« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

ФПУ за справедливі податки

ФПУ за справедливі податки

Незважаючи на те, що Податковий кодекс містить чимало позитив­них новацій, все-таки він не забезпе­чив справедливості в оподаткуван­ні. Тож необхідне проведення другого етапу податкової реформи.

Такого висновку дійшли члени Пре­зидії ФПУ, засідання якої відбулося наприкінці грудня минулого року.

РЕФОРМУВАННЯ ТРИВАЄ

Нині в Україні спостері­гається реформування соціальноекономічних відно­син, яке має на меті побудо­ву сучасної, стійкої, відкри­тої й конкурентоспромож­ної економіки, формування професійної та ефективної системи державного управ­ління, що сприятиме зрос­танню добробуту україн­ських громадян.

За активної участі Феде­рації профспілок України проведено перший етап по­даткової реформи, зокрема прийнято Податковий ко­декс України, що містить чимало позитивних нова­цій. Так, знижено ставки по­датку на прибуток підпри­ємств і додану вартість, ско­рочено кількість зборів, зменшено податковий тиск на окремі категорії грома­дян, розв’язано низку про­блемних питань з оподатку­вання профспілкових орга­нізацій.

Справедливе оподатку­вання в умовах загострення в Україні соціально-економічної ситуації покликане забезпечити суттєве збіль­шення доходів громадян.

Працюючи над удоскона­ленням трудового законо­давства, зокрема забезпе­ченням справедливості в оподаткуванні, профспілки застосовують усі форми со­ціального діалогу. Так, представники профспілок ефективно працюють у гро­мадських радах при Мініс­терстві фінансів, Держав­ній податковій службі, а та­кож співпрацюють із комі­тетами Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, по­даткової та митної політи­ки і з питань соціальної по­літики та праці.

Задля забезпечення спра­ведливого оподаткування слід вжити низку першо­чергових заходів.

ГАРМОНІЗАЦІЯ

По-перше, необхідно гар­монізувати оподаткування доходів громадян й підпри­ємств через запровадження неоподатковуваного міні­муму доходів на рівні про­житкового мінімуму для всіх громадян. Відтак заро­бітна плата, як і дохід під­приємства, має складатися з двох частин: одна частина не обкладатиметься подат­ком (неоподатковуваний мі­німум), а друга частина під­лягатиме оподаткуванню: обкладатиметься податком прибуток від праці. За та­ких умов, наприклад, при заробітній платі дві тисячі гривень особа сплачувати­ме в 2 рази менше податку.

УСУНЕННЯ ДИСКРИМІНАЦІЇ

По-друге, слід усунути дискримінацію в оподатку­ванні трудових доходів у вигляді заробітної плати і нетрудових доходів (диві­денди, відсотки за депозит­ними вкладами, прибуток від продажу рухомого й не­рухомого майна тощо). Крім того, профспілки на­полягають на тому, аби, як і у випадку із заробітною платою, під час продажу ру­хомого й нерухомого майна оподатковувався не дохід (як це маємо нині), а прибуток.

ФПУ ініціює оподаткову­вати трудові доходи за став­ками, принаймні не вищи­ми, ніж нетрудові доходи, що сприятиме стимулюван­ню людини праці, оскільки значну частину доходів гро­мадян становлять саме тру­дові доходи у вигляді заро­бітної плати. Це справедли­во, оскільки «надбагаті» жи­вуть аж ніяк не на зарплату, а на дивіденди від акцій, які лише обкладаються по­датком за ставкою 5%, тоб­то вони платять у кілька ра­зів менше, ніж громадяни, які заробляють працею. Та­ким чином, мільйонери про­сто «випадають» із системи реального оподаткування, попри те, що кількість їх за останній рік зросла майже на 20%.

ВАРТО ЗНИЗИТИ СТАВКИ

По-третє, Президія ФПУ вважає, що слід знизити ставки ПДВ на продукти харчування (крім алкоголь­них напоїв) і житлово-комунальні послуги, як це зроблено в країнах ЄС. В умовах постійного підви­щення цін на продукти хар­чування та газ це має стати реальним інструментом для недопущення різкого зниження доходів громадян.

Наступний крок – вве­дення ПДВ на операції з продажу банківських мета­лів, які нині звільнені від оподаткування. Це соціаль­но справедливо, адже про­дукти харчування оподат­ковуються за ставкою 20%.

Потребує вдосконалення також порядок надання по­даткової знижки (до при­йняття Податкового кодек­су – податковий кредит) шляхом забезпечення:

– включення до переліку витрат, які можна відноси­ти до податкової знижки, зокрема оплату вартості до­шкільної, середньої освіти, навчання в аспірантурі;

– запровадження реаль­ного механізму віднесення до податкової знижки ви­трат на лікування та медич­не обслуговування;

– зміни порядку оформ­лення податкової знижки, яке має здійснювати праце­давець платника податку, а не платник податку;

– заміни діючого меха­нізму отримання громадя­нами податкової знижки зі щорічного на реалізацію та­кого права щомісяця.

БАГАТІ МАЮТЬ ПЛАТИТИ БІЛЬШЕ

Слід запровадити опо­даткування на доходи за­можних громадян. В Украї­ні принцип «багаті мають платити більше» частково реалізовано у Податковому кодексі, зокрема, введено податок на нерухомість (щоправда, його буде запро­ваджено з 1 липня 2012 року) та збір за першу реєстрацію транспортного засобу для власників літаків, верто­льотів, мотоциклів, суден.

«ПРОФСПІЛКОВИЙ» АСПЕКТ

Необхідно забезпечити діяльність профспілкових організацій шляхом:

– включення до переліку операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, надан­ня путівок на санаторно-курортне лікування, оздо­ровлення та відпочинок у закладах, розташованих в Україні, членам професій­ної спілки, до якої зарахову­ються їхні членські внески, та членам їхніх сімей;

– віднесення на витрати підприємств відрахувань на культурномасову, фіз­культурну та оздоровчу ро­боту;

– скасування встановле­ного в Податковому кодексі порядку здійснення виплат за рахунок коштів профспіл­кового бюджету, оскільки це є втручанням у статутну ді­яльність профспілок;

– запровадження спро­щеної податкової звітності для профспілок (за наслід­ками діяльності за звітний податковий рік);

– встановлення розміру орендної плати на рівні зе­мельного податку для дитя­чих санаторнокурортних та оздоровчих закладів України.

Сторінку підготувала Олена ОВЕРЧУК, «ПВ»

ПОЗИЦІЯ ФПУ

ФПУ підтримує урядову ініціативу щодо запрова­дження податку на багатство та вважає, що наступ­ним важливим кроком у напрямі забезпечення спра­ведливого оподаткування має бути гармонізація в оподаткуванні доходів громадян й підприємств шля­хом запровадження неоподаткованого мінімуму до­ходів на рівні прожиткового мінімуму для всіх грома­дян, також усунення дискримінації в оподаткуванні трудових доходів у вигляді заробітної плати та інших доходів. ФПУ виступає за зниження ставок ПДВ на продукти харчування й житлово-комунальні послуги, звільнення від оподаткування коштів, сплачених платником по­датку за дошкільну, серед­ню освіту, навчання в аспі­рантурі, медичні послуги. Окремої уваги потребує не­допущення обмежень чи про­тидія діяльності профспілко­вих організацій.

 

27.01.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання