« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Соціальні пільги та гарантії донорів

Соціальні пільги та гарантії донорів

 Чи має право на додатковий день відпочинку донор після здавання крові, як він оплачуєть­ся і чи можна приєдна­ти цей день до щоріч­ної відпустки?

Питання щодо надан­ня пільг донорам, зокре­ма додаткових днів від­починку у разі здавання крові та (або) її компо­нентів регулюється стат­тею 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 року

У день здавання крові та (або) її компонентів, а також у день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажан­ня стати донором, звіль­няється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збе­реженням за ним серед­нього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних за­кладів у ці дні звільня­ються від занять.

Після кожного дня здавання крові та (або) її компонентів, у тому чис­лі й у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку зі збе­реженням за ним серед­нього заробітку. За ба­жанням працівника цей день можна приєднати до щорічної відпустки або використати іншим разом упродовж року після дня здавання крові чи її компонентів.

У разі коли за пого­дженням із керівни­цтвом підприємства, установи, організації, командуванням військо­вої частини в день зда­вання крові донор був за­лучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається ін­ший день відпочинку із збереженням за ним се­реднього заробітку.

У разі здавання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпуст­ки донор має право про­довжити її. Відтак йому належить один додатко­вий день відпочинку за кожний день здавання крові.

Виплата середнього заробітку, зазначеного у частинах першій, другій та третій цієї статті, здійснюється за рахунок коштів власника підпри­ємства, установи, орга­нізації, де працює донор, або уповноваженого ним органу. Зазначені кошти належать до таких, що спрямовані на благодій­ну діяльність.

Підставою для надан­ня зазначених пільг є від­повідні довідки, видані донору за місцем медич­ного обстеження чи зда­вання крові та (або) її компонентів. Форми цих довідок і порядок їх ви­дачі затверджуються центральним органом виконавчої влади, що за­безпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

У день здавання крові та (або) її компонентів донор забезпечується безкоштовним снідан­ком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, що здійснює взяття у донора крові. У разі неможливості забез­печити таким харчуван­ням відповідний заклад охорони здоров’я відшко­довує донорові готівкову вартість відповідних на­борів харчування.

Норми харчування до­норів і рекомендації щодо складання відпо­відних наборів продук­тів затверджуються цен­тральним органом вико­навчої влади, що забез­печує формування дер­жавної політики у сфері охорони здоров’я. Вар­тість наборів продуктів для харчування донорів встановлює Рада Міні­стрів Автономної Респу­бліки Крим, обласні, Ки­ївська та Севастополь­ська міські державні адміністрації.

 

 

 Організація обробки крові та її компонентів

  Які установи чи заклади здійснюють взяття, пере­робку, зберігання, реалі­зацію донорської крові, її компонентів та препаратів?

Відповідно до статті 15 ЗУ «Про донорство крові та її компо­нентів» взяття, переробку і збері­гання донорської крові та її ком­понентів, їх реалізацію та виго­товлених із них препаратів здій­снюють спеціалізовані установи й заклади переливання крові та відповідні підрозділи закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління централь­ного органу виконавчої влади, який забезпечує формування дер­жавної політики у сфері охорони здоров’я, інших державних орга­нів та органу виконавчої влади АР Крим у сфері охорони здоров’я, обласних, Київської, Севас­топольської міських державних адміністрацій.

Переробку і зберігання донор­ської крові та її компонентів, ре­алізацію виготовлених з них пре­паратів можуть також здійсню­вати суб’єкти підприємницької діяльності.

Проте взяття, переробка, збері­гання донорської крові та її ком­понентів, реалізація їх та виго­товлених із них препаратів закла­дами охорони здоров’я та їх під­розділами, зазначеними у части­ні першій цієї статті, а також пе­реробка і зберігання донорської крові та її компонентів, реаліза­ція виготовлених з них препара­тів суб’єктами, зазначеними у частині другій цієї статті, дозво­ляється лише за наявності відпо­відної ліцензії, виданої централь­ним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небез­печних захворювань.

 

 

 Соціальна відпустка матері

  Чи має право на додаткову від­пустку за основним місцем робо­ти і на роботі за сумісництвом працівниця, яка має двох дітей віком до 15 років?

Тривалість відпусток визначається Законом України «Про відпустки» (далі – Закон), іншими законами та нормативно-правовими актами України й не­залежно від режимів і графіків роботи розраховується в календарних днях. Святкові та неробочі дні (стаття 73 Ко­дексу законів про працю України) при визначенні тривалості щорічних від­пусток і додаткової відпустки праців­никам, які мають дітей (стаття 19 Зако­ну), не враховуються.

Згідно зі статтею 2 Закону право на відпустки мають громадяни України, іноземні громадяни та особи без грома­дянства, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, устано­вами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності й галу­зевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Працівник, який уклав трудовий до­говір про роботу за сумісництвом, пере­буває у трудових відносинах з підпри­ємством, установою, організацією або фізичною особою і тому має право на додаткову оплачувану відпустку. Це та­кож підтверджується частиною тре­тьою статті 56 Кодексу законів про пра­цю, відповідно до якої робота на умовах неповного робочого часу (а робота за су­місництвом є одним з її різновидів) не тягне за собою будь-яких обмежень тру­дових прав працівників.

Відповідно до статті 19 Закону жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, надається щорічно до­даткова оплачувана відпустка трива­лістю 10 календарних днів (без ураху­вання святкових і неробочих днів). Згід­но зі статтею 4 Закону зазначена від­пустка належить до соціальних.

Пунктом 6 Положення про умови ро­боти за сумісництвом працівників дер­жавних підприємств, установ, організа­цій, затвердженого наказом Міністер­ства праці, Міністерства юстиції, Мініс­терства фінансів від 28.06.1993 № 43, пе­редбачено, що відпустка на роботі за су­місництвом надається одночасно з від­пусткою за основним місцем роботи.

Таким чином, працівниці, яка має двох дітей віком до 15 років, додаткова відпустка надається як за основним міс­цем роботи, так і на роботі за сумісництвом.

16.09.2013



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання