« на головну 25.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Тема номера

Чим зайняти українців?

Чим зайняти українців?

 Високий відсоток безробіття, велика кількість незатребуваних молодих спеціалістів, загальне небажання працювати за копійки перетворили Україну на країну вимушених нероб. Проблемою перейнялися в уряді: з іні­ціативи профільного міністерства до парламенту незабаром плануєть­ся внесення на розгляд Закону Украї­ни «Про зайнятість населення».

 Усім миром – на подолання безробіття

Прем’єр-міністр Мико­ла Азаров, даючи відповід­не доручення віце-прем’єру – міністру соціальної полі­тики Сергію Тігіпку, наго­лосив, що до цього питання підійшли серйозно й узго­дили всі проблемні момен­ти із зацікавленими сторо­нами: роботодавцями, профспілками, вченими, громадськими організаці­ями. За результатами цих переговорів і має бути роз­роблений збалансований законопроект. Причому як­найшвидше: Микола Аза­ров дав Сергію Тігіпку на цю роботу місяць.

За словами прем’єра, проект закону має містити відповіді на питання, яким чином має бути легалізова­ний ринок праці, як стиму­лювати справедливу опла­ту кваліфікованої праці, створити нові робочі місця та скоротити безробіття в країні.

Прем’єр-міністр заува­жив, що досі розв’язання цих питань хоча й щедро фінансувалися з держбю­джету (на реалізацію про­грами подолання безробіт­тя щорічно спрямовувало­ся 6 млрд грн), але резуль­тат від цих вливань – міні­мальний.

«Із 20 млн працездатних громадян офіційно працю­ють лише 13 мільйонів. По­над 5 мільйонів осіб пере­бувають поза легальним ринком праці. Такі праців­ники абсолютно не захищені», – заявив Микола Азаров.

Сергій Тігіпко мусить виправити цю ситуацію. І, за його словами, він досить успішно дає цьому раду. До розгляду вже готовий законопроект «Про зайня­тість населення», який, з одного боку, стимулювати­ме роботодавців створюва­ти нові робочі місця, з ін­шого – підвищувати конку­рентоспроможність людей на ринку праці.

За його словами, проект охоплює 17 основних ініці­атив. Не обійшли увагою жодної категорії людей. Особливо так звані уразли­ві прошарки населення, як-от молодих спеціалістів після закінченню вишу, людей передпенсійного віку, громадян з особливи­ми потребами, тих, що від­був покарання у в’язниці, дітей-сиріт тощо.

Як пояснив Сергій Тігіп­ко, його законопроект, на відміну від попередніх, пе­редбачає тісний зв’язок між освітою та ринком пра­ці. Тобто буде запровадже­но новий принцип перепід­готовки кадрів під кон­кретне замовлення робото­давців. Віце-прем’єр перед­бачає, що після остаточно­го узгодження з міністер­ствами та відомствами за­кон буде ухвалено напри­кінці червня.

Узяв на роботу – маєш бонус

Для того, аби люди пра­цювали, треба, щоб були ро­бочі місця. Своєю чергою, для цього слід, щоб робото­давці їх створювали та бра­ли людей на роботу. В уря­ді обіцяють, що всіляко сти­мулюватимуть роботодав­ців, які братимуть на робо­ту вчорашнього студента або сиріт. Зокрема, таких роботодавців на рік буде звільнено від сплати єдино­го соціального внеску.

«Якщо роботодавець створює нове робоче місце, на яке бере молодого фахів­ця, для якого це перше міс­це роботи, то він на рік звільнятиметься від спла­ти єдиного соціального внеску. А це немало – 41,2% зарплати», – стверджує Сергій Тігіпко.

Тим часом для того, аби особливо спритні робото­давці не звільняли таких працівників наступного ж дня після завершення піль­гового річного терміну, в законі спеціально зазнача­ється, що такі привілеї вони матимуть лише за умови, якщо ці працівники не будуть звільнені наступ­ного ж року. А якщо робо­тодавець таки звільнить працівника впродовж піль­гового року, то він буде зобов’язаний відшкодува­ти державі всі витрати.

Окрім того, автор зако­нопроекту обіцяє, що робо­тодавці, які створюють нові робочі місця та пла­тять працівникам зарпла­ту в розмірі не менш як три мінімальних зарплати, мо­жуть розраховувати на зни­ження суми єдиного вне­ску на 50% за кожного пра­цівника, працевлаштова­ного минулого року.

Окрема система стиму­лювання пропонується для місцевих органів влади, які створюють нові робочі місця. Так, у законі пропо­нується збільшити відра­хування доходів фізичних осіб до місцевих бюджетів із 25 до 100% у разі, якщо фонд оплати праці переви­щує торішній показник, по­множений на відсоток зрос­тання зарплати у середньо­му по Україні.

Нарешті, заохочувати­муть і підприємців, які працевлаштовуватимуть безробітних. Упродовж року вони отримають що­місячну компенсацію єди­ного внеску з мінімальної зарплати за одного такого працівника. Проте якщо цей працівник буде звіль­нений протягом перших двох років, то роботода­вець змушений буде повер­нути державі всю компен­сацію у повному обсязі.

Їдеш працювати у село – забирай «підйомні»

Ініціатори подолання безробіття мають ідеї, як догодити і безробітним, і державі, зокрема, й кожному місту. За словами Сер­гія Тігіпка, безробітних, які перебувають на обліку в службі зайнятості, треба активніше залучати до гро­мадських платних робіт. Для цього у законопроекті передбачено, що місцева влада зобов’язана погоджу­вати виконання капіталь­них робіт зі службами за­йнятості. Це допоможе, з одного боку, працевлашту­вати людей, а з іншого – знизити вартість виконан­ня робіт.

Окрема стаття закону стосується стимулювання праці у сільській місцевос­ті. Якщо молодий спеціа­ліст погоджується працю­вати у селі (і укладає від­повідний контракт), то він одержує 5 мінімальних зарплат як «підйомні». Нині ця «стартова» сума становить 5500 грн.

Також пропонується за­провадити механізм, відпо­відно до якого студенти ви­шів і профтехучилищ про­ходитимуть шестимісячне стажування на підприєм­стві під час навчання. Воно враховуватиметься у трудо­вій книжці, проте робото­давці матимуть право не виплачувати за стажуван­ня заробітну плату.

Усе це буде обумовлено у трирічному контракті між студентом і роботодав­цем. «Пропонується запро­вадження контрактного права, за яким роботода­вець зможе платити і сти­пендію, й оплачувати на­вчання, але такий контракт максимально діятиме три роки. Якщо ж його буде розірвано з ініціативи сту­дента, то він або його робо­тодавець буде змушений компенсувати витрати за навчання або стипендію. Через три роки людина буде вільна і сама ухвалю­ватиме рішення, де працю­вати», – коментує Сергій Тігіпко.

Тобто випускникові га­рантується робоче місце, а роботодавець може не боя­тися, що студент, вивчив­шись за його рахунок, вте­че до конкурентів.

У законі прописані нові правила для центрів зайня­тості. Як відомо, нині за їхні послуги їм платять як організації, яким потрібні працівники, так і люди, що звертаються із питань щодо працевлаштування. У разі ухвалення закону центри братимуть кошти за свої послуги лише з ор­ганізацій.

Окрім того, вони мусять надавати статус безробіт­ного людині, яка до них звернулася, у перший же день, а не через тиждень, як це практикується нині.

На базі таких центрів за­йнятості, за задумом ініці­аторів проекту, пропону­ється створити єдині вікна для надання безплатної консультаційної допомоги з питань організації бізне­су, а також легалізації ста­тусу самозайнятої особи.

Законопроект містить іще одне цікаве нововве­дення, яке, за словами С. Тігіпка, відповідає євро­пейським нормам. У разі ухвалення закону в оголо­шеннях про вакансії не вказуватимуться вік чи стать бажаного працівни­ка. Вважається, що ці дис­кримінаційні норми у єв­ропейській країні непри­пустимі.

Цікавою є ще одна ініці­атива Мінсоцполітики щодо підвищення конку­рентоспроможності укра­їнських працівників: роз­ширення списку так зва­них інтегрованих спеціаль­ностей. Йдеться про те, що людина має дві й більше спеціальностей. Сьогодні їх в Україні близько 60. На­ступного року планується запровадити ще 50, а 2014-го – іще 100.

Урядові ініціативи щодо стимулювання зайнятості населення, звісно, мають пройти перевірку практи­кою і часом. Зрозуміло, що за один день усю країну працевлаштувати немож­ливо. Але той факт, що в цьому напрямі почали ро­бити реальні кроки – все­ляє надію.

  ФАКТИ

 Чисельність громадян, працевлаштованих за спрямуванням держав­ної служби зайнятості у січні 2012 року, станови­ла 36,4 тисячі осіб.

Рівень безробіття в Україні підрахували за методологією Міжна­родної організації праці і з’ясувалося, що впро­довж 2012 року він має скоротитися з 7,8 до 7,2%. Ця цифра, як стверджують урядовці, на 3% менша, ніж у се­редньому по Європі.

 

 НАЙБІЛЬШ ЗАТРЕБУВАНІ ПРОФЕСІЇ УКРАЇНИ

За даними порталу rabota.ua, упродовж минулого року зріс попит на працівників за багатьма професі­ями. Зокрема, найбільше затребувані професії ме­неджерів із продажу (попит зріс більш як на 51%), IT-спеціалісти (+86%), продавці (+60%), інженери та технологи (+126%), бухгалтери й фінансисти (+100%). Найменший попит спостерігається на ва­кансії керівників – усього 30% за минулий рік.

Тим часом, за даними Державної служби зайнятості, постійно затребувані професії висококваліфікова­них робітників: слюсарів, токарів, електрозварни­ків, водіїв, кухарів і продавців. При цьому 2011 року найзатребуванішими виявилися професії медика та IT-спеціаліста. Так, на одного лікаря та одного «ай­тішника» претендують три роботодавці. Така тен­денція, за оцінками аналітиків, зберігатиметься й упродовж 2012 року. Крім того, популярними бу­дуть також професії страховика та менеджера з продажів.

 МАЙБУТНЄ ЗА ДИСТАНЦІЙНОЮ РОБОТОЮ

 Світові тенденції свідчать про те, що за кілька років роботодавці все більше на­даватимуть перевагу так званим дистанційним професіям. Це дасть змогу еконо­мити (адже не потрібно утримувати офіс, робоче місце працівника) та дисциплі­нувати працівників. Адже вони самі розпоряджатимуться своїм робочим часом. Окрім того, це сприятиме підвищенню конкурентоспроможності людей з осо­бливими потребами.

У Росії нещодавно презентували проект Workle, який дає змогу працевлаштову­ватися та працювати дистанційно, через Інтернет, отримуючи при цьому офіцій­ну зарплату, з якої відраховуються необхідні внески та податки. Щоправда, поки що масовому впровадженню цього проекту заважає недосконала законодавча база Росії щодо ринку праці.

В Україні цей напрям теж стрімко розвивається. Існують конкретні сайти, які про­понують роботу для фрілансерів – студентів, пенсіонерів, молодих матерів, що перебувають у декреті, тощо. Правду кажучи, у більшості українських роботодав­ців існують серйозні перестороги щодо «надомних працівників». На їхню думку, все ж таки найкращий працівник – це той, що завжди перед очима, в офісі.

24.04.2012


Раїса ЧИРВА, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання