« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Тема номера

«Квиток» до повноцінного повноцінного життя

«Квиток» до повноцінного повноцінного життя Всеукраїнський центр професійної реабілітації для людей з особливими потребами, які прагнуть віднайти своє місце у житті та бути корисними суспільству, ось уже понад десять років функціонує у селищі Лютіж на Київщині. Нещодавно «ПВ» відвідали центр, а гідом для нас люб’язно зголосився бути начальник відділу зовнішніх і внутрішніх зв’язків, голова профкому центру Володимир Манько.

ПОВЕРТАЮЧИСЬ ДО ВИТОКІВ
Місяць тому центр відсвяткував 10-річчя відтоді, коли його двері вперше відчинилися перед людьми з обмеженими фізичними можливостями, людьми, які прагнули знайти власну нішу в суспільстві та зажити повноцінним життям. Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів був створений на базі одного із санаторіїв згідно з Указом Президента України від 23.05.2001 року «Про всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів» та наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 23.07.2001 року. Офіційне відкриття закладу відбулося 3 грудня 2001 року в Міжнародний день інвалідів. У ньому брали участь Президент України, представники Міжнародної організації праці, керівництво Міністерства праці та соціальної політики України, народні депутати, представники громадських організації інвалідів. Ця подія була одним із перших кроків на шляху реалізації Національної програми професійної реабілітації та зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Будівництво та оснащення центру здійснювалося під патронатом Президента України за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Міжнародної організації праці, Пенсійного фонду, промислового об’єднання «Укрпротез» та за широкої підтримки громадських організацій інвалідів.

ФЛАГМАН ПРОФОСВІТИ
Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів є державною соціальною установою, підпорядковується Мінсоцполітики та забезпечує реалізацію завдань із професійного навчання інвалідів для подальшого їх працевлаштування, підвищення кваліфікації фахівців із реабілітації, розроблення та впровадження передових методик і технологій професійної реабілітації інвалідів, координації роботи регіональних і місцевих центрів професійної реабілітації.
У своїй діяльності центр керується чинними нормативно-правовими актами України, використовує стандарти та рекомендації Міжнародної організації праці, тут створено сучасну навчально-методичну й матеріально-технічну бази. Заклад може одночасно забезпечити професійну реабілітацію 138 інвалідів з усіх регіонів України. Саме стільки слухачів постійно мешкає й навчається у його стінах. Для професійної реабілітації до центру приїздять громадяни України із числа дітей-інвалідів віком від 16 років та інваліди І–ІІІ груп різних нозологій, які не досягли пенсійного віку, за направленням регіональних органів праці та соціального захисту населення.
Професійна підготовка інвалідів здійснюється за 10 робітничими професіями, серед яких, зокрема, оператор комп’ютерного набору, секретар керівника, обліковець із реєстрації бухгалтерських даних, соціальний робітник, вишивальниця, швачка, перукар, слюсар із ремонту автомобілів, взуттьовик із ремонту взуття, бджоляр. Відповідно до програми навчання курс реабілітації триває від 5 до 10 місяців, після закінчення якого слухачі проходять державну кваліфікаційну атестацію й отримують свідоцтво державного зразка.
Професійна реабілітація передбачає поєднання професійного навчання із заходами соціальної, психологічної, фізичної реабілітації та медичного спостереження. В реабілітаційному процесі широко використовуються вітчизняний і зарубіжний досвіди, зокрема реабілітаційних установ Австрії, Німеччини та Росії.
З перших років існування центру його співробітники беруть участь у різноманітних міжнародних проектах, науково-практичних вітчизняних і закордонних конференціях і семінарах. Центр відвідують міжнародні делегації, тут постійно проводяться семінари, наради, круглі столи, на яких обговорюються проблеми соціальної та професійної реабілітації інвалідів, їхнього працевлаштування та зайнятості.
За сумлінну працю та вагомий внесок у розв’язання проблем соціального захисту інвалідів колектив центру відзначено Почесною грамотою Кабінету Міністрів, подякою Міністерства праці та соціальної політики України. 2010 року центр як одна з компаній, що найкраще дотримується прав людини та гендерної рівності, став золотим призером Всеукраїнського конкурсу «Рівні можливості: найкращий роботодавець–2010». Колектив однодумців центру очолює кандидат медичних наук, заслужений лікар України Микола Авраменко.
Центр було створено як зразковий заклад у мережі регіональних центрів професійної реабілітації інвалідів з урахуванням новітніх стандартів щодо безбар’єрності та рівнодоступності у навчанні та побуті різних категорій інвалідів. І справді, прогулюючись територією та зазирнувши в корпуси, кидається в очі те, що люди з обмеженими фізичними можливостями самотужки можуть дістатися будь-куди (чого, на превеликий жаль, так бракує на вулицях наших міст): підйоми до корпусів, додаткові поручні, навіть басейн обладнаний так, що людина з фізичними вадами у змозі скористатися ним без сторонньої допомоги.
Комфортабельні 1- та 2-місні кімнати й побутові приміщення, що обладнані всім необхідним для проживання інвалідів, у тому числі візочників, швидше нагадують затишні квартири і зовсім не схожі на гуртожитки. У центрі забезпечено триразове харчування санаторного типу. Професійне навчання поєднується з медичним спостереженням, заходами соціальної, психологічної та фізичної реабілітації. Досвідчені лікарі постійно стежать за станом здоров’я слухачів, у разі необхідності надається медична допомога. До послуг слухачів кабінет фізіотерапії, зал лікувальної фізкультури, бальнеолікування, масаж, комп’ютерна діагностика, консультації психолога й соціального працівника, групові тренінгові заняття, гідрокінезотерапія тощо.

ПРО ОСОБИСТОСТІ ТА ОСОБИСТЕ
У стінах цього навчально-реабілітаційного центру народилася не одна сім’я – 52 подружні пари. Люди пов’язують долі, народжують здорових дітей, живуть щасливим життям. Володимир Манько повідав «ПВ» історію випускника Миколи Бовсуновського, що здобував тут спеціальність «Бджільництво». На час навчання йому виповнилося сорок років. Попереду себе чоловік штовхав ходунки (інсультний хворий), без них пересуватися було важко. Вирізнявся він з-поміж інших відлюдькуватістю, був не говіркий та й до навчання не дуже здібний. Минали тижні, місяці й результати заліків поступово поліпшувалися. Тож і ходунки відкинув. Повільно, а згодом усе впевненіше й впевненіше почав ходити без них. Відтак повеселів, наче хто у нього життя вдихнув. Реабілітація відбувалася настільки прогресивно, що всі, хто за ним спостерігав, були просто шоковані. Як з’ясувалося – вилікувало його кохання! А історія завершилася тим, що він одружився на покоївці Галині, яка працювала у корпусі, де він мешкав. Після закінчення навчання Микола продав хату на Житомирщині та придбав господарство в Димері, що на Київщині, ще й вуликів прикупив. Як розповідають, хоч відтоді минув не один рік, а Микола з Галиною й досі живуть душа в душу.
Спостерігаючи за навчанням майбутніх швачок, вишивальниць, автослюсарів, майстрів із ремонту взуття, фахівців із бухгалтерського обліку, соціальних працівників тощо, захоплюєшся їхньою силою духу, усвідомлюєш, що ці люди хоч і з обмеженими можливостями, та все ж непохитно прагнуть досягнути поставленої мети, а натхнення та завзяття одного з них вистачило б на кількох із нас. Вони впевнено і вперто йдуть до своєї мети – бути корисними собі та людям.


ЛІДЕР ПРОФНАВЧАННЯ

Важко переоцінити роль професійної діяльності у житті людини. Обрати справу життя, знайти роботу, реалізуватися в сучасних соціально-економічних умовах надзвичайно складно всім, надто особам з обмеженими фізичними можливостями. Для інвалідів шлях до професійного успіху тернистий не лише через вади здоров’я, а й через соціальні та психологічні проблеми, які завжди супроводжують хворобу чи травму, після яких настає інвалідність. Тому одним із найважливіших напрямів комплексного розв’язання цих проблем є професійне навчання інвалідів робітничих професій у спеціалізованих реабілітаційних закладах. лідером серед яких є всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів.

З ВІРОЮ У ВЛАСНІ СИЛИ

Справжньою гордістю центру є 24-річна Любов Машлевська з міста Кілія, що на Одещині. на її думку, саме боротьба робить людину людиною. Дівчина опанувала 40 технік вишивання, незважаючи на те, що у неї… відсутні пальці рук. Люба втратила пальці унаслідок ускладнення хвороби у 15-річному віці. В реанімації ледь давали шанси на життя. Після виписки дівчина спростувала лікарські прогнози і взялася за голку – так вона себе рятувала. Юна героїня по праву отримала титул «Митець року» загальнонаціональної програми «людина року». слід зауважити, що вона навчає вишивати всіх охочих у рідному місті. у всеукраїнському центрі професійної реабілітації любов уже вдруге. вишивальниця була її першою спеціальністю, наразі вона навчається у центрі, аби стати соціальним працівником. Дівчина щаслива, оскільки знайшла улюблену справу в житті. за її словами, саме у цій професії вона вбачає майбутнє, оскільки прагне на власному прикладі довести, що треба вірити у власні сили та боротися, аби вижити.

ІЗ ПЕРШИХ ВУСТ

У соціальній сфері високорозвинених держав давно діє така галузь, як професійна реабілітація. У свою чергу, в Україні ця ніша донедавна залишалася порожньою. Лише 10 років тому на базі санаторію у селищі Лютіж, що неподалік від Києва, було відкрито перший такий заклад – Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів. Згодом подібні навчальні центри почали відкриватися й на регіональних рівнях. Загалом в Україні їх близько десяти. Але ми вважаємося флагманом, задаємо темп розвитку та його напрями.
Результатом набутого практичного досвіду центру є 150 науково-методичних праць, у тому числі 9 методичних і практичних посібників та 20 методичних рекомендацій із питань професійної реабілітації інвалідів, 33 деклараційних патенти на винаходи та корисні моделі. У центрі підвищили кваліфікацію понад 100 фахівців із регіональних реабілітаційних центрів для інвалідів.
Центр успішно співпрацює з державними структурами, науково-дослідними інститутами НАН, АМН та АПН України, Міністерства соціальної політики, Державної служби зайнятості, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту та Міністерства охорони здоров’я, провідними освітніми й реабілітаційними установами, зокрема зарубіжними, громадськими організаціями інвалідів.
Щодо ефективності такого навчання, то в середньому кожен другий випускник зайнятий на відкритому ринку праці. Це гарний показник.

Володимир МАНЬКО,
начальник відділу зовнішніх та внутрішніх зв’язків, голова профкому всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів

23.01.2012


Олена ОВЕРЧУК, «ПВ»

Коментарі

#1 29.06.2012 09:07 добавил: Вaлік | додати коментар

Підкажіть будласка там за тереторію пускають

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання