« на головну 24.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

Час для пошуку нової вакансії

Час для пошуку нової вакансії

 Чи передбачає за­конодавство на­дання вільних від роботи годин пра­цівникові, посаду якого скорочують, для пошу­ку роботи? Як робото­давець має оплачувати ці години?

Чинне законодавство України про працю не містить норм, які б пе­редбачали надання віль­них від роботи годин для пошуку роботи працівни­кові, якого попереджено про розірвання трудово­го договору у зв’язку зі змінами в організації ви­робництва і праці, в тому числі ліквідації, реорга­нізації, банкрутства або перепрофілювання під­приємства, установи, ор­ганізації, скорочення чи­сельності або штату пра­цівників (пункт 1 стаття 40 Кодексу законів про працю України).

Разом із тим відповідно до статті 9-1 КЗпП Украї­ни підприємства, устано­ви, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові трудові та соціально-побутові піль­ги для працівників.

Зазвичай такі пільги встановлюються у колек­тивному договорі, який укладається та діє на під­приємстві, в установі, ор­ганізації.

Правові засади застосу­вання колективних дого­ворів в Україні визначені у КЗпП, законах України «Про колективні догово­ри і угоди», «Про оплату праці», «Про охорону праці» тощо.

Статтею 13 КЗпП визна­чено, що у колективному договорі встановлюють­ся взаємні зобов’язання сторін щодо регулюван­ня виробничих, трудо­вих, соціально-економічних відносин, зокрема зміни в організа­ції виробництва і праці, а також встановлення га­рантій, компенсацій, пільг.

Згідно зі статтею 5 Зако­ну України «Про колек­тивні договори і угоди» умови колективних дого­ворів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов’язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.

Таким чином, норма, що надає працівникам, яких попереджено про скоро­чення їхніх посад, певної кількості годин робочого часу зі збереженням за­робітної плати для пошу­ку нової роботи має бути передбачена у колектив­ному договорі.

Наведемо для прикладу пункт чинного колектив­ного договору:

«Керівник зобов’язується: …Надавати праців­никам, яких попередже­но про скорочення їхніх посад, на їхнє прохання до 8 годин робочого часу на тиждень зі збережен­ням заробітної плати для пошуку нової роботи».

На підставі наведеного формулювання можна ді­йти висновку, що для на­дання зазначеної гарантії працівникові необхідно подати письмову заяву, а роботодавцю видати відповідний наказ (розпо­рядження).

Оскільки час для пошуку нової роботи на підставі положень колективного договору включається до складу робочого часу, то у табелі обліку викорис­таного робочого часу такі години позначають­ся як години роботи, пе­редбачені колдоговором («Р» або «01»).

Відтак оплата часу по­шуку нової роботи здій­снюється на загальних підставах.

Департамент правового захисту апарату ФПУ

 

 

 Укладання трудового договору у вихідні дні

Чи можна при­йняти працівника на роботу з вихід­ного дня, якщо цей день є робочим за графіком роботи під­приємства?

Чинне законодавство України про працю не містить норм, які б забо­роняли укладати трудо­вий договір у вихідні дні, передбачені статтею 67 Кодексу законів про пра­цю України, за умови, що зазначені дні на підпри­ємстві є робочими відпо­відно до правил внутріш­нього трудового розпо­рядку та колективного договору (додатками до яких зазвичай є графіки роботи, змінності).

Таким чином, у разі якщо роботодавцем у встанов­леному законом порядку запроваджено на підпри­ємстві графіки змінності, що передбачають роботу працівників у вихідні дні, визначені у статті 67 КЗпП України, обмежен­ня щодо укладення тру­дового договору в такі дні відсутні.

Відтак працівник може приступити до роботи й у вихідний день, оскільки за графіком його роботи (змінності) це робочий день.

Необхідно зазначити, що відповідно до статті 29 КЗпП України до початку роботи за укладеним тру­довим договором власник або уповноважений ним орган зобов’язаний, зокрема, роз’яснити пра­цівникові його права й обов’язки та поінформу­вати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небез­печних і шкідливих ви­робничих факторів, які ще не усунуто, та можли­ві наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги та компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного за­конодавства і колектив­ного договору, а також ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором.

Департамент правового захисту апарату ФПУ

 

 

 Як розслідувати нещасний випадок?

Скільки разів можна видавати при­пис за формою Н-9? Яким чином об­ґрунтувати незгоду з висновками по­переднього розслідування нещасно­го випадку? Чи можна видавати припис за формою Н-9 за відсутності будь-яких матеріалів щодо нещасного випадку? Що таке прихований нещасний випадок?

 Пунктом 34 Порядку проведення розсліду­вання та ведення обліку нещасних випадків, профзахворювань і аварій на виробництві (Порядок) визначено права посадових осіб органу Держгірпромнагляду у випадку пору­шення роботодавцями вимог Порядку під час настання нещасного випадку та прове­дення розслідування.

Відповідно до п. 33 Порядку контроль за сво­єчасністю та об’єктивністю проведення роз­слідування нещасних випадків, підготовкою матеріалів розслідування, веденням обліку нещасних випадків, вжиттям заходів до усу­нення причин нещасних випадків робото­давцями здійснюють органи державного управління, органи держнагляду за охоро­ною праці, виконавча дирекція Фонду соці­ального страхування від нещасних випадків і професійних захворювань та її робочі орга­ни відповідно до компетенції.

Зазначені органи та особи мають право ви­магати від роботодавця проведення повтор­ного (додаткового) розслідування нещасного випадку, затвердження чи перегляду затвер­дженого акта за формою Н-5 або Н-1, визна­ння нещасного випадку таким, що пов’язаний із виробництвом, і складення акта за формою Н-1 у разі, коли виявлено порушення вимог цього Порядку.

У випадку невиконання роботодавцем обов’язкового до виконання припису за фор­мою Н-9 у визначений Порядком строк до нього застосовуються адмінсанкції, передба­чені ст. 188 Кодексу України про адмінправо­порушення, а у разі повторного невиконання матеріали передають до органів прокурату­ри для притягнення цих осіб до відповідаль­ності.

Стосовно визначення терміну «прихований нещасний випадок» повідомляємо, що відпо­відно до п. 9 Порядку лікувально-профілактичний заклад (ЛПЗ) має передати впродовж доби екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на не­щасний випадок на виробництві, підприєм­ству, де працює потерпілий, а також відпо­відним органам.

Роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок (окрім випадків, передба­чених пунктом 31 Порядку), протягом доби зобов’язаний створити комісію та організу­вати проведення розслідування нещасного випадку відповідно до пп. 2 п. 10 Порядку.

Відповідно до п. 14 Порядку комісія зобов’язана (якщо відсутня необхідність про­довжити строк проведення розслідування) скласти та затвердити відповідні акти.

Після їх підписання та затвердження робото­давець, відповідно до п. 19 Порядку, протя­гом доби надсилає їх примірники до відпо­відних організацій та осіб.

Департамент охорони праці апарату ФПУ

13.05.2013



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання