« на головну 25.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Тема номера

Хто зупинить падіння гривні?

Хто зупинить падіння гривні?

Такого знецінення національної валюти Україна ще не знала. І, схоже, це не межа. Українці намагають­ся збагнути, на якій же позначці реально перебуває курс, а ті, хто має відповідати за це, списують усі негаразди на надмірну паніку населення. Фахівці радять забути про повернення курсу до рівнів 8,00 або 12,00, бо це швидше з розряду фантастики. На­род змітає з полиць супермаркетів продукти, які дорожчають швидше, ніж падає гривня. Що далі? Прогнози, перспективи, експертні оцінки коливан­ня курсу – на шпальтах нашого видання.

«Чорна» п’ятниця

5 лютого Національний банк вдався до фінансового експерименту. Державний регулятор підвищив облікову ставку з 14 до 19,5%, припинив щоденні валютні аукціони та відмовився від індикативно­го курсу гривні. Начебто з метою встанов­лення банками єдиного ринкового курсу на підставі об’єктивних параметрів попи­ту та пропозиції. Реакція не забарилась. Уже наступного дня долар різко злетів у ціні – на 5 грн. Цей день не безпідставно став для гривні «чорною п’ятницею». Від­так із 6 лютого національна валюта мало не щодня встановлювала антирекорди. Коли ж за кілька днів курс дістався по­значки 25 гривень за долар, деякі еконо­мічні експерти прогнозували, що гривня зупиниться на цьому рівні.

Та щось в експерименті Нацбанку пішло не так. Сумні «рекорди» гривні трива­ли. Цифра у 30 гривень за долар шокувала українців. Адже зростання долара спричи­нило стрімке підвищення цін практично на всі продукти і товари. Власники валют­них кредитів вдалися до акцій протесту біля будівлі НБУ, вимагаючи звільнення голови центрального банку Валерії Гонта­ревої. Ніхто з банкірів до пікетувальників, звісно, не вийшов. І Гонтареву ніхто звіль­няти не збирався. Сама ж очільниця Нац­банку після тривалого мовчання таки ви­знала, що регулятор не в змозі стримати падіння гривні. Екстрений порятунок на­ціональної валюти, за її словами, немож­ливий через панічні настрої населення та нечесні дії спекулянтів.

Однак коли гривня впала до позна­чки 33–34 за долар, екстрену нараду зі­брав Президент Петро Порошенко. Вале­рія Гонтарева, Арсеній Яценюк та Ната­ля Яресько доповідали Главі держави, де і як шукати шляхи порятунку гривні. За результатами наради голови НБУ та Мін­фіну зробили заяву.

Українців заява неабияк обурила, адже у ній йшлося про те, що обвал гривні «не має під собою фундаментальних причин і спричинений діями спекулянтів, а та­кож панікою економічних гравців». При цьому і Гонтарева, і Яресько відмовилися прогнозувати курс гривні. «Все, що зараз відбувається на валютному ринку, це на­слідки спекуляцій та емоцій», – заявила пані Яресько і додала, що Кабмін та Нац­банк спільно боротимуться з валютними спекулянтами.

Економіст Віктор Лисицький вважає, що якщо влада, бодай на словах, взялась урегулювати конфлікт долар–гривня, отже, піку падіння національної валюти досягнуто.

Чимало експертів звинувачують керів­ництво Нацбанку у невмотивованій стра­тегії відмовчування. Адже це, на переко­нання аналітиків, ні до чого, крім паніки, не призводить. Тоді виникає закономірне запитання: як влада планує спинити па­ніку? Чи насправді ця проблема виключ­но головного банку країни?

На думку голови Комітету економіс­тів України Андрія Новака, НБУ та уряд відповідають за курс рівною мірою, тому вони повинні разом оголосити подаль­шу спільну стратегію. «І цей крок дасть сигнал ринку, що українська влада зага­нятиме курс у бік зміцнення, а учасники зрозуміють, що не варто притримувати валюту», – вважає Андрій Новак.

Голова Національного банку про по­дальші кроки, спрямовані на зміцнення валюти, мовчить. «У нас дуже креативний народ, тому ми повинні це тримати у та­ємниці», – пояснює очільниця Нацбанку.

Долар скаче – народ плаче

Народ, може, і креативний, однак він хоче і мусить знати, хто винен у тоталь­ному знеціненні гривневих заощаджень кожного українця, високих темпах інфля­ції, яка вже набуває ознак гіперінфляції. Як виживати за таких умов? Через від­сутність відповіді в Україні не вщухає продуктовий ажіотаж. Люди нервово сте­жать за курсом долара та гарячково ску­повують харчі. Розмітають полиці крам­ниць, аби зробити хоча б якісь запаси. Йдеться не тільки про заморські деліка­теси, а про свої, вітчизняні товари: цукор, борошно, крупи, олію.

Більшість українців переконана, що повертаються сумнозвісні 90-ті – часи то­тального дефіциту. От тільки підприємці тішаться прибутками, однак нарікають, що доводиться двічі на день переписува­ти цінники.

Тих, хто воліє перечекати ажіотаж, – небагато. Та й вони на стабілізацію кур­су в найближчому майбутньому не дуже сподіваються. Підстав для песимізму більш ніж достатньо. За останніми під­рахунками НБУ, швидкість інфляції в Україні наближається до 30%. Підвищен­ня цін відбувається на тлі небувалої де­вальвації та скорочення золотовалютних резервів до десятирічного мінімуму.

Магазини запроваджують негласні об­меження продажу товарів в одні руки. «Як тільки долар пішов угору, люди, на­самперед пенсіонери, почали скуповува­ти товари соціальної групи – крупи, ма­карони, олію, які ми продаємо дешевше завдяки прямим поставкам. Але запасів цих товарів вистачає, ціни не підвищува­ли. Та якщо почнуть скуповувати мішка­ми, ми будемо змушені ввести ліміти», – пояснює менеджер «Фуршету» Володи­мир Молчанов.

Експерти стверджують, що ціни на українські продукти вже обскакали і за­хмарний курс долара, і вартість палива. І це свідчить про спекуляції торговель­них мереж. «Наші ціни ростуть, тому що транспортні витрати досить високі. Але вони не мають зростати так швидко. Це означає, що не працює Антимонополь­ний комітет», – заявив доктор економіч­них наук Олександр Савченко. Це може означати й інше: Антимонопольний ко­мітет діє у тісній зв’язці з фінансиста­ми. А відсутність адекватного розумін­ня того, що відбувається з гривнею і чим усе закінчиться, провокує продук­товий масовий психоз серед українців. Насправді дефіциту продуктів нема. Є дефіцит гривні. Національна валю­та стрімко знецінюється. Те, що є в за­лишку, люди намагаються витратити на продукти першої необхідності. Тож змушені кілька разів заходити до мага­зинів та ставати у чергу до різних кас, аби придбати бажані харчі.

Обмеження на продаж товарів – це своєрідний маневр представників супер­маркетів. Такі дії ще більше підігріва­ють попит та призводять до паніки. Од­нак працювати чесно і не наживатися на людях торговцям уже не хочеться. Не ви­ключено, що теперішня цінова політи­ка на продовольчі товари – це змова між окремими торговельними мережами та постачальниками продуктів харчуван­ня. Торговельні мережі мають чималий запас продукції за старими цінами, але просто хочуть більше заробити. Аналі­тики радять улаштувати бойкот занадто дорогим товарам.

До таких дій краще вдатися і при купів­лі валюти, аби не провокувати надмірний попит і загнати в мінуси спекулянтів.

Валютна архітектура

Голова Нацбанку Валерія Гонтарева, звітуючи перед депутатами, заявила, що всі знають, чому виникла така ситуація з курсом. Але й словом не обмовилась, що буде далі. Де світло в кінці тунелю? Яку валютну архітектуру пропонують фінан­систи? Буде це валютний коридор, стеля чи яма, до якої скочується гривня?

На переконання голови Комітету еко­номістів України Андрія Новака, варто перейти від плаваючого курсу до форму­вання валютного коридору. Експерт вва­жає: «Для стабілізації курсу гривні не­обхідно змінити стратегію так званого плаваючого курсу на стратегію валютно­го коридору в бік незначного зміцнення щодо нинішнього курсу».

Деякі аналітики схильні вбачати ви­хід із валютної кризи у вільному курсо­утворенні. Однака така пропозиція ви­глядає дещо спрощеною. Вільний курс – це, по суті, неконтрольований курс. Якщо проаналізувати світовий досвід, чистого плавання курсу практично ніде немає. А відомий український економіст Анато­лій Гальчинський переконаний, що «пе­рехід від регулюваного курсу одразу до плаваючого – це чистий популізм».

У свою чергу, директор Українсько­го інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураков­ський пояснює, що «переходити до пла­ваючого курсу треба було раніше. Коли ситуація не була такою гострою, коли зо­лотовалютні резерви були значно біль­шими. Але зміни, на жаль, відбувають­ся тепер, коли в країні важке політичне становище».

Однак стабілізувати ситуацію таки доведеться. Інакше Україна не отримає черговий транш від МВФ. Для цього, ка­жуть аналітики, прем’єру, міністру фі­нансів та голові НБУ треба математич­но, з олівцем у руках, аналітичним шля­хом визначити новий, зважений курс гривні до долара. Слід визначитись, яку суму виділити на підтримку цього курсу і чітко зафіксувати у свідомості людей, що це саме той курс, який Нацбанк може підтвердити реальними платежами.

Врятувати ситуацію без допомоги МВФ Україні справді буде вкрай склад­но. Однак ресурс, який Україна розрахо­вує отримати від Міжнародного валют­ного фонду, спрямовуватиметься не на покриття дефіциту бюджету або вливан­ня на валютний ринок, а насамперед на погашення зовнішніх зобов’язань. «МВФ нам ніяк не допоможе стабілізувати си­туацію. МВФ дає рівно стільки, щоб по­гасити старі борги», – упевнений еконо­міст Олександр Охріменко. При цьому цілі, на які Україна зможе витратити майбутній транш, будуть заздалегідь чітко прописані. Можливо, якась сума з цих грошей піде на підтримку курсу, але на це особливо розраховувати не варто. Хоча гроші від МВФ – дуже позитивний момент, та повністю врегулювати ситу­ацію на валютному ринку України не вдасться.

Голова наглядової ради банку «Наці­ональний кредит» Андрій Оністрат про­коментував останні події так: «Я не вва­жаю, що гроші МВФ нас врятують. Гроші МВФ – це як світло в кінці тунелю, вони змушують владу брати на себе якісь за­конодавчі зобов’язання, у тому числі щодо реформ».

Чомусь надмірне роздратування насе­лення спрямоване тільки у бік Національ­ного банку. На останній прес-конференції Арсеній Яценюк дав чітко зрозуміти, що в курсовому безладі винна виключно очіль­ниця Нацбанку. Експерти з такою позиці­єю не згодні. Для того, щоб дії у валютній сфері були ефективними, всім гілкам вла­ди потрібно об’єднати зусилля. НБУ – це тільки одна зі складових ринку. До того ж дії регулятора сьогодні обмежені від­сутністю доларового ресурсу для ринко­вої стабілізації курсу. «Тож необхідні не тільки рішення НБУ, а й уряду щодо змі­ни складових попиту та пропозиції», – вважає провідний експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Укра­їні Андрій Шевчишин.

А це означає, що за таких обставин уряд мусить знайти золоту середину й утримати під контролем ситуацію на ва­лютному ринку. Інакше програють усі.

  • Як не загубитись у курсовій круговерті

У нинішній ситуації пересічно­му українцеві досить легко загубитися, обираючи спосіб зберігання своїх заощаджень. Після того, як курс долара Націо­нальний банк відправив у «вільне плавання», на фінансовому ринку почала наростати паніка.

Як грамотно діяти в такій ситуації, аби від плаваючого курсу заоща­дження не постраждали? Експерти радять: слід зберігати свої заоща­дження, поділивши їх на дві части­ни. Одна частина – національна ва­люта, а друга – іноземна. Не обов’язково американська. Примі­ром, якщо проаналізувати зміни в курсах різних валют, стане зрозумі­ло, що українцю було б вигідно збе­рігати свої заощадження в поль­ських злотих.

Ті, хто зберігав гроші в польській ва­люті, змогли заробити 35% у гривні, а на доларах втратили близько 67%.

Проблема в іншому: далеко не в кожному банку можна придбати ан­глійський фунт, японську єну або ж польський злотий. Але ж і реальний курс може істотно відрізнятися від банківського, відтак увесь ефект від переведення заощаджень може бути втрачений. Аналітики радять утримуватися від гарячкового сми­кання, бо можна втратити все. Це саме та ситуація, коли не знаєш, де втратиш, а де здобудеш.

Тож насамперед варто стежити за змінами курсу валют. І якщо він вже почав зростати, немає жодного сен­су переводити свої заощадження в іноземну валюту. Ліпше тримати їх у національній. Але коли курс бодай трохи стабілізувався, слід поділити свої заощадження хоча б на дві час­тини. Одну залишити в гривнях, а другу – у надійній валюті. Примі­ром, це може бути кошик з трьох ва­лют: гривня, долар, євро або грив­ня, долар, польський злотий чи фунт стерлінгів. Якщо зростає курс гривні, людина отримує більше грошей у гривні, якщо зростає долар – отри­мує більше в доларах. Така диверси­фікація збалансовує рух валюти вгору-вниз. Якщо хочете заробити, то можна вкласти гроші в одну ва­люту під найвищий відсоток. Скажі­мо, в гривні деякі банки пропону­ють 25% річних і вище. Але слід ро­зуміти, що тоді є ризик втрати цих грошей. Така стратегія тільки для тих, хто добре розуміється на фінан­сових тонкощах.

Для тих, хто боїться класти гроші на депозит, є банківські сейфи. Людина орендує сейф і зберігає там свої за­ощадження. Оренда сейфа коштує в середньому 700 гривень на рік. Це безпечніше, ніж тримати вдома, але при цьому купівельна вартість грошей знижується через інфляцію. Це стратегія для тих, хто вже геть зневірив­ся, адже гроші з часом знеціню­ються.

08.03.2015


Раїса Чирва оглядач «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання