« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Підряд чи контракт: що обрати?

Підряд чи контракт: що обрати?

Які відмінності між цивільно-правовим договором (підряду) та трудовим договором (контрактом) згідно з чинним законодавством?

Андрій ГАРКАВЕНКО, м. Бахчисарай, АРК

Правові відносини між підприєм­ством і найма­ним працівни­ком регулює Ко­декс законів про працю України (КЗпПУ), а відно­сини між підприємством і фізичною особою – Ци­вільний кодекс (ЦК).

Фізична особа не є пра­цівником підприємства. За цивільно-правовим до­говором, така особа може виконувати роботи та на­давати послуги. Залежно від форми укладеного до­говору сторони мають різ­ні права, обов’язки, зобов’язання перед бюджетом і Пенсійним фондом.

Визначення договору підряду містить стаття 837 ЦК, згідно з якою одна сто­рона (підрядник) зобов’язується на свій ризик викона­ти певну роботу за завдан­ням другої сторони (замов­ника), а замовник зобов’язується прийняти й оплати­ти виконану роботу. Дого­вір підряду можна уклада­ти на виготовлення, оброб­ку, переробку, ремонт або на виконання іншої робо­ти з переданням її резуль­тату замовникові. Договір підряду обов’язково має містити інформацію про:

 предмет договору (чітко визначені обсяги робіт, що виконуються);

 права та обов’язки сторін;

 матеріали, що вико­ристовуватимуться при виконанні робіт, їх вар­тість та обладнання;

 ціну робіт і порядок розрахунків;

 строки виконання робіт і порядок приймання-передавання результа­тів виконаних робіт;

 відповідальність сторін і порядок розв’язання спорів;

 позовну давність, яка застосовується до ви­мог щодо неналежної якості роботи.

Стаття 901 Цивільного кодексу визначає, що за до­говором про надання по­слуг одна сторона (викона­вець) зобов’язується за за­вданням другої сторони (за­мовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяль­ності, а замовник зобов’язується оплатити виконавце­ві зазначену послугу.

Особа, яка виконує ро­боту (послугу) за цивільно-правовим договором, не має жодних соціальних га­рантій. Вона не може отри­мувати виплати за рахунок Фонду соціального страху­вання із тимчасової втрати працездатності, не має пра­ва на відпустку. Така особа не підпорядкована розпо­рядку робочого часу.

Відповідно до статті 21 КЗпПУ трудовим догово­ром є угода між працівни­ком і власником підприєм­ства або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, та підпорядкову­ватися внутрішньому тру­довому розпорядку, а влас­ник підприємства, устано­ви, організації або уповно­важений ним орган чи фі­зична особа зобов’язується виплачувати працівнико­ві заробітну плату та за­безпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені зако­нодавством про працю, ко­лективним договором і до­говором між сторонами. Особливою формою трудо­вого договору є контракт, у якому строк його дії, пра­ва, обов’язки та відпові­дальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечен­ня та організації праці, а також розірвання догово­ру, в тому числі достроко­вого, можуть встановлю­ватися за угодою сторін.

Трудовий договір мож­на укладати в письмовій або усній формі. У трудо­вому договорі (контракті) визначають:

 роботу, що підлягає виконанню працівником;

 права та обов’язки сторін;

 розмір і порядок ви­плати заробітної плати та винагород;

 соціальні гарантії та компенсації працівнику.

 

ЯКЩО ВАС НЕ ПРАЦЕВЛАШТОВАНО

Після закінчення інституту за держзамовленням мене не було працевлаштовано. Щоб зареє­струватися в службі зайнятості, необхідно надати довідку про вільне пра­цевлаштування. У виші таку довідку ви­давати відмовляються. Що робити?

Наталія БАТЮК, м. Ірпінь, Київська обл.

Відповідно до Порядку працевлаштування випус­кників вищих навчальних закладів, що здобували освіту за державним за­мовленням, затвердженого постановою Кабінету Міні­стрів України від 22 серпня 1996 р. № 992, випускникам вишів, які навчалися за ко­шти державного або місце­вого бюджетів, має бути ви­дано направлення на робо­ту, а у випадку неможли­вості забезпечити роботою – довідку про самостійне працевлаштування. Вам слід звернутись із письмо­вою заявою про необхід­ність отримання належно­го документа (надсилайте рекомендованим листом із повідомленням про вру­чення). У випадку письмо­вої відмови чи неотриман­ня відповіді від закладу у встановлений Законом України «Про звернення громадян» 15-денний строк Вам необхідно звер­нутись зі скаргою до пра­воохоронних органів, зо­крема прокуратури чи суду, про порушення Ва­ших законних прав та ін­тересів. Після отримання документів або через рік із моменту закінчення вишу (за відсутності документів) Ви зможете зареєструва­тись у центрі зайнятості й одержати статус безробіт­ного з відповідним призна­ченням допомоги по без­робіттю. За нинішніх обста­вин Ви можете зареєстру­ватись у центрі зайнятості лише як пошуковець робо­ти без надання Вам статусу безробітного, а також отри­мувати інформаційно-консультаційні послуги, пов’язані з працевлаштуванням.

 

НАВЧАННЯ НОВІЙ ПРОФЕСІЇ

Маю статус безробітного. Розро­бив бізнес-план і хочу відкрити пе­рукарню, тому вирішив опанувати професію перукаря. Чи можу я, звернувшись до центру зайнятості, піти на курси перукаря? І скільки це коштува­тиме?

Олексій ГУГНЮК, м. Самбір, Львівська обл.

Надання послуг із професій­ної підготовки, перепідго­товки або підвищення квалі­фікації безробітних за на­правленням центру зайня­тості регламентується Поло­женням про порядок надан­ня Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безро­біття послуг із професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, затвердженим наказом Мі­ністерства праці та соціаль­ної політики України і Мініс­терства освіти і науки Украї­ни 13.02.2001 №53/59 та за­реєстрованим у Міністерстві юстиції України 13 квітня 2001 року за №345/5536 (із змінами та доповненнями).

Згідно з цим положенням професійне навчання без­робітних організовується державною службою зайня­тості за їхньою згодою від­повідно до потреб ринку праці в професійно-технічних та вищих на­вчальних закладах, у тому числі закладах державної служби зайнятості, на під­приємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності чи відомчо­го підпорядкування. Всі ви­трати, пов’язані з організа­цією профнавчання безро­бітних, здійснюються за ра­хунок коштів Фонду загальнообов’язкового дер­жавного соціального стра­хування України на випадок безробіття, тобто для без­робітного таке навчання є безплатним.

 

ПІЛЬГИ СІЛЬСЬКОМУ КУЛЬТПРАЦІВНИКУ

Понад 36 років працював у сільсько­му клубі культпрацівником, зараз перебуваю на заслуженому відпо­чинку. На які пільги я можу розра­ховувати, і яким законодавством це пе­редбачено?

Василь ГОГОЛЬ, м. Бориспіль, Київська обл.

Частиною п’ятою статті 29 Закону «Про культуру» пе­редбачено, що працівникам державних і комунальних закладів культури, педаго­гічним працівникам закла­дів освіти сфери культури, котрі працюють у сільській місцевості та селищах місь­кого типу, а також пенсіоне­рам, які раніше працювали в таких закладах і прожива­ють у зазначених населених пунктах, держава забезпе­чує безоплатне користуван­ня житлом з опаленням і освітленням у межах уста­новлених норм.

Право пенсіонерів, які ра­ніше працювали в держав­них та комунальних закла­дах культури, на пільги, передбачені Законом «Про культуру», підтверджується довідкою, виданою відді­лом культури (культури і туризму) райдержадміні­страції або адміністрацією установи (закладу), в якому вони працювали, сіль­ською або селищною ра­дою (в разі ліквідації закла­ду тощо) за постійним міс­цем проживання на підста­ві записів у трудовій книжці.

Сторінку підготувала Тетяна РУБАН, «ПВ»

27.01.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання