« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Рецепт, за яким усі заговорять українською, вигадувати не потрібно

Рецепт, за яким усі заговорять українською, вигадувати не потрібно

 Від часу проголошення незалежності Верховна Рада України здійснила єдиний у мовному питанні схваль­ний крок, утвердивши рідну мову в статті 10 Консти­туції єдиною державною в країні. Але цього вочевидь не­достатньо для того, щоб українська мова могла відро­дитися і закріпитися в усіх сферах життя суспільства.

 «ТАК ІСТОРІЧЄСКІ СЛОЖИЛОСЬ…»

Хоч як це парадоксаль­но, в нашій державі влада різних гілок, народні депу­тати України, посилаю­чись, від лукавого, то на третю частину статті 10 Конституції, то на європей­ську Хартію мов національ­них меншин, нібито з ме­тою захисту мов національ­них меншин, пропонують і приймають рішення на за­хист російської мови, якій в Україні абсолютно нічого не загрожує. Так з’явився у свій час Указ Президента Віктора Ющенка «Про за­хист прав громадян на ви­користання російської мови та мов інших націо­нальних меншин в Украї­ні». Уже в 2011 році підго­товлений сумнозвісний проект ЗУ «Про засади дер­жавної мовної політики», який містить норми, що фактично роблять росій­ську мову другою держав­ною всупереч Конституції України.

На превеликий жаль, жодна українська влада не розробляла, а отже, і не ре­алізовувала комплексної державної програми щодо підтримки і розвитку віка­ми нищеної української мови. Всупереч логіці, здо­ровому глузду, історичній правді «п’ята колона» впер­то репетує на весь світ про якусь загрозу російській мові в Україні. За їхньою логікою, будь-яка спроба підтримання української мови в Україні – це вже за­гроза російській. На запи­тання, чому в Україні таке засилля російської мови, чуємо одну відповідь: «Так історічєскі сложилось…»

ЗАСІБ КОНСОЛІДАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА

Коли ж глянути правді у вічі, то побачиш, що нічо­го само по собі не склада­лось. Починаючи з 1686 року, ліквідація автономії української церкви, тодіш­ня російська царська, а з 1917 року вже комуністич­на, імперія дуже ретельно і послідовно, а нерідко жор­стоко все «історично скла­дала». За цими «складання­ми» – заперечення україн­ської мови як окремішньої, її неодноразові заборони, погроми українських куль­турних товариств, засу­дження і фізичне знищен­ня тисяч найбільш патріо­тичних громадян, письмен­ників, учених. За весь пері­од перебування українців у російській імперії таких указів, заборон та інших різноманітних, часто заву­альованих, заходів нищен­ня українства на сьогодні нараховується близько 400! Як не прикро, але й нині нищення нашої мови триває.

Якби всі співвітчизники дотримувались житей­ських гасел великого укра­їнця Івана Огієнка, які він не втомлювався повторю­вати: не соромтеся свого українства, любіть свою мову, спілкуйтеся нею по­всюдно, невпинно вивчай­те її, дотримуйтеся одного правопису, не занапастіть душі свої зрадництвом усього рідного, – жодні во­ріженьки не мали б успіху в Україні.

Консолідувати суспіль­ство в країні, яку віками розколювали імперії за принципом «розділяй і вла­дарюй», може і зобов’язана єдина державна мова – українська. Так розуміє роль мови весь цивілізова­ний світ, так ведеться в усіх народів.

«ПАТРІОТ» – ЗВУЧИТЬ ГОРДО!

Українці в Україні дуже швидко переходять у роз­мові на російську мову, найперше проявляючи по­вагу до людини, яка до них звертається російською. А ось росіяни в Україні, та ще й не пересічні громадяни, а високі державні чиновни­ки, ніколи не переходять у розмові на українську – дер­жавну. Хоч зобов’язані, як державні службовці, послу­говуватися нею. Тому варто ставити їх у приклад усім «хохлам і малоросам». По­вчіться, як любити рідне!

Я б тісно пов’язав той жалюгідний стан відро­дження і розвитку україн­ської мови з поняттям «на­ціоналізм». У всіх народів він не вважається чимось поганим. Націоналізм – це, насамперед, вищий рівень прояву патріотизму. Саме тому російська імперія, особливо радянських часів, нав’язала всьому радян­ському простору ідеологе­му, що націоналізм, та ще й український буржуазний, – те саме, що й нацизм. Цим і сьогодні послугову­ються в Україні, даючи оцінку українцям, які захи­щають свою національну гідність і національні цін­ності.

Якщо в когось виника­ють сумніви щодо націона­лізму, добре це чи ні – бути націоналістом, варто поди­витись, як у цих питаннях поводяться сусідні народи. Наприклад, коли свого часу Володимир Путін представляв обраного пре­зидентом Російської Феде­рації Дмитра Медведєва, то сказав, що його на поса­ді замінить такий же наці­оналіст, як і він. Отже, бути націоналістом для росіян – звучить гордо, а для укра­їнців – украй ганебно. Якби всі українці, нехай навіть за минулі 20 років, стали справжніми націоналіста­ми, жодні програми під­тримки і розвитку україн­ської мови в нашій державі не знадобилися б, а рідна мова розквітла буйним цві­том. Державі залишилося б лише подбати про підтри­мання мови національних меншин. Якщо ж на сьогод­ні виходити з реального стану мовного середовища в Україні, то мови націо­нальних меншин, зокрема російську, немає від чого захищати, захисту ж потре­бує українська. Російська мова заполонила інформа­ційний простір України, в державі немає жодного теле- чи радіоканалу, який би транслював передачі ви­ключно українською мо­вою, друковані засоби ма­сової інформації, художня та технічна література ви­даються переважно росій­ською. На порушення стат­ті 10 Конституції та рішен­ня Конституційного Суду України від 1999 року чима­ло народних депутатів, ін­шого чиновництва вищого ешелону влади відверто іг­норують державну мову. А щоб такого не траплялося, потрібно поважати і вико­нувати закони України.

З усього вищевикладе­ного випливає нагальна не­обхідність, повторюсь іще раз, розробки комплексної державної програми розви­тку української мови та підтримання мов націо­нальних меншин. Сьогодні немає рецепта, за яким усі враз заговорять україн­ською мовою. Тому кожен на особистому прикладі має довести, що українська мова – державна, рідна, рів­ноправна, нею можна і тре­ба спілкуватися.

Мирон ІВАНКІВ, Львівська обл.

 КОРИСНИЙ ДОСВІД

 Україні варто запозичити досвід народів При­балтики, в яких є закон, що передбачає надан­ня громадянства особам некорінної національ­ності за умов складання іспиту на знання дер­жавної мови, історії країни. Для чиновників, які претендують на посаду, наприклад, міністра, обов’язкове знання двох іноземних мов. У Лат­вії до переліку цих двох російська не входить.

03.04.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання