« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Ви – власник нерухомості

Ви – власник нерухомості

Сестра мені збирається подарувати квартиру. Які особливості посвідчення договору да­рування нерухомого майна?

Ніна ІГНАТЕНКО, м. Київ

До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухо­мість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земель­ній ділянці, переміщен­ня яких є неможливим без їх знецінення та змі­ни їх призначення.

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу Укра­їни (ЦКУ) право власнос­ті й інші речові права на нерухомі речі, обмежен­ня цих прав, їх виникнен­ня, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Важливим аспектом договору дарування, як, загалом, i будь-якого іншого договору, є форма його укладення. Договір дарування може уклада­тись в усній та письмовій формі і має нотаріально посвідчуватись.

Особливий порядок передбачений щодо дару­вання нерухомих речей. Так, відповідно до ч. 2 ст. 719 ЦКУ договір даруван­ня нерухомої речі уклада­ється в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. При посвід­ченні договору дарування нотаріус встановлює осо­бу учасників цивільних відносин, які звернулися за вчиненням нотаріаль­ної дії, і перевіряє обсяг їх цивільної дієздат­ності. Зокрема нотаріус зобов’язаний ознайоми­тися з установчими до­кументами, свідоцтвом про державну реєстра­цію і витягом з Єдиного державного реєстру юри­дичних та фізичних осіб-підприємців цієї юридич­ної особи і перевірити, чи відповідає нотаріальна дія, яка вчиняється, об­сягу її цивільної право­здатності та дієздатності. Особливістю посвідчення договору дарування між юридичними особами є те, що нотаріус перевіряє, чи передбачено установ­чими документами право дарувальника здійснюва­ти дарування.

Свої особливості має посвідчення договору дарування земельної ді­лянки. Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власнос­ті на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної влас­ності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується, зокрема, договором дарування.

При набутті права власності на земельну ді­лянку, зокрема на підста­ві договору дарування, державний акт на право власності долучається до документа, на підста­ві якого відбувся перехід права власності на зе­мельну ділянку. На дер­жавному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує договір дару­вання, та орган, який здійснює державну реє­страцію прав на нерухо­ме майно та їх обмежень, роблять відмітку про відчуження земельної ді­лянки із зазначенням до­кумента, на підставі яко­го відбулося відчуження. Порядок здійснення від­мітки про перехід права власності на земельну ділянку затверджено по­становою Кабінету Міні­стрів України від 6 трав­ня 2009 року № 439.

Відчуження частини земельної ділянки з ви­діленням її в окрему зе­мельну ділянку здійсню­ється після отримання її власником державного акта, що посвідчує право власності на сформовану нову земельну ділянку.

Водночас слід зазна­чити, що при укладенні договорів дарування не­рухомості, що є спіль­ною власністю (майно подружжя, набуте під час шлюбу), необхідно дотримуватись спеціаль­них правил. Відповідно до ч. 2 ст. 369 ЦКУ розпо­ряджання таким майном здійснюється лише за згодою всіх співвласни­ків. Така згода щодо роз­порядження спільним майном має бути вислов­лена письмово і нотарі­ально посвідчена (ст. 65 Сімейного кодексу Укра­їни).

Якщо у згоді на від­чуження спільного май­на вказано, кому персо­нально (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи) дару­вальник погоджуєть­ся подарувати спільно набуте майно або інші умови укладення догово­ру, нотаріус при посвід­ченні такого договору зобов’язаний перевірити дотримання умов, зазна­чених у такій згоді.

Розірвання шлюбу не припиняє права спіль­ної сумісної власності на майно, набуте під час шлюбу. При цьому також слід врахувати положен­ня Інструкції про по­рядок вчинення нотарі­альних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 3 бе­резня 2004 року № 20/5. Відповідно до п. 173 за­значеної інструкції укла­дання одним із подруж­жя зі сторонньою особою договору дарування щодо своєї частки в спільній сумісній власності мож­ливе лише за умови її визначення та виділення в натурі або порядку ко­ристування нею згідно з вимогами ст. 67 Сімейно­го кодексу України.

Виникнення права власності на дарунок в обдаровуваної особи від­бувається в момент при­йняття нею дарунку

ДО РЕЧІ

Договір дарування посвідчується за умови подання документів, що підтверджують право власності на май­но, що відчужується. крім того, при посвідченні дого­вору дарування жилого будинку, квартири, дачі, садо­вого будинку, гаража, земельної ділянки, іншого неру­хомого майна нотаріусом перевіряється відсутність за­борони відчуження або арешту майна.

 

 

ОФОРМЛЯЄМО ПРАВИЛЬНО

Агропромисловому підприємству потрібно нотаріально засвідчити копії документів. Проте нотаріус від­мовляється це робити, посилаючись на те, що в документах є виправлення та закреслення. Чи правомірна така відмова?

Петро СЕМЕНЕНКО, м. Миронівка

Відповідно до п. 22 інструк­ції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріу­сами України, затвердже­ної наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 № 20/5, нотаріу­си не приймають для вчи­нення нотаріальних дій до­кументи, що мають підчис­тки або дописки, закрес­лені слова чи інші незасте­режені виправлення, доку­менти, текст яких немож­ливо прочитати внаслідок пошкодження, а також на­писані олівцем.

Дописки, закреслені слова чи інші виправлення, які є в документах, що подають­ся для вчинення нотаріаль­них дій, повинні бути засте­режені підписом посадової (уповноваженої) особи і печаткою установи, під­приємства, організації або особи, яка видала доку­мент. при цьому виправ­лення мають бути зроблені таким чином, щоб можна було прочитати помилково написане, а потім виправ­лене чи викреслене.

У разі, якщо документи не відповідають зазначеним вимогам, відмова нотаріуса завірити копії є правомір­ною.

 

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ

Чи може нотаріус завірити сертифі­кат зовнішнього незалежного оціню­вання?

Олег НИЧИПОРЕНКО,  м. Бориспіль

Порядок засвідчення вір­ності копій документів уре­гульовано главою 11 Зако­ну України «про нотаріат» (далі – Закон) та розділом 27 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, за­твердженої наказом Мініс­терства юстиції України від 3 березня 2004 року № 20/5 (далі – інструкція).

Ст. 75 Закону та п. 255 Інс­трукції встановлено, що но­таріуси засвідчують вірність копій (фотокопій) докумен­тів, виданих юридичними особами, за умови, що ці документи не суперечать законодавству, мають юри­дичне значення і засвідчен­ня їх копій (фотокопій) не заборонене законом.

Згідно з п. 27 порядку опри­люднення результатів зов­нішнього незалежного оці­нювання, затвердженого наказом Міністерства осві­ти і науки України від 28 бе­резня 2008 р. № 267 (далі – Порядок), достовірність сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання гарантується елементами захисту його бланка та мож­ливістю перевірки внесеної до нього інформації на сайті Українського центру оціню­вання якості освіти.

додатком 1 до порядку пе­редбачено технічний опис сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання, згідно з яким цей документ має бути скріплений підпи­сом керівника та печаткою Українського центру оціню­вання якості освіти. Мож­ливість факсимільного від­творення підпису на такому сертифікаті зазначеним По­рядком не передбачена.

Таким чином, за умови на­дання належним чином оформленого сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання нотаріус може засвідчити вірність його копії.

 

21.07.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання