« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Тема номера

ФПУ ЗАСУДЖУЄ ЗАКОНОДАВЧІ ІНІЦІАТИВИ, СПРЯМОВАНІ НА РУЙНАЦІЮ СИСТЕМИ ЗАХИСТУ ПРАЦІВНИКІВ

ФПУ ЗАСУДЖУЄ ЗАКОНОДАВЧІ ІНІЦІАТИВИ, СПРЯМОВАНІ НА РУЙНАЦІЮ СИСТЕМИ ЗАХИСТУ ПРАЦІВНИКІВ

П резидія ФПУ на своєму засіданні 20 квітня схва­лила Заяву щодо зареє­строваних у Верховній Раді України законодав­чих ініціатив влади, спрямованих на «дерегуляцію» трудових відно­син.

У тексті Заяви зазначається, що ФПУ висловлює глибоке обурення з приводу реєстрації у Верховній Раді чергових законопроєктів, спрямова­них на демонтаж у країні гарантова­ної Конституцією України, міжнарод­ним та європейським правом системи захисту найманих працівників від свавілля роботодавців у трудових від­носинах:

«13 квітня 2021 року групою народ­них депутатів від провладної моно­більшості було зареєстровано законо­проєкт № 5371 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спро­щення регулювання трудових відно­син у сфері малого і середнього під­приємництва та зменшення адміні­стративного навантаження на підпри­ємницьку діяльність». Кількома дня­ми пізніше, 16 квітня, на закритому від представників сторін соціального діалогу та громадськості позачергово­му засіданні Уряду схвалено розро­блений Мінекономіки законопроєкт № 5388 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо де­регуляції трудових відносин».

Законопроєктом № 5371 передбача­ється фактичний розподіл найманих працівників на декілька категорій щодо рівня захищеності їх прав зако­нодавством про працю. Для працівни­ків підприємств, що відносяться до юридичних осіб публічного права (створених рішеннями органів влади або місцевого самоврядування), а та­кож працівників великих приватних компаній з чисельністю понад 250 осіб передбачається зберегти чинний ре­жим захисту трудових прав, визначе­ний, зокрема, Кодексом законів про працю України та відповідними спеці­альними законами і підзаконними ак­тами. Для найманих осіб приватних компаній малого і середнього бізнесу, а також із заробітною платою вище восьми мінімальних зарплат, пропо­нується встановити так званий дого­вірний режим регулювання трудових відносин. Згідно з нововведенням ро­ботодавцеві і працівникові пропону­ється «на власний розсуд за взаємною згодою врегулювати свої відносини в частині виникнення і припинення тру­дових відносин, системи оплати праці, норм праці, розміру заробітної плати з урахуванням встановленого законом граничного мінімального розміру, надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенса­ційних і гарантійних виплат, норм ро­бочого часу та відпочинку з додержан­ням норм загальної тривалості робо­чого тижня, тривалості щотижневого відпочинку та інших прав і гарантій». Положення трудового договору, що не виконуватимуть визначених законо­давством гарантій, визнаватимуться чинними та такими, що не погіршу­ють становище працівника. Окрім того, проєктом дозволяється звільнен­ня працівника з ініціативи роботодав­ця без пояснення причин за умови ви­плати компенсації у розмірі трьох мі­німальних заробітних плат.

Законопроєктом № 5388 пропону­ється дозволити встановлювати в ін­дивідуальному трудовому договорі додаткові, не передбачені законодав­ством, права, обов’язки працівника, підстави для його звільнення. Пропо­нується запровадити можливість ін­дивідуального визначення для пра­цівників трудового розпорядку, режи­му роботи, відпусток, залучення до надурочних робіт. Документ запрова­джує новітню систему матеріальної відповідальності працівників майже у всіх випадках виходу з ладу облад­нання, устаткування, комплектую­чих. На додачу, пропонується мінімі­зувати можливості захисту прав пра­цівників профспілками, позбавивши їх права погодження звільнень пра­цівників за ініціативою роботодавця, а також мінімізувавши рівень впливу профспілки на визначення умов праці підприємцями.

Разом вищезазначені законодавчі ініціативи, запропоновані представ­никами влади, де-факто створюють можливості для експлуатації найма­них працівників в Україні та повного і безконтрольного диктату роботодав­ця, який апріорі має більше можли­востей та впливу у трудових відноси­нах. Вважаємо, що їх реалізація може призвести до масових порушень га­рантованих Конституцією України та міжнародним законодавством прав найманих працівників, зокрема їх права на об’єднання та колективний захист, а також до подальшого виїзду українців на роботу за кордон та по­гіршення соціально-економічного становища в державі.

ФПУ рішуче засуджує подібні ініці­ативи та докладатиме максимальних зусиль задля консолідації своїх членів, прогресивних вітчизняних та міжна­родних інституцій, професійних спі­лок і громадських об’єднань з метою протидії спробам подальшого просу­вання вищезазначених законопроєктів усіма законними засобами, в тому чис­лі із застосуванням колективних дій».

  • ДО ТЕМИ

29 квітня позицію та рішу­чий протест профспілок щодо антинародних законодав­чих ініціатив влади з «дерегуля­ції» трудових відносин доведено до парламентарів і омбудсмена.

У своєму зверненні до парламен­тарів Голова ФПУ Григорій Осовий закликав народних депутатів не до­пустити порушення Конституції України і прав українців на гідне життя та працю, не приймати цих антисоціальних законів, запропону­вавши їх авторам відкликати свої підписи та не підтримувати проєкт № 5388, внесений Урядом.

Голова ФПУ також поінформував Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмилу Де­нісову про загрози і можливі наслід­ки для країни та конституційних прав працівників у разі прийняття парламентом означених законодав­чих ініціатив влади щодо «дерегуля­ції» трудового законодавства.

 

  • БЛОГ

Володимир Саєнко,

заступник Голови Федерації профспілок України:

«У ЄСПЛ Є УСТАЛЕНА ПРАКТИКА ЩОДО МАЙНА: ЯКЩО ХТОСЬ ЙОГО ЗАБИРАЄ, МАЄ КОМПЕНСУВАТИ ЙОГО ВАРТІСТЬ»

«К омітет міні­стрів Ради Єв­ропи в рамках своїх повнова­жень у частині контро­лю розгляне подання Федерації профспілок України щодо вико­нання Україною рі­шень Європейського суду з прав людини в справі «Благодійний фонд «Батьківська турбота» проти Украї­ни».

У ЄСПЛ є усталена практика щодо майна: якщо хтось його забирає, має компенсувати його вартість. Якщо держава вважає, що їй необхідно відібрати майно проф­спілок, чиє право влас­ності доведене, то дер­жава зобов’язана ком­пенсувати фінансові збитки чи вартість цього майна власнику, тобто профспілкам.

Комітет міністрів Ради Європи є найви­щим органом судової влади в європейському правовому полі, його рі­шення остаточні й оскарженню не підляга­ють. А так як Україна взяла курс на Європу, то вона зобов’язана викона­ти ці рішення.

Наступним кроком після отримання рішен­ня, на яке ми очікуємо найближчим часом, буде незалежна експерт­на оцінка майна, віді­браного прокуратурою у профспілок в інтересах Фонду державного май­на України, й витребу­вання відповідних сум компенсації».

 

ЩО НЕСЕ УКРАЇНЦЯМ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА?

В організованій Націо­нальною спілкою журналістів України і Федерацією проф­спілок України всеукраїнській онлайн прес-конференції «Атаки на права працівників: позиція проф­спілок» узяли участь понад 230 редакторів, члени прав­ління і секретарі НСЖУ, ке­рівники всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань ФПУ. І це була найбільша за кількістю учас­ників всеукраїнська онлайн нарада серед усіх, що прово­дилися НСЖУ.

До спілкування з представни­ками ЗМІ долучилися Голова ФПУ Григорій Осовий, провідні фахівці ФПУ, юристи, науковці. Вони поінформували про тен­денції та результати лібераліза­ції трудового законодавства у світі й Україні, надали консуль­тації з актуальних питань тру­дових відносин.

«Права працівників та проф­спілок під загрозою», – таким був лейтмотив виступу Голови ФПУ Григорія Осового, в якому він зазначив, що реформування законодавства у сфері трудових відносин безпосередньо вплине на життєвий рівень практично кожної української сім’ї. Якщо радянська система була спрямо­вана більше на захист найманих працівників, то нинішня ринко­ва економіка ставить питання про збалансованість трудових відносин працівника і робото­давця. І тут, на думку Григорія Осового, є небезпека, що така рівність в умовах високого без­робіття призведе до диктату ро­ботодавця.

«Лібералізація трудового за­конодавства – загроза для пра­цівників та профспілок», – стверджує юрист, керівник ГО «Трудові ініціативи» Георгій Сандул. Зі своєю командою він постійно моніторить реформи у сфері соціальних і трудових від­носин, активно розкриває пози­цію профспілок у ЗМІ.

Георгій Сандул зазначив, що з початком пандемії до профспі­лок звернулися багато журна­лістів, які втратили роботу і стикнулися з величезною кіль­кістю проблем. Це й неофіційне працевлаштування на телекана­лах і в газетах, невиплата заро­бітних плат тощо. А лібераліза­ція трудового законодавства – перехід від колективних догово­рів лише на індивідуальні – може боляче вдарити по всіх працюючих. І це, на думку юрис­та, дуже актуальна проблема, зважаючи на нинішній високий рівень безробіття в Україні.

«Міжнародний досвід лібера­лізації трудового законодавства та українські реалії» – тема, яку презентувала доктор юридич­них наук, провідний науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького, член Науково-консультативної ради при Верховному Суді Укра­їни Яна Сімутіна. «Метою будь- якої реформи має бути створен­ня збалансованого правового ре­гулювання, щоб законодавство не було суперечливим, нато­мість було стабільним і здатним повноцінно реалізовуватися на практиці. На жаль, як сумнозвіс­ний законопроєкт «Про працю», так і точкові зміни до чинного Кодексу законів про працю, що вносяться, можуть негативно по­значитися на правозастосуван­ні, яке й так на сьогодні є склад­ним і непрогнозованим», – зазна­чила Яна Сімутіна.

Заступник Голови Федерації профспілок України Олександр Шубін, який представляє пози­цію ФПУ в парламентських ко­мітетах, говорив про вплив змін трудового законодавства на ри­нок праці та зайнятості.

Нові законодавчі ініціативи, на думку профспілок, не стиму­люють до легалізації заробітних плат, створення споживчого по­питу, залучення інвестицій. Проте вони абсолютно чітко да­ють сигнал найманому праців­никові, що в цій законодавчій юрисдикції йому вже більше очікувати нічого. А зовсім по­ряд Польща, Словаччина, інші країни Східної Європи, які не дозволяють собі знижувати рі­вень захисту найманих праців­ників і куди будуть виїжджати на роботу наші співгромадяни. «Це нові бар’єри для розвитку ві­тчизняного бізнесу – брак квалі­фікованих кадрів в Україні і мі­льярди доларів, які, за оцінками Уряду, українці заробляють для країн, де вони працюють», – на­голосив Олександр Шубін.

Член платформи ГС Україна – ЄС, голова Профспілки працівни­ків будівництва і промисловості будівельних матеріалів України Василь Андреєв висвітлив питан­ня «Реформування трудового за­конодавства: міжнародний ас­пект». Він звернув увагу на вели­кий розрив із зобов’язаннями України за Угодою про асоціацію Україна – ЄС і апроксимацією українського законодавства до європейського. Зокрема, щодо тривалості робочого часу, безпе­ки праці, трудових прав, а також щодо гендерної рівності в трудо­вих правах, де існує певна дис­кримінація жінок, виходячи із сі­мейних зобов’язань, які вони не­суть перед своїми дітьми.

ПРЕС - ЦЕНТР ФПУ

 

  • ПРЯМА МОВА

10.05.2021



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання