« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Планета товстунів

Планета товстунів

Чому на світі стало так багато товстих людей? Не­вже справа лише в надмір­ному споживанні їжі та мі­німальних фізичних наван­таженнях? «ПВ» розбира­лися в проблемі.

ЕПІДЕМІЯ ЗАЙВИХ КІЛОГРАМІВ

У світі почалася нечу­вана епідемія, про яку досі ніхто не чув. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, йдеться про так звану епідемію ожиріння. Так, якщо віри­ти цифрам ВООЗ, до 2015 року кількість людей з надмірною вагою тіла може сягнути 2,3 мільяр­да. А до 2020 року захворю­вання, викликані таким станом, коштуватимуть світовій економіці 30 трлн доларів.

Узагалі, експерти ВООЗ стверджують, що починаю­чи з 1980-го, тобто за остан­ні 30 років, кількість тов­стунів на планеті подвоїла­ся. На думку фахівців, го­ловна причина в тому, що люди харчуються неякіс­ними, обробленими деше­вими продуктами з висо­ким вмістом цукру, солі та жирів. Справді, навіщо мо­рочитися, готувати домаш­ню їжу, якщо можна зайти у відносно недорогий «Мак­дональдс» або інші фастфу­ди. Адже мережі швидкої їжі в усьому світі досить розгалужені. Але регуляр­не харчування в таких за­кладах може призвести не лише до надмірної ваги, а й до інших хвороб.

Недивно, що в деяких європейських країнах для мереж фаст-фудів запрова­дили спеціальний податок. Те саме незабаром стосува­тиметься й виробників со­лодких газованих напоїв. Адже і цей продукт, як з’ясувалося, сприяє швид­кому неконтрольованому набиранню ваги. Так, до­слідники проблем ожирін­ня дійшли висновку, що найбільш агресивні – «рід­кі» калорії, тобто ті, що містяться в напоях із вміс­том цукру. Вчені провели низку експериментів, і ви­явилося, що зниження спо­живання «рідких» калорій значно прискорює процес зменшення ваги.

Той факт, що до ожирін­ня призводить саме непра­вильне харчування, під­твердили і вчені британ­ських та голландських уні­верситетів. Вони заперечи­ли тезу про те, що надмір­на вага в сучасних людей є наслідком малорухливого способу життя. Вчені дове­ли, що енергозатрати се­редньої сучасної людини не менші за тих, хто жив 20 років тому, коли ожиріння не було такою поширеною проблемою. Тобто енергії сучасники витрачають не менше, ніж раніше, а все одно товстішають. Отже, стверджують експерти, вся проблема – в їжі.

ТІЛЬКИ СТАТИСТИКА

За останні 30 років у про­мислово розвинених краї­нах значно зросла кіль­кість людей, що стражда­ють на ожиріння. У США та Великобританії, приміром, ця цифра складає 20% жи­телів. Вони мають ожирін­ня першого ступеня. 30–40% громадян цих держав мають надмірну вагу тіла. Нещодавно оприлюднені дані, згідно з якими до 2030 року половина громадян Америки та Британії страждатиме на ожиріння, якщо вони набиратимуть вагу такими ж темпами, як нині. Скласти «конкурен­цію» в цьому антирейтингу США можуть найближчим часом Кіпр, Мальта, Чехія, Фінляндія, Німеччина та Словаччина. У цих країнах близько двох третин чоло­вічого населення страждає на надмірну вагу або ожи­ріння.

В Україні ж на ожирін­ня страждає кожен сьо­мий. Причому вітчизняні статистики визначили на­віть регіони країни, де найбільше товстунів. Ви­явилося, що «рекордсмен» із кількості повних людей – Полтавщина. Багато тов­стунів проживає на сході та півдні країни – в Доне­цькій, Запорізькій, Хер­сонській та Миколаївській областях. Саме в цих регі­онах, за даними Держком­стату, люди ведуть сидя­чий спосіб життя. Крім того, не додає здоров’я і промислове виробництво, що забруднює повітря, воду та продукти, якими харчуються мешканці цих регіонів.

Натомість найбільше струнких громадян у Киє­ві, Черкаській області та на Волині. На думку вче­них, у столиці України більше людей переймають­ся своїм здоров’ям та праг­нуть відповідати стандар­там краси. Що ж до захід­них регіонів, то там люди ведуть активний спосіб життя, живуть у селах, де немає шкідливого вироб­ництва, отже, вживають екологічно чисті продукти.

У ВСЬОМУ ВИННІ ГЕНИ

Але є дослідження, які перекреслюють відомі тези про те, що в ожирінні винне неправильне харчування або сидячий спосіб життя. Виявляється, вся справа в генетиці. Та й справді, як пояснити той факт, що дея­кі люди їдять кілька разів на день, ні в чому собі не відмовляють, ще й на ніч можуть перекусити, і хоч би тобі десь виліз «жирок». А іншим, як кажуть, достат­ньо подивитися на шматок торта, і зранку ваги показу­ють плюс кілограм. При цьому люди можуть працю­вати в одному колективі, тобто вести подібний спосіб життя. І все одно, одні бу­дуть товстішати, інші зали­шаться такими ж тендітни­ми, як і були.

Учені багатьох країн су­шили голову над цією не­справедливістю та дійшли висновку: в усьому винна генетика. Виявляється, на нашу «харчову поведінку» впливає крихітний дефект в одному гені, який відпо­відає за синтез гормону лептину. Це довели амери­канські вчені, провівши експеримент над в’язнями Вермонтської тюрми. Про­тягом 200 днів їх годували подвійними порціями. На­прикінці випробування 20 людей набрали в середньо­му від 9 до 12 кг. Але щойно їх припинили посилено го­дувати, майже всі вони швидко повернулися до своєї звичної ваги. І лише в двох ув’язнених зайві кіло­грами залишилися. Саме в них вчені і виявили «гене­тичну похибку».

Фахівці стверджують, що «ген ожиріння» може спокійно жити в організмі, не дошкуляючи його влас­никові. Але він може акти­візуватися в особливо кри­тичні періоди життя люди­ни. Наприклад, у підлітко­вому віці. Багато залежить від того, як харчується мо­лода людина. Якщо це звичні «перекуси» на ходу, булочки, солодощі та газо­вані напої, то результатом такого харчування буде так званий «метаболічний синдром». Простіше – пору­шення обміну речовин.

НЕ ВСЕ ТАК ПОГАНО

Схуднути можна і тре­ба. Цієї думки дотриму­ються й ендокринологи, й дієтологи, й… психологи. Так, саме вони доводять, що надмірна вага – це ніщо інше, як природне бажання невпевненої в собі людини захиститися від навколиш­нього світу. І жир у цьому випадку виконує роль «за­хисного шару». Іншими словами, проблема «в голо­ві». Якщо вірити цим фа­хівцям, то достатньо розі­братися в собі, припинити ображатися та звинувачу­вати, боятися та ховатися, і кілограми почнуть тану­ти на очах.

Можна спробувати і так. Але не зайвим буде вико­нувати й інші правила для схуднення. Приміром, спо­чатку потрібно визначити мотивацію схуднення. Не­хай це буде не глобальна мета – потрапити до Голі­вуду, а хоча б локальна: влізти в улюблену сукню до певної дати.

Після цього можна зна­йти кілька фото струнких людей (приміром, улюбле­них акторів) та розташува­ти їх на видному місці. Якщо дуже хочеться, мож­на вклеїти в ці фото свої об­личчя. Для кращої візуалі­зації результату.

Далі правила прості. Часте, але помірне харчу­вання, побільше фруктів та овочів, поменше картоплі, хліба та солодощів і, боро­ни Боже, газованих напоїв – як безалкогольних, так і пива чи шампанського.

Ну й, звичайно, силові навантаження. Якщо ви давно мріяли про домаш­ній тренажер, час його при­дбати. І краще займатися не одному (це нудно та швидко набридає), а у ком­панії людей із такими ж проблемами. Будь-яке тре­нування можна перетвори­ти на веселу гру.

І головне: потрібно від­мовитися від звички «пере­хоплювати» щось на ходу. Особливо – булочки та шо­коладки. У сучасної діло­вої людини, звичайно, не­має часу повноцінно хар­чуватися тричі на день. Але якщо вже й робити «пе­рекуси», то нехай це буде не гамбургер, а яблуко, морквинка або йогурт.

І ще одне. У справі схуд­нення не можна доходити до крайнощів, до яких час­то вдається молодь під впливом глянцевих журна­лів або модних показів. Культ кістлявих моделей зламав не одну дитячу пси­хіку, а, може, й долю. Ліка­рі радять орієнтуватися на свої відчуття. Ваша вага – це та, в якій ви себе почува­єте комфортно. Навіть якщо з погляду «модель­них» параметрів ви маєте кілька зайвих кілограмів.


31.10.2011


Раїса ЧИРВА, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання