« на головну 23.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Профпанорама

Відновлення порушених трудових прав працівника

Відновлення  порушених трудових прав працівника

 За допомогою профспіл­ки В. Пороннику вдалося повною мірою об­стояти свої трудові пра­ва, при цьому впродовж трирічних судових ба­талій він не заплатив жодної копійки за право­ву допомогу.

 Під час звільнен­ня з роботи в серпні 2008 року акумуляторни­кові В. Порон­нику ВАТ «Управління механізації та автотран­спорту» (м. Вінниця) ро­ботодавець відмовив у виплаті компенсації за невикористані щорічні відпустки за період з 2001 по 2008 рік. У зв’язку з цим він звернувся до адвока­та, заплативши чималу суму грошей за правову допомогу, який підготу­вав позов до підприєм­ства про стягнення неви­плаченої компенсації за невикористані щорічні відпустки в сумі 3131,86 гривні і моральної шкоди в розмірі 3 тис. гривень.

Рішенням Замостян­ського районного суду м. Вінниці від 19.11.2008 позов було задоволено частково й стягнуто на користь позивача вище-згадану суму як компен­сацію за невикористані щорічні відпустки.

Відповідач ВАТ «Уп-равління механізації та автотранспорту», затягу­ючи час та ухиляючись від сплати призначених судом коштів, подав апе­ляційну скаргу, зазна­чивши, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, оскільки не розглянуто всі позовні ви­моги, а саме – вимогу про моральну шкоду.

За таких обставин Апе­ляційний суд Вінниць­кої області ухвалою від 12.02.2009 скасував рішен­ня суду першої інстанції, а справу передав на новий розгляд до цього ж суду в іншому складі.

Утративши довіру до адвоката, В. Поронник звернувся за допомогою до обласного територіально­го об’єднання профспілок. Голова Федерації профспі­лок Вінницької області В. Паращук доручив профспілковому юристу В. Коробчинському нада­ти безплатну правову до­помогу та представляти його інтереси в суді відпо­відно до статті 19 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гаран­тії діяльності».

Під час нового розгля­ду справи за наполяган­ням адвоката було збіль­шено позовні вимоги, зокрема щодо стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку під час звіль-нення.

Рішенням Замостян­ського районного суду м. Вінниці від 15.09.2009, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Вінницької облас­ті від 11.03.2010, позов задоволено частково, стягнено на користь пра­цівника 3131,86 гривні як компенсацію за неви­користані щорічні від­пустки, позовні вимоги в частині стягнення се­реднього заробітку за час затримки здійснення розрахунку відхилено з мотивів пропущення строку для звернення до суду. Не погодившись із суддівським вердиктом, профспілковий юрист звернувся із касаційною скаргою до Верховного Суду України, який ухва­лою від 17.11.2010 вказані судові рішення в частині відмови у стягненні се­реднього заробітку за час затримки здійснення роз­рахунку скасував, а спра­ву спрямував на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час третього роз­гляду справи в суді пер­шої інстанції інтереси по­зивача представляв той самий адвокат В. Короб­чинський, а позовні ви­моги було уточнено (пере­раховано суму середнього заробітку).

Рішенням Замостян­ського районного суду м. Вінниці від 13.05.2011 позов задоволено, стягну­то з ВАТ «Управління ме­ханізації та автотранспор­ту» майже 42 тис. гривень середнього заробітку за час затримки здійснення розрахунку під час звіль­нення.

Відповідач подавав апеляційну і касаційну скарги.

Ухвалами Апеляцій­ного суду Вінницької області від 15.08.2011 та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і криміналь­них справ від 28.11.2011 рішення Замостянського районного суду м. Вінни­ці від 13.05.2011 залишено без змін.

На цей час компенса­цію за всі невикористані щорічні відпустки в сумі 3131,86 гривні підприєм­ство виплатило, а рішення суду про стягнення серед­нього заробітку перебуває на примусовому виконан­ні в державній виконав­чій службі, яка гарантує стягнення цих сум до кін­ця березня 2012 року.

Департамент правового захисту апарату ФПУ

 

 Соціальні гарантії для енергетиків

 Нещодавно відбулося пле­нарне засідання обласної ради профспілки працівни­ків енергетики та електро­технічної промисловості, на якій профспілкові активісти проаналізували свою робо­ту за минулий рік.

Зазначалося, що на підпри­ємствах галузі була чітко організована колдоговірна робота. Профспілкам вда­лося обстояти інтереси най­маних працівників. Рівень середньої заробітної плати на Бурштинській і Калуській ТЕЦ відповідає рівню пер­шої п’ятірки електростанцій України і становить близько 5 тис. грн. За договором купівлі ПАТ «Західенерго» профспілки погодили со­ціальний пакет, яким перед­бачається утримання в піс­ляприватизаційний період об’єктів соціально-культур­ного призначення та забез­печення соціальних гаран­тій для енергетиків.

Велика увага приділяється оздоровленню працівників і членів їхніх родин. 2011 року реалізовано 500 дитя­чих оздоровчих путівок. Таку ж кількість трудівників без відриву від виробниц­тва було оздоровлено в са­наторії-профілакторії «Со­кіл», а на базі відпочинку Бурштинської ТЕС «Легенда» мали змогу поліпшити своє здоров’я 1100 працівників.

З-поміж інших на засіданні обласної галузевої ради об­говорювалася проблема щодо посилення мотивації профспілкового членства. Була висловлена пропози­ція, аби Федерація профспі­лок України ініціювала вне­сення поправки до від­повідного закону України щодо поширення положен­ня колективних договорів лише на членів профспілки.

На засіданні також були визначені основні напрями роботи щодо подальшого розвитку профспілкового руху, серед яких, зокрема, активне залучення молоді до роботи в профспілках, поліпшення навчання профспілкового активу тощо.

Сергій Лизанчук, Івано-Франківська обл.


 Правові діалоги в дії

 Понад три години завідувач відділу із соціально-еконо­мічного захисту і зарплати та правовий інспектор праці Львівської обласної профспілки освіти і науки Мар’ян Калин і Мирон Малярчин вели правові діалоги з керів­никами та головами первин­них профорганізацій Трускав­ця. Зустріч виявилася плід­ною: спілчани з великою заці­кавленістю поставилися до обговорюваних питань, з яки­ми стикаються у повсякден­ній роботі.

Ідею такої зустрічі з профспіл­ковими адвокатами запропо­нували власне трускавчани. Так, профактив міста подав для попереднього опрацюван­ня чимало питань стосовно оплати праці, звільнення і при­йому на роботу, атестації вчи­телів і керівників освітніх уста­нов, оформлення відпусток.

Будинок школяра, в якому відбувалася зустріч і де роз­ташований кабінет профліде­ра, асоціюється в місті з бу­динком профспілки, де щод­ня можна дістати консульта­цію або в режимі електрон­ного зв’язку проконсультува­тися з юридичною службою облпрофорганізації. Це, як ка­жуть спілчани, дієвий чинник мотивації профспілкового членства.

Ольга Лобарчук, м. Львів

 

 Спільна турбота про ветеранів

 Одним з основних напрямів роботи Феде­рації профспілок України вважається пи­тання соціального захисту осіб похилого вік: ветеранів війни, праці та інших ка­тегорій пенсіонерів. Для вирішення цих питань ФПУ тісно співпрацює з радою Організації ветеранів України.

 Так, на спільних засіданнях обговорюються питання соц­захисту ветеранів, перспекти­ви його розвитку, а також ви­робляються пропозиції до державних органів щодо ви­рішення найгостріших про­блем у цій сфері. Представни­ки ФПУ входять до складу ро­бочих органів ради, беруть участь у семінарах, дискусіях, конференціях, круглих столах, які проводять громадські ве­теранські організації. У свою чергу, пенсіонери – активні учасники заходів та акцій, які проводить Федерація проф-спілок.

Представники ФПУ і ради є членами правління Пенсійно­го фонду України та Громад­ської ради при ПФУ, відтак спільними зусиллями об­стоюють права громадян на належне пенсійне забезпечення.

Триває тісна співпраця ФПУ та ради у питаннях законодавчо­го врегулювання проблем соцзахисту ветеранів війни, праці та інших категорій. Зок­рема, проводиться експерти­за проектів законодавчих ак­тів і подаються відповідні пропозиції для обговорення у Верховній Раді України.

Питання соціального захисту пенсіонерів передбачені в Ге­неральній угоді. Зокрема, під час укладання галузевих, ре­гіональних угод і колдого­ворів рекомендується вклю­чати відповідні зобов’язання щодо соціального захисту ве­теранів праці та осіб літнього віку.

На регіональному рівні діють програми «Турбота», «Вете­ран» та ін., які забезпечують додаткові форми та види соц­захисту ветеранів, зокрема, виділення грошової допомо­ги, допомога у розв’язанні по­бутових проблем, забезпе­чення пільг і переваг під час отримання певних соцпослуг тощо.

За ініціативи первинних профорганізацій відповідні норми передбачені у колдо­говорах та інших документах. Окрім того, первинки за учас­тю ветеранських осередків проводять загальні заходи з нагоди свят, інших урочистос­тей. Після виходу на пенсію профспілковці перебувають на профобліку у первинках і беруть активну участь у їх діяльності.

Профспілки України налашто­вані на ефективну співпрацю з ветеранськими організація­ми для забезпечення соціаль­них прав громадян на належ­ному рівні.

Наталія ЧОРНІЙЧУК,

головний спеціаліст соціально-Економічного департаменту апарату ФПУ

 

27.03.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання