« на головну 16.07.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1253)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

За особливі заслуги

За особливі заслуги

Я маю звання заслуже­ного працівника куль­тури. Яка надбавка на­лежить мені до пенсії і як вона призначається?

Василь ГОРОБЧЕНКО, м. Ірпінь

Відповідно до пунк­ту 6 частини 1 За­кону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 №  1767 (далі – Закон), пен­сії за особливі заслуги встановлюються особам, відзначеним почесним званням «заслужений» України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або ко­лишнього Союзу РСР, По­чесною грамотою Прези­дії Верховної Ради Укра­їнської РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановле­но персональні пенсії со­юзного чи республікан­ського значення.

Особам, зазначеним у пунктах 2, 6–8 статті 1 За­кону, пенсії за особливі за­слуги встановлюються ко­місіями із встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Раді Міністрів Автономної Рес­публіки Крим, обласних, Київській та Севастополь­ській міських державних адміністраціях, положен­ня про які та їхній склад затверджуються відповід­но Радою Міністрів АР Крим, обласними, Київ­ською та Севастополь­ською міськими держав­ними адміністраціями.

Пенсії за особливі за­слуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 Закону, які ма­ють право на пенсію за ві­ком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відпо­відно до закону.

Пенсія за особливі за­слуги призначається із дня звернення за встанов­ленням пенсії, але не рані­ше дати набрання чиннос­ті положень Закону, який встановлює право на таку пенсію. Днем звернення за встановленням пенсії вва­жається день прийому за­яви про порушення клопо­тання про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними доку­ментами. Якщо заява над­силається поштою і при цьому подаються всі необ­хідні документи, то днем звернення за встановлен­ням пенсії за особливі за­слуги вважається дата, вказана на поштовому штемпелі місця відправ­лення заяви.

У разі коли до заяви до­дані не всі необхідні доку­менти, орган, що здійснює їх підготовку для встанов­лення пенсії за особливі за­слуги, повідомляє заявни­ку, які документи необхід­но надати додатково. Якщо вони будуть подані не піз­ніше 3 місяців із дня пові­домлення про необхідність подання додаткових доку­ментів, то днем звернення за встановленням пенсії вважається день прийому або відправлення заяви.

У разі збільшення про­житкового мінімуму, ви­значеного для осіб, які втратили працездатність, органи, що виплачують пенсії, здійснюють пере­рахунок надбавки відпо­відно до цього прожитко­вого мінімуму, з ураху­ванням встановленого відповідними комісіями, зазначеними у статті 2 За­кону, відсотка надбавки. Перерахунок здійснюєть­ся із дати встановлення нового розміру прожитко­вого мінімуму.

КОМУ ЩО НАЛЕЖИТЬ

Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до пенсії, на яку має право особа згід­но із Законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність:

від 35 до 40 % – особам, зазначеним у пункті 1 статті 1 цього Закону;

від 25 до 35 % – особам, зазначеним у пунктах 2–5 статті 1;

від 20 до 25 % – особам, зазначеним у пунктах 6–8 статті 1.

Розмір надбавки визначається відповідними комісіями, зазначеними у статті 2 Закону, за­лежно від заслуг особи. У разі коли особа одно­часно має право на надбавки, визначені в кіль­кох пунктах статті 1 Закону, призначається над­бавка, яка є більшою у максимальному розмірі.

 

ДОПЛАТА ЗА ЗОНУ РИЗИКУ

За яким законом призначається додаткова пенсія непрацюючим пенсіонерам, які належать до чет­вертої зони постраждалих від чор­нобильської аварії?

Аліна ТРЕТЯКОВА, м. Біла Церква

Відповідно до статті 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які по­страждали внаслідок Чор­нобильської катастрофи», щомісячна додаткова пен­сія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втра­тили працездатність.

Особам, віднесеним до кате­горії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втра­тили працездатність.

Особам, віднесеним до кате­горії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається в розмірі 5% прожиткового мінімуму для осіб, які втра­тили працездатність.

Розмір прожиткового міні­муму для осіб, які втратили працездатність, визначаєть­ся на момент виплати до­даткової пенсії згідно із за­коном про Державний бю­джет України і не може ко­ригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Таким чином, у вашому ви­падку приблизний розмір додаткової пенсії станови­тиме дещо менше 40 гри­вень щомісяця.

 

ЗА ВИСЛУГОЮ РОКІВ

Я 10 років була державним службов­цем, але потім тривалий час не пра­цювала. Мій загальний трудовий стаж становить 27 років. Після до­сягнення 56-річного віку я пішла на держслужбу. Коли стаж роботи ста­новив 10 років і 2 місяці, я звернулася до від­ділення Пенсійного фонду щодо призначен­ня пенсії держслужбовця. Однак мені відмо­вили, посилаючись на те, що з наявним стажем я не маю права на таку пенсію. Чи правомірна така відмова?

Галина ОХРІМЧУК, м. Ульянівка

Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723, на одер­жання пенсії держслужбов­ця мають право особи, які досягли встановленого за­конодавством пенсійного віку, за наявності страхово­го стажу для чоловіків – не менше 25 років, для жінок – не менше 20 років, у тому числі стажу держслужби – не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посаді держслужбовця; а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до ка­тегорій держслужбовця, не­залежно від місця роботи на час досягнення пенсій­ного віку. Пенсія держслуж­бовцям призначається в розмірі 80% від суми їх зарпла­ти, на яку на­раховують­ся страхвнески на загальнообов’язкове дер­жавне пенсійне страхуван­ня, а особам, які на час звернення за призначен­ням пенсії не є держслуж­бовцями, – в розмірі 80% зарплати працюючого держслужбовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на держ­службі.

Відповідно до ст. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове дер­жавне пенсійне страхуван­ня» від 09.07.2003 № 1058IV, особи мають право на при­значення пенсії за віком піс­ля досягнення чоловіками 60 років, жінками – 55 років і за наявності страхового ста­жу не менше 5 років.

Таким чином, право на отримання пенсій держав­ного службовця при досяг­ненні 55річного віку ма­ють особи, які саме на день настання пенсій­ного віку мали стаж держслужби не мен­ше 10 років. Якщо ж на день на­стання пенсій­ного віку особа не перебувала на держслужбі, пенсія буде при­значатись ви­ключно за наяв­ності не менше 20 років стажу роботи на поса­дах, віднесених до категорій держслужбовця.

  • УТОЧНЕННЯ

У № 23 «ПВ» у юридичній консультації «Відпочинок для ма­тері» виявилася неточність. Слід читати: відповідно до ст. 19 Закону України «Про відпустки» та ст. 182 кЗпП зі змінами та доповненнями, жінці, яка працює та має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину інваліда, або всиновлену дитину, а також одинокій матері, батькові, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі три­валого перебування матері у лікувальному закладі), особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. За наявності цих підстав для надання такої відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

23.06.2011



Коментарі

#1 11.03.2018 14:06 добавил: Володимир | додати коментар

Мені присвоєно звання "Заслужений працівник культури України". Я працюю художнім керівником народного дому і керівником народного колективу цього народного дому. Чи маю я право на надбавку на оклад керівника народного колективу крім основної посади художнього керівника?

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання