« на головну 03.05.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1248)
04
Квітень
 
Інтерв’ю
 
ВІКТОРІЯ СІРЕНКО: «КОЖЕН З НАС, ЯК МОЖЕ, ВНОСИТЬ СВІЙ ВНЕСОК, НАБЛИЖАЮЧИ ПЕРЕМОГУ»

ВІКТОРІЯ СІРЕНКО: «КОЖЕН З НАС, ЯК МОЖЕ, ВНОСИТЬ СВІЙ ВНЕСОК, НАБЛИЖАЮЧИ ПЕРЕМОГУ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

ЛІКВІДАЦІЯ ТА ЗВІЛЬНЕННЯ ЗА ЗГОДОЮ СТОРІН

ЛІКВІДАЦІЯ ТА ЗВІЛЬНЕННЯ ЗА ЗГОДОЮ СТОРІН

Чи може роботодавець звільняти працівників за згодою сторін у разі лік­відації підприємства?

Пропозицією щодо звільнен­ня працівників роботодавці намагаються уникнути до­даткових фінансових ви­трат підприємства, пов’язаних із виплатами працівникам у випадку його ліквідації чи реорганізації.

Частиною першою статті 104 Ци­вільного кодексу України передбаче­но, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов’язків іншим юри­дичним особам – правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетво­рення) або в результаті ліквідації.


За правилами трудових правовідно­син, що регулюються Кодексом законів про працю України (КЗпПУ), звільнення працівників, згідно з п. 1 ст. 40 КЗпПУ, є розірванням трудового договору з ініці­ативи власника або уповноваженого ним органу. Тому таке звільнення має здійснюватися з дотриманням відповід­них гарантій, правил та порядку, вста­новлених законодавством України.

Стаття 49 КЗпПУ передбачає, що про наступне вивільнення працівників персо­нально попереджають не пізніше, ніж за 2 місяці. Законодавство не містить заборони щодо попередження працівника про пере­ведення на іншу посаду або про звільнен­ня у зв’язку з неможливістю переведення на іншу посаду раніше двомісячного тер­міну. Але в цьому випадку має бути вказа­на точна дата майбутнього вивільнення.

У разі припинення трудового догово­ру з підстав, зазначених у п.1 ст. 40 КЗпПУ, працівникові, відповідно до ст. 44 КЗпПУ, виплачується вихідна допо­мога у розмірі не менше середнього мі­сячного заробітку. При цьому відповід­но до ст. 116 КЗпПУ виплата всіх сум, що належать працівникові від підприєм­ства, установи, організації, провадиться в день звільнення.

У разі несвоєчасного розрахунку при звільненні роботодавець зобов’язаний компенсувати працівнику середній за­робіток за весь час вимушеного прогулу.

Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення ним вимоги про розрахунок. У разі спору про роз­мір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноваже­ний ним орган повинен у зазначений у цій статті строк виплатити не оспорю­вану ним суму.

Відповідно до ст. 47 КЗпПУ власник або уповноважений ним орган зобов’язаний у день звільнення видати працівникові належно оформлену тру­дову книжку та копію наказу про звільнення з роботи.

 

РОЗІРВАННЯ УГОДИ НА ДЕРЖЗАМОВЛЕННЯ

З яких причин випускник вищого технічно­го закладу освіти, що навчався за держав­ним замовленням, може розірвати укладе­ний договір про працевлаштування?


Відповідно до п. 9 По­рядку працевла­штування випус­кників вищих на­вчальних закладів, підго­товка яких здійснювалась за державним замовлен­ням, затвердженого поста­новою Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 (із змінами та доповненнями), розірвання випускником угоди про працевлашту­вання допускається з таких поважних причин:

– встановлення інвалід­ності 1 або 2 групи, внаслі­док чого випускник не може виїхати на роботу за призначенням;

– встановлення інвалід­ності 1 або 2 групи у дру­жини (чоловіка) випус­кника, одного з батьків (або осіб, які їх заміню­ють) випускника;

– якщо випускник – вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину у віці до 3 ро­ків, або дитину, яка згідно з медичним висновком по­требує догляду (до досяг­нення нею 6-річного віку); одинока мати або батько, які мають дитину до 14 ро­ків або дитину-інваліда;

– проходження чоловіком (дружиною) військової служби (крім строкової), в тому числі за контрактом, на посадах рядового, сер­жантського й старшин­ського складу, прапорщи­ків, мічманів та офіцерів у Збройних Силах, Націо­нальній гвардії, Держав­ній прикордонній службі, Службі безпеки, а також інших військових форму­ваннях, створених відпо­відно до законодавства України, та служби в орга­нах внутрішніх справ поза місцем розташуван­ня замовника;

– вступу до вищих на­вчальних закладів III–IV рівня акредитації для ви­пускників вищих навчаль­них закладів I–II рівня акредитації.

Звільнення молодого фа­хівця з ініціативи замов­ника до закінчення термі­ну угоди дозволяється у випадках, передбачених ст. 40 Кодексу законів про працю України.

 

 

19.11.2016



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

10.02.2024 17:58

10.02.2024 17:48

12.01.2024 20:50

12.01.2024 20:49

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання