« на головну 09.05.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1273)
17
Квітень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Профпанорама

ЗАПРОВАДЖЕННЯ ІНСТИТУТУ ТРУДОВОЇ МЕДІАЦІЇ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ ТРУДОВИХ СПОРІВ В УКРАЇНІ

ЗАПРОВАДЖЕННЯ ІНСТИТУТУ ТРУДОВОЇ МЕДІАЦІЇ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ ТРУДОВИХ СПОРІВ В УКРАЇНІ

  У нараді, що відбулась у Будинку профспілок (м.Київ), взяли участь пред­ставники Національної служби посередництва і при­мирення (НСПП), чле­ни профспілок, юри­сти, науковці, експер­ти, в т.ч. закордонні, а також представники структурних підрозділів апарату ФПУ.

Зустріч пройшла у рам­ках реалізації проєкту «Правові послуги для чле­нів профспілок», зокрема Програми «Посилення со­ціального діалогу в Укра­їні для раннього віднов­лення та відбудови Укра­їни». Було обговорено можливості та перспекти­ви, які відкриває медіація як альтернативний поза­судовий спосіб врегулю­вання трудових конфлік­тів.

Дискусію відкрив за­ступник Голови ФПУ Єв­ген Драп’ятий.

Від керівництва ФПУ він привітав усіх учасни­ків наради та побажав конструктивної роботи. Наголошувалось, що ця зустріч є ще одним кро­ком на шляху профспілко­вого руху до поглиблення знань для захисту людини праці.

– Для зміцнення соці­ального партнерства ФПУ укладає Генеральну уго­ду, ініціює прийняття ко­лективних договорів, які є важливими інструмен­тами, як для роботодавців так і працівників, для до­сягнення належного рів­ня захисту трудівників за допомогою використання принципів соціального діалогу, – зазначив за­ступник Голови ФПУ. – ФПУ веде постійну роботу з вивчення міжнародного законодавства та досвіду у сфері медіації. Ми ана­лізуємо ризики, які мо­жуть виникати у разі від­сутності результативного соціального діалогу, зо­крема, у контексті врегу­лювання трудових відно­син. У нас укладено угоди про співпрацю, в т.ч. і з організаціями роботодав­ців. Вважаємо, що таку медіацію потрібно нада­вати. Впевнений, що ре­зультати нашої зустрічі стануть вагомим внеском у розвиток цивілізованих трудових відносин в Україні.

Під час спілкування ак­центувалось на тому, що в умовах війни та змін в за­конодавстві, руйнувань підприємств, втрати робо­чих місць, обмежень тру­дових відносин, спричине­них війною, питання своє­часного та конструктивно­го вирішення будь-яких спорів набуває особливого значення.

Профспілки прагнуть вирішувати їх у мирний спосіб.

Традиційні методи, такі як судові, часто вияв­ляються надто тривали­ми, витратними та не за­вжди сприяють збережен­ню позитивних відносин між працівниками та ро­ботодавцями.

Саме тому ФПУ актив­но підтримує ініціативи, спрямовані на запровадження та розвиток інсти­туту трудової медіації в Україні. Ми переконані, що медіація здатна стати додатковим інструмен­том, який дозволить:

• зменшити соціальну напругу у трудових колек­тивах;

• заощадити час та ре­сурси, як працівників, так і роботодавців;

• сприяти пошуку взає­мовигідних рішень, що враховують інтереси обох сторін;

• покращити соціаль­ний діалог та партнерство на підприємствах, устано­вах та організаціях.

Перед аудиторією із до­повіддю на тему «Роль НСПП у запровадженні трудової медіації в Украї­ні» виступила Світлана Запара, перша заступниця голови НСПП.

Були проаналізовані законодавчі норми, які діють сьогодні для аль­тернативного судового вирішення трудових спо­рів, зокрема, Кодекс зако­нів про працю України, Закон України «Про меді­ацію».

Йшлося про перспекти­ви закріплення такої про­цедури і в проєкті Трудо­вого кодексу України, у законопроєкті про колек­тивні трудові спори, над якими зараз йде робота. Було приділено увагу не­обхідності підготовки професійних медіаторів, в т.ч. і з залученням за­кордонних організацій, таких як Міжнародна ор­ганізація праці (МОП), про необхідність враху­вання світового досвіду медіації під час запровадження цієї практики в Україні, зокрема, реко­мендацій Комітету міні­стрів Ради Європи, де та­кож закріплено норму про проведення процеду­ри трудової медіації.

Висновком стало ствердження, що альтернативне судовому вирішення спо­рів є корисним і дієвим за­собом врегулювання тру­дових відносин і прими­рення сторін, оскільки це добровільна згода сторін, тоді як судове рішення, як правило, задовольняє лише одну сторону спору або конфлікту.

Застосування процедур медіацій посилює соціаль­ний діалог у суспільстві, підвищує роль профспі­лок, як сторони колектив­ного трудового спору, по­силює роль колективних угод і договорів.

  ПРЕСЦЕНТР ФПУ

 

  •   ДОВІДКОВО: Медіація – позасудова добровільна, конфіден­ційна, структурована процедура, під час якої сторони за допо­могою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникнен­ню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.

Врегулювання трудових спорів шляхом медіації передбачено статтею 2221 Кодексу законів про працю України. Такий порядок позасудової процедури врегулювання конфлікту (спору) та принципи медіації визначені Законом України «Про медіацію» від 16.11.2021 №1875.

Така процедура проводиться за взаємною згодою сторін ме­діації з урахуванням принципів добровільності, конфіденцій­ності, нейтральності, незалежності та неупередженості медіа­тора, самовизначення та рівності прав сторін медіації, про що у письмовій формі укладається договір та за результатами проце­дури – угода.

 

 

  МОН І ПРОФСПІЛКА ОБГОВОРИЛИ ВИКОНАННЯ ГАЛУЗЕВОЇ УГОДИ

  У Києві відбулося засідання Спільної комісії Міністерства освіти і науки України (МОН) та Профспілки працівників освіти і науки України (ПОН) з питань виконання Галузевої угоди на 2021-2025 роки.

У роботі заходу взяли участь представники обох сторін соціального партнерства. Від Міністерства – заступник міністра Андрій Сташків, директорка Ди­ректорату стратегічного планування та відновлення МОН Анастасія Софієнко, керівниця експертної групи Оксана Ткаченко, спеціалістки Валентина Дюбченко та Ксенія Ви­нова і помічниця дирек­тора Інституту освітньої аналітики Ольга Щегло­ва.

Профспілку представля­ли заступники голови профспілки Сергій Рома­нюк та Ольга Чабанюк, заступник голови профспілки – голова Вінницької облорганізації Сергій Пу­гачов, голова Львівської облорганізації Марія Яцейко та голова профко­му КНУ ім. Т. Шевченка Дмитро Чомко.

Учасники підбили попередні підсумки реалізації положень Галузевої угоди й обгово­рили ключові виклики – від трансформації мережі шкіл до забезпе­чення належного фінансування галузі освіти.

Прозвучали й гострі пи­тання, які турбують трудові колективи: опла­та праці, скорочення закладів освіти, ситуація з навчанням у прифронтових громадах, зміни в дошкільній освіті, реформування галузі загалом, а також збереження молоді в країні, створення умов, аби вона бачила своє майбутнє в Україні.

Андрій Сташків наголо­сив на важливості комунікації між міністерством і профспілкою, зазначив­ши, що така співпраця буде корисною для всіх учасників соціального діалогу й загалом сприя­тиме ефективним і якісним змінам у системі освіти.

Сергій Романюк, у свою чергу, запропонував зосе­редитися на напрацюванні спільних кроків задля вирішення проблемних питань в українській освіті й знят­тя напруги у трудових ко­лективах, особливо в умовах повномасштабно­го вторгнення. Водночас сторони підкреслили важливість постійної комунікації між соціальними партнерами і пошуку ефективних рішень.

За підсумками зустрічі домовились продовжити роботу над виконанням положень Галузевої уго­ди та посиленням пар­тнерського діалогу. Підсумки виконання до­кументу будуть обговорені на найближ­чому Пленумі профспілки.

ПОН

 

 

 

08.05.2025



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

08.05.2025 21:13

08.05.2025 20:12

08.05.2025 20:12

10.03.2025 20:47

25.02.2025 16:24

13.02.2025 18:40

13.02.2025 18:28

13.02.2025 18:27

29.12.2024 22:05

26.12.2024 18:21

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання