« на головну 16.07.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1253)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Право на робоче місце

Право на робоче місце

Чи мають право скоротити через брак годин учителя біології І категорії, яка має стаж робо­ти 12 років, розлу­чена й виховує не­повнолітню дити­ну?

Аліна ГОРЩАК, м. Бучач, Тернопільська обл.

Відповідно до статті 42 Кодексу законів про пра­цю України при скорочен­ні чисельності чи штату у разі вивільнення праців­ників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі мають працівники більш високої кваліфікації і продуктивності праці.

При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага у залишенні на роботі на­дається:

1) сімейним – у разі наявності двох і більше утриманців;

2) особам, в родині яких немає інших праців­ників із самостійним за­робітком;

3) працівникам із три­валим безперервним ста­жем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;

4) працівникам, які на­вчаються у вищих і серед­ніх спеціальних навчаль­них закладах без відриву від виробництва;

5) учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширю­ється чинність Закону України «Про статус ве­теранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

6) авторам винаходів, корисних моделей, про­мислових зразків і раці­оналізаторських пропо­зицій;

7) працівникам, які дістали на цьому підпри­ємстві, в установі, орга­нізації трудове каліцтво або професійне захворю­вання;

8) особам із числа де­портованих з України, упродовж п’яти років із часу повернення на по­стійне місце проживання до України;

9) працівникам із числа колишніх військовослуж­бовців строкової служби та осіб, які проходили аль­тернативну (невійськову) службу, – упродовж двох років із дня звільнення зі служби.

Перевага у залишенні на роботі може надава­тися й іншим категорі­ям працівників, якщо це передбачено законодав­ством України.

 

ЗВІЛЬНЕННЯ КЕРІВНИКА

Чи може первинна профспілкова органі­зація заводу ініціювати перед власни­ком підприємства розірвання трудово­го договору з директором, який систе­матично порушує трудове законодавс­тво?

Андрій ТРЕГУБЕНКО, м. Бровари, Київська обл.

Відповідно до статті 45 КЗпП України на вимогу виборного органу первин­ної профспілкової орга­нізації (профспілкового представника) власник або уповноважений ним орган зобов’язаний розі­рвати трудовий договір із керівником підприємства, установи, організації, якщо він порушує законо­давство про працю, колек­тивні договори та угоди, Закон України «Про про­фесійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

Якщо власник або упо­вноважений ним орган, чи керівник, стосовно яко­го висунуто вимогу про розірвання трудового до­говору, не згоден із цією вимогою, він має право оскаржити рішення ви­борного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) у суді у двотижне­вий строк із моменту отри­мання рішення.

У цьому разі виконан­ня вимоги про розірвання трудового договору зупи­няється до винесення су­дом рішення.

У разі якщо рішення ви­борного органу первинної профспілкової організації (профспілкового пред­ставника) не виконано й не оскаржено у зазначений строк, то виборний орган первинної профспілкової організації (профспілко­вий представник) у цей же строк може оскаржити в суді діяльність або без­діяльність посадових осіб та органів, до компетенції яких належить розірвання трудового договору з ке­рівником підприємства, установи, організації.

 

ДІЯЛЬНІСТЬ НА ГРОМАДСЬКИХ ЗАСАДАХ

Що означає працювати на громадських за­садах і чи зараховується ця робота до тру­дового стажу ?

Катерина ВЕЛИЧКО, м. Охтирка, Сумська обл.

Особа, яка працює на громад­ських засадах, лише виконує певні суспільні функції. Саме тому така діяльність не є тру­довою.

Якщо ви отримуєте за вико­нання суспільних функцій певний дохід, то він вважаєть­ся доходом фізичної особи поза межами роботи, з якого сплачується податок, нато­мість стаж не враховується.

Винятком є особи, зазначені в ст. 252 кодексу законів про працю України, трудовий стаж яких враховується.

 

ЗА ОБМАН – ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Яка відповідальність передбачається за внесення недостовірних даних у трудову книжку та подання неправдивої довідки про заробітну плату до установи банку для отримання кредиту?

Микола ГАЙЧУК, м. Калуш, Івано-Франківська обл.

На сьогодні пенсія нарахо­вується за внесками до пенсійного фонду. отже, якщо в трудовій книжці є не­достовірні дані, то пенсію Ви отримаєте виходячи не зі стажу, а з відрахувань до фонду.

У випадку, коли для отриман­ня кредитів видавалися довідки про доходи, які не відповідали дійсності, залеж­но від того, хто і кому вида­вав таку довідку, може наста­ти відповідальність: за ст. 190 Кримінального кодексу Ук­раїни – шахрайство – щодо особи, яка надала таку довід­ку до банківської установи; ст. 222 кку – шахрайство з фі­нансовими ресурсами – в разі отримання кредиту по­садовою особою або підпри­ємцем – фізичною особою; ст. 366 – службове підроблення – якщо буде до­ведено, що службова особа склала таку довідку.

 

ВІДПУСТКА ДЛЯ МАТЕРІ

Я працюю бухгалтером-економістом на підприємстві повний рік, робота за комп’ютером. Маю дитину – інваліда з ди­тинства. Скільки днів повинні тривати мої щорічна та додаткова відпустки?

Валентина НАУМЕНКО, м. Київ

Відповідно до Закону України «про відпустки» ви маєте пра­во на щорічну відпустку пов­ної тривалості (не менше 24 календарних днів), а оскільки у Вас є дитина-інвалід, то у Ва­шому проханні не можуть від­мовити. крім того, ви мали право взяти щорічну основну відпустку після завершення 6-місячного терміну роботи. Атакож маєте законне право на щорічну додаткову соціальну відпустку для жінок, які пра­цюють і мають дитину-інвалі­да. Крім того, відповідно до ст. 12 зазначеного Закону, від­кликати вас із соціальної до­даткової відпустки роботода­вець не має права.

Сторінку підготувала Тетяна РУБАН, «ПВ»

04.12.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання