« на головну 16.07.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1253)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Як каратимуть за корупцію?

Як каратимуть за корупцію?

У новому році в Україні після ухвалення у другому читанні дія­тиме новий закон про корупцію, поданий Президентом України Віктором Януковичем і ухвалений 23 грудня Верховною Радою в першому читанні. Ним буде внесено зміни в нині чинні закони.

Раніше ухвалені три антикорупційні закони, які мали набути чинності з 1 січня 2011 року, Рада визнала неефективними і та­кими, що в окремих випадках не відповідають вимогам Консти­туції України.

П оложення нового антикорупційно­го закону проко­ментувала на­чальник юридич­ного департаменту Феде­рації профспілок України Віра Орлова.

Основна відмінність цього законопроекту від попереднього полягає в тому, що на державній службі близькі родичі не можуть бути підпорядко­вані один одному, а поса­довцям, що лобіюють ін­тереси окремих компаній і беруть хабарі, загрожує в’язниця.

– Також змінилися умо­ви прийняття на роботу, – говорить Віра Орлова. – Так, кандидат на посаду чиновника зобов’язаний надати довідки про май­но, доходи та фінансові зобов’язання, в тому чис­лі за кордоном, і пройти спеціальну перевірку. Пе­ревірятиметься достовір­ність даних про майно, наявність у кандидата та його близьких родичів корпоративних прав, а також кримінальної від­повідальності за коруп­ційні правопорушення. Крім того, всі держслуж­бовці зобов’язані раз на рік подавати декларацію не лише про доходи, а й витрати.

Чиновникам (крім ка­тегорій посадовців, яким це дозволено законом) також заборонятиметься займатися іншою опла­чуваною або підприєм­ницькою діяльністю, крім соціально значимої (викладацька, наукова діяльність, медпракти­ка), у позаробочий час.

У свою чергу, законо­проект захищає гаранто­ване Конституцією дер­жави право займатися підприємницькою діяль­ністю і виключає фізич­них осіб‑підприємців із числа тих, хто може бути притягнутий до відпові­дальності за корупційні правопорушення.

Під антикорупційний закон також підпадають особи, які є недержавни­ми службовцями: аудито­ри, нотаріуси, оцінювачі, арбітражні керуючі, екс­перти, незалежні посе­редники, члени трудово­го арбітражу, третейські судді, хоча науковці вва­жають це питання диску­сійним.

Упорядковано і пи­тання отримання по­дарунків чиновниками. Зокрема, передбачено вичерпний перелік ви­падків, коли це робити забороняється. Крім того, подарунки, отримані по­садовцями державних органів або органів місце­вого самоврядування, є, відповідно, державною чи комунальною власністю.

Ще однією новацією є те, що законом передба­чено участь громадських організацій, зокрема профспілок, у різних за­ходах щодо запобігання і протидії корупції.


НОВОВВЕДЕННЯ:

– розширення та уточнення кола осіб, які можуть бути суб’єктами відповідальності за ко­рупційні правопорушення;

– конкретизація суб’єктів, які проводять заходи для запобігання та протидії корупції;

– установлення заборони фінансування органів державної влади й органів місцевого само­врядування фізичними та юридичними особами;

– введення обмежень щодо одержання подарунків (пожертв);

– запровадження жорстких обмежень щодо підпорядкування на держслужбі близьких осіб;

– уточнення порядку проведення спеціальної перевірки;

– чітке визначення поняття фінансового контролю за доходами та витратами;

– запровадження вимог до поведінки посадовців;

– запровадження антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів;

– запровадження жорсткого механізму притягнення до відповідальності та усунення на­слідків корупційного правопорушення.

 

Закон оцінить експертиза

Законопроектом передба­чено запровадження про­ведення Міністерством юс­тиції України обов’язкової антикорупційної експерти­зи проектів нормативно-правових актів. Це забезпе­чить виявлення норм, які можуть сприяти вчиненню корупційних правопору­шень.

Такій експертизі підлягати­муть проекти законів Украї­ни та указів Президента Ук­раїни, інших нормативно-правових актів, що розроб­ляються в Кабінеті Міністрів, міністерствах та інших центральних органах влади.

Для забезпечення громад­ського контролю антико­рупційна експертиза може проводитися за ініціативи фізичних, юридичних осіб і об’єднань громадян.

 

Корупціонерів реєструватимуть

Передбачається ведення Єдиного державного реєст­ру осіб, які вчинили коруп­ційні правопорушення – єдиної бази даних, в якій міститимуться відомості про всіх осіб, яких притяг­нуто до відповідальності за вчинення корупційних пра­вопорушень.

Такі відомості підлягатимуть передачі до реєстру у три­денний строк із дня набран­ня відповідним рішенням суду законної сили. Функції формування та ведення реєстру покладено на Мін’юст України.

Окрім заходів кримінально­го та адміністративного по­карання, на порушників покладається обов’язок від­шкодувати у повному обсязі моральну та/або майнову шкоду, збитки, яких було за­вдано державі, фізичним, юридичним особам, права яких порушено внаслідок корупційних діянь.

Спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції зобов’язані щоро­ку не пізніше 10 лютого оп­рилюднювати інформацію про вжиті заходи щодо протидії корупції та осіб, яких було притягнуто до відповідальності за вчинен­ня корупційних правопору­шень.

Спеціально уповноваже­ний орган із питань антико­рупційної політики щороку не пізніше 15 квітня готува­тиме та оприлюднюватиме у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку звіт про результати прове­дення заходів щодо запобі­гання і протидії корупції.

Сторінку підготувала Тетяна РУБАН, «ПВ»

14.01.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання