« на головну 17.07.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1253)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Тема номера

Доживемо до пенсії?

Доживемо до пенсії?

21 грудня 2010 року Міністерство соціальної політики оголосило про початок громадських обговорень проекту закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення ре­формування пенсійної системи».

Майже півтора місяця міністр соціальної політики Сергій Тігіпко та його численні заступники мандрували Україною, роз’яснюючи громадянам положення законо­проекту та переконуючи у необхідності його прийнят­тя. От тільки громадського, власне, обговорення, на думку профспілок, насправді не відбулося. Про спробу до­лучитися до громадського обговорення як громадянина України та про враження профспілкових лідерів від цьо­го процесу читайте по порядку.

ПРОФСПІЛКИ – ПРОТИ

Упродовж минулих двох місяців у профспілках Укра­їни прокотилася хвиля об­говорень реформи пенсій­ної системи. До редакції «ПВ» надійшла велика кіль­кість повідомлень про про­ведення нарад, круглих сто­лів та зустрічей з урядовця­ми у рамках громадського обговорення пенсійної ре­форми. Ми дуже вдячні всім, хто надав нам таку ін­формацію, адже завдяки цьому ми змогли зробити деякі узагальнюючі висно­вки. Серед ініціатив Уряду, спрямованих на значне по­гіршення пенсійних прав громадян, профспілки від­значають такі:

– підвищення пенсійного віку для жінок до 60 років та окремими законодавчи­ми актами для чоловіків до 62 років;

– збільшення тривалості страхового стажу, необхід­ного для призначення пен­сії за віком, на 10 років (до 30 та 35 років для жінок і чо­ловіків відповідно);

– застосування показни­ка середньої заробітної пла­ти за три роки, що переду­ють призначенню пенсії, а не за один;

– проведення перерахун­ку пенсії пенсіонерам, що працюють, лише з ураху­ванням стажу роботи після призначення пенсії і серед­ньої заробітної плати, яка враховувалася під час при­значення або попереднього перерахунку пенсії.

Найбільше обурює проф­спілки те, що цей законо­проект виноситься на роз­гляд Верховної Ради без по­переднього обговорення з соціальними партнерами, що є прямим порушенням Генеральної угоди. Викли­кає подив таємничість та поспіх, з яким було розро­блено ці нововведення, адже профспілки повинні були брати участь у цьому процесі саме на етапі розро­блення, а не обговорення вже створеного документа. До того ж проект закону не відповідає Концепції по­дальшого проведення пен­сійної реформи, яка була схвалена Кабміном у 2009 році.

УРЯДОВЕЦЬ У ФПУ

Під час презентації уря­дових ініціатив щодо ре­формування пенсійної сис­теми у ФПУ 31 січня Сергій Тігіпко здебільшого оперу­вав статистичними даними соціологічних досліджень стосовно тривалості життя українців, кількості пенсіо­нерів, що припадає на пра­цююче населення, та пенсі­онерів, які перебувають на межі виживання. Урядо­вець зазначив, що запропо­нована реформа необхідна для скорочення частки пен­сійної системи у ВВП і роз­рахована на перспективу – 7–10 років, а у разі її запро­вадження дефіцит бюджету Пенсійного фонду істотно скоротиться вже цього року – від 34,4 до 19 млрд грн. Сер­гій Тігіпко переконаний, що бюджетне фінансування дефіциту Пенсійного фонду призведе до краху економі­ки, і в цьому профспілки з ним цілком погоджуються. Одним із шляхів збільшен­ня надходжень до ПФ віце-прем’єр вважає підвищення зарплат у державному сек­торі. За висновками дослі­джень Інституту демогра­фії, результатом такого кро­ку вже через кілька місяців обов’язково буде підвищен­ня зарплат у приватному секторі й, відповідно, збіль­шення відрахувань до ПФ.


Стосовно громадських обговорень очільник Мін­соцполітики повідомив, що всіляко сприятиме відтер­мінуванню парламентських слухань законопроекту до повного вивчення громад­ської думки, яке має трива­ти до кінця лютого. Досить дивна заява з вуст можно­владця з огляду на те, що дата парламентських слу­хань уже призначена – 16 лютого, а в суспільстві активно пропагується вве­дення у дію нової пенсійної системи вже навесні.

У свою чергу, профспіл­ки наполягають на тому, що нині є всі підстави для лік­відації дефіциту Пенсійно­го фонду та запровадження другого рівня пенсійного страхування без внесення антисоціальних змін до за­конодавства. У своїй промо­ві заступник Голови ФПУ Сергій Українець зазначив, що Україні не можна орієн­туватися на західні показ­ники частки пенсійної сис­теми у ВВП, адже в жодній країні світу немає такого обсягу тіньового ВВП, як у нас. Тіньова зарплата ста­новить близько 50% її офі­ційної виплати. На думку пана Українця, відсутність державного регулювання у сфері оплати праці та за­йнятості призвела до тих жахливих наслідків, які ми маємо нині. Адже ніхто в країні не знає, скільки у нас робочих місць, скільки насправді тих, хто працює, та безробітних.

– Принциповою помил­кою розробників є те, – вва­жає Сергій Українець, – що вони вже вкотре вдалися до обмеження можливос­тей росту пенсій основної маси пенсіонерів в умовах нестачі фінансового ресур­су замість того, щоб знайти шляхи збільшення самого ресурсу, тобто фонду опла­ти праці.

Водночас зовсім незро­зумілим, нелогічним є прагнення швидко підви­щити пенсійний вік жін­кам на 5 років, не підготу­вавши ринок праці. Це за­безпечить економію пен­сійних коштів лише 1–1,5 млрд гривень на рік.

Міністерство праці та соціальної політики перед новим роком надало пояс­нення. Виявляється, це пи­тання перебуває виключно в площині гендерної рівно­сті. Може, ми не знаємо, що під Міністерством соціаль­ної політики кожного дня мітингують жінки і про­сять підвищити їм пенсій­ний вік? Також проектом реформування декларуєть­ся, що жінки отримувати­муть більшу пенсію, якщо виходитимуть на неї пізні­ше. Але розрахунки фахів­ців Донецької ФПО дово­дять, що це не так.

Зусилля Уряду мають бути спрямовані саме на легалізацію заробітної плати та створення нових робочих місць, а питання про підвищення пенсійно­го віку має розглядатися, коли будуть виконані під­готовчі заходи щодо збіль­шення попиту на ринку праці, забезпечення зайня­тості осіб передпенсійного віку та молоді.

Тож після проведення громадських обговорень позиція профспілок така: відкликати законопроект із Верховної Ради, провес­ти його всебічне обговорен­ня в рамках тристоронньо­го соціального діалогу, спільно підготувати зако­нопроект, який ґрунтува­тиметься на уже затвер­дженій Урядом Концепції подальшого проведення пенсійної реформи.

  • ХОЧУ ПОДАТИ ПРОПОЗИЦІЮ, АБО ПИШІТЬ ЛИСТИ

28 січня під час відеомосту «Київ – Донецьк – Львів – Полтава – Харків» Сергій Тігіпко зазначив, що Уряд розглядає можливості реалізувати деякі пропозиції, що надійшли від громадян. Я спробувала подати на розгляд урядовців власну пропозицію щодо рефор­мування пенсійної системи. Зателефонувавши за номером урядової гарячої лінії, зазначеним на сайті міністерства, я запитала дівчину-оператора, як швидко моя пропозиція, надіслана електронною поштою, потрапить на очі повноважної особи. І чи є шанс, що її взагалі хтось побачить? Оператор дуже чемно повідомила, що хоча пропозицій надходить дуже багато (близько 500 на день), але всі вони на­лежним чином реєструються і кожна обов’язково вивчатиметься. А от моє прохання повідомити, як я можу безпосередньо долучитися до процесу обго­ворення моєї пропозиції під час наступної зустрічі, дівчину трохи спантеличило. Вона відповіла, що не знає, де і коли відбуватиметься наступна зустріч у рамках громадського обговорення. А от листа наді­слати я можу. Тільки у мене з’явилися сумніви щодо доцільності цього, адже якщо за час громадських обговорень надійшло близько 20 тис. листів із про­позиціями від громадян, то не варто сподіватися, що саме мою Уряд уважно розглядатиме. Та у будь-якому разі, радує активна громадянська позиція на­ших співвітчизників, які все ж таки не байдужі та надсилають листи Уряду.

  • ПОЗИЦІЇ РЕГІОНІВ

В’ЯЧЕСЛАВ БУРАТИНСЬКИЙ, ГОЛОВА ФПО, ОДЕСА


– У нас на обговорення зібралося близько тися­чі людей – були присут­ні представники Хер­сонської, Миколаївської, Одеської областей. Осо­бисто мені сподобався спіч Сергія Тігіпка. Він говорив про те, що гро­шей не вистачає, дуже велика різниця між над­ходженнями та витрата­ми Пенсійного фонду. Робив наголос на тому, що подобається це чи ні, а реформу проводи­ти треба, інакше бюджет не витримає. Але все ж таки, на мою думку, те, що зараз відбувається – це не реформа, а певні дії, спрямовані на поря­тунок ПФ, спроба зала­тати бюджетні дірки. За­галом я задоволений намаганням влади вести дискусію з громадськіс­тю, проте нам здається, пропоновані дії не мати­муть належного ефекту.

ІГОР БАСЮК, ГОЛОВА ФПО, ІВАНО-ФРАНКІВСЬК


– Під час нашого обго­ворення законопроекту були присутні представ­ники чотирьох облас­тей. Приблизно 95% залу складали працівни­ки держустанов, а саме управління Пенсійного фонду, служби соціаль­ного забезпечення. Зу­стріч мала відбутися в режимі обговорення, але насправді цього не було. Упродовж півтори години представники Уряду на чолі із заступ­ником міністра соцполі­тики Віталієм Мущині­ним переконували нас, що немає іншого шляху, окрім реформи. У своє­му виступі я висловився за недопущення впро­вадження цього законо­проекту. Наші проблеми необхідно вирішувати за допомогою створен­ня нових робочих місць, а у політики пана Тігіпка немає перспективи.

ЄВГЕН ШЕНДРИК, ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ФПО, ДОНЕЦЬК


– Перший заступник мі­ністра соцполітики Ва­силь Надрага намагався провести громадське обговорення у формі семінара-презентації. У ній варто було приділи­ти більше уваги питан­ням, які можуть спричи­нити соціальний вибух. Це стосується не лише підвищення пенсійного віку, а й перерахунку та стажу для нарахування пенсії. Нам не надали до­казової частини, розра­хунків, конкретики. Голо­ва ФПО Володимир Пас­тушенко спромігся ви­ступити з трибуни лише під тиском залу. Він ска­зав, що підрахунки на­ших фахівців демонстру­ють мінімальний ефект від пропонованих Уря­дом заходів, на що пан Надрага дуже образив­ся, проте іншого фінан­сового обґрунтування так і не запропонував.

НАДІЯ КАЗЬМІНА, ГОЛОВА ФНПК, СІМФЕРОПОЛЬ


– На засіданні щодо пен­сійного реформування обговорення законо­проекту не відбувалося. Перший заступник міні­стра соцполітики Ва­силь Надрага провів презентацію, але попе­редньо узгоджені допо­відачі з боку профспілок слова так і не отримали. Ми провели опитування з метою визначити дум­ку громадськості з при­воду реформування пенсійної системи і зро­били висновок, що зако­нопроект у такій редак­ції не підтримує біль­шість громадян, тож він потребує доопрацюван­ня. Ми звернулися до Кабміну, Мінсоцполіти­ки, народних депутатів України з пропозицією не приймати законо­проект. Окремі його норми спрямовані на погіршення соціального забезпечення громадян.

ВІТАЛІЙ ДУБІЛЬ, ГОЛОВА ФПО, ДНІПРОПЕТРОВСЬК


– Під час наради, що проводилась у рамках всеукраїнського обгово­рення реформування пенсійної системи, Cергій Тігіпко розповів про основні його на­прямки, зазначивши, що влада, приймаючи важ­ливі для громадян рі­шення, буде дослухатися до думки громадськості, в тому числі профспілок. Профспілки акцентува­ли увагу насамперед на необхідності під час ре­форми здійснити заходи щодо збільшення напо­внення Пенсійного фон­ду за рахунок підвищен­ня рівня зарплати (зо­крема в бюджетній сфе­рі, де вона фактично «за­морожена») і виведення її з «тіні», скорочення не­зайнятого населення. Ми вважаємо, що такі реформи мають прово­дитися не за рахунок громадян.

 

03.02.2011


Наталія ЛЕВІНА, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання