« на головну 23.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Актуально

Зроблено перші кроки для відновлення соціального діалогу

Зроблено перші кроки для відновлення соціального діалогу

16 квітня відбулося засідання Національної тристоронньої соціально-економічної ради за участю Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка. У заході також взяли участь очіль­ники міністерств і відомств, Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, представники територіальних соціально-економічних рад, Адміністрації Президен­та України, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Національної служби посе­редництва і примирення, роботодавці та профспілки, науковці.

Відкрив засідання голо­ва Національної тристоронньої соціально-економічної ради Пав­ло Розенко.

На початку свого висту­пу про стан і перспективи соціально-економічного роз­витку України на 2015–2016 роки в контексті започатко­ваних реформ і курсу держа­ви на євроінтеграцію Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк по­відомив про особисту готов­ність до ведення конструктив­ного діалогу як з роботодавця­ми, так і профспілками, а та­кож оголосив про початок по­новлення соціального діалогу в інтересах громадян України. Він зазначив, що Уряду вдало­ся зменшити зовнішній борг країни з 72 до 69 млрд доларів. Аби стабілізувати ситуацію, наголосив Арсеній Яценюк, Уряд змушений був вживати радикальних кроків, «у тому числі тих, що не мають пози­тивного сприйняття в країні, оскільки пов’язані із соціаль­ною реформою».

Водночас Глава Уряду під­креслив, що Кабінету Міні­стрів вдалося забезпечити ви­плату всіх пенсій, заробітних плат та соціальних виплат: «Знаю, що рівень пенсій і за­робітних плат повинен бути вищим. Але можу чітко зазна­чити, що ми платимо тільки те, що заробили. Ми не допус­тили «прострочень» чи забор­гованостей. Ми готуємо під­ґрунтя для того, щоб україн­ська економіка запрацювала, заробила, і соціальні стандар­ти в країні як наслідок еконо­мічного зростання збільшу­валися». Він також нагадав, що в парламенті були ухвале­ні запропоновані Урядом змі­ни до податкового законодав­ства, якими підвищено подат­ки на найбільш прибуткові, так звані олігархічні види біз­несу: «Ситуація така, що всі повинні витрачати зусилля і гроші, щоб стабілізувати си­туацію в країні. Саме тому ми підвищили податки на най­більш прибуткові види бізне­су. Насамперед це стосуєть­ся сектору енергетики – газу, нафти. Ми підвищили подат­ки на підакцизні товари, ко­рисні копалини. Це не роби­лося протягом двох десятків років. Усвідомлюю, що низка представників роботодавців не зовсім сприймають цю по­зицію. Але час, коли мільярд­ні доходи від енергетики і ви­добутку корисних копалин йшли в приватні кишені, за­кінчився. Країна в стані ві­йни. Прошу не тільки розу­міння, а й виконання рішень Уряду, що необхідні для краї­ни. Настав час сплачувати до державного бюджету, а не в офшорні компанії».

Країні потрібні дієві ре­форми, які вже розпочато. Дуже хотілося б побачити їх результати завтра, але існує часовий лаг. Польща 20 років тому пішла тим самим шля­хом. Тож Глава Уряду закли­кав роботодавців і профспіл­ки надати підтримку та до­помогу в закладенні фунда­менту для подальшого еко­номічного зростання країни. Для цього, насамперед, необ­хідна «стабілізація держав­них фінансів». І якщо торік на єдиному казначейському рахунку було 108 тис. грн, то сьогодні вже близько 30 млрд грн. Цей факт, наголосив Ар­сеній Яценюк, свідчить, що Уряду «вдалося зробити сут­тєві кроки з демонополізації, деолігархізації і покращення збору податків».

«Розвиток промисловос­ті і внутрішнього ринку – це завдання цього і наступних урядів. У поточному році ми очікуємо, що виконання про­грами з нашими міжнародни­ми кредиторами дасть змогу залучити декілька мільярдів доларів від таких установ, як Світовий банк, Європей­ський банк реконструкції та розвитку, Європейський ін­вестиційний банк. Це між­народні фінансові організа­ції, які надають не кредити під «соціалку», а кошти під розвиток економіки. А саме: будівництво доріг та інфра­структурних проектів, мо­дернізацію газотранспортної системи. Це план на 2015 рік. Ми з вами повинні сформува­ти базу для того, аби 2016 рік став першим роком еконо­мічного зростання. Ми дуже обережно оцінюємо перспек­тиви наступного року. Проте наші прогнози і Міжнарод­ного валютного фонду збіга­ються. І Уряд, і МВФ очіку­ють 2% зростання валового внутрішнього продукту», – зазначив Глава Уряду.

Профспілкова сторона ви­словила занепокоєння з при­воду подальшого падіння рів­ня життя громадян. У своєму виступі заступник співголови НТСЕР від профспілкової сто­рони Сергій Кондрюк закли­кав учасників засідання до запровадження соціального діалогу, що має відповідати європейським і соціальним стандартам. Звертаючись до Арсенія Яценюка, Сергій Кондрюк наголосив на тому, що працююча людина не по­винна бути бідною, як це нині відбувається в нашій країні, тому що в такому разі працю­вати в Україні стає недоціль­ним: «Давайте спробуємо ска­зати про складне людською мовою. Спочатку декілька не­риторичних запитань. Чи хво­рі в нас економіка і «соціал­ка»? Ну, напевно, хворі, судя­чи з того, що ми почули з вуст Прем’єр-міністра. А чим і на­скільки? Чому в нас уперто ігноруються потреби чесної діагностики? Підкреслюю: чесної діагностики. Давайте спробуємо поставити собі за­питання не виключно бізне­сові і не «рискою», як сказав Арсеній Петрович, стосовно соціальної проблематики. Да­вайте спробуємо сказати чес­но, які у нас рівень, масшта­би і глибина бідності в Украї­ні. Хочу наголосити, що ми не можемо це зробити публічно, тому що Уряд подав, а Верхо­вна Рада затвердила штучно спотворену вартісну величи­ну державного стандарту про­житкового мінімуму, з гру­бим порушенням Конститу­ції і Закону України про дер­жавні стандарти і гарантії. Напевно ви знаєте, що в дер­жавному бюджеті ця величи­на складає 1218 грн. Арсеній Петрович – серйозний, глибо­кий економіст, але я впевне­ний, що й він не дасть відпові­ді, чому 1218, а не, приміром, 1337 грн. Отак просто: одні «зі стелі» взяли, а інші продо­вжують її пролонговувати. А я хочу підкреслити, що це – прожитковий мінімум, який є державним стандартом.

Арсенію Петровичу, напев­но, Ви погодитесь із тим, що навіть в умовах кризи стан­дартний метр має становити 100 см, 1 кг українського сала має важити 1000, а не 600 г. Я розумію, що в економіці є проблема із забезпеченням гарантій, скажімо, мінімаль­ної заробітної плати чи міні­мальної пенсії, але це не при­від спотворювати стандарти. А той стандарт був створений у найбільш голодному 2000 році і вже 15 років жодним Урядом не переглядався.

Давайте чесно визнаємо, навіть на сайті Міністерства соціальної політики це ви­значено, що прожитковий мінімум для працездатної особи становить 1840 грн. А якщо правильно порахувати, як це зробили профспілки ра­зом з роботодавцями, він має становити 2027 грн. Так да­вайте скажемо, що у нас мі­німальна заробітна плата не відповідає прожитковому мі­німуму і складає, приміром, 60%, давайте бути чесними. Але тоді потрібно визнати, що ми грубо порушуємо Кон­ституцію».

Сергій Кондрюк наголо­сив на тому, що в доповіді Прем’єр-міністра він не по­чув жодної позитивної соці­альної перспективи стосовно змін на ринку праці. «Падін­ня реальної заробітної плати – це падіння платоспромож­ності кінцевого споживача. А що таке падіння платоспро­можності кінцевого спожива­ча? Це відсутність попиту на вітчизняні товари та послу­ги: ЖКГ, хлібопекаря... До речі, в Києві вшестеро змен­шилось виробництво ковба­си, а чому? Та тому що її вже ніхто не може купити. І це об­вал внутрішнього ринку. На­певно, неможливо відразу провести багато реформ, але доки ми не перестанемо го­ворити, що заробітна плата – це проїдання, а не інвестиції в розвиток платоспроможно­го внутрішнього ринку, ми будемо спостерігати ситуа­цію, як оця ганебна, я б ска­зав, злочинна політика деше­вої робочої сили домінує. Не прийде в Україну з інвести­ційного бізнесу ніхто, доки буде знати, що тут є порохо­ва бочка соціального вибуху! А це означає, що потрібна політика висококонкурент­ної, високооплачуваної, ви­сокопрофесійної праці, чого в нас, на жаль, не спостеріга­ється», – заявив він.

Сергій Кондрюк звернув увагу Арсенія Яценюка й на те, що у США практично ко­жен виступ Президента або ви­сокопосадовців починається з показників ринку праці. І за­жадав, аби Прем’єр-міністр у своїх виступах, у кожному рі­шенні Уряду чи законопроек­ті чітко зазначав, які тенден­ції відбуваються на ринку пра­ці. Показники, які фіксує дер­жавна служба зайнятості – 2% і МОП – 10%, насправді вдвічі нижчі за реальні. І це потрібно обговорювати окремо.

Наступне питання – су­цільна антисоціальна хворо­ба заборгованості із заробіт­ної плати, а всі пропозиції профспілок щодо її подолан­ня владою, на жаль, не сприй­маються. Заступник співго­лови НТСЕР розповів і про інші позитивні пропозиції, напрацьовані профспілками для подолання соціальної не­справедливості в країні, які досі залишаються без відпо­віді. Він також запропонував Главі Уряду запровадити ре­гулярні та системні зустрічі, соціальний діалог, який має повністю відповідати євро­пейським традиціям, і висло­вив сподівання, що ті пропо­зиції, які профспілки неодно­разово озвучували, нарешті знайдуть відображення у рі­шеннях НТСЕР.

Своє бачення вирішення болючих проблем висловили й інші учасники наради. За оцінкою співголови НТСЕР від профспілкової сторони Григорія Осового, нарешті було зроблено необхідні кро­ки з боку Уряду, роботодавців і профспілок для вирішення надзвичайно важливого для суспільства завдання – узго­дження спільних дій щодо економічного та соціального розвитку країни в 2015–2016 роках. Профспілкова сторо­на запропонувала вважати нинішнє зібрання першим етапом обговорення, а після опрацювання всіх пропози­цій і вироблення спільної по­зиції провести друге засідан­ня НТСЕР у середині травня.

28.04.2015


Т етяна РУБАН «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання