« на головну 16.07.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1253)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Хвороба під час відпустки

Хвороба під час відпустки

Наша працівни­ця під час перебу­вання у додатковій від­пустці як мати двох дітей до 15 років кілька днів була на лікарня­ному. Чи має бути продовже­на така відпуст­ка і чи виплачу­ються їй лікар­няні?

Ольга ПЛАХОНІНА, м. Київ

Відповідно до час­тини 6 статті 20 Закону України «Про відпуст­ки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі – Закон) додаткові соціальні від­пустки працівникам, які мають дітей, надаються понад щорічні відпустки, передбачені статтями 6, 7 і 8 Закону, а також по­над щорічні відпустки, встановлені іншими за­конами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжують­ся у порядку, визначено­му ст. 11 Закону.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 За­кону передбачено, що від­пустка має бути перене­сена на інший період або продовжена у разі тимча­сової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку.

Статтею 35 За­кону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витра­тами, зумовленими по­хованням» від 18.01.2001 № 2240-III передбачено, що допомога з тимчасової втрати працездатності надається застрахованій особі у формі матеріаль­ного забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заро­бітної плати (доходу), у разі настання одного з та­ких страхових випадків, як тимчасова непрацез­датність унаслідок за­хворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробни­цтві.

Отже, якщо тимча­сова непрацездатність працівника настала під час його перебування у соціальній відпустці від­повідно до ст. 19 Закону, то ця відпустка має бути продовжена відповідно до лікарняного листка або перенесена на інший період, а листок непра­цездатності повністю оплачується.

 

ЗВІЛЬНЕННЯ ЖІНКИ, ЯКА МАЄ ДИТИНУ

У нас є працівниця, яка постійно не справ­ляється зі своєю роботою. Ми хочемо її звільнити, але в неї – дворічна дитина. Чи можна звільняти матір, яка має ди­тину до трьох років, якщо вона вийшла з декретної відпустки?

Надія ОСИПЕНКО, м. Боярка

Відповідно до статті 184 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) звільнення вагітних жінок і жінок, які мають ді­тей віком до трьох років (до шести років – частина 6 статті 179), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноважено­го ним органу не допускається, крім випадків повної ліквіда­ції підприємства, установи, організації, коли можливе звіль­нення з обов’язковим працевлаштуванням. Такі жінки також обов’язково працевлаштовуються у разі їхнього звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців із дня закінчення строко­вого трудового договору.

Таким чином, КЗпП не передбачає можливості звільнення жі­нок, які мають дітей віком до трьох років, навіть якщо вони вийшли з декретної відпустки.

 

ПОНОВЛЕННЯ НА РОБОТІ

Нещодавно суд першої інс­танції поновив мене на ро­боті. Мій роботодавець по­новив мене на роботі з дати винесення рішення, і тепер у мене доволі великий розрив у трудовому стажі. Який по­рядок поновлення працівни­ка на роботі?

Галина ДОЦЕНКО, м. Запоріжжя

Згідно з вимогами ч. 5 ст. 235 КЗпП прийняте судом рішення про поновлення на роботі незаконно звіль­неного працівника підля­гає негайному виконанню.

Відповідно до ст. 77 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішення вважається завер­шеним з моменту фактич­ного допущення працівни­ка до виконання поперед­ніх обов’язків на підставі відповідного акта органу, що прийняв незаконне рі­шення про звільнення.

Питання щодо поновлен­ня на роботі вирішується згідно з рішенням суду: видається наказ про по­новлення працівника на роботі та вносяться зміни до його трудової книжки – відповідно до пункту 2.10 Інструкції про поря­док ведення трудових книжок працівників, за­твердженої наказом Мініс­терства праці, Міністерс­тва юстиції та Міністерства соціального захисту насе­лення від 29.07.1993 № 58. Зокрема, визнається не­дійсним запис, зроблений відповідно до наказу, який за рішенням суду є неза­конним.

Отже, поновлення на по­передній роботі відбу­вається не з дати винесен­ня судом рішення про таке поновлення, а з дати звіль­нення працівника, яка, від­повідно до цього рішення, визнається недійсною.

 

РОБОТА У ВИХІДНИЙ ДЕНЬ

Я доволі часто змушений вихо­дити на роботу у вихідний день. Чи маю я право на компенсацію або додатковий день відпочинку?

Микола ІЛЛЮК, м. Васильків

Відповідно до статті 72 Кодек­су законів про працю України робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.

Відповідно до ст. 107 КЗпП ро­бота у святковий та неробо­чий день оплачується у под­війному розмiрi: 1) вiдрядни­кам – за подвiйними вiдряд­ними розцiнками; 2) працiв­никам, робота яких опла­чується за годинними або денними ставками, у розмiрi подвiйної годинної або денної ставки; 3) працiвникам, якi одержу­ють мiсячний оклад, у розмiрi одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий i не­робочий день провадилася у межах мiсячної норми робо­чого часу, i в розмiрi подвiй­ної годинної або денної став­ки понад оклад, якщо робота провадилася понад мiсячну норму. Оплата у зазначеному розмiрi провадиться за годи­ни, фактично вiдпрацьованi у святковий i неробочий день.

Як зазначалося вище, за ба­жанням працiвника, який ви­ходив на роботу у святковий i неробочий день, йому може бути надано додатковий день вiдпочинку. В такому разі пра­цівник повинен обов’язково узгоджувати це питання із власником або уповноваже­ним ним органом, оскільки відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду Ук­раїни «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 самовільне вико­ристання відгулу дає право на звільнення працівника за прогул відповідно до п. 4 ст. 40 КЗпП.

Сторінку підготувала Олена ЛАРІНА, «ПВ»

Фото Кирила ЛАТИШЕВА

26.05.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання