« на головну 23.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Актуально

НАСТУП НА ПРАВА СТУДЕНТІВ

НАСТУП НА ПРАВА СТУДЕНТІВ

Студентська профспілко­ва молодь ініціює прове­дення мітингів, прес- конференцій та пікетів, а профспілкові організації більше не можуть мовчати та терпіти свавілля влади. Не дивно, що протести за­хлеснули студентство в період підготовки нового бюджету країни.

ТУМАННЕ МАЙБУТНЄ

Профспілки розуміють, що розвиток будь-якого суспільства пов’язаний зі станом освіти. В українському суспільстві сту­дентство займає особливу роль – найактивніший прошарок на­лічує понад 2 мільйони осіб. На цих молодих людей покладено багато надій та сподівань, їм вті­лювати в життя започатковані в державі реформи. Їхній потенці­ал здатний відіграти в найближ­чому майбутньому вирішальну роль у суспільстві, але за умови успішного завершення навчан­ня, соціалізації та створення для молодої людини такого середо­вища, яке сприяло б розвитку її особистості.

В ЄДНОСТІ – СИЛА!

Органи студентського само­врядування та студентські профспілки об’єдналися, аби ви­ступити єдиним фронтом у бо­ротьбі з урядом та для відстою­вання соціально-економічних гарантій студентства.

15 грудня у прес-центрі інфор­маційного агентства «Главком» студентські лідери із різних ку­точків України зібралися висло­вити свою позицію щодо пошу­ку шляхів вирішення наболілих питань.

Різні університети, різні регіо­ни, спільні проблеми об’єднала Київська міська організація пра­цівників освіти і науки України. Майже година жвавих обговорень та висвітлення гострих питань.

РЕАЛІЇ НАВЧАННЯ

Профспілкові студентські орга­нізації є активним систематич­ним та послідовним учасником у вирішенні всіх соціальних питань студентської молоді. За їх участю відбувається розподіл стипенді­ального фону вишу, матеріальне забезпечення студентів, сприяння їх культурному та спортивному розвитку, оздоровленню.

У молодому віці існує багато ризиків, які впливають на якість навчання та загальний стан фі­зичного і психологічного благо­получчя студентів. Це і брак віль­ного часу, адже навчальний про­цес складено так, що в студента після лекційних та практичних занять має бути час на самопідго­товку та самовдосконалення, від­сутність навчально-практичних баз, іноді некомпетентність або невмотивованість викладачів, які просто не дають знань студен­ту. Це і кричущі факти корупції у вищій школі та багато іншого.

ЗА ЩО ЖИТИ?

Основною формою соціально­го захисту студента є стипенді­альне забезпечення. Тим часом стипендія наразі залишається дуже малою. Така ситуація зму­шує студентів паралельно з на­вчанням шукати додаткового заробітку. Зараз у студентських колективах кажуть, що раніше студент навчався та підробляв, а тепер студент працює та підучується. Студентство впевне­не: якщо не вдасться зберегти стипендії, а відомо, що в проек­ті держбюджету асигнування на освіту значно зменшені, то вони будуть відстоювати своє право на соціальний захист. Проф­спілки нагадують: студенти брали участь у розробленні но­вого закону «Про вищу освіту», де було відстояно норму про те, що стипендія має бути не мен­ше прожиткового мінімуму.

Що студенти мають зараз? Уряд з 1 вересня 2015 року нібито підвищив стипендії до 825 гри­вень. Профспілки заявляють, що ніяке це не підвищення, а просто подачка. До цього часу фактич­на стипендія була вищою, адже як вона нараховувалася? 730 гри­вень стипендії плюс індексація на рівень інфляції. Відтак сту­дент отримував до 1 вересня 1080 гривень. То про яке підвищення іде мова? Це зовсім не той рівень стипендії, який забезпечить нор­мальне існування. Щомісяця студенту треба платити за гурто­житок, залишати гроші на про­їзд, харчуватися, купувати кан­целярські товари, а ще треба «курсовий» роздрукувати, сесія ж на носі. І все це за 825 гривень. Про дозвілля або самостійне оздоровлення вже й мова не йде.

ЗНИЖКИ НЕ ДІЮТЬ

Місцеві муніципалітети не хо­чуть надавати пільгові проїзди на громадському транспорті. Так, КМУ своєю постановою зобов’язав місцеві ради передбачити кошти на пільговий проїзд у міському транспорті для студентів ВНЗ І-ІV рівнів акредитації. Завдяки зусил­лям громадськості лише у двох містах діє пільга для студентів – Києві та Харкові.

ПИСАЛИ, АБИ НАПИСАТИ

Іще одна проблема була озву­чена народним депутатом Олек­сандром Співаковським. Закон «Про вищу освіту» виконується лише на 40%. Решта 60% фак­тично не діють і лише через те, що не існує підзаконних актів.

Насправді цей закон доволі прогресивний. Проте минув рік з часу його прийняття, а він досі не виправдав покладених на нього суспільством завдань. Для імпле­ментації закону необхідно було розробити і прийняти ще 47 зако­нопроектів та інших нормативно-правових актів. На жаль, станом на сьогодні фактично прийнято 19, тобто лише 40% необхідного. До того ж чимало вже прийнятих рішень не сприймаються освітя­нами, тому натикаються на опір і нерозуміння на місцях.

ДЯКУЮ ТОБІ, УНІВЕРСИТЕТЕ, ЗА ХРОНІЧНИЙ ГАСТРИТ

Профспілки щороку прово­дять моніторинг здоров’я членів профспілок. Так, за статистикою, на перший курс приходить близь­ко 39% студентів із хронічними патологіями внутрішніх органів. Після закінчення університету статистичні дані дзеркально ві­дображаються – на обліку в сту­дентських поліклініках перебу­ває 68% студентів. На першому місці – патології шлунково-киш­кового тракту (виразкові хвороби дванадцятипалої кишки, хроніч­ні гастрити, дуоденіти). Це пов’язано з відсутністю якісного харчування, часу на обіди, адже перерви між заняттями тривають 10–15 хвилин, психологічними пе­ревантаженнями. Пари розпочи­наються о 8-й годині ранку, сту­денти зазвичай не встигають по­снідати до 15 години.

ІНІЦІАТИВА ДЕПУТАТІВ

Весь профспілковий загал обу­рений законопроектом № 3474 «Про внесення змін до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (щодо діяльності студентських профспілок), який внесли народ­ні депутати Я. Маркевич, О. Ряб­чин, С. Заліщук, І. Климпуш-Цин­цадзе, С. Лещенко.

Так, передбачається внести зміни в статті 7 (членство у проф­спілках) та 36 (обов’язки профспі­лок, їх об’єднань щодо захисту прав та інтересів своїх членів) За­кону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяль­ності». Цей законопроект пору­шує права членів профспілки, прямо втручається в самовряд­ність організації, порушує стат­тю 36 Конституції України, Кон­венцію Міжнародної організації праці № 87 та Закон України «Про професійні спілки, їх права та га­рантії діяльності».

Студентські профспілки за­являють про готовність до рішу­чих дій проти антисоціальної політики стосовно молоді та профспілок. Вони готові обсто­ювати права студентів на покра­щення соціального стану, підви­щення рівня якості освіти.

Дар’я ЛАЗАРЄВА,

спеціально для «ПВ»

29.12.2015



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання