« на головну 24.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Різне

Академія соціального простору

Академія соціального простору

Сьогодні випускники Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України працюють у ФПУ, Вер­ховній Раді, Національному банку, На­ціональній службі посередництва і примирення, АППБ «Аваль», «При­ватбанку», банку «Демарк» та інших фірмах, установах і організаціях.

За 17 років існування цей заклад ви­ховав понад 10 тисяч юристів, еконо­містів і соціологів для професійної діяльності у сфері соціальної полі­тики та профспілкового менедж­менту. Підготовка фахівців здійс­нюється за такими напрямами: право, соціологія, соціальна робота, фінанси і кредит, економіка підпри­ємства, маркетинг та менедж­мент. Діє система освіти для дорос­лих – це перепідготовка спеціалістів (друга вища освіта), підготовка ас­пірантів, авторські спецкурси з ак­туальних юридичних, економічних та соціологічних питань.

Про те, як вдається утримувати лі­дерство серед вищих навчальних за­кладів, розвиватися та покращувати умови навчання ідеться в матеріалі.

Академія – базовий центр у системі профспілкової ос­віти ФПУ. За роки існування на фа­культеті підвищення кваліфікації профспілко­вих працівників пройшли ґрунтовне навчання із залу­ченням спеціалістів апара­ту Федерації, провідних вче­них та науковців у відповід­них галузях, представників органів виконавчої влади більше 15 тисяч профспіл­ковців. Тривалість навчан­ня 3–5 днів, упродовж яких слухачі отримують про­фесійні знання у галузі со­ціально-трудових відносин, політики, економіки, пра­вознавства, культури; аналізу історії, стану і тен­денцій розвитку вітчизня­ного та міжнародного профспілкового руху за про­грамами, які рекоменду­ються Науково-методичною радою ФПУ та впроваджу­ються щорічними постано­вами ФПУ щодо навчання.

Наказом Вищої атеста­ційної комісії України з січ­ня 2011 року в Академії ство­рено спеціалізовану вчену раду з правом прийняття до розгляду та проведення за­хистів дисертацій на здо­буття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальностями: адміні­стративне право і процес; фінансове право; інформа­ційне право (6 кандидат­ських дисертацій вже підго­товлені до захисту).

Головою спеціалізованої вченої ради призначено Васи­ля Шамрая, заслуженого дія­ча науки і техніки України, доктора наук із державного управління, професора.

В Академії праці і соці­альних відносин існують ві­домі своїми досягненнями наукові юридичні школи. За­безпечують проведення фун­даментальних та приклад­них наукових досліджень провідні фахівці юридичної науки – доктори наук: Вале­рій Глушков, Василь Мун­тян, Петро Цимбал, Василь Шамрай та інші науковці.

Навчальний заклад пра­цює як самостійний суб’єкт господарювання. Академії вдалось створити власну ав­тономію, тож під час нашо­го спілкування ректор Ми­кола Головко наголосив, що у держави вони купують лише електроенергію – ре­шта питань вирішуються своїми силами і ресурсами. Майбутні фахівці прожива­ють у комфортабельному гуртожитку, розташовано­му поряд з Академією. А в навчальному корпусі Ака­демії працює підприємство громадського харчування, де навіть хліб печуть у влас­ній пекарні.

НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС

Студенти поглиблено ви­вчають комп’ютерні техно­логії та програмування, іно­земні мови в сучасних ауди­торіях, оснащених лінга­фонною системою, специфі­ку та практику взаємовід­носин «людина – роботода­вець – держава».

Бібліотечний фонд Ака­демії сягає 50 тисяч примір­ників навчальної та науко­вої літератури. В ній функ­ціонує автоматизована сис­тема управління «УФД/Бі­бліотека», яка дає можли­вість студентам та її праців­никам ефективно здійсню­вати пошук літератури в електронному каталозі в онлайн-режимі, навіть з до­машнього комп’ютера. У на­вчальному процесі викорис­товуються комплексні сис­теми управління діяльністю підприємств («Парус», 1С, «Віртуоз»), автоматизовані банківські комплекси (АРМ «Операційний день банку» (RS-банк), комп’ютерна пра­вова бібліотека (Ліга – За­кон), програма автоматиза­ції управління навчальним процесом «MOODLE» з мож­ливістю організації дистан­ційного навчання.

Під час навчання студен­ти активно залучаються до дослідної роботи, виступа­ють на семінарах і конфе­ренціях. Вони часто стають переможцями в різноманіт­них конкурсах з наукових робіт, спортивних і творчих змагань. Навчальна та науково-дослідна робота сту­дентів і викладачів вдоско­налюється через організа­цію студентських гуртків, проведення олімпіад, участь у науково-практичних сим­позіумах, семінарах, коло­квіумах з економічних, пра­вових та соціальних питань тощо. Також студенти ма­ють змогу опублікувати власні дослідження у науко­вих збірниках.

Часто зі студентами спілкується голова ФПУ Ва­силь Хара та його заступни­ки Григорій Осовий, Сергій Кондрюк, Юрій Кулик, Сер­гій Українець, керівники департаментів апарату ФПУ Галина Голеусова, Ва­лентина Шевченко та ін.

Академією присвоєно звання «Почесний професор Академії праці і соціальних відносин» Віктору Пинзени­ку, Василю Костриці, Олек­сандру Яцуню.

ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

У 2008 році Академія запо­чаткувала видавництво, здатне підготувати продук­цію, що відповідає вимогам сьогодення. Тут створено міні-друкарню, яка забезпе­чує видання методичних по­сібників та розробок для профспілкового навчання (невеликі наклади). За час іс­нування видавництва ви­йшли в світ понад 10 видань.

У березні 2010 року ФПУ і Академія праці спільно з на­уковими та освітянськими закладами України підготу­вала Національну профспіл­кову доповідь Президенту України Віктору Януковичу «Праця в Україні: необхід­ність якісних змін для сус­пільної ефективності та гід­ного життя». Саме у видав­ництві Академії вказана праця вийшла в світ. Сьогод­ні готується до видання до­повнений варіант цієї допо­віді, з яким будуть ознайом­лені члени VІ з’їзду профспі­лок. Незабаром вийдуть дру­ком матеріали Міжнародної наукової конференції до 20-ї річниці утворення Федера­ції «Профспілковий рух: до­сягнення та проблеми».

Видавництво спеціалізу­ється на виданні різногалузе­вих підручників, навчальних посібників, довідкової літера­тури тощо. На сьогодні вида­но понад 50 назв книжок для забезпечення навчального процесу студентів.

Із 1998 року також вихо­дить науково-практичний збірник «Вісник Академії праці і соціальних відносин ФПУ». Видання є фаховим зі спеціальностей: соціоло­гічні, історичні, економіч­ні, юридичні науки та дер­жавне управління. Тож представники членських організацій, науковці Ака­демії, інших вузів, Міжна­родної асоціації вищих на­вчальних закладів підго­товки кадрів для сфери соціально-трудових відно­син висвітлюють на його сторінках свої наукові до­робки, які будуть цікаві профспілковим діячам. Ав­торами збірника є знані в Україні вчені: Григорій Осо­вий, Микола Головко, Ната­лія Циганчук, Вікторія Баб’як, Олена Сапєлкіна та багато ін.

За матеріалами «Вісни­ка» 2008–2009 років видана збірка статей, призначена для системи профспілково­го навчання, зокрема для слухачів та викладачів фа­культетів підвищення ква­ліфікації профспілкових працівників та навчально-методичних центрів тери­торіальних об’єднань орга­нізацій профспілок.

СТУДЕНТСЬКА ПРОФСПІЛКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ

Значна роль у навчаль­ному процесі належить сту­дентському самоврядуван­ню, розвитку студентського профспілкового руху. На­вчаючись, студенти здобу­вають практичні навички профспілкової роботи, зо­крема соціально-економічного захисту, надання юридичної допомоги чле­нам профспілок – найма­ним працівникам, вчаться переговорному процесу «влада – роботодавець – профспілки», веденню соці­ального діалогу на різних рівнях, беруть участь в ак­ціях, які проводить Федера­ція профспілок України, га­лузеві профкоми. Студенти є активними учасниками різноманітних дискусій, диспутів, засідань круглих столів, наукових конферен­цій. За словами Олега Чер­них, голови первинної проф­спілкової організації сту­дентів Академії праці і со­ціальних відносин, головне її завдання – не лише соці­альний захист студентів та організація цікавого дозвіл­ля, а й підготовка майбут­ніх профспілкових кадрів і осіб, які зможуть ефективно захищати права працівни­ків, вести діалог із керівни­цтвом на майбутніх робо­чих місцях.

МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ

Академія постійно пра­цює в напрямі розширення міжнародних зв’язків. Так, вона входить до Міжнарод­ної асоціації навчальних і наукових закладів із підго­товки кадрів для соціально-трудової сфери (добровіль­не міжнародне об’єднання профспілкових і гуманітар­них навчальних закладів, навчальних і наукових цен­трів з різних країн) разом з 19 навчальними закладами країн Європи та Азії, яку очолює президент Академії праці і соціальних відносин ФНПР Микола Гриценко.

Міжнародна асоціація співпрацює із членськими організаціями профспілко­вих вищих навчальних за­кладів країн євразійського простору з метою підготов­ки, підвищення кваліфіка­ції кадрів для соціально-трудової сфери, профспіл­кових кадрів; готує спеціа­лістів за спільними програ­мами, проводить конфе­ренції, семінари, наукові дослідження актуальних проблем, пов’язаних із фор­муванням і розвитком су­часних соціально-трудових відносин.

За період 1997–2011 років в Академії було організова­но і проведено 32 конферен­ції, спільно з асоціацією – 21. Уже 23–25 лютого 2011 року відбудеться Міжна­родна наукова конференція на тему «Проблеми форму­вання і розвитку громадян­ського суспільства».

ЗА МЕЖАМИ АУДИТОРІЇ…

Кожна талановита лю­дина може розвивати свої здібності за підтримки культурно-мистецького центру Академії. Тут пра­цюють хореографічна сту­дія «Либідь» та вокальна студія «Decima», команда КВК «За пределом», сту­дентський аматорський те­атр «Аеліта».

Вокальна студія «Decima» є лауреатом багатьох конкурсів, фестивалів. Зо­крема в 2009 році вона вибо­рола І місце на Міжнародно­му фестивалі-конкурсі се­ред вищих навчальних за­кладів «Барви Осені». Серед переможців наші студентки Тетяна Полупан, Марина Борисик, Леся Борсуков­ська. А в 2010 році хореогра­фічна студія «Либідь» завдя­ки Аліні Полупан, Оксані Манойленко, Ірині Грегуль, Ірині Марчук на цьому ж фестивалі стала лауреатом ІІІ ступеня.

Щороку творчі колекти­ви Академії виїжджають із благодійними концертами до Всеукраїнського центру професійної реабілітації ін­валідів, що в с. Лютіж на Ки­ївщині. Також власними си­лами проводяться різнома­нітні концертні програми.

Гордістю вишу є фут­больна команда, чотирира­зовий чемпіон та семиразо­вий призер чемпіонатів Ки­єва серед ВНЗ. У складі збір­ної команди столиці сту­денти Академії завоювали золоті медалі на змаганнях V, VI і VII літніх Всеукраїн­ських Універсіад.

За розвиток студент­ського футболу Академію нагороджено Дипломом Федерації футболу Украї­ни, м. Києва та почесною грамотою Всеукраїнської футбольної асоціації сту­дентів. Кращими футболіс­тами Академії, перемож­цями ХІІ чемпіонату (2010 р.) стали такі студен­ти: Дмитро Юрко (капітан команди), Дмитро Воюць­кий, Олег Пазинич, Андрій Курдій, Андрій Тимошен­ко, Андрій Топчій, Віталій Старцев, Артем Вінничук.

На базі Академії існує футбольна асоціація сту­дентів м. Києва, що тісно співпрацює з Федерацією футболу м. Києва та всеукраїнською профспілкою «Футбол України», яку очо­лює Ігор Гатауллін.

Також задля згуртуван­ня колективу в Академії створено низку громад­ських організацій, зокрема Вчену раду, профспілкові комітети – студентський і працівників, Наукове сту­дентське товариство, нау­кові гуртки.

ВИПУСКНИКИ – КРАЩИЙ ПОКАЗНИК

В Академії забезпечу­ється підготовка спеціаліс­тів з поєднанням соціоло­гії праці, організації та управління не за галузе­вим принципом. Випускни­ки мають змогу працювати в різних сферах економіки, освіти, культури, промис­ловості, агропромислово­му комплексі, судах, про­куратурі, державному управлінні та профспілкових організаціях. Серед відо­мих діячів цього навчаль­ного закладу Юрій Мірош­ниченко – представник Президента України у ВРУ, народний депутат, Олена Лукаш – перший заступник голови Адміністрації Пре­зидента України, Олексій Дніпров – начальник Управління гуманітарної політики Секретаріату Кабміну, Олег Борисов – за­ступник голови Всеукраїн­ської незалежної профспіл­ки працівників транспор­ту, Євген Бакіров – завіду­вач сектору Національної Служби посередництва і примирення та багато ін­ших. В апараті ФПУ чима­ло випускників Академії, зокрема Олена Пилипчук – завідувач відділу юри­дичного департаменту, Світлана Трохименко – за­ступник керівника служби Голови ФПУ та багато інших.

Анна РЄПІЧ, «ПВ»

  • Історія

Академія праці та соціальних відносин – вищий навчальний заклад ІV рівня акреди­тації. створена за рішенням Президії Фе­дерації профспілок України в 1993 році на базі Українського навчально-методичного центру ФПУ для підготовки фахівців юри­дичного, економічного та соціального профілів і перепідготовки профспілкових кадрів. Із першого дня Академію очолює Микола Леонтійович Головко, доктор істо­ричних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України.

За свою діяльність у сфері освітніх послуг Академія відзначена різними нагородами. Серед них на міжнародній виставці на­вчальних закладів «освіта та кар’єра–2010» – диплом Міністерства освіти і науки України «За активну профорієнтаційну ро­боту серед молоді», на ХІ міжнародній ви­ставці навчальних закладів «сучасна осві­та в Україні 2008» – диплом МоНУ «За ви­сокі творчі досягнення в удосконаленні змісту навчально-виховного процесу», По­чесне звання «Лідер сучасної освіти» тощо.

  • СЛОВО – РЕКТОРУ

«Академія праці та соціаль­них відносин як корпора­тивний, профспілковий вуз здійснює опосередковану, дуже тонку діяльність щодо розвитку громадян­ського суспільства через своїх випускників: еконо­містів, соціологів, юристів. Вона наповнює суспіль­ство креативними, кон­структивними молодими людьми, які на своїх робо­чих місцях створювати­муть профспілкові осеред­ки, розумітимуть поняття «соціальна політика» і те, яке значення має високий ступінь трудової сили на підприємстві тощо. Наші студенти не лише вміють створювати громадські ор­ганізації та бути її лідера­ми, потенційними лідера­ми, а й можуть танцювати, співати, займатись спор­том... У них сформований потяг до організації різних форм захисту інтересів працівників підприємств, створення відповідного корпоративного іміджу й духу, спрямованого на кон­структивну діяльність як з роботодавцями, так і вла­дою через систему опти­мізму, тому що економіка сьогодні тільки прокида­ється – її потрібно зміцню­вати новими ідеями та практичними діями. Окрім того, за статутною діяль­ністю ми прямо здійснює­мо підготовку профспілко­вих працівників через під­вищення кваліфікації і на­дання другої вищої освіти, підготовку кандидатських дисертацій, проведення різного роду наукових за­ходів, зокрема міжнарод­них конференцій, які по­глиблюють знання студентів, викла­дачів...

Випускники Ака­демії – це своє­рідні «посли» ідей Федерації проф­спілок Украї­ни, які реалі­зовуватимуть їх на своїх ро­бочих місцях. Це «архітектори» та «буді­вельники» первинних профспілкових організацій в установах та на підпри­ємствах.

Під час підвищення квалі­фікації профспілкові пра­цівники мають можливість не лише навчатися, спілку­ватися безпосередньо з керівництвом Федерації, а й збагатитися духовно. Вони відвідують театри, знайомляться з історични­ми місцями Києва тощо.

Академія – це культурне, світоглядне перехрестя, де апробуються ідеї, прийма­ються рішення, які потім переходять в закони, нор­мативні акти і рекоменда­ції роботодавцям, як ді­яти, аби спільно вирішу­вати ті чи інші питання».


МИКОЛА ГОЛОВКО,

доктор історичних наук, професор,
заслужений діяч науки і техніки України,
ректор Академії праці і соціальних відносин ФПУ

17.02.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання