« на головну 03.04.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1270)
06
Березень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

ЩОДО ЗАРАХУВАННЯ ДО ПІЛЬГОВОГО СТАЖУ

ЩОДО ЗАРАХУВАННЯ ДО ПІЛЬГОВОГО СТАЖУ

Окремих працівників на­шого підприємства, які працювали на роботах у шкідливих і важких умовах праці, було мобілізовано до лав Збройних Сил України в особливий період.

Чи зараховується час про­ходження військової служби в особливий пері­од до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільго­вих умовах?

О. Черняєва,

Харківська обл.

Як зазначено в ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страху­вання», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи ма­ють особи, які працювали на ро­ботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на ін­ших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджує Кабінет Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць.

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умо­вами праці (далі – Порядок), за­твердженим постановою Кабіне­ту Міністрів України від 01.08.92 р. №442 (зі змінами), та Методич­ними рекомендаціями для про­ведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджени­ми постановою Міністерства праці України від 01.09.92 р. №41 (зі змінами, далі – Методичні ре­комендації).

Пунктом 1 Порядку встанов­лено, що атестація робочих місць за умовами праці прово­диться на підприємствах і орга­нізаціях незалежно від форми власності й господарювання, де технологічний процес, викорис­товуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небез­печних виробничих факторів, що можуть несприятливо впли­вати на стан здоров’я працюю­чих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Пунктом 6.7 Методичних ре­комендацій установлено, що за результатами атестації склада­ється, зокрема, перелік робочих місць, виробництв, робіт, профе­сій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені зако­нодавством.

До стажу роботи, який дає право на пільги та компенсації за роботу зі шкідливими і важ­кими умовами праці працівни­кам, зараховується лише той пе­ріод, коли вони фактично були зайняті на роботах, передбаче­них Списками №1 і №2 вироб­ництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі – Спис­ки), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. №461 (зі змінами), по­вний робочий день.

Відповідно до п. 2 Порядку за­стосування Списків при обчис­ленні стажу роботи, що дає пра­во на пенсію за віком на пільго­вих умовах, затвердженого на­казом Міністерства праці та со­ціальної політики України від 18.11.2005 р. №383, зареєстровано­го в Міністерстві юстиції Украї­ни 01.12.2005 р. за №1451/11731 (зі змінами), під повним робочим днем треба вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше ніж 80% ро­бочого часу, установленого для працівників даного виробни­цтва, професії чи посади, з ура­хуванням підготовчих, допо­міжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних із виконанням своїх трудових обов’язків.

Частиною 3 ст. 119 Кодексу за­конів про працю України вста­новлено, що за працівниками, призваними на строкову вій­ськову службу, військову служ­бу за призовом осіб офіцерсько­го складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі через укладення нового контракту на проходження вій­ськової служби, під час дії осо­бливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактично­го звільнення (далі – військова служба), зберігаються місце ро­боти і посада на підприємстві, в установі, організації, фермер­ському господарстві, сільсько­господарському виробничому кооперативі незалежно від під­порядкування та форми влас­ності і у фізичних осіб – підпри­ємців, у яких вони працювали на час призову.

Враховуючи викладене, вва­жаємо, що законодавством не передбачено вищезазначеним працівникам, призваним на вій­ськову службу, право на пільго­вий стаж за роботу зі шкідливи­ми і важкими умовами праці на робочих місцях, виробництвах, роботах, професіях і посадах від­повідно до Списків, затвердже­них постановою Кабінету Міні­стрів України від 24.06.2016 р. №461 (зі змінами).

ТЕТЯНА КАНЕВЕЦЬ-ЦИБУЛЬКО, ГОЛОВНИЙ СПЕЦІАЛІСТ ДЕПАРТАМЕНТУ ПРАЦІ ТА ЗАЙНЯТОСТІ МІНІСТЕРСТВА ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

 

ПРО ЗАРАХУВАННЯ ПЕРІОДУ РОБОТИ ДО СТАЖУ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ

Чи зараховуються періоди роботи на посадах еконо­міста відділу кредитуван­ня торгівлі в міському управлінні обласної конто­ри Держбанку та старшого контролера оперативної частини районної Цен­тральної Держтрудощад­каси м. Харкова до стажу державної служби?

О. Кривоніс, Київська обл.

Обчислення стажу роботи в держав­ному органі здійснює служба управління персоналом державного органу.

Документом для визначення стажу роботи є трудова книжка та інші доку­менти, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного со­ціального страхування тощо).

Стаж державної служби обчислюєть­ся відповідно до ст. 46 Закону України «Про державну службу» (далі – Закон).

Порядок обчислення стажу держав­ної служби затверджено постановою Ка­бінету Міністрів України від 25.03.2016 р. №229 (далі – Порядок №229).

Пунктом 4 Порядку №229 визначено, що стаж державної служби обчислюєть­ся відповідно до частини 2 ст. 46 Закону.

Крім того, пунктом 8 розділу XI «При­кінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Стаж державної служби до набрання чинності Законом обчислювався відпо­відно до Порядку обчислення стажу дер­жавної служби, затвердженого постано­вою Кабінету Міністрів України від 03.05.94 р. №283 (далі – Порядок №283).

Згідно з пунктом 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах ке­рівних працівників і спеціалістів держав­них органів колишніх УРСР та інших рес­публік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

Відповідно до зазначеного додатка у Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колиш­нього СРСР, період роботи в яких на поса­дах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби входять, зокрема, «Держбанк» СРСР, «Зовнішекономбанк» СРСР, «Буд­банк» СРСР, «Промбудбанк» СРСР, «Агро­промбанк» СРСР, «Житлосоцбанк» СРСР, «Ощадний банк» СРСР, їхні республікан­ські банки (контори), крайові, обласні (міські) управління, а також міські і ра­йонні відділення.

Водночас слід зазначити, що у 1983– 1986 рр. назви посад визначалися згідно з Єдиною номенклатурою посад служ­бовців, затвердженою постановою Дер­жавного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати від 09.09.67 р. №443 (далі – Номенклатура посад).

Найменування посад, передбачених у Єдиній номенклатурі, вважалися базо­вими. В необхідних випадках установлю­валися похідні від базових назв посад, зокрема заступники, помічники, головні, провідні та старші. Похідні посади до пе­реліку Номенклатури посад не включа­лися, а застосовувалися при складанні штатних розписів підприємств.

У переліку Номенклатури посад пе­редбачалися назви посад «Економіст» (код 7590), яка відносилася до категорії «Спеціалісти», та «Контролер» (код 2030), яка була віднесена до категорії «Технічні виконавці».

З 1 січня 1987 р. почав діяти Загаль­носоюзний класифікатор професій робіт­ників, посад службовців та тарифних розрядів, затверджений постановою Державного комітету СРСР зі стандартів від 27.08.86 р. №016 (далі – Загальносо­юзний класифікатор).

У Загальносоюзному класифікаторі була передбачена назва посади «Контр­олер (Ощадного банку)» (мовою оригіна­лу – «Контролер (Сберегательного бан­ка)») з кодом 23072, що відносилася до категорії «Інші службовці».

Загальносоюзний класифікатор пе­редбачав застосування похідних слів, зо­крема слова «Старший», та доповнення необхідними відомостями про роль і міс­це службовця в конкретних умовах від­повідного підприємства, установи (на­приклад, «Старший контролер оперчас­тини»).

Отже, посада «Старший контролер оперчастини» до категорії керівних пра­цівників і спеціалістів державних органів не відноситься.

ОКСАНА РІЗНІЧУК, ГОЛОВНИЙ СПЕЦІАЛІСТ ДЕПАР­ТАМЕНТУ ПРАЦІ ТА ЗАЙНЯТОСТІ МІНІСТЕРСТВА ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

 

СТОРІНКУ ПІДГОТОВЛЕНО ЗА МАТЕРІАЛАМИ ГАЗЕТИ «ПРАЦЯ ТА ЗАРПЛАТА»

25.02.2025



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.03.2025 20:47

25.02.2025 16:24

13.02.2025 18:40

13.02.2025 18:28

13.02.2025 18:27

29.12.2024 22:05

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання