« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

За межею… бідності

За межею… бідності

Федерація профспілок України впродовж своєї діяльності послідовно відстоює позицію про необхідність ліквідації бідності серед працюю­чих. Адже це найваж­ливіший пріоритет у здійсненні економічних і соціальних реформ в Україні – соціальній де­ржаві, яка прагне до створення умов для гід­ної праці, в тому числі захисту прав людини в сфері праці, а також розвитку та активіза­ції соціального діалогу на всіх рівнях.

Моніторинг показників бідності в Україні за дани­ми першого кварталу 2011 року свідчить, що межа бід­ності досягла 1025 гривень і збільшилася, порівняно з відповідним періодом попереднього року, на 110 гривень. Відповідно до цієї межі 25,4% населення краї­ни вважається бідним.

Що ж стосується регіо­нів України, то найвищий рівень бідності спостері­гається в Кіровоградській області, де він становить 39,7%. Понад 35% бідного населення нашої країни проживає в Житомирській, Хмельницькій і Тернопіль­ській областях. Також ви­сокі показники бідності характерні для Львівської (33,3%), Рівненської (33,0%) та Чернівецької (31,7%) об­ластей. Найнижчий її рі­вень у м. Києві, де значення досліджуваного показника становило 9,8%. Низький рівень бідності спостерігав­ся і в Харківській (15,5%), Полтавській (19,0%), Запо­різькій (19,1%) та Миколаїв­ській (19,7%) областях.

До основних негативних тенденцій у ситуації з бід­ністю в Україні слід відне­сти: погіршення станови­ща сімей із працюючими особами, що свідчить про зниження рівня доходів від зайнятості, а також сімей із дітьми, що входять до групи високого ризику бідності, зростання показників бід­ності щодо великих міст у цілому.

ФПУ постійно заявляє про свою стурбованість цими процесами. Концен­трація бідності в сім’ях із працюючими та дітьми зни­жує якість людського потен­ціалу країни.

Мінекономіки України та Програмою розвитку ООН в Україні за активної участі представників соці­альних партнерів підготов­лено Національну доповідь «Цілі розвитку тисячоліття. Україна–2010», презентова­ну Президентом Віктором Януковичем на саміті під час 65-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН наприкінці вересня 2010 року в Нью-Йорку. У доповіді висвітле­но стан досягнення Цілей розвитку тисячоліття, ви­значено матрицю завдань та індикаторів, встановлено реальні цільові орієнтири до 2015 року, проаналізова­но перешкоди на шляху ди­намічного розвитку країни.

Із схваленням і надією був сприйнятий профспіл­ками Указ Президента Укра­їни від 26.02.2010 № 274 «Про невідкладні заходи з подо­лання бідності», відповідно до якого Кабінет Міністрів за участі соціальних парт­нерів у тримісячний строк мав розробити проект за­гальнодержавної програми подолання та запобігання бідності на 2010–2015 роки. Вона мала відповідати стандартам Міжнародної організації праці в частині визначення конкретних за­конів і постанов, які необ­хідно ухвалити, а також соціальних завдань і меха­нізмів для досягнення цих стандартів.

Проте ФПУ вважає неза­довільним стан виконання зазначеного Указу, оскільки Кабмін своєчасно та належ­ним чином не забезпечив розроблення за участі со­ціальних партнерів та вне­сення в тримісячний строк, як це передбачено пунктом 2 Указу, проекту Загально­державної програми подо­лання та запобігання бід­ності в Україні до 2015 року.

Мінсоцполітики Украї­ни, як головний розробник цього проекту, ігнорува­ло принципові пропозиції ФПУ, зокрема щодо рефор­мування оплати праці, ви­значення прожиткового мінімуму, розвитку систе­ми загальнообов’язкового державного соціального страхування. Ці пропозиції спрямовані на вирішення стратегічного завдання дер­жави – подолання бідності серед працюючих.

Ігнорувались також нео­дноразові звернення проф­спілок із приводу створення тристоронньої робочої групи для опрацювання проекту Закону України «Про затвер­дження Загальнодержавної програми подолання та за­побігання бідності до 2015 року», з обов’язковим вклю­ченням до неї представників СПО профспілок і роботодав­ців. Тим самим Мінсоцполі­тики не забезпечило вико­нання пункту 3 зазначеного Указу щодо участі соціаль­них партнерів у розробленні проекту програми.

Також не виконано за­вдання Президента України стосовно внесення до Про­грами заходів з активізації соціального діалогу, хоча пропозиції, викладені ФПУ у Національній профспілко­вій доповіді «Праця в Украї­ні: необхідність якісних змін для суспільної ефективнос­ті та гідного життя», були підтримані Національною тристоронньою соціально-економічною радою при Президентові України.

На численні звернення ФПУ, СПО профспілок до Президента, Кабінету Мі­ністрів щодо незадовільно­го виконання зазначеного Указу Президента відповідь так і не надійшла. Лише 3 червня 2011 року Мінсоц­політики організувало ро­бочу нараду з обговорення пропозицій профспілок до чергового варіанта проекту Закону України «Про за­твердження Загальнодер­жавної програми подолан­ня та запобігання бідності до 2015 року». Слід зазначи­ти, що окремі пропозиції та зауваження профспілок, висловлені на нараді, при доопрацюванні остаточного варіанта проекту нарешті було враховано.

Тим часом Кабінет Міні­стрів України замість схва­лення та внесення на роз­гляд Верховної Ради цього проекту своєю постановою від 31.08.2011 № 1057 затвер­див Державну цільову соці­альну програму подолання та запобігання бідності до 2015 року.

З огляду на це, Федера­ція профспілок України й надалі докладатиме зусиль для забезпечення реалізації права профспілок на участь в обговоренні соціальних завдань і механізмів по­долання бідності, братиме участь у розробленні зако­нопроектів і державних ці­льових програм, спрямова­них на викорінення бідності та досягнення європейських стандартів життя. Окрім того, профспілки наполя­гатимуть на врахуванні їх­ніх пропозицій, до яких не дослухався Кабмін у ході підготовки проекту Загаль­нодержавної програми по­долання та запобігання бід­ності до 2015 року тощо.

ДОВІДКА

Ситуація із бідністю в Україні в першому кварталі 2011 року

Дані за перший квартал 2011 року свідчать про не­значне поліпшення ситуації із бідністю. Так, межа бід­ності перевищила рівень прожиткового мінімуму на 111 грн, або на 12,1%, і рівень мінімальної заробітної плати на 62 грн, або на 6,4%. а межа злиденності в 2011 році була нижчою за прожитковий мінімум лише на 94 грн, або на 11,5%, та нижчою за мінімаль­ну заробітну плату на 143 грн, або на 17,4%. Таким чином, вартісне значення межі бідності, визначеної за відносним критерієм, і надалі випереджає рівень державного соціального стандарту.

Сукупні еквівалентні витрати окремих верств насе­лення, які опинилися за межею бідності, у цей період становили 797,3 грн на місяць. отже, у середньому одній бідній особі не вистачало 227,7 грн на місяць, або 28,6% від межі бідності.

Оцінка рівня бідності за видами домогосподарств за­свідчує, що у найгіршій ситуації, як і раніше, перебу­вають домогосподарства із дітьми, у яких у першому кварталі 2011 року цей показник хоч і знизився, порівняно з попереднім періодом, але все ще зали­шається на досить високому рівні – 31,7% (у 1,2 раза вище за середній рівень в Україні).

У 2011 році спостерігається тенденція двох поперед­ніх років – зменшення рівня бідності у сільській міс­цевості не за рахунок зростання доходів селян, а внаслідок вирівнювання ситуації між містом і селом.

28.11.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання