« на головну 23.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Актуально

«Трудова конституція» враховує принципові позиції профспілок

«Трудова конституція» враховує принципові позиції профспілок

 Проект Трудового ко­дексу в редакції, яку підтримав профіль­ний комітет ВР з питань соціальної політики та праці, відображає інтереси трудівників. Після тривалих дискусій соціальним партне­рам нарешті вдало­ся збалансувати ін­тереси у новій редак­ції Трудового кодексу. До таких висновків дійшли учасники ін­формаційного семі­нару, що відбувся 10 травня у Будинку спілок.

 ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ НЕ ДОПУСТИЛИ

У семінарі взяли участь представники профоб’єднань Київської та Чернігів­ської областей, міста Киє­ва, серед яких – голови ра­йонних, міських і первин­них організацій, а також керівники всеукраїнських профспілок, працівники апарату ФПУ.

Слід зазначити, що робо­та над трудовим законодав­ством триває вже понад де­сять років. Соціальні парт­нери разом із Міжнародною організацією праці дійшли висновку, що чинний Ко­декс законів про працю України, незважаючи на внесення численних змін, не відповідає вимогам рин­кової економіки. Подальша практика довела, що це, дійсно, так, адже накопичи­лася велика кількість спо­собів обійти трудове зако­нодавство. Це питання неодноразово розглядалося на засіданнях Президії Фе­дерації профспілок Украї­ни та Спільного представ­ницького органу.

Відкрив інформаційну нараду заступник Голови Федерації професійних спі­лок України Сергій Украї­нець, який у своєму виступі наголосив, що сторони со­ціального діалогу по-різному підходили до про­цесу розроблення Трудово­го кодексу. Так, роботодав­ці були зацікавлені макси­мально лібералізувати до­кумент. «Однак профспіл­кам удалося не допустити цього. По-перше, збережено норми, які зміцнюють по­зиції робітника. По-друге, вдалося зберегти й посили­ти позиції профспілок, тоб­то забезпечити оператив­ність захисту, адже апріорі профспілки – це активна сторона соціального діало­гу. І, по-третє, встановити обмеження для зловжи­вань, які яскраво проявили­ся у ринкових умовах (фак­тично необмежені робочий день або робоча зміна). Ухилення від юридичного оформлення трудових від­носин – біда, катастрофа для України. За статисти­кою, нині 4 млн 200 тис. українців працюють без оформлення трудових від­носин. Це спосіб обійти тру­дове законодавство», – за­значив Сергій Українець.

ФОРА ІНТЕРЕСІВ РОБІТНИКА ПЕРЕД РОБОТОДАВЦЯМИ

У своєму виступі «Структура проекту Трудо­вого кодексу та зміни по­рівняно з КЗпП України» керівник департаменту правового захисту апарату ФПУ Ірина Тубєлєць, тор­кнувшись питання балансу інтересів роботодавців і працівників, заперечила думку, що проект Трудово­го кодексу є «рабським», і зазначила, що «у проекті Трудового кодексу інтере­си робітників дають фору інтересам роботодавців».

Ірина Тубєлєць також розвіяла міфи стосовно проекту Трудового кодек­су. Зокрема, у ЗМІ нагніта­ється ситуація стосовно збільшення випробуваль­ного терміну. Доповідач за­певнила, що це не відпові­дає дійсності.

Також побутує думка, що працівник перебувати­ме «під ковпаком робото­давця» унаслідок контро­лювання робочого процесу за допомогою техніки, зо­крема відеоспостереження. Але ж усе це відбувається і сьогодні, де цього потребує робочий процес, як-от у су­пермаркетах, банках тощо. Не слід також забувати, що проект визначає, що це від­буватиметься з відома й до­зволу працівника.

Ірина Тубєлєць запере­чила чутки й щодо вста­новлення 48-годинного ро­бочого тижня. Йдеться про те, що максимальна трива­лість роботи протягом тиж­ня за підсумованим облі­ком робочого часу не має перевищувати 48 годин. Проектом Трудового кодек­су не передбачається збіль­шення нормальної трива­лості робочого тижня, вста­новлюється лише обмежен­ня максимальної тривалос­ті робочого дня (зміни), а також тижня при підсумо­ваному обліку робочого часу.

МОЖЛИВОСТІ ПРОФСПІЛОК ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ ТРУДЯЩИХ

Радник із правових пи­тань департаменту право­вого захисту апарату ФПУ Валентина Позинич у своє­му виступі спинилася на можливостях профспілок для захисту соціально-економічних і трудових прав трудящих. Зокрема, вона зазначила: «Ведеться багато необґрунтованих розмов про те, що у проф­спілок відібрали функцію погодження звільнення працівника з ініціативи ро­ботодавця. Це неправда. Хоча роботодавці дуже на­полягали на скороченні підстав на звільнення з іні­ціативи роботодавця, за якими має відбуватися по­годженням із профспілка­ми, Комітет Верховної Ради із питань соціальної полі­тики та праці фактично на 98% підтримав позицію профспілок. Єдине, що втрачено на цьому етапі: з процесу виключено пого­дження на звільнення пра­цівника за перебування на робочому місці у стані ал­когольного або наркотично­го сп’яніння. Замість цього передбачено погодження з первинкою звільнення пра­цівника, який тривалий час (понад 4 місяці) не відвідує роботу у зв’язку з тимчасо­вою непрацездатністю».

Керівник соціально-економічного департамен­ту апарату ФПУ Віктор Іванкевич у своєму виступі докладно розглянув питан­ня колективно-договірного регулювання оплати праці у проекті Трудового кодек­су, а також спинився на по­зитивних нововведеннях документа.

Водночас залишилися питання, що потребують особливої уваги, зокрема зміцнення державного на­гляду й громадського контролю за дотриманням трудового законодавства. Профспілки переконані, що до цієї роботи мають ак­тивно долучатися інспек­тори з охорони праці, які обов’язково повинні про­йти професійну підготовку на базі профспілкових на­вчальних закладів.


 За дорученням Голови ФПУ Юрія Кулика профспілки провели низку нарад, семінарів і фахових дискусій, на яких було підбито підсумки роботи над проектом Трудо­вого кодексу та зроблено його всебічний аналіз. Подібні семінари також відбулися 3 травня у Кременчуці, де за­значені питання обговорювалися із профспілковим акти­вом Кіровоградської, Полтавської та Черкаської облас­тей, а також 11 травня у Житомирі – з профактивом Вінницької, Житомирської та Рівненської областей.

 

 На горизонті маячить шанс прийняття Трудового кодексу, що відповідав би очікуванням людей та інтересам профспі­лок. Комітет Верховної Ради з питань соціальної політики та праці щодо всіх розбіжностей між робото­давцями та профспілками на остан­ньому етапі роботи (із жовтня 2011-го по лютий 2012 року) прийняв позитив­ні для профспілок рішення. Резюмую­чи, хочу зазначити, що основоположні права працівників, які міс­тяться в чинному Кодексі законів про працю Украї­ни, збережено, права профспілок – також.

Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ

22.05.2012


Олена ОВЕРЧУК, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання