« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Зарплату – вчасно і в повному обсязі!

Зарплату – вчасно і в повному обсязі!

Набули чинності зміни в трудовому законодавстві, пов’язані з виплатою зарплати. Законо­давчо підтвердже­но, що зарплата має виплачуватися не рідше двох разів на місяць (через проміжок часу, який не повинен пе­ревищувати 16 ка­лендарних днів) та не пізніше 7 днів від встановленої дати розрахунку, а міні­мальний розмір грошової виплати за першу половину місяця не може бути меншим від оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку та­рифної ставки або посадового окладу.

  З давалося б, особ­ливих новацій у цьому немає. Але! Хіба мало випад­ків, коли на під­приємстві зарплата виплачується лише один раз на місяць? Або коли аванс становить тільки дещицю від основної суми заробітку? Про непооди­нокі випадки затримок кревно зароблених уже й не згадуватиму…

Фахівці юридичного де­партаменту апарату ФПУ звертають увагу трудящих, що віднині акценти роз­ставлені чітко: гроші пра­цівникові виплачуються не рідше ніж двічі на мі­сяць; за першу половину відпрацьованого строку працівник не повинен одер­жувати менше, ніж заро­бив за фактично відпрацьо­ваний час; максимальна затримка з видачею зарплати чи авансу не може перевищувати 7 днів.

Тож якщо умовно пер­шого числа ви мали одер­жати зарплату, а на ка­лендарі восьме, і в кише­нях вітер свище, то треба одразу повідомити проф­спілку про порушення ва­ших законних прав. Проф­спілкова організація про­веде перевірку цього фак­ту, зафіксує його у відпо­відному акті. Однозначно можна, і навіть краще це зробити, – повідомити те­риторіальне управління Держнаглядпраці, яке та­кож має повноваження ро­бити такі перевірки. Якщо встановлено факт неви­плати зарплати, робото­давцю дається строк, аби усунути порушення. Не виконає – це буде зайвим аргументом для його при­тягнення до відповідаль­ності.

Бо ж нині, не очікуючи на результати перевірки і реакцію роботодавця, од­ночасно можна повідоми­ти місцеві органи проку­ратури і звернутися до суду (зразок позовної зая­ви пропонуємо нашим чи­тачам). Таким чином, за­вдаючи «масованих уда­рів» несумлінному робо­тодавцю з різних боків, побільшало шансів змуси­ти його розрахуватися з працівниками. Варто та­кож нагадати, що пору­шення законодавства України щодо виплати за­робітної плати можуть спричинити матеріальну, адміністративну і навіть кримінальну відповідаль­ність винних осіб. Це, зо­крема, може бути штраф від 30 до 100 неоподатко­вуваних мінімумів дохо­дів громадян (стаття 41 Кодексу України про ад­міністративні порушен­ня). А кримінальна відпо­відальність настає у разі безпідставної невиплати зарплати більше ніж за один місяць, вчиненої умисно керівником під­приємства, незалежно від форми власності, чи гро­мадянином – суб’єктом підприємницької діяль­ності (ст. 175 «Невиплата заробітної плати, стипен­дії, пенсії чи інших уста­новлених законом ви­плат» Кримінального ко­дексу України). Тут пока­рання суворіше: штраф від 500 до 1500 неоподатко­вуваних мінімумів дохо­дів громадян, виправні ро­боти на строк до двох ро­ків, обмеження волі на строк до трьох років або позбавлення волі на строк до п’яти років із позбав­ленням права обіймати певні посади чи займати­ся певною діяльністю на строк до трьох років…

Також доречно буде згадати, що з моменту при­йняття Закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо несвоєчасної випла­ти зарплати застосовуєть­ся наказне провадження. Тобто спрощено порядок звернення до суду і проце­дуру розгляду справи, зменшено сплату судового збору і строки розгляду справи (лише 3 дні). Тож нині значно оперативніше можна отримати сатис­факцію за невиплату зарп­лати! Принагідно зазначи­мо, що на сьогодні близько 96% справ щодо невипла­ти зарплати суди вирішу­ють на користь працівни­ків. До того ж нині за неви­конання рішення суду вже передбачена кримінальна відповідальність робото­давця! Це серйозний і важ­ливий момент, якого рані­ше не було.

Можливо, усі ці ново­введення цілком не убез­печать людину праці від «викрутасів» власників і роботодавців. Однак мож­на констатувати, що пози­тивні зрушення в законо­давчому захисті прав тру­дівників на своєчасну й повну оплату праці уже вельми вагомі.

09.12.2010


Володимир ПОЛЄТАЄВ, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання