« на головну 22.02.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1267)
23
Січень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

ЩОДО ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН СТОСОВНО ОПЛАТИ ЛІКАРНЯНИХ ЛИСТКІВ СУМІСНИКАМ

ЩОДО ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН СТОСОВНО ОПЛАТИ ЛІКАРНЯНИХ ЛИСТКІВ СУМІСНИКАМ

Внаслідок внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соці­альне страхування», які набрали чинності з 1 січня 2023 року, вини­кли проблеми з випла­тою допомоги по тим­часовій непрацездат­ності та вагітності і по­логах для застрахова­них осіб, які, крім осно­вної роботи, працюють за сумісництвом, оскільки ст. 22 цього Закону було передба­чено, що зазначені види допомоги застра­хованим особам нада­ються за основним міс­цем роботи (діяльнос­ті) або за місцем робо­ти за сумісництвом у порядку, встановлено­му Кабінетом Міністрів України.

У зв’язку з цим органи Пенсійного фонду надавали роз’яснення, що допомога по тимчасовій непрацездатнос­ті та допомога по вагітності та пологах застрахованим особам надається за осно­вним місцем роботи і лише коли застрахованою осо­бою не реалізовано право на таку допомогу за осно­вним місцем роботи, тоді допомога надається за місцем роботи за сумісництвом.

Таким чином, застрахова­ні особи безпідставно позбав­лялися права на отримання страхових виплат у страху­вальника, у якого вони пра­цювали за сумісництвом, у разі отримання такої допо­моги за основним місцем ро­боти, адже, як за основним місцем роботи, так і за суміс­ництвом працівники підля­гають загальнообов’язковому державному соціаль­ному страхуванню і відповід­но за цими місцями роботи за них сплачується єдиний соціальний внесок.

З метою усунення зазначе­ного порушення Федерація профспілок України та СПО об’єднань профспілок надси­лали неодноразові звернення до Мінсоцполітики, Кабінету Міністрів України, Верхо­вної Ради України, проводи­ли обговорення цього питан­ня на різних засіданнях, узго­джувальних нарадах тощо. Після внесення урядом від­повідного законопроєкту до Верховної Ради України та доопрацювання його в робо­чій групі (відбулося п’ять за­сідань), створеній при Комі­теті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, з урахуванням пропозицій на­родних депутатів України Верховною Радою України 18 грудня 2024 року прийнято Закон України №4158 «Про внесення змін до деяких за­конодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування», який набирає чинності 04 квітня 2025 року.

Разом з низкою інших уточнень і доповнень, Зако­ном №4158 відновлено на­дання допомоги по тимчасо­вій непрацездатності та до­помоги по вагітності і поло­гах за місцем роботи за су­місництвом. Зокрема, зміна­ми до ст. 22 Закону передба­чено, що допомога по тимча­совій непрацездатності (включаючи догляд за хво­рою дитиною), допомога по вагітності та пологах застра­хованим особам (у тому чис­лі тим, які здійснюють під­приємницьку чи іншу діяль­ність та одночасно працю­ють на умовах трудового до­говору) надається за осно­вним місцем роботи (діяль­ності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Ка­бінетом Міністрів України.

Зазначеним Законом вне­сені зміни щодо надання до­помоги по тимчасовій не­працездатності для осіб, які потерпіли внаслідок нещас­ного випадку на виробни­цтві. Зокрема, що допомога по тимчасовій непрацездат­ності призначається та ви­плачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасно­го випадку, у розмірі 100 від­сотків середньої заробітної плати (оподатковуваного до­ходу). При цьому перші сім­надцять днів тимчасової не­працездатності оплачують­ся цим роботодавцем за ра­хунок коштів підприємства, установи, організації. У разі перебування потерпілого у трудових відносинах з інши­ми страхувальниками (у тому числі здійснення під­приємницької чи іншої ді­яльності та одночасної пра­ці на умовах трудового дого­вору) за місцями роботи ін­шими, ніж місце роботи, на якому настав страховий ви­падок за соціальним страху­ванням від нещасного ви­падку, виплачується допо­мога по тимчасовій непра­цездатності відповідно до розділу IV «Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тим­часовою втратою працездат­ності» цього Закону в розмі­рі 100 відсотків середньої за­робітної плати (оподаткову­ваного доходу) незалежно від страхового стажу.

Також внесено окремі до­повнення і уточнення, які стосуються надання соціаль­них послуг потерпілим на виробництві, а також щодо надання внутрішньо перемі­щеним особам страхових ви­плат і соціальних послуг за загальнообов’язковим дер­жавним соціальним страху­ванням у зв’язку з тимчасо­вою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійно­го захворювання.

УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ І ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АПАРАТУ ФПУ

 

ЧИ ПІДЛЯГАЄ ОПЛАТІ РОБОТА ПРАЦІВНИКІВ У ВИХІДНИЙ ДЕНЬ?

Чи підлягає оплаті робота пра­цівників у вихідний день? Робо­тодавець наполягає на тому, що в період воєнного стану компен­сація за роботу у вихідний день не передбачена.

Відповідно до Закону України від 1 липня 2022 року №2352-ІХ «Про внесення змін до дея­ких законів України щодо оптимізації трудових відносин» з переліку статей, норми яких не засто­совуються у період дії воєнного стану, вилучено ст. 72 КЗпП, що регламентує компенсацію за ро­боту у вихідний день.

Норма ст. 72 КЗпП відновила свою чинність з дати набуття чинності цим Законом, тобто з 19 липня 2022 року.

Так, робота у вихідні дні має компенсуватись, як і в мирний час, за згодою сторін, наданням ін­шого дня відпочинку або у грошовій формі у по­двійному розмірі відповідно до ст. 107 КЗпП.

При цьому в нормах законодавства є «цікава» невідповідність. Так, норма ст. 72 КЗпП містить вказівку на те, що рішення щодо компенсації ро­боти у вихідні дні приймається за згодою сторін (і тільки розмір компенсації визначається ст. 107 КЗпП). А ст. 107 КЗпП, як імперативною нормою, визначено, що робота у святкові дні відповідно оплачується в подвійному розмірі, і тільки за ба­жанням працівника може компенсуватися на­данням іншого дня відпочинку.

На практиці в разі застосування компенсації за роботу у вихідний день враховують зазвичай саме бажання працівника, хоча відповідно до ст. 72 КЗпП потрібно опиратися на домовленість сторін.

У визначенні ж варіанту компенсації за робо­ту у вихідний день є паритетність сторін трудово­го договору, тобто ініціатором визначення виду компенсації може бути як працівник, так і робо­тодавець, хоча на практиці перевага віддається працівникові.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КЗпП робота у вихід­ний день може за згодою сторін компенсуватися:

– у грошовій формі;

– наданням іншого дня відпочинку.

ВІКТОРІЯ ЛІПЧАНСЬКА, КЕРІВНИК ЦЕНТРУ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ФПУ

 

ПОВІДОМЛЕННЯ РОБОТОДАВЦЯ ПРО СТВОРЕННЯ ПРОФСПІЛКОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

На Телефонну «гарячу лінію» ФПУ звернулися з питанням, чи зобов’язана новостворена профспіл­кова організація надавати роботодав­цю інформацію про своє створення на підприємстві, в установі, організації та в який строк?

Відповідно до ст.38 Закону України «Про про­фесійні спілки, їх права та гарантії діяльнос­ті» від 15.09.1999 p . (далі – Закон про профспіл­ки) виборний орган утвореної на підприєм­стві, в установі, організації профспілкової ор­ганізації наділяється певними повноважен­нями; відповідно до ст. 40 цього Закону – пев­ними правами, що забезпечують його діяль­ність, а відповідно до ст.45 цього Закону вста­новлено обов’язок роботодавця надавати ін­формацію на запити профспілок, яка є в його розпорядженні, з питань умов праці та опла­ти праці працівників, а також соціально-еко­номічного розвитку підприємства, установи, організації та виконання колективних дого­ворів і угод.

Для ефективної співпраці профспілкової ор­ганізації з роботодавцем під час здійснення своїх повноважень та дотримання роботодав­цями прав профспілок та своїх обов’язків по­відомлення роботодавця про створення проф­спілкової організації є необхідною умовою.

Процедура повідомлення роботодавця про створення профспілки у Законі про профспіл­ки не деталізована, як і питання строків.

Однак, ч. 7 ст. 16 Закону про профспілки ви­значає, що «про належність до певної проф­спілки організації, які діють на підставі ста­туту цієї профспілки, надсилають легалізую­чому органу за місцем свого знаходження по­відомлення із посиланням на свідоцтво про легалізацію профспілки, на підставі якого вони включаються до реєстру об’єднань гро­мадян. Первинні профспілкові організації також письмово повідомляють про це ро­ботодавця».

Більш того, відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону про профспілки діяльність профспілок будується на принципах законності та гласності, отже інформація щодо їх статутних і програмних документів є загальнодоступною.

ОКСАНА ЗАЙЦЕВА, ПРАВОВИЙ ІНСПЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ПРАВОВОГО ЗАХИСТУ АПАРАТУ ФПУ

13.02.2025



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

13.02.2025 18:40

13.02.2025 18:28

13.02.2025 18:27

29.12.2024 22:05

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання