної пла­ти. Часто хворів, отримував допомогу з тимчасової непра­цездатності. Яким чином усі ці періоди будуть зараховані до стажу роботи при призначенні пенсії?

Василь ГАЙСЮК, м. Київ

 Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страху­вання», який на­брав чинності з 1 січня 2004 року, змінено поря­док обчислення стажу ро­боти для призначення пенсій. Разом із тим, ст. 24 зазначеного Закону перед­бачає, що періоди трудо­вої та іншої діяльності до 01.01.2004 зараховуються до страхового стажу в по­рядку і на умовах, визна­чених раніше діючим за­конодавством, крім ви­падків, передбачених цим Законом. Тому як буде враховано при призначен­ні пенсії той чи інший пе­ріод діяльності залежить від того, коли відбувалася така діяльність – до чи після 1 січня 2004 року.

За період до 01.01.2004 стаж роботи для призна­чення пенсії обчислював­ся відповідно до ст. 56–63 ЗУ «Про пенсійне забезпе­чення». Зокрема, передба­чалося, що до трудового стажу зараховується робо­та, виконувана на підста­ві трудового договору на підприємствах і в коопе­ративах, незалежно від використовуваних форм власності та господарю­вання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, не­залежно від характеру, тривалості роботи і пе­рерв. До стажу зарахову­валась також будь-яка інша робота, на якій пра­цівник підлягав держав­ному соцстрахуванню, або за умови сплати страхв­несків.

Незалежно від часу призначення пенсії, робо­та до 01.01.2004, як постій­на, так і тимчасова, як із повним, так і з неповним робочим днем, буде зара­хована до страхстажу в повному обсязі.

Період, протягом якого працівник отримував до­помогу з тимчасової не­працездатності, зарахову­ється до стажу роботи для призначення пенсії. До стажу роботи зарахову­ються всі періоди щоріч­них та додаткових відпус­ток, а також відпустки без збереження зарплати.

Певні періоди роботи до 01.01.2004 зараховуються до стажу роботи в пільговому обчисленні, зокрема:

– період роботи в ле­прозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, в закладах (відді­леннях) із лікування осіб, заражених вірусом імуно­дефіциту людини або хво­рих на СНІД, в інших ін­фекційних закладах (від­діленнях) охорони здоров’я, в патолого-анатомічних і реанімаційних відді­леннях закладів охорони здоров’я, а також у психі­атричних закладах охоро­ни здоров’я зараховується до стажу роботи в подвій­ному розмірі. При цьому право на пільгове обчис­лення стажу мають всі працівники незалежно від займаних посад;

– згідно зі ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний за­хист громадян, які по­страждали внаслідок Чор­нобильської катастрофи» час роботи, служби (в т. ч. державної) з ліквідації на­слідків аварії на Чорно­бильській АЕС у зоні від­чуження зараховується до стажу роботи, стажу держ­служби, вислуги років, яка дає право на пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забез­печення осіб, звільнених з військової служби, та де­яких інших осіб»: з 26.04.1986 до 31.12.1987 – в потрійному розмірі; з 01.01.1988 до 31.12.2003 – в полуторному розмірі;

– період роботи до 01.01.1991 в районах Край­ньої Півночі та місцевос­тях, прирівняних до райо­нів Крайньої Півночі ко­лишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген за­раховується до страхста­жу в порядку і на умовах, передбачених законодав­ством, що діяло до 1 січня 1991 року: з 01.08.1945 до 01.03.1960 – у подвійному розмірі; з 01.03.1960 до 01.01.1991 – у полуторному розмірі. Пільгове обчис­лення страхстажу прова­диться на підставі трудо­вої книжки, або письмово­го трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи у районах Крайньої Півночі та міс­цевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільга­ми, передбаченими для осіб, які працювали в за­значених місцевостях;

– робота на водному транспорті протягом по­вного навігаційного періо­ду зараховується за рік ро­боти. Робота протягом по­вного сезону на підприєм­ствах сезонних галузей промисловості, незалежно від відомчої підпорядко­ваності підприємств, – за Списком, затвердженим Кабінетом Міністрів Укра­їни, зараховується до ста­жу роботи за рік роботи.

Володимир МАКСИМЧУК,

Завідувач відділу пенсійного забезпечення соціально-економічного департаменту апарату ФПУ

 ДО УВАГИ

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі її відсутності, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні відомості про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу зарплати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їх виконання та інші доку­менти, які містять інформацію про періоди роботи.

У разі, коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу, за бажанням особи, може здійснюватися органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.

 

 

 ПЕНСІЇ ІНВАЛІДАМ-ЧОРНОБИЛЬЦЯМ

 Який механізм нарахування та розмір пенсії для інвалідів-чорнобильців? Хто має право отримува­ти пенсію у разі втрати годуваль­ника – ліквідатора аварії на ЧАЕС?

Ольга БУНЧУК,  м. Макарів, Київська обл.

 Відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інва­лідності, що настала внаслі­док каліцтва чи захворюван­ня, і пенсії у зв’язку з втра­тою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за ба­жанням громадянина із за­робітку, одержаного за ро­боту в зоні відчуження в 1986–1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

У всіх випадках розмір пен­сії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок із Чор­нобильською катастрофою, не можуть бути нижчим:

• для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорно­бильській АЕС у 1986 році:

– по I групі інвалідності – 220% прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність;

– по II групі інвалідності – 200% прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність;

– по ІІІ групі інвалідності – 180% прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність;

• для учасників ліквідації на­слідків аварії на Чорнобиль­ській АЕС у 1987–1990 роках і осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження:

– по I групі інвалідності – 160% прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність;

– по II групі інвалідності – 150% прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність;

– по III групі інвалідності – 140% прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність;

• для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорно­бильською катастрофою:

– по I групі інвалідності – 130% прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність;

– по II групі інвалідності – 120% прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність;

– по III групі інвалідності – 110% прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність;

– дітям-інвалідам – 70% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Пенсія в разі втрати году­вальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годуваль­ника, які були на його утри­манні (при цьому дітям пен­сія призначається незалеж­но від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі:

– на одного непрацездат­ного члена сім’ї – 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника;

– на двох та більше непра­цездатних членів сім’ї – 100% пенсії по інвалідності померлого годувальника, визначеної згідно із зазна­ченою статтею, що розподі­ляється між ними рівними частками.

До непрацездатних членів сім’ї померлого годувальни­ка належать особи, зазначе­ні у ст. 36 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пен­сійне страхування».

Розмір прожиткового міні­муму для осіб, які втратили працездатність, визначаєть­ся на момент виплати пенсії згідно із законом про держ­бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи за­хворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годуваль­ника внаслідок Чорнобиль­ської катастрофи визнача­ється Кабінетом Міністрів України.

Сторінку підготувала Тетяна РУБАН, «ПВ»


20.03.2012



Коментарі

#1 22.06.2012 00:37 добавил: strateg | додати коментар

Да, опять клоун из минсоцпол кинул инвалидов ЧАЭС, прицените инвалид ликвидатор или потерпевший 2-й групы до этого шоу 8 минимальних пенсий по возрасту=6400 грн основной размерпенсии и после шоу инвалид ликвидатор или потерпевший 2-й групы = 1800 грн. основной размер пенсии, есть разница? конечно есть,так и хочется вспомнить пословицу проюрьев день. Общем просрали братцы вы все.

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання