« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Соціальний захист чорнобильців – місія влади і профспілок

Соціальний захист чорнобильців – місія влади і профспілок

 Уже третє десятиліття Україна змушена жити з проблемою Чорнобиля, докладаючи зна­чних зусиль для подолання її наслідків. За цей час накопичено чималий досвід реалізації політики соціального захисту постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. На сьогодні існує доволі складна система різноманітних компенсацій, пільг, допо­мог, доплат чорнобильцям, що діє відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиль­ської катастрофи». ФПУ завжди виступала за збереження та розвиток державної підтримки в соціальній сфері, проведення цілісної державної політики щодо захисту чорнобильців.

 ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Видатки держбюджету України на 2012 рік за про­грамою «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» заплановано в обсязі 2592701,1 тис. грн, що на 28400 тис. грн більше, ніж минулого року. Проте, не­зважаючи на досить значні суми, не всі заходи є однако­во ефективними і мають чіт­ку адресну спрямованість.

І досі актуальним пи­танням залишається пен­сійне забезпечення по­страждалих. Зокрема, по­требує вдосконалення ме­ханізм нарахування пен­сій, здійснення їх індекса­ції відповідно до інфляції. Розміри пенсій інвалідів, захворювання яких пов’язані з ліквідацією наслід­ків аварії на ЧАЕС, у бага­тьох випадках значно ниж­чі за розміри пенсій за ві­ком і порівняно з пенсіями інвалідів, які отримали ка­ліцтва на виробництві.

У минулому році не ви­конувалися окремі поло­ження Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які по­страждали внаслідок Чор­нобильської катастрофи», зокрема щодо нарахування пенсій. Для захисту своїх прав люди масово подава­ли до суду позови на дії Пенсійного фонду.

Наприкінці 2011 року Конституційний Суд Укра­їни прийняв рішення, яким визнав конституційними положення щодо наділення уряду повноваженнями з розподілу розмірів та по­рядку проведення соціаль­них виплат чорнобильцям, дітям війни і пенсій вій­ськовослужбовцям. Такі дії влади викликали соціальне напруження серед постраж­далих, що призвело до ма­сових акцій протесту в Киє­ві, Донецьку, Харкові, Пол­таві, Луганську, Львові та інших регіонах країни.

ФПУ також взяла участь у пікетуванні Верховної Ради України разом із чле­нами Всеукраїнської гро­мадської організації інвалі­дів «Союз Чорнобиль Укра­їни», які протестували про­ти ухвалення парламентом 9 вересня 2011 року в першо­му читанні проекту Закону України «Про гарантії дер­жави щодо виконання судо­вих рішень». ФПУ направи­ла листи до Президента та Голови Верховної Ради України з проханням від­кликати згаданий законо­проект для доопрацювання його з соціальними партне­рами, вжити всіх можливих заходів щодо недопущення звуження розміру й обсягів існуючих прав. Реакцією влади було підписання Ме­морандуму про взаємодію і співробітництво між Кабмі­ном та ВГОІ «Союз Чорно­биль України» і прийняття постанови Кабінету Міні­стрів України від 23 листо­пада 2011 року «Про підви­щення рівня соціального захисту громадян, які по­страждали внаслідок Чор­нобильської катастрофи».

КАТАЛІЗАТОРИ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО НАПРУЖЕННЯ

Протягом 2011 року без­коштовними путівками на санаторно-курортне ліку­вання забезпечувались пе­реважно особи, віднесені до І категорії, в той час як лі­кування постраждалих ІІ та ІІІ категорій майже не про­водилось. Цьогоріч відбу­лися певні позитивні зру­шення: 21 березня за резуль­татами тендерів Мінсоцпо­літики уклало низку угод на послуги санаторно-курортного лікування цих осіб на загальну суму 203710 тис. грн. Путівки до санато­ріїв придбано на період із 1 квітня по 30 листопада. Санаторно-лікувальні за­клади мають направлення для лікування захворювань органів кровообігу, зору, нервової системи, дихання, травної, кістково-м’язової та ендокринної систем.

Водночас незадовіль­ним залишається стан за­безпечення безоплатними ліками за рецептами ліка­рів громадян, які постраж­дали внаслідок Чорнобиль­ської катастрофи.

Недостатньо забезпечу­ється ця категорія осіб і спе­ціалізованим медичним лі­куванням. Сьогодні найго­ловнішим для інвалідів – ліквідаторів аварії на ЧАЕС та інвалідів із числа потер­пілих є своєчасне отриман­ня безкоштовної спеціалі­зованої медичної допомоги, особливо лікування онколо­гічних захворювань, цукро­вого діабету тощо.

Через недостатні обсяги фінансування склалася вкрай напружена ситуація із забезпеченням житлом постраждалих – вирішення житлового питання потре­бують понад 39 тис. сімей. За даними державної служ­би статистики України, станом на 1 січня 2011 року на квартирному обліку пе­ребувало 28747 осіб, по­страждалих внаслідок Чор­нобильської катастрофи (І і ІІ категорія), з яких протя­гом року поліпшили свої житлові умови лише 455. У держбюджеті 2012 року на придбання житла для за­значеної категорії осіб пе­редбачено 105,9 млн грн. Таким чином, за прогноз­ними розрахунками Мін­соцполітики, може бути придбано лише близько 353 квартир, що практично не вирішує дану проблему.

ЧАС УДОСКОНАЛЮВАТИ СИСТЕМУ

Система реалізації соці­ального захисту постражда­лого населення в Україні по­требує ґрунтовного вдоско­налення. Профспілки Укра­їни солідарні з усіма чорно­бильцями та вимагають принципово змінити став­лення влади до забезпечен­ня їхніх законних прав!

Сьогодні ФПУ активно взаємодіє з Мінсоцполіти­ки України та ВГОІ «Союз Чорнобиль України». Про­тягом 2012 року спільні на­працювання будуть пре­зентовані у вигляді кон­кретних проектів законів та урядових постанов.

Не припиняється соці­альний діалог із Кабміном, зокрема ФПУ планує пору­шити наступні питання:

– перегляд постанови Кабміну від 23 листопада 2011 року з метою приведен­ня розмірів соціальних ви­плат, визначених у ній, до розмірів мінімальних гаран­тій, передбачених Законом України «Про статус і соці­альний захист громадян, які постраждали внаслідок Чор­нобильської катастрофи»;

– безумовне виконання судових рішень щодо пен­сійних виплат інвалідам-ліквідаторам;

– обов’язкове передба­чення в проекті Загально­державної програми подо­лання наслідків Чорно­бильської катастрофи на 2014–2018 роки та в проекті закону про Державний бю­джет України на 2013 рік за­ходів, спрямованих на со­ціальний захист постраж­далих унаслідок Чорно­бильської катастрофи;

– забезпечення ефектив­ного використання коштів держбюджету, які спрямову­ються на надання пільг, ком­пенсаційних виплат, доплат та допомог чорнобильцям;

– розробка та запрова­дження системи норм і нор­мативів для реалізації та за­безпечення державного со­ціального стандарту «рівень життя населення, яке по­страждало внаслідок Чор­нобильської катастрофи»;

– передбачення при вне­сенні змін до державного бюджету на 2012 рік збіль­шення видатків на фінансу­вання заходів, пов’язаних із забезпеченням соціального захисту чорнобильців.

Територіальним профоб’єднанням також необ­хідно посилити соціальний діалог у вирішенні питань соціального захисту чорно­бильців, активно викорис­товуючи зобов’язання соці­альних партнерів при укла­данні галузевих та регіо­нальних угод, колективних договорів.

Крім того, слід домага­тись збільшення фінансу­вання заходів, пов’язаних із соціальним захистом чорнобильців, під час роз­робки проектів місцевих бюджетів на 2013 рік.

 ДОПОМАГАЮЧИ ІНШИМ, ДОПОМАГАЄШ СОБІ

 Всеукраїнська громадська організація інвалідів Украї­ни «Об’єднана» проводить благодійну акцію «Медич­ний центр» під гаслом «Допомагаючи іншим, допома­гаєш собі». Акція спрямована на створення в Україні медичного центру, оснащеного новітнім обладнанням для лікування інвалідів та постраждалих від Чорно­бильської аварії.

Із цією метою планується встановити в багатолюдних місцях, торгових центрах («Сільпо», «Метро», «Ашан» та ін.) спеціальні урни для збирання благодійних вне­сків. Кошти будуть використані на створення сучасно­го медичного центру, оснащеного високотехнологіч­ним медичним обладнанням для проведення діагнос­тичних обстежень хворих та лікування їх в умовах ста­ціонару й амбулаторно.

Проведення благодійної акції планується також на тери­торіях інших держав зі створенням там відповідних бла­годійних фондів. Просимо підтримати благодійну акцію, що допоможе істотно поліпшити стан здоров’я та якість життя ліквідаторів Чорнобильської катастрофи.

Михайло МУХОРТОВ, м. Київ


Реквізити для перерахування коштів:

Отримувач – благодійний фонд «Росток».

Код ЄДРПОУ 33934860, р/р 2600409619001 в АО «ЕРДЕ БАНК» м. Києва, МФО 380667

Призначення платежу – благодійний внесок для ство­рення медичного центру.

Довідки за тел./факсом: (044)5222214

e-mail: interfond@3g.ua www.medcentrua.org.ua


Сторінку підготувала Олена ОВЕРЧУК, «ПВ»

03.05.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання