« на головну 22.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Профпанорама

ГЛОБАЛЬНИЙ ДЕФІЦИТ ВЧИТЕЛІВ: ГРУПА ВИСОКОГО РІВНЯ ООН ВЖИВАЄ ТЕРМІНОВИХ ДІЙ

ГЛОБАЛЬНИЙ ДЕФІЦИТ ВЧИТЕЛІВ: ГРУПА ВИСОКОГО РІВНЯ ООН ВЖИВАЄ ТЕРМІНОВИХ ДІЙ

Освітянські професійні спільноти закликали до негай­них дій для вирішення проблеми глобальної нестачі вчителів, яка загрожує праву на освіту для мільйонів дітей на всіх конти­нентах.

Недооцінені, переванта­жені роботою та недостат­ньо оплачувані педагоги залишають професію, що погіршує ситуацію, зали­шаючи учнів без кваліфі­кованих вчителів і ставить під загрозу досягнення глобальних освітніх цілей. Масштаб проблеми безпре­цедентний. За інформаці­єю ЮНЕСКО, до 2030 року для забезпечення загаль­ної початкової та серед­ньої освіти в усьому світі знадобиться 44 млн додат­кових вчителів.

Першопричини добре за­документовані – низька за­робітна плата, погані умо­ви праці та збільшення на­вантаження відлякують молодь від цієї професії і призводять до того, що вчи­телі залишають школи. У половині країн вчителям платять менше, ніж пред­ставникам інших професій, що вимагають аналогічної кваліфікації. Крім того, більшість вчителів, які взя­ли участь у глобальному опитуванні минулого року, повідомили про підвище­ний рівень стресу та виго­рання, що стало вагомим фактором, який вплинув на їхнє рішення залишити професію.

Особливо складна ситуа­ція в таких регіонах, як Аф­рика на південь від Сахари, де до 2030 року буде потріб­но на 15 млн більше вчите­лів. Навіть у країнах із висо­ким рівнем доходу пробле­ми з утриманням вчителів зберігаються, оскільки зростаюче навантаження та нестача ресурсів у держав­них школах виштовхують педагогів з професії, а ті, що залишилися, стикаються з ще більш складними умова­ми роботи.

Акцентуючи увагу на цьому критично важливо­му питанні, Генеральний секретар Інтернаціоналу Освіти Девід Едвардс наго­лосив на необхідності рі­шучих дій: «Вчителям тре­ба платити, вчителів треба поважати, і так, до вчите­лів треба прислухатися!», – підкреслив він.

У відповідь на кризу у ООН скликали Групу висо­кого рівня з питань вчи­тельської професії за під­тримки Міжнародної орга­нізації праці та ЮНЕСКО. Ця група міжнародних експертів випустила цього року ключові Рекоменда­ції щодо вирішення про­блеми нестачі вчителів, які зосереджені на подо­ланні нестабільної зайня­тості, зменшенні робочого навантаження, підвищен­ні добробуту вчителів та збільшенні заробітної пла­ти.

Рекомендації включа­ють залучення вчителів до прийняття політичних рішень, посилення соці­ального діалогу, створен­ня національних комісій для поліпшення умов пра­ці та підвищення заробіт­ної плати, інвестування в підготовку та професій­ний розвиток вчителів, сприяння рівності та ген­дерній рівності в оплаті праці, а також переведен­ня вчителів, які працюють за контрактом і некваліфі­кованих вчителів на по­стійні кваліфіковані поса­ди.

Давід Едвардс наголо­шує на важливості цих ре­комендацій: «У цей Всесвіт­ній день вчителя реальні зміни наближаються. Впер­ше у світі з'явився комп­лексний план, спрямова­ний на подолання глобаль­ної нестачі вчителів і зміц­нення нашої професії. Ре­комендації Групи високого рівня ООН з питань вчи­тельської професії є дорож­ньою картою до створення систем освіти, на які заслу­говують учні. Наступний крок – забезпечити, щоб уряди зробили цей план ре­альністю для кожного вчи­теля і кожного учня».

ПОН

 

ОСВІТЯНИ ПРОТИ ДИСКРИМІНАЦІЇ У ОПЛАТІ ПРАЦІ

Днями відбулося засідання Президії ЦК Профспілки працівників освіти і науки України (ПОН), на якому було обгово­рено питання фінансування освітян у Державному бюджеті на 2025 рік.

Президія ЦК Профспілки спрямувала звернення до Кабі­нету Міністрів України, Голови Верховної Ради України та народних депутатів з при­воду постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2024 №1286 «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників за­кладів загальної середньої освіти», якою передбачено встановлення педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форм влас­ності щомісячної доплати за особливі умо­ви роботи: з 1 січня 2025 р. – у розмірі 1300 грн; з 1 вересня 2025 р. та до кінця кален­дарного року, в якому припинено або ска­совано воєнний стан, – у розмірі 2600 грн.

У Законі України «Про Державний бю­джет України на 2025 рік», прийнятому Вер­ховною Радою України 19 листопада, пе­редбачено окрему бюджетну програму «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення доплат педагогіч­ним працівникам закладів загальної серед­ньої освіти», код 2211370, на реалізацію якої передбачено 11997100,0 тис. грн.

Затвердження в Держбюджеті на 2025 рік Програми щодо матеріальної підтримки лише педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, є несправед­ливим відносно педагогів закладів до­шкільної, позашкільної, профе­сійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

На сьогодні всі освітяни працюють в однакових умовах воєнного стану, спричиненого російською агресією. А одним з найнижчих є рівень оплати праці вихователів закладів до­шкільної освіти (від 6400 грн до 8500 грн). Найнижчий рі­вень оплати праці – у керівни­ків гуртків та інших педагогіч­них працівників закладів поза­шкільної освіти (від 6080 грн до 7450 грн).

Поза межами бюджетної Програми опи­няться також педагогічні працівники за­кладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти, зокрема ті, хто забезпечують здобуття учнями та студен­тами повної загальної середньої освіти, а також педагогічні працівники, які здійсню­ють освітній процес у закладах вищої осві­ти, працюють в інших установах освіти, за­робітна плата яких є нижчою від педагогів шкіл, враховуючи певні його особливості.

ПОН

 

ПРОФСПІЛКИ ЗАКЛИКАЮТЬ ВЕТУВАТИ ЗАКОН ПРО ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ-2025

ВРУ ухвалила закон про державний бюд­жет на 2025 рік. Над­звичайно складний рік для нашої держа­ви, яка вже понад 1000 днів чинить спротив збройній агресії росії.

Зрозуміло, що матеріаль­ні втрати, руйнування ро­бочих місць, підпри­ємств негативно познача­ються на доходах Держ­бюджету, платоспромож­ності людей, провокуючи негаразди і бідність у на­шому середовищі.

Що нас найбільше турбує у цьому бюджеті?

Знову за пропозицією уряду депутати ухвали­ли рішення про заморо­ження мінімальної заро­бітної плати, державних соціальних стандартів та гарантій на наступний рік на рівні поточного – 2024 року. Тобто міні­мальну заробітну плату, розмір якої нині стано­вить 8 тис. грн, пропону­ють залишити і на на­ступний рік. Це означає також замороження й ін­ших виплат, які прив’язані до прожитко­вого мінімуму та міні­мальної зарплати.

ФПУ категорично не по­годжується з таким рі­шенням.

Звісно, ми вносили свої пропозиції на різних ета­пах опрацювання згада­ного документа, були опрацювання в парла­ментських комітетах, але, на жаль, депутати ухвалили рішення, яке не відповідає інтересам пра­цюючих людей, інтере­сам суспільства.

Тому ми звертаємося до Президента України Во­лодимира Зеленського і закликаємо накласти вето на закон про держ­бюджет і повернути його на доопрацювання у пар­ламент з метою внесення до нього необхідних змін, які б захистили трудові доходи, пенсії, грошове забезпечення військових від інфляційного знеці­нення у 2025 році.

Зрозуміло, що одного по­слання профспілок недо­статньо.

Про це громадянам треба писати в соцмережах, звертатися до народних депутатів, органів вико­навчої влади і підтрима­ти позицію профспілок стосовно заробітної пла­ти. Такої, яка б дозволи­ла українцях виживати в умовах воєнного стану і продовжувати працюва­ти на економічний фронт, який вкрай важ­ливий для забезпечення стійкості і виживання на­шої країни.

ПРЕСЦЕНТР ФПУ

 

 

26.12.2024



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання