« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Право на страйк

Право на страйк

На підприємстві, де я працюю, ство­рюється несприят­лива атмосфера, і працівники нала­штовані розпочати страйк. Яким чином його організувати?

Андрій ГАСЕНКО, м. Бориспіль

Порядок здійснен­ня права на страйк встанов­лено Законом України «Про по­рядок вирішення колек­тивних трудових спорів (конфліктів)» від 03.03.1998 № 137/98 (далі – Закон) і Положенням про порядок проведення страйку як крайнього засобу вирі­шення колективного тру­дового спору (конфлікту) та примирних процедур під час страйку, затвер­дженим наказом Націо­нальної служби посеред­ництва і примирення від 18.11.2008 № 131.

Відповідно до ст. 17 За­кону страйк застосовуєть­ся як крайній засіб (коли всі інші можливості ви­черпано) вирішення ко­лективного трудового спо­ру (конфлікту) в зв’язку з відмовою власника або уповноваженого ним ор­гану (представника) задо­вольнити вимоги найма­них працівників або упо­вноваженого ними орга­ну, профспілки, об’єднання профспілок чи упо­вноваженого нею (ними) органу.

Рішення про оголошен­ня страйку на підприєм­стві приймається за по­данням виборного органу первинної профспілкової організації (профспілко­вого представника) або ін­шої організації, уповнова­женої відповідно до ст. 3 Закону представляти ін­тереси найманих праців­ників, загальними збора­ми (конференцією) найма­них працівників шляхом голосування.

У поданні виборного органу первинної проф­спілкової організації (профспілкового пред­ставника) або іншої орга­нізації, уповноваженої відповідно до ст. 3 Закону представляти інтереси на­йманих працівників, ви­кладаються вимоги остан­ніх, що були предметом колективного трудового спору (конфлікту), причи­ни, через які примирні процедури не привели до вирішення колективного трудового спору (конфлік­ту), а також вказуються причини неможливості усунення суперечностей між сторонами іншим за­собом, окрім страйку.

Рішення приймається загальними зборами (кон­ференцією) найманих пра­цівників шляхом голосу­вання і вважається при­йнятим, якщо за нього проголосувала більшість найманих працівників або 2/3 делегатів конфе­ренції.

Відповідно до цієї про­цедури приймається рі­шення про оголошення страйку і найманими пра­цівниками структурного підрозділу або окремої їх категорії.

У рішенні про оголошен­ня страйку вказуються:

• перелік суперечнос­тей між сторонами соціально-трудових відносин, які стали причиною ого­лошення і проведення страйку;

• дата і час початку страйку, його тривалість і передбачувана кількість учасників;

• назва органу (осо­би), що очолює страйк;

• пропозиції щодо мі­німуму необхідних робіт (послуг), що виконувати­муться на підприємстві, в установі чи організації в період страйку.

Рішення зборів (конфе­ренції) про оголошення страйку оформляється протоколом. Порушення положень ст. 19 Закону є підставою для визнання страйку в судовому поряд­ку незаконним.

Місцеперебування під час страйку працівників, які беруть у ньому участь, визначається органом (особою), що керує страй­ком, за погодженням із власником або уповнова­женим ним органом (пред­ставником).

Страйк на підприємстві очолює орган (особа), що визначається загальними зборами (конференцією) найманих працівників при прийнятті рішення про оголошення страйку.

На виробничому рівні орган (особа), що очолює страйк, визначається за­гальними зборами (кон­ференцією) найманих пра­цівників одночасно з при­йняттям рішення про ого­лошення страйку, про що вказується в протоколі зборів (конференції).

Орган (особа), що очо­лює страйк, зобов’язаний письмово попередити власника або уповноваже­ний ним орган (представ­ника) про прийняття рі­шення про оголошення страйку не пізніше ніж за 7 днів до його початку, а в разі прийняття рішення про страйк на безперерв­но діючому виробництві – за 15 днів.

Орган (особа), що очо­лює страйк, діє під час страйку в межах прав, пе­редбачених Законом, ін­формує працівників про хід вирішення колектив­ного трудового спору (кон­флікту).

У ТАКОМУ ВИПАДКУ…

Страйк може бути розпочато, якщо примирні процедури не привели до вирі­шення колективного трудового спору (конфлікту), або власник чи уповнова­жений ним орган (представник) ухиляється від примирних процедур або не виконує угоди, досягнутої в ході вирішення колективного трудового спору (конфлікту).

 

 

«ЛІКАРНЯНІ» ДЛЯ СУМІСНИКА

Я працюю за сумісництвом. Чи буде мені оплачено листок непра­цездатності за неосновним міс­цем роботи?

Інна ГАРАЩУК, м. Ірпінь

При обчисленні середньої заробітної плати для оплати перших 5 днів тимчасової не­працездатності за рахунок коштів роботодавця та допо­моги за рахунок коштів Фон­ду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка виплачується з 6-го дня непрацездатності, враховується вся заробітна плата, одержана за осно­вним місцем роботи та суміс­ництвом, з якої сплачено страхові внески. Відповідно до ст. 51 Закону україни «Про загальнообов’язкове дер­жавне соціальне страхуван­ня у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими на­родженням та похованням» від 18.01.2001 № 2240III під­ставою для призначення до­помоги з тимчасової непра­цездатності в разі роботи за сумісництвом є копія вида­ного у встановленому поряд­ку листка непрацездатності, засвідчена підписом керівни­ка та печаткою за основним місцем роботи.

 

 

ВИПРОБНИЙ ТЕРМІН ОПЛАЧУЄТЬСЯ

Місяць тому я влаштувалася на роботу на підприємство. Під час укладення трудового договору за до­мовленістю було встановлено ви­пробний термін тривалістю 2 мі­сяці. Тепер, коли мені сказали, що я випро­бування не пройшла, оплатити місяць ро­боти відмовляються. Чи повинен робото­давець оплачувати термін випробування?

Лариса НІКОЛАЄВА, м. Київ

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Ко­дексу законів про працю (далі – кЗпП) при укладенні трудового договору за уго­дою сторін може бути вста­новлене випробування з метою перевірки відповід­ності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про при­йняття на роботу. оскільки в період випробування, як передбачено в ч. 2 ст. 26 КЗпП, на працівників поши­рюється законодавство про працю, то працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором, з дотриманням внутрішнього трудового розпорядку, а власник під­приємства, установи, орга­нізації або уповноважений ним орган чи фізична особа – виплачувати працівникові зарплату і забезпечувати умови праці, передбачені законодавством, колдого­вором і угодою сторін.

відповідно до ст. 94 кЗпП за­робітна плата – це винагоро­да, обчислена, як правило, в грошовому вираженні, яку власник або уповноважений ним орган виплачує праців­никові за виконану ним ро­боту. тому можна зробити висновок: якщо працівник виконує свої трудові обов’язки (в тому числі під час випробування), роботода­вець зобов’язаний виплачу­вати йому зарплату.

Законодавством не перед­бачено жодних особливос­тей щодо оплати праці під час випробування, хоча й зменшувати розмір зарпла­ти (порівняно із розміром, установленим штатним роз­писом на підприємстві за виконання відповідної ро­боти) в цей період не забо­ронено. Водночас слід пам’ятати, що він не може бути нижчим за законодавчо встановлений мінімальний розмір заробітної плати.

Сторінку підготувала Олена ЛАРІНА, «ПВ»

Фото Кирила ЛАТИШЕВА

 

02.06.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання