« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Актуально

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ ЧИ СУБСИДІЮВАННЯ СПОЖИВАЧІВ НА БЕЗДУМНЕ СПАЛЮВАННЯ ГАЗУ ТА ГРОШЕЙ?

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ ЧИ СУБСИДІЮВАННЯ СПОЖИВАЧІВ НА БЕЗДУМНЕ СПАЛЮВАННЯ ГАЗУ ТА ГРОШЕЙ? Для України вкрай акту­альним на сьогодні є пи­тання енергоефективності. Висока ціна на енергоносії, постійно зростаючий попит при зменшенні традиційних видів палива мають спону­кати державу та населення до пошуку шляхів раціо­нального та економного використання енергетич­них ресурсів.

ГАЗОВИЙ АПЕТИТ УКРАЇНЦІВ

Україна – один із найбільших ім­портерів газу, нафти та ядерного па­лива у світі. Якщо поглянути на складові енергоносіїв, то перше міс­це посідає газ. Власний видобуток газу в 2015 році становив 19,9 млрд куб. метрів, було імпортовано 16,4 млрд куб. метрів. Серед промислово розвинених кра­їн світу Україна має одні з найвищих показників спо­живання енергоресурсів та забруднення довкілля. Промисловість спалює 11,5 млрд кубів газу, насе­лення – 12,1 млрд куб. ме­трів блакитного палива. За­уважимо, що споживання газу зменшилося порівняно з минулими роками, що пов’язано зі зниженням виробництва та анексією територій. Експерти вва­жають, що держава споживає вдвічі більше газу на виробництво одини­ці ВВП порівняно з Німеччиною.

Зменшити залежність від імпор­тованих енергоносіїв можна кіль­кома шляхами: видобувати вдо­сталь власного газу, запровадити енергозберігаючі технології або ж замінити використання газу ві­тчизняними енергоресурсами, у тому числі альтернативними.

У розвинених країнах, у тому числі в Німеччині, споживання більшої кількості енергоресурсів припадає на будинки – приблизно 40%. За цим сектором йде промис­ловість і транспорт. Майже 30% усі­єї отриманої енергії у Німеччині використовують домовласники, при цьому понад 80% енергії, що витрачається, спрямовується на опалення приміщень.

ПРОБЛЕМИ РАДЯНСЬКОЇ НІМЕЧЧИНИ

Після падіння Берлінської стіни Німеччина стикнулася з пробле­мою, пов’язаною з тим, що на тери­торіях колишньої Німецької Демо­кратичної Республіки житлові ма­сиви складали модульні панельні будинки радянського типу. Вони були зведені за таким самим ти­пом, як і в радянській Україні, тож проблеми були схожі: не здійсню­валося технічне обслуговування, протікав дах, будинки мали погану ізоляцію, відтак руйнувалися під впливом кліматичних факторів. Технічно тепло-, енерго- та водо­постачання були застарілими, їх неможливо було регулювати, через що вважалися неефективними.

ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧИЙ ЕФЕКТ

Досвід Німеччини засвідчує, що найбільший енергозберігаючий ефект досягається при комплексній санації житлового будинку, що має передбачати заходи з урахуванням технічних, фінансових та соціаль­них факторів багатоповерхового бу­динку. Виконання цих заходів має на меті покращення стану будинку, умов проживання його мешканців, забезпечення постійної економії енергії, зменшення тепловитрат.

Майже в усіх будинках Східної Німеччини проведено санацію. За­гальні витрати на весь комплекс ро­біт становили близько 6,2 млрд євро. Витрати на повну модерніза­цією однієї квартири – 23 тис. євро, 50% суми спрямовувалися на забез­печення енергоефективності будин­ку в цілому та квартири зокрема.

Фінансування забезпечувалося за рахунок власників житла. Для цього їм було надано кре­дити на 25 років під 3% річних.

У результаті комплексного підходу тепловтрати будинку знизилися до рівня сучасних будинків, тобто тих, що буду­ються. Енергоефективність було забезпечено на рівні не більш як 100 кВт•год/м2/рік, а фактично до 60 кВт•год/м2/рік. Натомість в Україні цей показник становить 300 кВт•год/м2/рік.

Відтак досвід Східної Німеччи­ни для України є надзвичайно цін­ним, адже її підхід до вирішення проблеми надмірного споживання енергії дав позитивні результати. Німеччина між енергоефективніс­тю і субсидіюванням споживачів на бездумне спалювання газу і гро­шей обрала перше.

Дар’я ЛАЗАРЄВА,

спеціально для «ПВ»

 

ПІДВИЩЕННЯ ЦІН НА ГАЗ ОБ’ЄКТИВНО СТАВИТЬ ВИМОГУ ПРО ЗАПРОВАДЖЕННЯ ДОДАТКОВИХ, ОКРІМ СУБСИДІЙ, ЗАХОДІВ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ

«План дій Уряду може стати основою консо­лідації суспільства за умови, якщо відповіда­тиме запитам і потребам людей», – про це заявив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, виступаючи 27 травня на позачерговому засіданні Уряду.

«Від мільйонів найманих працівників, які представ­ляють профспілки, до Ка­бінету Міністрів України і профільних міністерств було подано пропозиції до проекту Плану пріоритет­них дій Уряду. Консульта­цій із профспілками як со­ціальними партнерами на етапі обговорення цього важливого документа не відбулося, що не тільки несправедливо, а й не від­повідає вимогам законо­давства про соціальний діалог. У підсумку із 76 на­ших пропозицій лише 15 найшли певне відображен­ня, тобто більшість пропо­зицій не враховано», – за­значив Григорій Осовий.

Він наголосив, що сьогод­ні органи державної влади не приділяють належної уваги проблемам стабілі­зації та розвитку ринку праці. Відтак профспілки, по-перше, наполягають, щоб окремим розділом в урядовому Плані дій було відображено розвиток ринку праці, зокрема його моніторинг та прогнозу­вання, а також баланс тру­дових ресурсів, державне замовлення на підготовку кадрів, заходи зі створен­ня нових робочих місць, у т.ч. для переміщених осіб та учасників АТО. Крім того, слід визначити орган виконавчої влади, який буде провідним у реаліза­ції цього суспільно важли­вого завдання.

Другий аспект – реформа оплати праці, яка має ста­ти однією з пріоритетних в Україні. «Ставка на «деше­ву робочу силу» як осно­вну компоненту інвести­ційної привабливості за попередні десятиріччя себе дискредитувала, при­звела до демотивації праці та масового зубожіння лю­дей. Це, у свою чергу, ста­ло гальмом для розвитку економіки через вкрай низький платоспромож­ний попит населення», – вважає очільник ФПУ.

«Ми виступаємо за прозо­рі, чесні та справедливі підходи у політиці дохо­дів, – наголосив Григорій Осовий. – Несправедливо, коли населення перебуває на межі виживання, а ке­рівники державних компа­ній отримують заробітну плату, яка сягає мільйона гривень». Він повідомив, що профспілки розробили законопроект, який міс­тить комплексний підхід до проведення реформи оплати праці і може стати основою для внесення змін до законодавства.

Профспілки вважають, що підвищення цін на газ із прив’язкою до європей­ського рівня об’єктивно ставить вимогу про запро­вадження додаткових, окрім субсидій, заходів соціального захисту. То­тальне субсидування біль­шості сімей (зростання до 75%) фактично повертає країну до радянської сис­теми «соцзабезу».

Прем’єр-міністр Володи­мир Гройсман погодився з аргументацією, наведе­ною у виступі Голови СПО, і підтвердив, що головним завданням Уряду в проце­сі реалізації Плану пріори­тетних кроків є забезпе­чення зростання націо­нальної економіки та рів­ня і якості життя людей.

 

04.06.2016



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання