« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Допомога по вагітності та пологах

Допомога по вагітності та пологах

Які умови надан­ня та тривалість виплати допомо­ги по вагітності та пологах, і з якого дня нараховуються кошти застрахованій особі у випадку простою під­приємства?

Відповідно до ст. 38 Зако­ну України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовле­ними похованням», допо­мога по вагітності та по­логах надається застра­хованій особі у формі ма­теріального забезпечен­ня, яке компенсує втрату заробітної плати (дохо­ду) за період відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 кален­дарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів.

Жінкам, віднесеним до 1–4 категорій осіб, які по­страждали внаслідок Чорнобильської ката­строфи, допомога по ва­гітності та пологах ви­плачується за 180 кален­дарних днів зазначеної відпустки (90 – до пологів та 90 – після пологів). Розмір зазначеної допо­моги обчислюється су­марно та надається за­страхованій особі в по­вному обсязі незалежно від кількості днів від­пустки, фактично вико­ристаних до пологів.

Допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі, яка усиновила дитину протя­гом двох місяців з дня її народження, зазначено­го в свідоцтві про наро­дження, за період з дня усиновлення і до закін­чення 56 календарних днів (70 – у разі одночас­ного усиновлення двох і більше дітей, 90 – для жі­нок, віднесених до 1–4 ка­тегорій осіб, які постраж­дали внаслідок Чорно­бильської катастрофи).

У разі надання застрахо­ваній особі відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами у період її тим­часової непрацездатнос­ті листок по тимчасовій непрацездатності закри­вається і з дня настання цієї відпустки видається інший. Кожен із зазначе­них листків оплачується за відповідними норма­ми цього Закону.

У разі надання застрахо­ваній особі відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами у період про­стою підприємства, уста­нови, організації не з вини застрахованої осо­би, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збережен­ня заробітної плати, до­даткової відпустки в зв’язку з навчанням, творчої відпустки допо­мога по вагітності та по­логах надається з дня ви­никнення права на від­пустку в зв’язку з вагіт­ністю та пологами.

За період відпустки в зв’язку з вагітністю та по­логами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнен­ня нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується не­залежно від допомоги по догляду за дитиною.

 

Декретна відпустка – студентці

Чи має право сту­дентка денної форми навчання піти в декретну відпустку, і чи буде вона їй оплачуватися?

Допомога в зв’язку з вагіт­ністю та пологами нада­ється:

– жінкам із числа військо­вослужбовців Збройних Сил, Державної прикор­донної служби, СБУ, Служби зовнішньої роз­відки, військ цивільної оборони, інших військо­вих формувань та з числа осіб начальницького і ря­дового складу органів внутрішніх справ, Дер­жавної кримінально-виконавчої служби – у розмірі 100% грошового забезпечення;

– жінкам, звільненим з ро­боти в зв’язку з ліквідаці­єю підприємства, устано­ви та організації, – в роз­мірі 100% середньомісяч­ного доходу. Середня за­робітна плата, з якої нара­ховується допомога, об­числюється згідно з По­рядком обчислення серед­ньої заробітної плати, за­твердженим постановою Кабінету Міністрів Украї­ни від 8 лютого 1995 року № 100;

– жінкам, зареєстрованим у центрі зайнятості як без­робітні, – в розмірі 100% мінімального розміру до­помоги по безробіттю;

– аспіранткам, докторант­кам, клінічним ординато­рам, студенткам вищих навчальних закладів I–IV рівня акредитації та професійно-технічних на­вчальних закладів – у роз­мірі місячної стипендії. Жінка, яка продовжує на­вчання, має право на ви­плату стипендії або допо­моги в зв’язку з вагітніс­тю та пологами за її вибо­ром. При цьому допомога призначається з дня при­пинення виплати стипен­дії по день закінчення від­пустки в зв’язку з вагітністю та пологами.

 

Як отримати довідку про  зарплату?

Який порядок видання довідки про середню заробітну плату (до­хід, грошове забезпечення)? Хто має право перевіряти обґрунту­вання видачі цього документа?

Згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового за­безпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соці­альним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266, довідка про середню заробітну плату (дохід) ви­дається роботодавцем за вимогою за­страхованої особи або робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на підставі платіжних відо­мостей та інших документів про нарахо­вану заробітну плату (дохід).

Для призначення виплат у разі настання безробіття військовослужбовцям та ін­шим особам, які отримували грошове за­безпечення, довідка про грошове забез­печення видається військовими коміса­ріатами, де такі особи перебувають на обліку, або військовими частинами й установами, де вони проходили службу.

Якщо підприємством, установою, орга­нізацією розрахунок середньої заробіт­ної плати для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності чи допо­моги по вагітності та пологах прова­диться автоматизовано, розділ листка непрацездатності «Довідка про заробіт­ну плату» може не заповнюватися, а до листка непрацездатності додається роз­рахунок середньої заробітної плати, за­свідчений підписом керівника і головно­го бухгалтера, а також печаткою.

Довідка про оподатковуваний дохід до­бровільно застрахованим особам вида­ється державними податковими органа­ми за місцем проживання зазначених осіб на підставі декларацій, поданих в установленому законодавством поряд­ку. Розрахунки середнього доходу зазна­ченим у цьому пункті особам здійсню­ють робочі органи виконавчих дирекцій фондів загальнообов’язкового державно­го соціального страхування.

Якщо підприємство (установа, організа­ція), де працювала особа, ліквідовано, довідка про середню тарифну ставку (по­садовий оклад) за відповідною або ана­логічною професією (посадою) видаєть­ся місцевим органом з питань праці та соціального захисту населення, а в разі відсутності в цьому органі таких відо­мостей – центральним органом виконав­чої влади, який координує діяльність га­лузі, до якої належали ліквідовані під­приємство, установа чи організація.

Робочі органи виконавчих дирекцій фон­дів загальнообов’язкового державного соцстрахування мають право перевіряти обґрунтування видачі довідок про серед­ню зарплату, достовірність зазначених у них відомостей шляхом звіряння даних, зазначених у довідках, з відомостями про нараховану заробітну плату на під­приємствах, в установах чи організаціях або базою даних персоніфікованого облі­ку застрахованих осіб Пенсійного фонду та базою даних ДПА.

27.01.2014



Коментарі

#1 28.01.2015 10:53 добавил: Альона | додати коментар

Чи маю я право на допомогу при вагітності та пологах за 180 днів,маючи посвідчення 4 категорії осіб,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи?

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання