« на головну 28.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1264)
05
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Права та гарантії члена профкому

Права та гарантії члена профкому

 На збо­рах тру­дового ко­лективу мене об­рали до складу но­воствореної пер­винної профорга­нізації підприєм­ства. Яке законо­давство гарантує права та можли­вості здійснення повноважень пра­цівників, що були обрані до вибор­них профспілко­вих органів?

Галина СОКОРЧУК, м. Київ

 Відповідно до стат­ті 252 Кодексу за­конів про працю України працівни­кам підприємств, установ, організацій, об­раним до складу вибор­них профспілкових орга­нів, гарантуються можли­вості для здійснення їхніх повноважень.

Зміна умов трудового договору, оплати праці, притягнення до дисциплі­нарної відповідальності працівників, які є члена­ми виборних профспілко­вих органів, допускають­ся лише за попередньою згодою профспілки.

Звільнення членів ви­борного профспілкового органу підприємства, установи, організації (у тому числі структурних підрозділів), його керів­ників, профспілкового представника (там, де не обирається виборний ор­ган професійної спілки), окрім випадків дотриман­ня загального порядку, допускається за наявності попередньої згоди вибор­ного органу, членами яко­го вони є, а також вищого виборного органу цієї про­фесійної спілки (об’єднання професійних спілок).

Працівники, які обира­лися до складу профспіл­кових органів підприєм­ства, установи, організа­ції, протягом року після закінчення строку, на який вони обиралися, не можуть бути звільнені з ініціативи власника або уповноваженого ним ор­гану (крім випадків по­вної ліквідації підприєм­ства, установи, організа­ції, виявленої невідповід­ності працівника обійма­ній посаді або виконува­ній роботі у зв’язку зі ста­ном здоров’я, що перешко­джає виконанню роботи, або вчинення працівни­ком дій, за які законом пе­редбачена можливість звільнення з роботи чи служби).

Це не стосується пра­цівників, які достроково припинили свої повнова­ження у цих органах через неналежне виконання обов’язків або за власним бажанням, за винятком випадків, пов’язаних зі станом здоров’я.

Працівники, звільнені у зв’язку з обранням до складу виборних проф­спілкових органів, після закінчення строку повно­важень повертаються на попереднє місце роботи (посаду) або за згодою працівника призначають­ся на іншу рівнозначну посаду.

Членам виборних профспілкових органів, не звільненим від своїх виробничих чи службових обов’язків, надається на умовах, передбачених ко­лективним договором, вільний від роботи час зі збереженням середньої заробітної плати для учас­ті в консультаціях і пере­говорах, виконання інших громадських обов’язків в інтересах трудового ко­лективу, а також для учас­ті в роботі виборних проф­спілкових органів, але не менш як дві години на тиждень.

На час профспілкового навчання працівникам, обраним до складу проф­спілкових органів підпри­ємства, установи, органі­зації, надається додатко­ва відпустка тривалістю до 6 календарних днів зі збереженням середньої заробітної плати за раху­нок власника або уповно­важеного ним органу.

За працівниками, обра­ними до складу виборних органів профспілкової ор­ганізації, що діє на підпри­ємстві, в установі, органі­зації, зберігаються соці­альні пільги та заохочен­ня, встановлені для інших працівників за місцем ро­боти відповідно до законо­давства. За рахунок ко­штів підприємства цим працівникам можуть бути надані додаткові пільги, якщо це передбачено ко­лективним договором.

 ДОВІДОМА

Первинні профспілкові організації на підприємствах, в установах, організаці­ях та їх структурних підрозділах представляють інтереси членів профспілки та захищають їхні трудові, соціально-економічні права та інтереси.

Первинки здійснюють свої повноваження через створені відповідно до стату­ту (положення) виборні органи, а в організаціях, де виборні органи не ство­рюються, – через профспілкового представника, уповноваженого згідно із статутом на представництво інтересів членів професійної спілки, який діє у межах прав, наданих Законом України «Про професійні спілки, їх права та га­рантії діяльності» і статутом професійної спілки.

 

 

 У ВІДРЯДЖЕННЯ – ЗА ЗГОДОЮ МАТЕРІ

  Чи має право керівництво під­приємства відправляти у від­рядження працівницю, яка до­глядає за дитиною, що є інвалі­дом першої групи?

Ольга ФЕДУРЦЯ, Закарпаття

 Стаття 176 КЗпП України за­бороняє залучати вагітних жінок і жінок, що мають ді­тей віком до трьох років, до нічних, надурочних робіт, робіт у вихідні дні та від­правляти їх у відрядження, а також обмежує залучення жінок, що мають дітей віком від трьох до чотирнадцяти років або дітей-інвалідів, до надурочних робіт і відправ­лення їх у відрядження без їхньої згоди.

 

 

 РОБОЧИЙ ДЕНЬ НЕПОВНОЛІТНЬОГО

 Які норми виробітку встановлені для молодих працівників віком до вісімнадцяти років?

Олег СТАФ’ЮК, м. Золочів, Львівська обл.

 Статтею 193 КЗпП України визначено, що для робітни­ків віком до вісімнадцяти років норми виробітку вста­новлюються відповідно до норм виробітку для дорос­лих робітників пропорцій­но скороченому робочому часу для осіб, що не дося­гли вісімнадцяти років.

Для молодих робітників, які приходять на підприємство, в організацію після закін­чення загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних на­вчальних закладів, курсів, а також для тих, що пройшли навчання безпосередньо на виробництві, у передбаче­них законодавством випад­ках і розмірах та на визначе­ні ним строки можуть за­тверджуватися знижені нор­ми виробітку, які затверджу­ються власником або упо­вноваженим ним органом за погодженням із профспілко­вим комітетом.

Окрім того, згідно зі ст. 192 КЗпП забороняється залу­чати працівників віком до вісімнадцяти років до ніч­них, надурочних робіт і ро­біт у вихідні дні.

 

 ПОСАДА ВАНТАЖНИКА – НЕ ДЛЯ ПІДЛІТКА

 Мені 15 років, я напівсирота. Аби допомогти матері, під час канікул хочу заробити грошей і влаштува­тися на посаду вантажника у ме­блевий магазин. Однак керівництво за­кладу мені відмовляє. Чи правомірно це?

Юрій ГОРОБЧУК, м. Миронівка, Київська обл.

 Згідно зі статтею 190 КЗпП України роботодавцям за­бороняється застосовувати працю осіб, яким не випо­внилося вісімнадцяти років, на важких роботах і на ро­ботах зі шкідливими чи не­безпечними умовами праці, а також на підземних робо­тах. Забороняється також залучати таких осіб до піді­ймання та переміщення ре­чей, маса яких перевищує встановлені граничні норми.

Перелік важких робіт і робіт зі шкідливими та небезпеч­ними умовами праці, а та­кож граничні норми піді­ймання та переміщення важких речей особами до вісімнадцяти років затвер­джуються Міністерством охорони здоров’я України за погодженням із Держав­ним комітетом України з на­гляду за охороною праці.

 Сторінку підготувала Тетяна РУБАН, «ПВ»

Фото Кирила ЛАТИШЕВА

 

13.03.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання