« на головну 25.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Тема номера

На голубих вагонах – у туманне прекрасне

На голубих вагонах – у туманне прекрасне Приводом для відрядження до ВАТ «Крюківський вагоно­будівний завод» (КВБЗ) – єдине вітчизняне підприємство, що випускає пасажирські вагони – стало повідомлення ук­раїнських інформагентств: напередодні Євро–2012 Україна домовилася з Південною Кореєю про закупівлю десяти поїз­дів Hyundai, які сполучать міста – учасники футбольного чемпіонату. Особливий акцент було зроблено на тому, що поїзди швидкісні – розвивають швидкість до 180 км/год.


Але як же бути в та­кому разі з під­тримкою вітчиз­няного виробни­ка? Чи, може, кишка тонка? Не доросли ми до вагонобудування сві­тового рівня?
Щоб з’ясувати це, ми ви­рушили до Кременчука, точніше – його району, що розташувався на правому березі Дніпра і що колись іменувався посадом Крюко­вом. Саме він і дав назву за­водові, закладеному тут 140 років тому.
У склянці – повний штиль
Уже понад місяць праців­ники заводу з гордістю пере­повідають історію, здатну стати місцевою легендою. На маршруті Київ–Львів проводили черговий випро­бувальний перегін пасажир­ського поїзда. До його скла­ду були включені тверські вагони (на них усі ми їздимо багато років) і крюківські. За рівнем шумопоглинання, вібрації та іншими характе­ристиками, що свідчать про ступінь комфортності, ваго­ни з Кременчука виявилися кращими. Якщо в тверських звично кидало з одного боку в інший, а чай вискакував зі склянки, то в крюківських уміст склянок навіть не ско­лихнувся.
Як пояснив нам заступ­ник головного конструктора з ходових частин транспор­ту соціального призначення ВАТ «КВБЗ» Сергій Данил­ко, такого ефекту досягнуто завдяки візку власної роз­робки (тобто всього, що роз­міщене під вагоном). За основу взяли французьку конструкцію й доопрацюва­ли з урахуванням кліматич­них умов і стану україн­ських залізниць. За низкою параметрів крюківський ві­зок виявився кращим за ори­гінал, а в плавності ходу од­нозначно перевершив його. Вже сьогодні він розрахова­ний на швидкість 160 км/год, а з урахуванням модер­нізації – 200 км/год. Таким чином, можна стверджува­ти, що КВБЗ іде в ногу з ча­сом: його ходова частина не поступається європейським зразкам і призначена, як і Hyundai, для швидкісних маршрутів. Утім, чи варто так акцентувати увагу на швидкості? За висновками фахівців, в Україні існує лише три ділянки дороги, де можна по-справжньому роз­ганятися. Їх протяжність – 15 км і дві по 9 км.
За державуприкро
Випробування крюків­ських вагонів відбувалося в рамках розробки міжоблас­ного денного поїзда до Євро–2012. Потенційний за­мовник – «Укрзалізниця» – оцінив комфортність поїзд­ки, проте наприкінці 2010 року він усе-таки планує підписати контракт із Пів­денною Кореєю на закупів­лю 10 потягів. Чому?
Все стає зрозумілим, коли дізнаєшся, що вагони замовлятимуть не під «живі» кошти з держбюдже­ту, які вийми та поклади під держзамовлення кре­менчужцям, а під кредити корейського банку. Корей­ці, звісно, молодці: вони кредитують Україні 240 млн євро під добрі відсотки і тут же вкладають їх у власного національного виробника.
Прикро за «неньку». І, як виявилося, не тільки нам. Український союз промис­ловців і підприємців звер­нувся до Віктора Януковича з проханням під час заку­півлі поїздів у рамках під­готовки до чемпіонату Євро–2012 віддати перевагу вітчизняному виробникові. За підрахунками союзу, вар­тість поїзда КВБЗ буде на 30% нижчою, ніж Hyundai. Крім того, місць в україн­ських вагонах більше, ніж у корейських, а значить, вони можуть перевозити більше пасажирів. На крюківсько­му заводі називають ще одну вагому причину проти закупівлі «корейців». Як тільки закінчиться гаран­тійний строк вагонів, «Укрзалізниці» доведеться купу­вати у корейців зовсім не дешеві запчастини.
«Україна-2»
Але може, Україна не хоче шокувати гостей Євро–2012 непрезентабельним ви­глядом українського ваго­на? Після екскурсії між ко­лісними парами, візками і снастями майбутніх вагонів мені дозволили піднятися в демонстраційний вагон-купе покоління «Україна» і СВ покоління «Україна-2».
Відповідно до європей­ського стандарту в них не 9, а 10 купе. На полицях – м’яка оббивка, над дверима – щи­ток, по якому видно, чи звільнилися туалети, є пере­микачі для трьох режимів освітлення, розетка для бритви або мобільного теле­фона. Вакуумна система ту­алетів дає змогу користува­тися ними навіть на зупин­ках. У купе провідника – шафа самодіагностики устаткування вагона: прила­дів кондиціонування, опа­лювання, пожежної безпеки, автоматичного блокування дверей тамбура за швидко­сті понад 5 км/год тощо. До послуг провідника і пасажи­рів – мікрохвильова піч і хо­лодильник. Додайте до цьо­го шумоізоляцію і м’якість ходу – і відразу стане зрозу­міло, що за такий вагон українцям соромно не буде. Напевно, кожен із нас уже хоч раз їздив у ньому, про­сто, не знав, що він із Кре­менчука. За сім років «Ук­рзалізниця» одержала 283 крюківських вагони, всі вони працюють у складі 16 фірмових поїздів. На почат­ку листопада парк попо­внився ще 11 вагонами купе і СВ. Проте на заводі невдо­волені кількістю замовлень. Знаючи про крайню зноше­ність рухомого складу «Укрзалізниці» і маючи вироб­ничі потужності під виго­товлення 200 вагонів на рік, там виробляють лише 20. Торік узагалі не було замов­лень, та виручили брати-слов’яни з Білорусі.
Вагони покоління «Україна-2» – саме той варіант, який КВБЗ відчайдушно пропонує державним му­жам усіх рівнів до Євро–2012. Він має інакший ви­гляд навіть за формою ві­кон і дверей. На бажання за­мовника, одні вагони мож­на вкомплектувати м’якими регульованими си­діннями з автономним під­свічуванням і розеткою для ноутбука, інші – спальними місцями. Чемпіонат закін­читься, а комфортні вагони (з підсвічуванням сходи­нок, підігрівом підлоги, ви­ходом із туалетів у «теплі» тамбури, автоматичним кондиціонуванням і регу­люванням температури в кожному окремому вагоні) залишаться. Ну невже ми не заслуговуємо на це?
Мали сміливість почати з «нуля»
Сучасний пасажирський вагон – технічно складний виріб з особливостями елек­трочастини, опалювання, вентиляції, кондиціонуван­ня. Крюківський завод, ви­знаний профі у виготовлен­ні вантажних вагонів, паса­жирські освоював з «нуля» і власним коштом. А це, як кажуть, абсолютно інша ідеологія.
– У 90-ті реалізація ван­тажних вагонів пішла геть кепсько. Щоб зберегти ко­лектив, наш незмінний ке­рівник Володимир Приходь­ко порушив питання про ди­версифікацію виробництва, – так розповідає про той час Сергій Мельник, директор із персоналу і соціальних питань КВБЗ. – Зайнялися, було, дорожньою технікою, але повністю завантажити підприємство не виходило. Тоді і виникла тема паса­жирських вагонів – ніша на українському ринку, бо піс­ля розпаду СРСР їх виробни­цтво опинилося в Росії. Дуже допоміг гендиректор «Укрзалізниці» Георгій Кир­па. Він приїжджав на завод, бачив наш величезний люд­ський і виробничий потенці­ал, підтримував нас. Під нову продукцію ми побуду­вали новий корпус.
Перший український поїзд-експрес, створений зу­силлями кременчужців і фа­хівців 30 вітчизняних підприємств-суміжників, пішов за маршрутом «Київ–Харків» у 2002 році. За ним були експреси «Київ–Дніпропетровськ», що рухається зі швидкістю 140 км/год, і «Київ–Москва». Почалося виготовлення серійних ва­гонів – плацкартних, купе, СВ, із сидячими місцями, для інвалідів (з підйомни­ком, широким проходом і ту­алетом), вагонів-ресторанів. Усього – 10 модифікацій.
Метро на тихому ходу
Якщо під час наближен­ня поїзда метро у вас не за­кладає вуха, стулки дверей не вдарили з обох боків, а, просигналивши і м’яко з’їхавшись, немов підштов­хнули всередину, якщо крісла м’які, а салон жов­тогарячий – це вагон із Кре­менчука.
Розробляти тему метро завод почав, зрозумівши, що завантажити сповна по­тужності цеху пасажирсько­го вагонобудування пробле­матично. Затія виправдала себе: нині вагонів для метро­політену виробляється на­віть більше, ніж для заліз­ниці. У Київському метро­політені бігає п’ять потягів (по п’ять вагонів у кожно­му), замовили шостий. Кон­структори КВБЗ зробили українські вагони метро менш шумними, ніж росій­ські (митищинські і санкт-петербурзькі), комфортні­шою кабіну машиніста. До речі, ескалатори для київ­ських станцій Сирецька, Дарниця, Лісова і Деміїв­ська – також продукція Крю­ківського вагонобудівного.

Олена СУХОРУКОВА,
«ПВ»




ЗАВДЯКИ ЧОМУ ТРИМАЄТЬСЯ КВБЗ
Життя колективу тримається на двох стовпах: конструкторських ноу-хау і залученні молодих кадрів. Коли грянула криза і людей переводили на скорочений робочий день, лише конструкторське
управління працювало повний день – на перспективу.
– Політика така: зацікавити й утримати талановиту молодь – майбутнє заводу, – каже голова профкому конструкторського управління Людмила Пригодич. – За останні п’ять років із профільних
вишів до нас прийшло близько 100 молодих фахівців. Більшість залишається. Якщо виїжджають, то найчастіше за сімейними
обставинами – ніде жити.
У Ольги Роговенко, випускниці Дніпропетровського вагонобудівного інституту, такої проблеми не було. Дівчина вийшла заміж за місцевого хлопця. Доки вчилася, до їхнього вишу часто навідувалися спеціалісти КВБЗ, розповідали про підприємство, тож Оля сама обрала розподілення на роботу до Кременчука. Її сподівання справдилися. Працюючи над удосконаленням візків вантажних вагонів, вона відчуває, що реалізує себе як фахівець.
Юрист за освітою, Андрій Кінаш став вагонобудівником несподівано для себе. Одружився в Кременчуці, потрібна була робота. Два роки тому його взяли майстром, згодом став начальником зміни. Каже, що умовами праці й зарплатою задоволений, дружину й дитину на неї прогодувати можна. Крім того, є змога поїхати до санаторію, одержавши перед відпусткою матеріальну допомогу розміром у півзарплати.
Щоб хлопець чи дівчина не загубилися у 8-тисячному колективі, на заводі створено відділ роботи з молоддю. Молодіжні лідери зустрічають майже на порозі заводу – допомагають адаптуватися, у кар’єрному зростанні, залучають до участі в конкурсах, спортивних змаганнях, доброчинних акціях. Як результат, нині на заводі молодь до 35 років становить 45%. Єдине, що не може вирішити для свого «майбутнього» КВБЗ, – житло. Трьох гуртожитків хронічно не вистачає.

НОВІ ВИСОТИ Й СТАРІ ПАЛИЦІ В КОЛЕСА

– Працюємо повний тиждень. За кількістю вагонів виходимо на рі­вень радянського періоду. Тоді ми виготовляли близько 10 тис. вагонів на рік, цьогоріч маємо намір подо­лати цифру 9 тисяч, – такою оптиміс­тичною новиною поділився голова профкому ВАТ «КВБЗ» Віталій Хілобо­ченко. Не залишились осторонь і проблеми.
Перша – нестача сталевого литва. І що цікаво: у Кременчуці прак­тично «за парканом» розта­шований сталеливарний завод, але він має власних замовників, тому КВБЗ до­водиться працювати на да­вальницькому литві, яке по­стачає Росія. Ця країна активно обновлює свій залізничний парк – тож є основним за­мовником КВБЗ із вантажних і пасажирських вагонів. Але в Росії теж дефіцит лит­ва – і кременчужці змушені купувати метал у Китаї і навіть Америці.
Друга серйозна проблема – повер­нення ПДВ. Враховуючи, що в Крю­ківського вагонобудівного майже вся продукція – на експорт, сума від­рахувань виходить солідна. Держава повертати податок у повному обсязі не поспішає, тому борг близько 350–400 млн грн зберігається вже кілька років. А це – обігові кошти й зарпла­та. На частину підтвердженої суми завод придбав ПДВ-облігації, але щоб не втрачати на банківському дисконті грабіжницькі 16–17%, не продає їх, тримає про чорний день. Через неповернення ПДВ, постійне подорожчання металу й комплектую­чих, небажання спо­живача сьогодні пла­тити за вагони до­рожче, ніж учора, рентабельність ви­робництва падає. Підвищенню зарплат це не сприяє точно.
– Затримок із зарплатою не було, вона навіть трохи зростає, але що­разу перед адміністрацією постає проблема, як розпорядитися гріш­ми, які надійшли від замовника: на­самперед закупити матеріали чи ви­дати зарплату? – розповідає Віталій Георгійович.
Головою профкому його обрали в 90-ті, відтоді пережито чимало па­дінь і злетів. Але завжди на порядку денному заводчан була соціальна сфера. Можливо, тому що на підпри­ємстві міцні профспілкові традиції – профорганізації ось уже 105-й рік. А теперішній голова правління Євге­ній Хворост – колишній голова профкому КВБЗ.
– Мені з правлінням легко, – каже Хілобоченко. – Напевно, тому що у нас спільна мета. У них – прибуток, який веде до добробуту працівни­ків, у мене – добробут працівників, якого не досягнеш без прибутку.

09.12.2010


ОЛЕНА СУХОРУКОВА, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання