« на головну 24.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Різне

Проблеми підготовки фахівців із соціології

Проблеми підготовки фахівців із соціології

21–22 лютого в Академії праці і соціальних відносин ФПУ, яка й стала організато­ром заходу, відбулася Міжнародна наукова конференція на тему «Проблеми підго­товки фахівців із соціології у вищих навчальних закладах». Співорганізаторами заходу були Федерація професійних спілок України та Міжнародна асоціація нав­чальних і наукових установ з підготовки кадрів для соціально-трудової сфери.

На конференції обговорювалися кілька тематич­них напрямів, зокрема освіт­ні стандарти підготовки сучасних соціологів, вдо­сконалення підходів до організації навчального процесу в світлі вимог Болонської системи, за­гальноосвітні дисципліни в системі підготовки май­бутніх фахівців у галузі соціології та ін.

«Ми дещо відійшли від традиційного проведення конференцій, яке практи­кували впродовж остан­ніх кількох років. Зокре­ма, раніше ми обирали широку тему, як правило, присвячену громадян­ському суспільству. А сьогодні ми проводимо фахову конференцію, зо­середивши увагу на тон­кощах підготовки однієї з важливих спеціальностей – соціології. І це не дивно, адже місія Академії – пра­цювати на користь розви­тку соціальної сфери», – підкреслив проректор з наукової роботи АПСВ Ярослав Головко.

Серед учасників кон­ференції були: виконувач обов’язків ректора АПСВ, доктор філософських наук, професор Вікторія Буяшенко, доктор соціо­логічних наук, професор, завідувач кафедри галузе­вих соціологій Київсько­го національного універ­ситету ім. Т. Г. Шевченка Юрій Яковенко, кандидат соціологічних наук, до­цент кафедри соціальної роботи Тернопільського національного економіч­ного університету Ана­толій Литвин, доктор філософських наук, про­фесор, завідувач кафедри соціології та соціально-гуманітарних дисциплін Інституту підготовки ка­дрів Державної служби зайнятості України Ми­кола Лукашевич, доктор філософських наук, декан соціогуманітарного фа­культету Міжнародного Соломонова університету Валентина Судакова, за­ступник ректора з науко­вої роботи Брянського фі­ліалу Російської академії державного управління при Президентові Росій­ської Федерації Тамара Шульга та ін.

У рамках Міжнародної наукової конференції за­вдяки технічному осна­щенню Академії ФПУ за допомогою відеозв’язку відбувся діалог між пред­ставниками вишів Росії, Польщі та України. Так, керівництво і викладачі Брянського філіалу Росій­ської академії державно­го управління розповіли про власний досвід робо­ти в умовах Болонсько­го процесу, відсутність предмета «соціологія» в стандарті з багатьох дис­циплін різних напрямів навчання тощо. Сторо­ни поділилися досвідом впровадження вимог Бо­лонського процесу при наданні освітніх послуг. Предметом обговорення були також стандарти викладання соціології, можливість адаптації до викликів сучасного сус­пільства та проблеми, які пов,язані з цим процесом. Окремою темою обгово­рення стали освітні про­цеси в просторі сучасного суспільства та досвід ін­ших країн у їх розгортан­ні та функціонуванні.

Під час конференції докладно розглядалася низка питань, зокрема щодо загальних аспектів структурно-змістовного формування системи стандартів вищої освіти, практичної реалізації по­ложень Болонської декла­рації в Україні, предмета викладання сучасної за­рубіжної соціології, про­фесійного становлення студента-соціолога тощо.

Також було презен­товано книгу професора кафедри соціології та соціального управління АПСВ, доктора філософ­ських наук Івана Гаври­ленка «Сучасна зарубіж­на соціологія».

Анна РЄПІЧ, «ПВ»

КОМЕНТАР

Нинішня конференція має назву науково-прак­тичної, і це підтверджу­ють активні дискусії, які розпочалися ще під час пленарного засідання. Питання виникають пере­важно тому, що й до сьо­годні на рівні держави не визначено стандартів під­готовки фахівців, у дано­му випадку фахівців саме з напряму «соціологія». Державні стандарти мають визначати якість, зміст, структуру освіти й те, які кваліфікаційні компетенції повинен мати працівник цієї сфери. Тому ми вирішили зібрати саме фахівців соціології, які безпосередньо займаються підготов­кою майбутніх соціологів. Основна мета конференції – з’ясувати, на чому викладачі мають акцентувати свою увагу з тим, щоб зробити освіту змістовнішою та надати їй більш прикладного характеру, що від­повідатиме попиту на ринку праці. Часто випускник вишу не задовольняє вимоги роботодавця в тому вигляді, в якому його підготували… І саме державні стандарти покликані врегулювати ці питання!

Вікторія БУЯШЕНКО, виконувач обов’язків ректора АПСВ

 

ДОСВІД ТА СПІЛКУВАННЯ

У рамках конференції також відбувся круглий стіл на тему «Роль сучасної за­рубіжної соціології у підготовці фахівців із соціології у вищих навчальних закла­дах», організований з метою обміну досві­дом щодо методики викладання сучасної зарубіжної соціології.

Провідний фахівець Мініс­терства освіти і науки, молоді та спорту, старший науковий співробітник Інституту інно­ваційних технологій і змісту освіти В. Калініченко разом із науковцями вишів України, практиками і професіонала­ми І. Гавриленко, В. Буяшен­ко, С. Коваленко, С. Бармато­вою, В. Чепак, О. Сапєлкіною, Т. Бірюковою, А. Петренко-Лисак, Н. Дмитрук та іншими всебічно висвітлили роль су­часної зарубіжної соціології у підготовці фахівців у вищих навчальних закладах. Учас­ники круглого столу підкрес­лили, що запізнілий порівня­но з розвинутими країнами перехід України до вивчення соціології у системі вищої школи висуває перед вітчиз­няними науковцями і викла­дачами завдання терміново­го освоєння всього досвіду зарубіжної соціології, що як наукова дисципліна та пред­мет викладання склалася значно раніше і має вже ва­гомі здобутки. Тож, на думку фахівців, існує необхідність систематичного знайомства і освоєння передового за­рубіжного досвіду, щоб під­вести підготовку випускників на відповідний науковий та ідейно-методологічний рі­вень, що передбачає, зокре­ма, створення єдиної мето­дології викладання сучасної зарубіжної соціології, а також своєчасне видання підручни­ків та навчальних посібників.

04.03.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання