« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Якщо профком не дає згоди на звільнення

Якщо профком не дає згоди на звільнення

Якщо профком не дає згоди на звіль­нення, в яких ви­падках керівник підприємства може звільнити працівника са­мовільно?

Порядок звільнення пра­цівника (розірвання тру­дового договору) за іні­ціативою власника, його представника та за попе­редньою згодою профкому (виборного органу проф­спілкової організації) ви­кладено в ст. 43 Кодексу законів про працю Укра­їни (КЗпПУ). Незгоду на звільнення працівника профком (орган первин­ної профспілкової органі­зації) має обґрунтувати та в триденний строк нада­ти рішення власнику чи його представнику. Якщо рішення в зазначений строк не подано, вважа­ється, що згода на звіль­нення працівника при­йнята. Подання власни­ка або його представника на звільнення працівни­ка розглядається профко­мом у його особистій при­сутності, в п’ятиденний строк. Без працівника може розглядатися подан­ня на звільнення тільки за його письмовою згодою. У разі неявки працівника до розгляду подання за­сідання переноситься на наступний термін розгля­ду. При повторній неяв­ці рішення приймається профкомом за відсутності працівника.

У разі коли працівник є членом декількох профко­мів (профспілкових орга­нізацій), що діють в орга­нізації, на підприємстві, згоду на його звільнення дає профком тієї організа­ції, до якої подано подання власником або уповнова­женим ним органом. Тер­мін розірвання трудового договору за згодою профкому становить не більше одного місяця.

Якщо все ж таки профком не дав згоди на звільнен­ня, і його рішення не має обґрунтувань, то власник чи уповноважений ним ор­ган має повне право звіль­нити працівника (розірва­ти трудовий договір з пра­цівником) самовільно.

Спірні питання щодо неза­конності звільнення пра­цівника розглядаються в суді. Якщо власник або його представник само­вільно звільнив працівни­ка, без звернення з подан­ням до профкому, то суд припиняє розгляд справи і дає запит до профспілко­вої організації або її пред­ставника. І тільки після отриманої відповіді про­довжує розгляд справи по суті.

Без згоди профкому, за ст. 431 КЗпПУ звільнення працівника (за ініціати­вою власника) допускаєть­ся з наступних підстав:

– повної ліквідації орга­нізації, підприємства або установи;

– негативних результатів випробування, обговоре­них під час прийняття на роботу;

– звільнення з сумісни­цтва, якщо на цю роботу приймається інший пра­цівник, що не працював за сумісництвом;

– поновлення на посаді працівників, що раніше виконували цю роботу;

– звільнення працівни­ка, що не є членом проф­спілки;

– звільнення з підпри­ємств, установ чи організа­цій, де відсутня профспіл­кова організація;

– звільнення керівників підприємств, установ, ор­ганізацій (філіалів, пред­ставництв, відділень та інших відокремлених під­розділів), їхніх заступ­ників, головних бухгал­терів підприємств, уста­нов, а також службових осіб митних органів, дер­жавної податкової ін­спекції, яким присвоєно персональні звання, та службових осіб держав­ної контрольно-ревізійної служби і контролюючих державних органів за ці­нами, працівників, що обираються або призна­чаються на керівні поса­ди державними органами, місцевими та регіональ­ними органами самовря­дування, а також громад­ськими організаціями, іншими громадськими об’єднаннями;

– звільнення працівника, що вчинив на місці робо­ти розкрадання (має бути рішення суду про притяг­нення до адміністративної або кримінальної відпові­дальності).

У деяких випадках перед­бачені законодавством і інші можливості та підста­ви звільнення працівника без згоди профспілкової організації, за ініціати­ви власника чи його пред­ставника.

 

Першочергове право на роботу

Я виховую трьох неповноліт­ніх дітей, чоловік не працює. На нашому підприємстві пла­нується скорочення персона­лу. Які довідки мені потрібно на­дати до відділу кадрів про те, що я одна забезпечую сім’ю?

Відповідно до ст. 42 КЗпПУ при скоро­ченні чисельності чи штату працівни­ків у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці переважне пра­во на залишення на роботі надається працівникам з більш високою квалі­фікацією та продуктивністю праці.

При рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації перевага в за­лишенні на роботі надається:

1) сімейним працівникам – при наяв­ності двох і більше утриманців;

2) особам, у сім’ї яких немає інших пра­цівників із самостійним заробітком;

3) працівникам з тривалим безпе­рервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;

4) працівникам, які навчаються у ви­щих і середніх спеціальних навчаль­них закладах без відриву від вироб­ництва;

5) учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ЗУ «Про статус ветеранів ві­йни, гарантії їх соціального захисту»;

6) авторам винаходів, корисних мо­делей, промислових зразків і раціо­налізаторських пропозицій;

7) працівникам, які дістали на цьо­му підприємстві, в установі, органі­зації трудове каліцтво або професій­не захворювання;

8) особам з числа депортованих з України – протягом п’яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;

9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили аль­тернативну (невійськову) службу, – протягом двох років з дня звільнен­ня їх із служби.

Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категорі­ям працівників, якщо це передбаче­но законодавством України.

 

Публічне та приватне акціонерні товариства

Які існують типи акціонерних товариств, і в чому відмінності розміщення акцій?

Типи акціонерних товариств визначено в ст. 5 Закону України «Про акціонерні то­вариства». Так, акціонерні товариства по­діляються на публічні (ПАТ) і приватні (ПрАТ). Кількісний склад акціонерів при­ватного акціонерного товариства не може перевищувати 100 акціонерів. Публічне акціонерне товариство може здійснювати публічне та приватне розміщення акцій.

Приватне акціонерне товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій. У разі прийняття загальними збора­ми приватного акціонерного товариства рішення про здійснення публічного роз­міщення акцій до статуту товариства вно­сяться відповідні зміни, в тому числі про зміну його типу – з приватного на публіч­не. Зміна типу товариства з приватного на публічне або з публічного на приватне не є його перетворенням.

 

Установчі збори та рішення

Які рішення приймаються на установчих зборах акціонерно­го товариства?

Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про акціонерні товариства» установчі збори акціонерно­го товариства мають бути проведені про­тягом трьох місяців з дати повної опла­ти акцій засновниками. Кількість голосів засновника на установчих зборах акціо­нерного товариства визначається кількіс­тю акцій товариства, які підлягають при­дбанню цим засновником.

На установчих зборах акціонерного това­риства вирішуються питання про:

1) заснування товариства; 2) затвердження оцінки майна, що вноситься засновниками в рахунок оплати акцій товариства; 3) за­твердження статуту товариства; 4) утво­рення органів товариства; 5) уповноважен­ня представника (представників) на здій­снення подальшої діяльності щодо утво­рення товариства; 6) обрання членів нагля­дової ради, голови колегіального виконав­чого органу товариства (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконав­чого органу товариства), членів ревізійної комісії (ревізора); 7) затвердження резуль­татів розміщення акцій; 8) обрання лічиль­ної комісії; 9) вчинення інших дій, необхід­них для створення товариства.

Рішення з питань, зазначених у пунктах 1–3 частини другої цієї статті, вважаються при­йнятими, якщо за них проголосували всі за­сновники акціонерного товариства. Рішен­ня з інших питань приймаються простою більшістю голосів засновників, якщо інше не передбачено засновницьким договором.

У разі заснування акціонерного товари­ства однією особою рішення, зазначені в частині другій цієї статті, приймаються цією особою одноосібно і оформляються рі­шенням про заснування товариства. Якщо єдиним засновником товариства є фізична особа, її підпис на рішенні про заснування підлягає нотаріальному засвідченню.

Незатвердження установчими зборами статуту акціонерного товариства вважа­ється відмовою засновників від створення цього товариства та є підставою для по­вернення засновникам внесків, зроблених ними в рахунок оплати акцій.

Повернення внесків здійснюється про­тягом 20 робочих днів з дати проведення установчих зборів, на яких не було при­йнято рішення про затвердження статуту акціонерного товариства.

15.03.2015



Коментарі

#1 17.05.2015 22:55 добавил: Володимир | додати коментар

Нічого розумнішого ніж "передрати" статті закону в профспілковому виданні мабудь не вміють. (прикро)

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання