« на головну 22.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Профпанорама

СОЦІАЛЬНІ ПАРТНЕРИ ВИМАГАЮТЬ ВІДНОВЛЕННЯ РОБОТИ НТСЕР

СОЦІАЛЬНІ ПАРТНЕРИ ВИМАГАЮТЬ ВІДНОВЛЕННЯ РОБОТИ НТСЕР

Круглий стіл на тему «Соціальний діалог як інструмент повоєнної солідаризації та оновлення суспільного договору в Україні» відбувся у Будинку профспілок у Києві. Організаторами ви­ступили ФПУ, Об'єднання організацій роботодавців України (ООРУ), НСПП, НАНУ, УСПП та ін.

У заході взяли участь керівники членських ор­ганізацій ФПУ, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, голова ООРУ Ана­толій Кінах, керівництво НСПП, народні депутати України, представники Центральних органів ви­конавчої влади, науковці, роботодавці, експерти.

У ході круглого столу експерти констатували по­мітне зниження рівня за­лучення бізнесу, профспі­лок і громадськості до роз­робки та ухвалення дер­жавної політики. Відсут­ність активного соціально­го діалогу негативно по­значається на економічно­му та соціальному розви­тку, які й без того постраж­дали внаслідок війни.

Робота єдиного націо­нального майданчику для соціального діалогу – Наці­ональної тристоронньої со­ціально-економічної ради (НТСЕР) – нині перебуває на паузі, що позбавляє клю­чових соціальних партне­рів можливості брати участь у вирішенні страте­гічних проблем країни. Зростають протиріччя між суспільством та держав­ним апаратом.

Учасники заходу пору­шили питання про необ­хідність термінових змін у соціальному регулюван­ні для більш успішної від­будови країни від наслід­ків війни з рф.

Президент УСПП Ана­толій Кінах звернув увагу на питання збереження і розвитку людського по­тенціалу. Наразі в Украї­ні через російську агре­сію 4,7 млн людей стали внутрішніми біженцями, щонайменше 6 млн виїха­ли за кордон. Потрібен програмний підхід до формування умов, за яких мігранти повернуться в країну, і це не лише успі­хи України на полі бою, але й в економічному ви­мірі. Поза тим, без діало­гу із підприємцями при­йнято рішення про підви­щення податків, заморо­ження соціальних стан­дартів, досі відсутні масштабні програми кре­дитування, фіскальних та нефіскальних стимулів для відновлення, модер­нізації промислових ви­робництв тощо.

В проєкті державного бю­джету на 2025 рік немає складової розвитку, окрім того, уряду слід ще також підготувати план пріоритет­них заходів в економіці на наступний рік та представи­ти його разом із бюджетом.

Роботодавців також турбує замороження соці­альних стандартів в Укра­їні до 2027 року. «Це зни­щуватиме платоспромож­ність споживачів на вну­трішньому ринку, а також негативно відобразиться на діловій активності, темпах повернення біжен­ців», – прокоментував пре­зидент УСПП.

За словами Валерія Гейця, директора Інститу­ту економіки та прогнозу­вання НАНУ, ці проблеми ускладнюються через 20% неформальної зайнятості, застаріле трудове законо­давство та неефектив­ність управління соціаль­ними фондами. Він зазна­чив, що заборгованість пе­ред ПФУ цього року сягла 59,3 млрд грн.

На засіданні представ­лено комплексне дослі­дження НАНУ, в якому со­ціальний діалог назива­ється важливим чинни­ком макроекономічної стійкості, соціальної під­тримки та інституціоналі­зації держави. Наразі ж, на жаль, система соціаль­ного діалогу в Україні де­формована, відзначають експерти. У відповідь на виклики, перед якими по­стала Україна, МОП ініці­ювала підготовку змін до законодавства, спрямова­них на вдосконалення со­ціального діалогу.

Перша заступниця го­лови НСПП Світлана За­пара представила проєкт закону «Про соціальний діалог в Україні» (у новій редакції), що ставить за мету оновити механізми залучення соціальних партнерів до процесів прийняття рішень. Вона підкреслила, що проєкт розробляється за активної участі всіх соціальних партнерів, зокрема робо­тодавців і профспілок.

Проєктний менеджер МОП Сергій Савчук також висловив стурбованість, що в багатьох процесах со­ціальні партнери досі не залучені повною мірою. Він навів приклад міжна­родних конференцій з від­новлення України, інших важливих заходів.

«Соціальний діалог не­обхідно відновлювати за­раз, не чекаючи закінчен­ня війни. На сьогодні ми готуємо ґрунтовні комен­тарі до проєкту нового Трудового кодексу та на­дамо їх до обговорення вже в листопаді», – поін­формував Сергій Савчук.

Голова НСПП Дмитро Кухнюк підкреслив стра­тегічне значення соціаль­ного діалогу на шляху до інтеграції в ЄС: «Соціаль­ний діалог – це один із ключів до дверей у ЄС. Ми готові продовжити роботу над законопроєктом, а та­кож ініціюємо проведення регіональних заходів для посилення соціального ді­алогу на місцях».

Учасники круглого сто­лу підкреслили важли­вість якнайшвидшого від­новлення роботи НТСЕР, а також регіональних соці­ально-економічних рад, проведення скринінгу їх ефективності. Присутні виступили за організацію круглих столів та інших заходів, де соціальні парт­нери зможуть спільно об­говорювати проблеми, розробляти спільні рішен­ня для покращення умов праці, забезпечення соці­ального захисту, а також стимулювання економіч­ного зростання і віднов­лення постраждалих регі­онів.

Йшлося про важливість формування стратегії по­воєнного відновлення з урахуванням загострення демографічної ситуації та необхідності збереження і розвитку людського по­тенціалу: «Інституційна спроможність держави ви­конувати ці завдання на­пряму залежить від рівня соціального діалогу. З огляду на це ми пропонує­мо негайно відновити ро­боту Національної тристо­ронньої соціально-еконо­мічної ради».

Під час круглого столу експерти підкреслили, що активізація соціального діалогу може суттєво по­кращити ефективність державного управління та прискорити інтеграцію України до ЄС.

По підсумкам засідан­ня готуються пропозиції, які будуть спрямовані Верховній Раді, Президен­ту України, уряду та між­народним партнерам.

ПРЕСЦЕНТР ФПУ

 

ПСИХОСОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА У ВОЄННИЙ ТА ПОВОЄННИЙ ЧАС

А раніше відбувся міжре­гіональний форум «Роль соціального партнерства в розробленні та впрова­дженні Програм психосо­ціальної підтримки на роботі для розвитку люд­ського капіталу у воєн­ний та повоєнний часи», в якому взяли участь профспілки.

Форум зібрав представ­ників об’єднань робото­давців, профспілок, Наці­онального агентства ква­ліфікацій України, цен­трів зайнятості та екс­пертів. Учасники обгово­рили шляхи поліпшення психосоціальної адапта­ції робітників, які зазна­ли впливу війни, та роз­глянули виклики, що по­стали перед ринком пра­ці в умовах погіршення демографічної ситуації.

На заході було наголоше­но: підтримка людського потенціалу в умовах війни має вирішальне зна­чення для збереження на­ції та відновлення краї­ни.

Розуміючи серйозність ситуації, ООРУ та ФПУ уклали меморандум про співпрацю, покликаний зміцнити взаємодію у на­данні психосоціальної підтримки працівникам.

Зокрема, ведуться актив­ні комунікації з МОП, що допомагає українським роботодавцям та проф­спілкам у створенні діє­вих програм адаптації колишніх військових і цивільних осіб, які по­страждали внаслідок ро­сійської агресії. А. Кінах повідомив, що найближ­чим часом відбудеться презентація проєкту з психосоціальної адапта­ції – за участі ВООЗ, Представництва ООН в Україні та МОП. Ця ініці­атива націлена на надан­ня спеціалізованої під­тримки тим, хто має посттравматичні розла­ди або переживає склад­ну адаптацію після воєн­них дій.

Було підкреслено, що в умовах воєнного часу по­стійний соціальний діа­лог між державою, робо­тодавцями та профспіл­ками є вкрай важливим для спільного пошуку оптимальних рішень, які б сприяли економічній стабільності та соціаль­ній підтримці працівни­ків. Він наголосив, що тісні комунікації між всі­ма сторонами можуть значно покращити впро­вадження заходів з під­тримки людського капі­талу, забезпечуючи збе­реження фахівців, сприя­ючи відновленню країни.

ПРЕСЦЕНТР ФПУ

 

В НОМЕР!

ЛИСТ ДО ГОЛОВИ ФПУ ГРИГОРІЯ ОСОВОГО ВІД КИЯНКИ ОЛЕНИ ЗВЄРЄВОЇ

Шановний Григорію Васильовичу!

Щиро дякую Вам, а також пану Суботі Миколі Васильовичу, голові ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», пану Кошелі Івану Івановичу, директору санаторію «Карпати» (Закарпаття) за величезну важливу роботу, яку ви робите для людей, для дітей, які отримують не тільки достойне лікування, але й лікуєте душу, даєте радість і тепло у цей важкий для нашої Батьківщини час.

Яке чудове, гарне відношення я побачила до діток загиблих воїнів, які відпочивали в санаторії «Карпати»! В цьому є ваша заслуга як керівників, які піклуються про людей та постійно вдосконалюють свою роботу.

Нехай у вас все виходить, що ви задумали, здоров’я вам і вашому колективу, наснаги, терпіння та мирного неба.

З великою повагою до Вас!

Звєрєва О.І., м.Київ

25.11.2024



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання