« на головну 21.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

ДОПЛАТА ЗА РОБОТУ У ВАЖКИХ, ШКІДЛИВИХ І НЕБЕЗПЕЧНИХ УМОВАХ ПРАЦІ

ДОПЛАТА ЗА РОБОТУ У ВАЖКИХ, ШКІДЛИВИХ І НЕБЕЗПЕЧНИХ УМОВАХ ПРАЦІ

Чи мають право працівни­ки, які працюють у важ­ких, шкідливих і небезпеч­них умовах праці, на під­вищену оплату праці?

Чи є правові підстави для застосування на терито­рії України постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 03.10.1986 р. №387/22-78 щодо допла­ти працівникам за роботу в шкідливих і небезпечних умовах праці?

Т. Осипова,

Харківська обл.

Атестацію робочих місць за умовами праці проводять згідно з Порядком проведення атеста­ції робочих місць за умовами праці (далі – Порядок), затвер­дженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. №442 (зі змінами).

Пунктами 1 і 2 Порядку перед­бачено, що атестацію робочих місць за умовами праці (далі – атестація) проводять на підпри­ємствах і організаціях незалеж­но від форми власності й госпо­дарювання, де технологічний процес, використовуване облад­нання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкід­ливих і небезпечних виробни­чих факторів, що можуть не­сприятливо впливати на стан здоров’я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Основна мета атестації поля­гає в регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у не­сприятливих умовах.

Статтею 100 Кодексу законів про працю України встановлено, що на важких роботах, на робо­тах зі шкідливими і небезпечни­ми умовами праці, на роботах з особливими природними, гео­графічними і геологічними умо­вами та умовами підвищеного ризику для здоров’я встановлю­ють підвищену оплату праці. Перелік цих робіт визначає Кабі­нет Міністрів України.

До затвердження такого Пере­ліку в установленому порядку підвищена оплата праці за робо­ту зі шкідливими умовами праці може встановлюватися за раху­нок власних коштів підприємств на підставі ст. 7 Закону України від 14.10.92 р. №2694-ХІІ «Про охо­рону праці», згідно з якою робо­тодавець може за свої кошти до­датково встановлювати за ко­лективним договором працівни­кові пільги та компенсації, не передбачені законодавством.

Статтею 2 Закону України від 01.07.93 р. №3356-XII «Про колек­тивні договори і угоди» (далі – Закон №3356) установлено, що на підприємстві, в установі, органі­зації, а також із фізичною осо­бою, яка використовує найману працю, слід укласти колектив­ний договір.

На національному, галузево­му, територіальному рівнях на двосторонній або тристоронній основі укладають угоду:

на національному рівні – генеральну угоду;

на галузевому рівні – галу­зеві (міжгалузеві) угоди;

на територіальному рівні – територіальні угоди.

Згідно зі статтею 8 Закону №3356 угодою на національному рівні (генеральною угодою) ре­гулюються основні принципи і норми реалізації соціально-еко­номічної політики і трудових відносин.

Угодою на галузевому рівні регулюються галузеві норми, зо­крема щодо нормування і опла­ти праці, встановлення для під­приємств галузі (підгалузі) міні­мальних гарантій заробітної плати відповідно до кваліфіка­ції на основі Єдиної тарифної сітки по мінімальній межі та мі­німальних розмірів доплат і надбавок з урахуванням специ­фіки, умов праці окремих профе­сійних груп і категорій праців­ників галузі (підгалузі).

Також інформуємо, що додат­ком 3 до генеральної угоди (про регулювання основних принци­пів і норм реалізації соціально- економічної політики і трудо­вих відносин в Україні) повинні бути встановлені доплати та надбавки до тарифних ставок, окладів і посадових окладів пра­цівників, підприємств, установ і організацій, що мають міжгалу­зевий характер (крім бюджетної сфери), для встановлення у галу­зевих (міжгалузевих), територі­альних угодах та колективних договорах. Зокрема, встановле­но розміри доплат за роботу у важких і шкідливих та особливо важких і особливо шкідливих умовах праці.

Слід зазначити, що відповід­но до постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. №1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України деяких актів законодавства Союзу РСР» уста­новлено, що до прийняття відпо­відних актів законодавства України на території республіки застосовують акти законодав­ства Союзу РСР із питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і зако­нам України.

У зв’язку з прийняттям Зако­ну №3356, на нашу думку, відсут­ні правові підстави для застосу­вання на території України по­станови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 03.10.86 р. №387/22-78 «Про затвердження Типового положення про оцінку умов праці на робочих місцях та порядок застосування галузевих переліків робіт, на яких можуть встановлюватися доплати робіт­никам за умови праці» в частині доплати за роботу в шкідливих і небезпечних умовах праці.

ТЕТЯНА КАНЕВЕЦЬ-ЦИБУЛЬКО, ГОЛОВНИЙ СПЕЦІАЛІСТ ДЕПАРТАМЕНТУ ПРАЦІ ТА ЗАЙНЯТОСТІ МІНІСТЕРСТВА ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

 

РОЗРАХУНОК ГРОШОВОЇ ТА МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ПІД ЧАС НАДАННЯ ЩОРІЧНОЇ ВІДПУСТКИ

Як розраховується з 1 січ­ня 2024 р. середня заробіт­на плата для виплати:

– грошової допомоги, що виплачується державному службовцю під час надан­ня щорічної основної опла­чуваної відпустки;

– матеріальної допомоги на оздоровлення працівни­кам державних органів, які виконують функції з об­слуговування, та робітни­кам, зайнятим обслугову­ванням органів виконавчої влади, під час надання що­річної основної відпустки;

– матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань держав­ним службовцям, праців­никам державних органів, які виконують функції з обслуговування, та робіт­никам, зайнятим обслуго­вуванням органів виконав­чої влади (наказ Міністер­ства розвитку економіки, торгівлі та сільського гос­подарства України від 23.03.2021 р. №609)?

Л. Тихомирова,

Черкаська обл.

Обчислення середньої заробітної плати працівникам проводять відповід­но до Порядку обчислення середньої за­робітної плати, затвердженого постано­вою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. №100 (зі змінами, далі – Поря­док). Дія цієї постанови поширюється на підприємства, установи і організації не­залежно від форми власності.

Пунктом 1 Порядку передбачено, що цей Порядок застосовується, зокрема, у випадках, коли згідно з чинним законо­давством виплати провадять виходячи із середньої заробітної плати.

Згідно з пунктом 2 Порядку обчислен­ня середньої заробітної плати для оплати часу відпусток, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати ком­пенсації за невикористані відпустки про­водиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що пере­дують місяцю надання відпустки, надан­ня матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Отже, з 01.01.2024 р. обчислення се­редньої заробітної плати визначають за п. 2 Порядку для нарахування: грошової допомоги, що виплачують державному службовцю державного органу, який не провів класифікації посад державної служби під час надання щорічної осно­вної відпустки; матеріальної допомоги на оздоровлення працівникам державних органів, які виконують функції з обслуго­вування, та робітникам, зайнятим обслу­говуванням органів виконавчої влади.

Водночас відповідно до п. 12 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» у 2024 р. заробітна плата державного службовця державного ор­гану, який провів класифікацію посад державної служби, складається з поса­дового окладу, надбавки за ранг дер­жавного службовця, надбавки за вислу­гу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової до­помоги, що виплачують із наданням що­річної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших до­плат, передбачених законами України.

При цьому грошова допомога, що ви­плачують такому державному службов­цю під час надання щорічної основної відпустки, визначається у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг державного службовця станом на останній день міся­ця, що передує першому дню такої від­пустки, незалежно від фактично відпра­цьованого часу в місяці.

Що стосується виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-по­бутових питань з 01.01.2024 р., то розра­хунок зазначеної допомоги здійснюють на єдиних засадах для всіх категорій працівників відповідно до п. 2 Порядку.

ОКСАНА РІЗНІЧУК, ГОЛОВНИЙ СПЕЦІАЛІСТ ДЕПАР­ТАМЕНТУ ПРАЦІ ТА ЗАЙНЯТОСТІ МІНІСТЕРСТВА ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

 

СТОРІНКУ ПІДГОТОВЛЕНО ЗА МАТЕРІАЛАМИ ГАЗЕТИ «ПРАЦЯ ТА ЗАРПЛАТА»

17.12.2024



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання