« на головну 25.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Тема номера

Академія соціального простору: науковий аспект

Академія соціального простору: науковий аспект

Наукова діяльність – невід’ємна складо­ва функціонування Академії праці і со­ціальних відносин ФПУ. Без неї тут не уявляють майбутнього розвитку. Від часів заснування вишу до сьогодні фор­муються пріоритетні напрями науко­вих досліджень, серед яких – «Проблеми формування та розвитку громадян­ського суспільства в Україні, «Соціаль­на політика держави та роль профспі­лок у її формуванні й реалізації» тощо.

Серед напрямів науково-дослідної робо­ти Академії основними є: робота ка­федр за комплексними й індивідуальни­ми темами; виконання науково-дослідних розробок на замовлення за­сновника Академії – ФПУ, міністерств і відомств України; підготовка науково-педагогічних кадрів, зокрема через аспі­рантуру; видавнича діяльність; науково-дослідна робота студентів.

НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА

Науково-дослідна робота кафедр виконується у межах комплексної теми «Транс­формація соціальної політи­ки як фактор розвитку гро­мадянського суспільства», і нині в Академії сформува­лися наукові школи, які за­безпечують проведення фун­даментальних та приклад­них наукових досліджень із правових, економічних та соціальних проблем, а також проблем історії, теорії та практики профспілкового руху під керівництвом зна­них учених Василя Мунтя­на, доктора юридичних наук, професора кафедри цивільно-правових дисци­плін; Василя Шамрая, заслу­женого діяча науки і техніки України, доктора наук з дер­жавного управління, канди­дата юридичних наук, про­фесора кафедри адміністра­тивного, господарського та фінансового права; Віктора Котелянця, доктора еконо­мічних наук, професора ка­федри економіки підприєм­ства; Олени Карагодіної, доктора медичних наук, про­фесора кафедри соціальної роботи та практичної психо­логії; Івана Гавриленка, док­тора філософських наук, професора кафедри соціоло­гії та соціального управлін­ня і доктора історичних наук, професора Миколи Го­ловка – ректора Академії.

На кожній кафедрі про­водяться дослідження за різними темами. Серед них, зокрема, – розширення спек­тра послуг у сфері соціаль­ної роботи як складової трансформації соціальної політики в Україні; форму­вання громадянського сус­пільства України в умовах трансформації соціальної політики; правові засади со­ціальної політики держави в умовах розбудови грома­дянського суспільства в Україні тощо.

ПЛІЧ-О-ПЛІЧ З ФПУ

Важливою складовою ді­яльності Академії є вико­нання науково-дослідних робіт на замовлення або спільно із засновником – Федерацією профспілок України. Так, доценти Оле­на Сапєлкіна, Людмила Харкянен, Наталія Циган­чук, Гюльназ Лазько та старший викладач Володи­мир Петренко брали безпо­середню участь у підготов­ці Національної профспіл­кової доповіді Президенто­ві України Віктору Януко­вичу «Праця в Україні: не­обхідність якісних змін для суспільної ефективності та гідного життя». Окрім того, доцент Людмила Харкянен разом із Володимиром Пе­тренком були учасниками трьох засідань робочої гру­пи щодо підписання Гене­ральної угоди на 2010–2012 роки. Доцент кафедри еко­номіки вишу Інна Шевчен­ко тісно співпрацює з управ­лінням апарату ФПУ із пи­тань захисту економічних інтересів членів профспі­лок та розвитку вітчизняно­го виробника. У рамках співробітництва студенти Академії проходять на­вчальну практику в цьому підрозділі Федерації.

Основними результата­ми наукових досліджень є їх апробація через виступи з доповідями на наукових конференціях, круглих сто­лах та інших наукових фо­румах; участь у всеукраїн­ських та міжнародних науково-дослідних проек­тах; публікація наукових статей, монографій, а також підготовка навчально-методичної літератури: під­ручників і навчальних по­сібників (у тому числі з гри­фом МОН), словників тощо.

23–25 лютого 2011 року в Академії праці і соціальних відносин ФПУ спільно з Фе­дерацією професійних спі­лок України, Міжнародною асоціацією навчальних і на­укових закладів із підготов­ки кадрів для соціально-трудової сфери відбулася Міжнародна наукова кон­ференція на тему: «Пробле­ми формування і розвитку громадянського суспіль­ства». У її роботі взяли участь понад 200 представ­ників із Молдови, Білорусі, Росії та України. У рамках конференції з доповідями виступили заступник Голо­ви ФПУ Сергій Кондрюк, ректор Академії Микола Го­ловко, проректор з наукової роботи АПСВ ФПУ Ярослав Головко, голова Київської міської організації проф­спілки працівників освіти і науки Олександр Яцунь, перший проректор Міжна­родного інституту трудових і соціальних відносин Феде­рації профспілок Білорусі Юрій Сергієнко та інші.

Цікавими видалися дис­кусії на засіданнях секцій, де учасники обговорили специфіку розвитку грома­дянського суспільства у своїх країнах.

У рамках роботи конфе­ренції відбулася конструк­тивна розмова про роль профспілкової науки і осві­ти у розвитку профспілко­вого руху та підвищення їх впливу на розбудову сус­пільних відносин.

Провідні фахівці Федера­ції заступник Голови ФПУ Сергій Кондрюк, керівник департаменту із соціально­го захисту Галина Голеусо­ва, керівник юридичного департаменту Віра Орлова, керівник центру захисту трудових прав Микола Гри­ценко разом із науковцями вишу та практиками-професіоналами всебічно висвіт­лили й обговорили питання формування і розвитку гро­мадянського суспільства на сучасному етапі.

За багаторічну активну та плідну співпрацю з Феде­рацією профспілок України було відзначено науково-педагогічних працівників Академії Олену Сапєлкіну, Володимира Петренка, На­талію Циганчук, Лілію Юр­женко, Олену Карагодіну.

За вагомий внесок у під­готовку кадрів для соціально-трудової сфери України, формування активної громадянської позиції сту­дентської молоді урочисто був посвячений у Почесні професори Академії Олек­сандр Михайлович Яцунь.

24 лютого відбулося під­биття підсумків конферен­ції, ухвалено рекомендації щодо спільних практичних дій соціальних партнерів і надіслано їх до централь­них та місцевих органів влади, а також до громад­ських організацій і науко­вих установ для розгляду та подальшої реалізації.

Матеріали конференції будуть видані у вигляді тез окремою збіркою.

РОЗВИТОК АСПІРАНТУРИ

Актуальність цього пи­тання неможливо перебіль­шити, адже ФПУ зацікавле­на у поглибленні наукових досліджень із проблем організаційно-правових, со­ціальних та економічних за­сад функціонування громад­ських організацій. Велика увага приділяється пробле­мам кардинальної перебу­дови державного управлін­ня в Україні з боку керівни­цтва держави, вищих орга­нів влади і інститутів грома­дянського суспільства. Ака­демія є провідним закладом у науковому забезпеченні діяльності професійних спі­лок країни.

Аспірантура забезпечує посилення ролі науки у за­кріпленні знань студентів усіх факультетів вишу, сприяє реалізації завдань Міносвіти й ФПУ щодо під­вищення ефективності на­укового забезпечення діяль­ності професійних спілок і зростання ролі науки у за­безпеченні супроводження адміністративної реформи в державі відповідно до об­раного курсу на інтеграцію в європейську та світову спільноту; сприяє залучен­ню до реалізації реформ мо­лодих науковців та прак­тичних працівників освіт­ньої діяльності. А головне – забезпечує науковими ка­драми вищої кваліфікації ФПУ, вищі навчальні закла­ди за науковими спеціаль­ностями, які планується відкрити, сприяючи подаль­шому розвитку наукових досліджень з актуальних проблем адміністративного права, фінансового та ін­формаційного права, соці­ального забезпечення і еко­номіки підприємства.

В аспірантурі Академії здійснюється підготовка за такими спеціальностями: «Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності)», «Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право», «Спеціальні та галузеві со­ціології».

 

СТУДЕНТИ-НАУКОВЦІ

Студентська науково-дослідна робота здійсню­ється з метою задоволення потреб студентів у науко­вій творчості та є невід’ємною складовою науково-дослідної діяльності Ака­демії в цілому. Всі студен­ти мають можливість опу­блікувати свої досліджен­ня у студентських науко­вих збірниках. Керують їх­ньою науковою роботою безпосередньо кафедри, а координація та загальне керівництво здійснюються науковим відділом та нау­ковим студентським това­риством.

Серед напрямів науко­вої студентської роботи – організація функціонуван­ня студентських гуртків; індивідуальна наукова ро­бота студентів у проблем­них групах під керівни­цтвом викладачів; органі­зація та проведення пред­метних олімпіад, конкур­сів наукових студентських робіт, круглих столів, сту­дентських конференцій.

Важливим компонентом студентської науки є дослі­дження у сфері профспілок. Так, за ініціативи Президії ФПУ у 2002 році в Академії було започатковано Всеукраїнський конкурс (з 2010 року – міжнародний) науко­вих робіт студентів, аспі­рантів та молодих учених із профспілкової тематики, який і нині успішно прово­диться за активної підтрим­ки і фінансування Федера­ції профспілок України та Київської міської організа­ції профспілок працівників освіти і науки та Академії.

За цей період у конкурсі взяли участь 183 особи із 62 вищих навчальних закла­дів України, Росії та Біло­русі.

НАВЧАННЯ ПРОФАКТИВУ

Профспілкові працівни­ки й активісти мають змо­гу навчатися на факульте­ті підвищення кваліфіка­ції профспілкових праців­ників. За останні 5 років тут пройшли навчання близько 2,5 тис. профспіл­ковців. Навчання на фа­культеті відбувається за заявками центральних ко­мітетів всеукраїнських профспілок та керівництва регіональних профоб’єднань за програмами, у яких максимально враховано рекомендації Науково-методичної ради ФПУ. Три­вають заняття загалом 3–5 днів. Тут мають змогу під­вищити кваліфікацію ке­рівники членських органі­зацій ФПУ та галузевих ко­мітетів і рад профспілок середньої ланки, голови профспілок первинних ор­ганізацій, спеціалісти апа­ратів членських організа­цій, голови їхніх ревізій­них комісій, бухгалтери, скарбники, представники профспілок із питань охо­рони праці.

Слід відзначити відпові­дальне ставлення і вболі­вання за якісне навчання спілчан із боку керівництва ЦК профспілки працівників вугільної промисловості України (голова – депутат ВР Віктор Турманов, його заступники – Валерій Мам­ченко та В’ячеслав Мо­сендз), ЦК профспілки пра­цівників енергетики та електротехнічної промисло­вості України (голова Сер­гій Шишов, його заступни­ки – Микола Курілець та Во­лодимир Могилін). Багато років вони проводять в Ака­демії навчальні семінари.

Крім того, відбуваються щорічні двотижневі на­вчання технічних інспек­торів праці (із видачею по­свідчень ФПУ) за розробле­ною Академією 72-годинною програмою.

Високу якість навчання забезпечує залучення до проведення занять керів­ників управлінь та спеціа­лістів апарату ФПУ, про­відних учених та науков­ців відповідних галузей, представників органів ви­конавчої влади, професорсько-викладацького скла­ду Академії. Слухачі фа­культету мали змогу зу­стрітися із Василем Ко­стрицею, Андрієм Єрмола­євим, Володимиром Фесен­ком, Еллою Лібановою та ін. Значна увага приділя­ється вивченню досвіду ро­боти кращих профкомів і обкомів із поліпшення ефективності роботи проф­спілкових організацій. Ау­диторії оснащені сучасни­ми технічними засобами.

Для слухачів факульте­ту в Академії підготовлено й видано посібники «Охо­рона праці. Ч. І: Правові та організаційні основи», «Со­ціальна політика держави та роль профспілок: остан­нє 15річчя» та методичні розробки «Використання нових освітніх технологій для підвищення кваліфіка­ції профспілкових праців­ників», «Порадник щодо поповнення лав профспі­лок», «Довідник організа­тора протестних заходів профспілок», «Методичні рекомендації учасникам соціального діалогу від профспілкової сторони».

Цього року за наказом ректора діяльність факуль­тету набула якісно нового рівня і була спрямована на науково-методичне забез­печення навчання проф­спілкових працівників. Ви­кладачі Академії прово­дять наукові дослідження та готують матеріали на такі теми: «Шляхи вдоско­налення організаційної структури профспілок як засіб підвищення їх ефек­тивності», «Визначення та дотримання принципів де­мократичної єдності проф­спілкового руху – запорука зміцнення ФПУ», «Аналіз альтернативного профспіл­кового руху в Україні: стан та перспективи». Викла­дацький склад працює над методичними розробками на допомогу профспілко­вим викладачам для на­вчання новообраних голів профспілкових організацій за Єдиними тематичними планами навчання вибор­них профспілкових праців­ників та активістів на 2010–2011 навчальний рік. Вод­ночас розробляється про­грама «Солідарність» для навчання профспілкових працівників та готуються методичні рекомендації на допомогу профспілковим викладачам для навчання переговорної команди з укладення Генеральної, га­лузевих і регіональних угод та колективних дого­ворів.

Усі розробки викладачів у майбутньому будуть по­кладені в основу інтерак­тивних навчальних курсів. За умов створення відпо­відної матеріальної бази ці курси можуть бути вико­ристані для дистанційного навчання профспілкових працівників із використан­ням діючої в Академії сис­теми дистанційного на­вчання Moodle.

Окрім того, викладачі вишу готують ексклюзивні лекції для слухачів факуль­тету. Серед них: «Трансфор­мація соціальної політики і роль профспілок у розви­тку громадянського сус­пільства України», «Проф­спілки і корпоративна соці­альна відповідальність», «Комунікаційна політика профспілок в умовах фор­мування інформаційного суспільства», «Соціально-економічна поведінка профспілок у колективно-трудових конфліктах», «Ди­наміка соціального самопо­чуття населення впродовж останнього десятиріччя», «Використання інформаційно-комунікаційних тех­нологій у профспілковій ді­яльності» та ін

 

 

СПЕЦІАЛІЗОВАНА ВЧЕНА РАДА – ГОРДІСТЬ АКАДЕМІЇ

Наказом Вищої атестаційної комісії України із січ­ня 2011 року в Академії створено спеціалізовану вчену раду з правом приймати до розгляду та проводити захист дисертацій на здобуття науко­вого ступеня кандидата юридичних наук за спеці­альністю «Адміністративне право і процес», «Фі­нансове право», «інформаційне право» (шість кан­дидатських дисертацій уже готові до захисту).

Головою спеціалізованої вченої ради призначено заслуженого діяча науки і техніки України, докто­ра наук з державного управління, професора Ва­силя Шамрая.

Це дасть можливість профспілковим лідерам за­хищати кандидатські дисертації для підвищення свого професіоналізму. зокрема, Петро Шевченко, голова Федерації професійних спілок черкаської області, уже виявив бажання захищати кандидат­ську дисертацію з державного управління.

 

ВИЗНАННЯ – КРАЩА НАГОРОДА

Важливою подією у житті Академії було заснування у 1998 році науково-практичного видання «Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України», який невдовзі був визнаний ВАК України фаховим із спеціальностей «Соціологічні, історич­ні, економічні, юридичні науки». На по­чатку свого існування журнал виходив лише два рази на рік, але зацікавле­ність науковців його публікаціями сприяла збільшенню видання. Тож нині виходить 4–6 номерів на рік. Осно­вним завданням журналу «Вісник Ака­демії...» є сприяння розвитку фунда­ментальних і прикладних досліджень науковців України, Росії, Білорусі, Ка­захстану, Азербайджану, створення і розвиток наукових шкіл, обмін ідеями і науковим досвідом учених України та інших держав. Тематика журналу охо­плює як загальноекономічні, так і фі­нансові проблеми, а також досліджен­ня у сфері маркетингу, юриспруденції, соціології, історії. Авторами вісника є знані в Україні вчені Григорій Осовий, Микола Головко, Наталія Коробенко, Людмила Харкянен, Олена Сапєлкіна, Олександр Шамрай, Наталія Циганчук та ін.

25.03.2011


Анна РЄПІЧ, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання