« на головну 24.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Справедливість – для всіх і кожного

Справедливість – для всіх і кожного

Підтримуючи ініціативу ООН, Феде­рація профспілок України з 2009 року неодноразово зверталася до президен­тів України з пропозицією про запро­вадження щорічного відзначення в Україні 20 лютого Всесвітнього дня соціальної справедливості.

Нарешті ця ініціатива ФПУ була під­тримана Президентом В. Янукови­чем. Тож його Указом від 4 листопа­да 2011 року № 1021 в Україні встанов­лено День соціальної справедливості, який відзначатиметься щороку 20 лютого – у Всесвітній день соціаль­ної справедливості.

Відзначення на державному рівні Всесвітнього дня соціальної справедли­вості має на меті привернення уваги суспільства, органів державної влади, місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, громадських органі­зацій до вирішення питань соціаль­ної справедливості та необхідності спільної побудови в Україні суспіль­ства соціальної справедливості та активного впровадження в життя політики й стратегії, спрямованих на її забезпечення.

­ЩО ТАКЕ «СОЦІАЛЬНА СПРАВЕДЛИВІСТЬ»?

Поки ще населення слабко розуміє суть понят­тя «соціальна справедли­вість».

ФПУ провела опитуван­ня громадян України про те, що українці розуміють під соціальною справедли­вістю. Мета опитування – визначити думку людей, що для них означає соці­альна справедливість і як її досягти (див. табл.).

На запитання «Як досяг­ти соціальної справедли­вості?» отримано такі від­повіді. Лише 1% опитаних вважають, що все у їхньо­му житті справедливо; 3% – не знають, що таке соці­альна справедливість; 15% – упевнені, що соціальна справедливість неможли­ва; 18% – запропонували власний варіант; 22% – про­понують сісти за круглий стіл представникам усіх прошарків суспільства та ухвалити прийнятне для всіх рішення; 41% – вважа­ють, що потрібна революція.

Такі результати свід­чать про те, що на сторожі соціальної справедливості повинні стояти держава, політичні партії, громад­ські організації, інші сус­пільні структури.

Вибір принципів соці­альної справедливості ви­значається в кожному сус­пільстві посвоєму, виходя­чи з духовних підвалин і вироблених національних стандартів, що формували­ся впродовж усього попере­днього історичного розви­тку певної країни. Примі­ром, українське суспіль­ство, що формувалося під впливом складних історич­них подій, природних осо­бливостей країни і якому були нав’язані й прищепле­ні принципи егалітаризму (у вигляді колективіст­ських засад), здебільшого не сприймає філософію ін­дивідуалізму. Тож ринкові принципи справедливості на перших етапах перехо­ду України до ринку по­трібно формувати, вихову­вати, впроваджувати.

Для реалізації еконо­мічних реформ, відновлен­ня суспільства необхідно шукати компроміс, що від­повідає національним осо­бливостям, духовному на­строю суспільства і врахо­вує економічну ситуацію в країні.

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА НЕРІВНІСТЬ І БІДНІСТЬ СЕРЕД ПРАЦЮЮЧИХ

В Україні особливу стур­бованість профспілок ви­кликає поширення соціальноекономічної нерів­ності та зростання бідності серед працюючих.

Нині 23% домогоспо­дарств мають доходи на одну особу, що нижчі за прожитковий мінімум, а 24,5% населення за рівнем середньодушового доходу перебувають за межею бід­ності, яка вже досягла 1033  грн.

Найвищий рівень бід­ності спостерігається у ба­гатодітних родинах. На­приклад, у сім’ях із чотир­ма і більше дітьми рівень бідності становить 65%. Профспілки занепокоєні тим фактом, що останнім часом збільшується рівень бідності по домогосподар­ствах, де всі працездатного віку та де є хочаб один без­робітний.

Найвищий рівень бід­ності спостерігається у Рів­ненській (39,2%), Кірово­градській (37,8%) і Жито­мирській (37,5%) областях. Найнижчий – у місті Києві (6,4%).

Інша гостра проблема – зростання нерівності в до­ходах населення. Співвід­ношення загальних дохо­дів 10% найбільш і най­менш забезпеченого насе­лення становить 5,3 раза, у т. ч. серед міського насе­лення – 5,4 раза, серед сіль­ського – 4,6 раза. Проте ре­ально ситуація з диферен­ціацією доходів набагато гірша – співвідношення до­ходів 10% найбідніших і найбагатших верств насе­лення експерти оцінюють у більш як 40 разів!

Зростання бідності та нерівності в суспільстві пов’язане насамперед із не­рівномірним розподілом доходів від економічного зростання, погіршенням умов життя пенсіонерів, багатодітних родин, моло­ді, низьким рівнем оплати праці. Ці категорії грома­дян у першу чергу стика­ються з перешкодами на шляху повноцінної участі в економічному, соціаль­ному, культурному й полі­тичному житті.

У Національній допові­ді про людський розвиток 2011 року «Україна: на шля­ху до соціального залучен­ня» наведено шокуючі дані про масштаби відторгнен­ня домогосподарств Украї­ни. Так, у критичному ста­новищі перебувають 16,9% домогосподарств, більша половина з яких припадає на сільську місцевість. Ти

пове домогосподарство, що потерпає від гострих і кри­тичних проявів соціально­го відторгнення, розташо­ване в сільській місцевос­ті, складається з осіб пра­цездатного віку з одним або двома дітьми. Всі до­рослі члени домогосподар­ства мають, як правило, по­вну середню освіту, працю­ють за наймом, але є безро­бітними. Здебільшого їх­ній рівень життя є нижчим за межу бідності.

ЧОГО ВИМАГАЮТЬ ПРОФСПІЛКИ?

Членські організації ФПУ активно відгукнули­ся на пропозицію ФПУ з нагоди відзначення в Україні 20 лютого 2012 року Дня соціальної спра­ведливості надати пропо­зиції щодо конкретних ви­мог, які можуть бути вису­нуті до органів влади й ро­ботодавців з урахуванням соціально-економічної си­туації, яка склалася в га­лузях і регіонах в умовах фінансово-економічної кризи. Першими свої про­позиції надіслали проф­спілка працівників охоро­ни здоров’я, профспілка працівників освіти і нау­ки, Федерації профспілок Вінницької та Кіровоград­ської областей, Київська міська рада профспілок, Львівська обласна органі­зація профспілки праців­ників держустанов, Об’єднання профспілок Харків­ської області. Вони, зокре­ма, вимагають:

– прийняти загальнона­ціональну стратегію ре­формування оплати праці на засадах соціального та економічно обґрунтовано­го розподілу результатів праці й наближення част­ки заробітної плати в структурі собівартості до європейських норм;

– реалізувати у 2012 році державну соціальну гаран­тію з оплати праці – запро­вадити мінімальну зарпла­ту на рівні реально обрахо­ваного прожиткового міні­муму на працездатну особу;

– поетапно (упродовж 2013 року) підвищити роз­мір посадового окладу (та­рифної ставки) працівника першого тарифного розря­ду Єдиної тарифної сітки до рівня мінімальної заро­бітної плати;

– довести впродовж 2014 року рівень середньої зарплати працівників бюджет­ної сфери до середньої за­робітної плати за видами економічної діяльності;

– спрямувати зусилля на боротьбу з низькоопла­чуваною зайнятістю;

– законодавчо впровади­ти механізм нарахування працівникові компенсації за затримку належних йому виплат (у розмірі по­двійної облікової ставки Національного банку Укра­їни за кожен день затрим­ки), щоб невиплата заро­бітної плати стала для ро­ботодавця економічно не­вигідною;

– створити фонд гаран­тованих трудових виплат для захисту інтересів пра­цівників у разі неплато­спроможності роботодавця або банкрутства підприєм­ства;

– посилити державний нагляд за дотриманням ви­мог законодавства щодо обов’язкового укладання трудових договорів із пра­цівниками та виплати за­робітної плати;

– забезпечити поетапне збільшення обсягів бю­джетного фінансування со­ціальної сфери до загаль­ноєвропейського рівня;

– законодавчо закріпити механізм підвищення пен­сій за єдиним для всіх по­рядком розрахунку й при­значенням пенсій з метою усунення диспропорції у розмірах пенсій, призначе­них у різні роки;

– під час розгляду про­екту Трудового кодексу України у другому читанні прийняти Закон у редакції, запропонованій Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політи­ки та праці.

СПРАВЕДЛИВІСТЬ – ДОЛЕНОСНЕ ЗАВДАННЯ ДЕРЖАВИ

Боротьба за соціальну справедливість – доленосне завдання незалежної Украї­ни. Без цього їй не здолати кризових явищ останніх ро­ків, не досягнути цивілізо­ваного життя. Прикро, але в Україні сьогодні спостеріга­ється дуже багато неспра­ведливості. Це гальмує роз­виток держави, породжує невдоволення владою та численні конфлікти. Біль­шість населення України вбачає соціальну несправед­ливість насамперед у діяль­ності владних структур, які поглиблюють прірву між багатством і бідністю. Насе­лення дратують безлад в управлінні, свавілля чинов­ників, запровадження остан­ніх непопулярних реформ у системі оподаткування, нав’язування реформи у сис­темі пенсійного забезпечен­ня, знівечені землі, зношені та безнадійно застарілі ви­робничі фонди тощо.

Прийняття Президен­том України В. Янукови­чем Указу «Про День соці­альної справедливості» та відзначення на державно­му рівні Всесвітнього дня соціальної справедливості сприятиме приверненню уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання, громад­ських організацій до вирі­шення питань соціальної справедливості й соціаль­ного захисту, подолання бідності, забезпечення по­вної зайнятості, гідної пра­ці, гендерної рівності, соці­ального добробуту і зага­лом – соціальної справед­ливості для всіх громадян України.


«НА ВАШ ПОГЛЯД, ЩО ТАКЕ СОЦІАЛЬНА СПРАВЕДЛИВІСТЬ?»

Рівність соціальних прав, законність для всіх, за­хист прав громадян, чесність

43,6%

Благополуччя народу, високі зарплати і пенсії у простих людей, доступне житло

14,5%

Соціальні блага за заслугами, за працею, оцінка людини за її особистими якостями

12,7%

Ефективний соціальний захист, підтримка малоза­безпеченого населення державою (пенсіонерів, інвалідів, молоді, дітей)

7,3%

Справедливий розподіл результатів праці

7,3%

Багаті благодійно допомагають бідним

3,6%

Безплатна якісна медицина, доступна освіта для всіх

3,6%

Соціальної справедливості не може бути

3,6%

соціальна справедливість була тільки у радян­ському Союзі

1,8%

Важко відповісти

1,8%

Блага всім порівну як «при комунізмі», щоб не було ні бідних, ні багатих

0%

 

 

ДЕЯКІ ПОГЛЯДИ НА СОЦІАЛЬНУ СПРАВЕДЛИВІСТЬ

Автори, концепції, доктрини

Зміст

Аристотель

справедливість як чесність. рівність усіх перед законом

Платон

Ідеальна держава

З. Фрейд, Ф. Ніцше

Справедливість як заздрість

Дж. Роулз

Максимізація корисності найменш забезпечених членів суспільства

Утилітарна

Максимізується загальна корисність усіх членів суспільства

Моральна

Справедливість у розподілі та статусі

Консервативна модернізація

Реформи та порядок

Анархічна

Переважання естетичного над юри­дичним началом. свобода від церк­ви, держави, суспільства, сім’ї

Соціальна держава

Забезпечення достойного життя та вільного розвитку людини

Соціалістична

Від кожного – за здібностями, кожно­му – за працею

Ринкова

Соціальна справедливість встанов­люється ринком і його регуляторами

Егалітарна

Усі члени суспільства отримують рів­ні блага

Класичний лібералізм

Віра в об’єктивну справедливість

 

ЧАСТКА ВІДТОРГНУТИХ ДОМОГОСПОДАРСТВ УКРАЇНИ ЗА ОКРЕМИМИ ОЗНАКАМИ

Ознаки відторгнення домогосподарств

Част­ка, %

1

Домогосподарства, де всі дорослі працездатного віку мають низький статус на ринку праці (безробітні, самозайняті або безплатно працюючі члени домогос­подарств)

5,5

2

довготривалі безробітні (понад 12 місяців), за методологією моП

1,8

3

Бідні за відносним національним критерієм

24,0

4

Домогосподарства, які не могли впродовж року забезпечувати достатнє харчу­вання (за самооцінкою)

4,1

5

Домогосподарства, які відчувають нестачу коштів для відвідин з подарунками друзів або прийняття друзів у себе

17,6

6

Домогосподарства, які відчувають нестачу коштів для родинного відпочинку не вдома, а також не з родичами в їх помешканні

34,0

7

Домогосподарства, які відчувають нестачу коштів для придбання квитків у кіно­театр (театр, концерт) 1–2 рази на рік (за самооцінкою)

13,4

8

Домогосподарства, у структурі доходів яких соціальна допомога та допомога родичів становить понад 33%

7,9

9

Домогосподарства, які не мають доступу до освіти (через відсутність достатніх коштів для здобуття будь-якої професійної освіти або відсутність поблизу житла дошкільних установ)

8,4

10

Домогосподарства, у яких жодна доросла особа (віком від 25 років і старше) не має професійної освіти

48,6

11

Домогосподарства, які не мають доступу до медичної допомоги (відсутність по­близу житла медичної установи або аптеки, незабезпеченість населеного пунк­ту своєчасними послугами швидкої допомоги, неможливість упродовж року за необхідності отримати медичну допомогу, придбати ліки)

39,2

12

Домогосподарства, які відчувають нестачу коштів для оплати необхідних послуг невідкладної платної медичної допомоги

23,1

13

Домогосподарства, які мають погані житлові умови (проживають у гуртожитках або комунальних квартирах, мають менше 7,5 кв. м житлової площі на особу, не мають туалету в будинку, а також коштів для його установки)

33,4

14

Домогосподарства, які не мають телефону (домашнього або мобільного)

21,5

15

Домогосподарства, які потерпають від незабезпеченості населеного пункту ре­гулярним щоденним транспортним сполученням з іншим населеним пунктом із розвиненішою інфраструктурою

12,6

16

Домогосподарства, які потерпають від неможливості отримати допомогу соці­альних працівників або соціальної допомоги

7,7

17

Домогосподарства, які впродовж року не отримували платних послуг культури

56,5

18

Домогосподарства, які покладають відповідальність за свій добробут повністю або переважно на державу

34,0


Підготувала Галина ГОЛЕУСОВА,

керівник управління соціального захисту соціально-економічного департаменту апарату ФПУ

 

 

19.02.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання