« на головну 22.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Профпанорама

Плюси і мінуси колдоговірної роботи у Закарпатті

Плюси і мінуси колдоговірної роботи у Закарпатті

Тамара Гурзан

завідувач відділу соціально-економічного захисту членів

профспілок Закарпатської облпрофради

Підсумки колдоговірної роботи на підприєм­ствах, в установах, орга­нізаціях, що перебува­ють у сфері впливу профспілок Закарпаття (голова облпрофради Іван Король), свід­чать про позитивні зрушення у цій роботі. За даними галузевих облорганізацій профспілок і підприємств та організацій, що перебувають у сфері впливу облпрофради (охоплюють 2347 пер­винних профспілкових органі­зацій), станом на 1.04.2013 року укладено 2197 колективних до­говорів. Порівняно із 2012 роком, це на шість колдоговорів біль­ше при тому, що на 40 одиниць зменшилася кількість первин­них профспілкових організацій. Більше укладено колективних договорів в облорганізаціях профспілок працівників освіти і науки, охорони здоров’я, куль­тури, бюджетних установ, соці­альної сфери.

Результати кращі, ніж торік

За даними профспілкової звітності, не уклали колективні договори 150 первинних проф­спілкових організацій проти 196 торік, або 6,4% (торік 8,2%) за­гальної кількості. На підприєм­ствах, в установах і організаці­ях, де не має колективних дого­ворів, працюють 997 працівни­ків, або 0,8% (торік 1,2%) загаль­ної кількості працівників суб’єктів господарювання, на яких діють первинні профспіл­кові організації. У середньому на підприємстві, в установі, ор­ганізації, де не укладено колдо­говір, працює близько 7 праців­ників, тобто це нечисленні орга­нізації, які зосереджені у сфері культури, освіти і науки, держустанов, агропромислового комплексу, значна частина з них не мають статусу юридич­ної особи.

Загалом рівень охоплення працівників колдоговірною ро­ботою на підприємствах, в орга­нізаціях, установах, де діють профспілкові організації, на 1.04.2013 року становив 99,1%, що на 0,3% більше, ніж на цей час у 2012 році. Зазначений по­казник є вищим від середньо­статистичного по області. Слід зазначити, що рівень охоплення працівників колдого­вірною роботою щоро­ку зростає. Стовідсот­ково укладено колдо­говори на підприєм­ствах і організаціях лісових галузей, лісо­вого господарства, текстильної та легкої промисловості, будів­ництва і промбудма­теріалів, машинобу­дування і приладобудування, торгівлі, громадського харчу­вання та послуг, споживчої коо­перації, пошти та зв’язку, житлово-комунального госпо­дарства, місцевої промисловос­ті, побутового обслуговування населення, соціальної сфери, на підприємствах і організаціях, що перебувають у сфері впливу облпрофради. В інших галузе­вих профспілках порівняно з минулорічним періодом спосте­рігається суттєве зростання рів­ня охоплення працівників ко­лективними договорами.

На запровадження не перед­бачених законодавством пільг і виплат працівникам і членам їхніх сімей у 2012 році робото­давці витратили 34,0 млн грн, або в середньому 279,9 гривні на одного працівника. Порівняно з минулим роком ці виплати зрос­ли у 1,2 раза, або на 5,7 млн грн. Насамперед це пов’язано з по­жвавленням економіки та зрос­танням заробітної плати. Крім того, на охорону праці спрямо­вано 14,4 млн грн, або 0,5% фон­ду оплати праці.

Виконання норм і положень колективних договорів позитив­но вплинуло на збільшення рів­ня оплати праці. За даними ста­тистики, у 2012 році середньомі­сячна заробітна плата в еконо­міці області становила 2351 грн і перевищувала у два рази рі­вень мінімальної заробітної плати та прожитковий мінімум для працездатних осіб. Порівня­но з відповідним пері­одом 2011 року номі­нальна заробітна пла­та зросла на 13,6%.

Зберігається пози­тивна тенденція щодо стабілізації ринку праці. Станом на 1.01.2013 року рівень зареєстрованого без­робіття, за методоло­гією МОП, становив 7,9% проти 9,5% на відповідну дату попереднього року. Збіль­шилася зайнятість населення до 58,2% (по Україні – 60,1%). Пе­ревиконано на 31,2% завдання зі створення нових робочих місць, торік їх створено 23,6 тисячі.

А проблеми все ж таки є…

При певному зростанні заро­бітної плати її темпи однаково нижчі від передбачених Регіо­нальною угодою. При цьому її рівень на 22,6%, або на 677 грн, нижчий від середнього по краї­ні. Спостерігається значна ди­ференціація в рівнях нарахова­ної заробітної плати. Серед га­лузей економіки співвідношен­ня між найвищою і найнижчою заробітною платою (фінансова діяльність та сільське й лісове господарство) становить 2,6 раза.

Загалом в економіці області майже третині працівників на­раховано заробітну плату до 1500 грн. Гірша ситуація в готельно-ресторанному госпо­дарстві – майже 70% працюю­чих заробляли до 1,5 тис. грн, а кожний восьмий – отримував мінімальну зарплату. Аналогіч­на ситуація склалася в сільсько­му і житлово-комунальному гос­подарстві, будівництві, у сфері операцій із нерухомим майном, охороні здоров’я, культурі. Не подолано таке ганебне явище, як заборгованість із виплати за­робітної плати, хоча порівняно з початком року борги помітно скоротилися.

Попри певне пожвавлення, проблеми на ринку праці оче­видні. При значному перевико­нанні завдання щодо створення нових робочих місць разом із тим відбувається їх ліквідація. Минулого року ліквідовані ро­бочі місця, на яких працювали 17 тисяч осіб, або 72% до кіль­кості новостворених. При зрос­танні попиту на робочу силу не­гативним є те, що кожна третя вакансія передбачала мінімаль­ну зарплату, і тільки 2,3% віль­них робочих місць пропонували вищу за середню по області за­робітну плату.

Маємо проблеми і в колдого­вірній роботі. Колдоговорами не охоплені підприємства з не­великою чисельністю (до 10 осіб), а на більшості з них не ді­ють профспілкові організації. Викликає занепокоєння відсут­ність колдоговорів на новоство­рених приватних підприєм­ствах, у сфері малого бізнесу, суб’єктах, заснованих за участю іноземного капіталу. Частина зобов’язань колективних дого­ворів має суто декларативний характер або ж повністю дублює трудове законодавства. В біль­шості колективних договорів відсутні комплексні заходи щодо досягнення нормативів безпеки, гігієни праці, запобі­гання випадкам виробничого травматизму, профзахворюван­ням. А там, де це є, практично не виділяються кошти на їх реа­лізацію.

Спостерігається порушення статті 44 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» щодо від­рахування профспілковому ко­мітету не менше 0,3% фонду оплати праці на культурно-масову, фізкультурну й оздоров­чу роботу. На жаль, цим грі­шить майже кожне друге госпрозрахункове підприємство та близько двох третин бюджетних закладів та установ. Велику кількість колективних догово­рів укладають на довгий термін – до п’яти років. Доволі часто фіксують несвоєчасне переукла­дання колективних договорів на новий термін.

З орієнтацією на перспективу

Для покращення колдоговір­ної роботи та посилення соціально-економічного захисту пра­цюючих у 2011–2012 роках і І кварталі 2013 року проведено Дні облпрофради в Рахівському, Тячівському, Свалявському, Ір­шавському районах та місті Му­качеві. Такою роботою охоплено 90% адміністративно-територіальних одиниць області.

Приділяється увага інформаційно-методичній підтримці членських організацій. Спільно з навчальним центром Закар­патської облпрофради (дирек­тор Іван Олексик) у 2012/13 на­вчальному році видано 19 методично-аналітичних матері­алів, які використовують у сво­їй роботі галузеві профспілки, профкоми підприємств, органі­зацій та установ. Це і методичні рекомендації з ведення колек­тивних переговорів, укладання, реєстрації та виконання колек­тивних договорів. Проведено низку нарад-семінарів. Загалом профспілковим навчанням за 2012/13 навчальний рік охопле­но понад чотири тисячі проф­спілкових активістів. Облпроф­рада щорічно видає інформаційно-аналітичний бюлетень «Стан колективно-договірного регулювання трудових відно­син на підприємствах, в органі­заціях, установах, що перебувають у сфері впливу профспілок».

04.08.2013



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання