« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Тривалість робочого часу

Тривалість робочого часу

У 2010 році, у зв’язку з фінансовою скру­тою, під час перего­ворів адміністрація та трудовий колек­тив комунального підпри­ємства домовилися на пів­року перейти на неповний робочий день (п’ятигодинний). Ось уже рік ро­бітники працюють у режи­мі неповного робочого дня, хоча обсяг робіт не змен­шився, а навпаки – збіль­шився. Зростають і збит­ки. Керуючись якими зако­нодавчими актами, мож­на примусити керівництво повернути підприємство на повний робочий час?

Валерій БАРАНЕНКО, м. Золотоноша

Згідно зі ст. 85 Ко­дексу законів про працю України норми праці – нор­ми виробітку, часу, обслуговування, чи­сельності встановлюють­ся для працівників відпо­відно до досягнутого рів­ня техніки, технології, ор­ганізації виробництва і праці.

Стаття 86 КЗпП визна­чає, що зміна, перегляд і запровадження нових норм праці провадиться власни­ком або уповноваженим ним органом за погоджен­ням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілко­вим представником).

Отже, відповідно до ви­щевказаного рішення про перегляд тривалості робо­чого часу приймає власник або уповноважений ним орган. Із Вашого питання незрозуміло, якою є організаційно-правова форма підприємства і хто здій­снює управління. У зв’язку з цим важко дати конкрет­ну відповідь. Тож необхід­но ознайомитися з установ­чими документами підпри­ємства (можливо, органа­ми управління є загальні збори його учасників (пра­цівників), які мають право приймати рішення з усіх питань діяльності підпри­ємства, у тому числі і про перегляд норм праці).

Якщо згідно з установ­чими документами влас­ник приймає рішення од­ноосібно, то відповідно до ст. 32 КЗпП України якщо колишні істотні умови праці не може бути збере­жено, а працівник не зго­ден продовжувати роботу в нових умовах, дія трудо­вого договору припиня­ється за п. 6 ст. 36 КЗпП.

Окрім того, із Вашого питання бачимо, що на підприємстві було пере­глянуто тривалість робо­чого часу з метою змен­шення розміру заробітної плати працівників. При цьому обсяг роботи не зменшився.

Відповідно до ст. 106 КЗпП за погодинною сис­темою оплати праці робо­та в надурочний час опла­чується в подвійному роз­мірі годинної ставки. Так, якщо Ви фактично відпра­цьовуєте більш як 7 робо­чих годин у день, то під­приємство зобов’язане таку роботу оплачувати відповідно до законодав­ства.

Якщо підприємство не оплачує працю в надуроч­ний час, то згідно зі ст. 265 КЗпП України особи, винні у порушенні законодав­ства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 4.1 По­рядку проведення пере­вірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне стра­хування, що проводиться посадовими особами Дер­жавного департаменту на­гляду за додержанням за­конодавства про працю та його територіальних орга­нів, затвердженого нака­зом Міністерства праці та соціальної політики Укра­їни від 21.03.2003 № 72 (далі – Порядок), за результата­ми кожної перевірки скла­дається акт, а у разі вияв­лення порушень законо­давства про працю – при­пис щодо їх усунення.

Пунктом 5 Порядку пе­редбачено, що після оформлення акта і внесен­ня припису інспектор пра­ці проводить юридичний аналіз матеріалів перевір­ки з метою визначення по­дальшого реагування згід­но з нормами чинного за­конодавства про працю та повноваженнями посадо­вих осіб Держнаглядпра­ці. При цьому інспектор праці самостійно вирішує питання щодо направлен­ня матеріалів до правоо­хоронних органів, скла­дання протоколів про ад­міністративне правопору­шення, винесення поста­нови про накладення штрафу, внесення власни­ку або уповноваженому ним органу подання про притягнення керівника до дисциплінарної відпові­дальності чи подання керівникові щодо застосу­вання дисциплінарного стягнення до іншої поса­дової особи об’єкта пере­вірки, винної у порушенні законодавства про працю.

Тож у разі порушення керівником підприємства, установи чи організації законодавства про працю у частині оплати праці працівників державний інспектор подасть керів­нику припис на усунення виявленого порушення і за наявності підстав скла­де та передасть до суду протокол про адміністра­тивне правопорушення.

Після закінчення тер­міну, визначеного у при­писі для усунення виявле­них порушень, інспектор праці має право на прове­дення повторної перевір­ки виконання припису. У  разі невиконання керів­ником вимог припису ін­спектор має право притяг­нути останнього до адміністративної відповідальності.

Тому рекомендуємо звернутися до територі­альної державної інспек­ції праці Державного де­партаменту нагляду за до­триманням законодавства про працю із заявою про проведення перевірки до­тримання законодавства про працю посадовими особами Вашого підпри­ємства, зокрема в частині оплати праці за роботу в надурочний час.

ДО УВАГИ!

Відповідно до ст. 56 кодексу законів про працю України за угодою між праців­ником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як під час прийняття на роботу, так і згодом неповний робочий день або не­повний робочий тиждень. оплата праці у цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

 

КОЛИ КОШТІВ НЕДОСТАТНЬО?

Чи можна затримати розраху­нок з працівником, якого звільне­но за згодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП)? Підстава – відсутність у достатньому обсязі коштів у фонді оплати праці. Чи можна провести розрахунок частково помісячно за графіком?

Валентина КОРОБЕНКО, м. Жмеринка

Ні. Закон у цьому випадку стоїть на захисті інтересів працівника. так, у ст. 116 КЗпП чітко визначено, що у разі звільнення працівника виплату всіх належних йому коштів підприємство, устано­ва чи організація провадять у день звільнення. у ст. 117 Кодексу зазначено, що у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним ор­гану належних звільненому працівникові сум у строки, визначені в ст. 116, за відсут­ності спору про їх розмір під­приємство, установа чи орга­нізація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затрим­ки по день фактичного роз­рахунку.

 


ЗВІЛЬНЕННЯ БЕЗ ВІДРОБЛЯННЯ

Чи можу я звільнитися за влас­ним бажанням, не відробляючи два тижні?

Лариса ГОНЧАРЕНКО, м. Київ

Так, можете. крім того, ст. 38 кЗпп зазначає, що у разі коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумов­лена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до на­вчального закладу; немож­ливість проживання у да­ній місцевості, підтвердже­на медичним висновком; вагітність; догляд за дити­ною до досягнення нею чо­тирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; до­гляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом 1-ї групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також через інші поважні причини), власник або уповноваже­ний ним орган повинен ро­зірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник. Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажан­ням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колек­тивного чи трудового договору.

Але якщо у цьому випадку наявний строковий договір, то він підлягає розірванню достроково на вимогу пра­цівника в разі його хворо­би, інвалідності, які пере­шкоджають виконанню ро­боти за договором, пору­шення власником або упо­вноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудово­го договору та у випадках, передбачених ч. 1 ст. 38 Ко­дексу. отже, у разі розірвання строкового трудово­го договору два тижні від­робляти не потрібно, але необхідні підстави для його розірвання.

Сторінку підготувала Олена ЛАРІНА, «ПВ»

14.05.2011



Коментарі

#1 31.05.2013 21:15 добавил: Вікторія, Тернопіль | додати коментар

В нас на виробництві, на разі мова йде про суботу 8 червня, керівництво пставили відробляння за 31 грудня2013. Чи можливо таке? Поясніть, будь-ласка.

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання